Ienāc tumšajā tīmeklī… tagad ir mazliet drošāk

tumšais tīmeklis kļūst nedaudz gaišāks

Tumšais tīmeklis jau sen tiek uzskatīts par interneta vājprātīgo paņēmienu, kur lietotāji var iegādāties nelegālas narkotikas, nozagt cilvēku kredītkaršu informāciju un nolīgt kādu, lai “izslēgtu” savu kaimiņu. Patiesībā tumšais tīmeklis nav tikpat draņķīgs. Tā vietā tas ir plašs galvenokārt likumīgu vietņu tīkls, kuram var piekļūt tikai ar Tor pārlūku.

Tor, kas ir saīsinājums no “Onion Router”, ļauj anonīmi piekļūt tumšajam tīmeklim, slēpjot savu atrašanās vietu un šifrējot privātu informāciju. Tagad Tor tiek mitinātas daudzas plaši pazīstamu vietņu vietnes, tostarp Facebook, lai lietotājiem nodrošinātu drošāku un privātu piekļuvi.

Līdz pagājušajai nedēļai Tor vietnēs bija maz drošības pasākumu. Bet, pateicoties jaunajam interneta regulatoru lēmumam, Tor tīklā izmantotie domēni tagad tiks atzīti par “īpašas lietošanas domēniem”, piešķirot šīm vietnēm lielāku drošību un anonimitāti.

Ne gluži tik tumšs Web

Pirms paskaidrot, kas ir tumšais tīmeklis, vispirms ir svarīgi paskaidrot, kā tas darbojas. Tumšais tīmeklis ir termins, ko lieto, lai atsauktos uz jebko internetā, kas paslēpts no tradicionālajiem tīmekļa pārlūkiem, piemēram, Safari, Chrome un Firefox

Šajās slēptajās vietnēs parasti ir slepena informācija un vietrāži URL tiek pārveidoti nejaušu skaitļu un burtu virknēs, kas beidzas ar .onion, lai šifrētu vietnes.

Kaut arī pastāv tumšā tīkla puse, tumšo tīmekli galvenokārt veido trauksmes celšanas un privātuma vietnes.

darth vader sērfo tikai tumšajā tīmeklī

Viens mazs solis cilvēkam, viens milzu lēciens interneta drošībai

Interneta piešķirto numuru pārvalde (IANA) un Inženiertehniskā darba grupa (IETF) tagad .onion vietnes uzskata par “īpašas lietošanas domēniem”, ļaujot Tor vietņu īpašniekiem savām vietnēm pievienot SSL un TLS sertifikātus, lai uzlabotu viņu drošību.

Ričards Barness, Mozilla drošības vadītājs, intervijā mātesplatē runāja par jaunajām izmaiņām:

  Kā atbrīvoties no Omegle (vai jebkuras citas vietnes)

Tas ļauj Tor .onion ekosistēmai gūt labumu no tāda paša līmeņa drošības, kādu varat iegūt pārējā tīmeklī. Tas papildina drošības līmeni.

Kāpēc tagad?

Ja tumšais tīmeklis pastāv jau kopš 2002. gada, kāpēc tas tikai tagad saņem drošības sertifikātus? Nesenā TEDTalk sociālā medija analītiķis Džeimijs Bartlets diskutēja par tumšā tīmekļa pieaugošo popularitāti. Pēc Bartletas vārdiem, Tor tagad ir 2,5 miljoni unikālu lietotāju dienā, lielā mērā pateicoties Snowden atklāsmēm. Daudzi lietotāji ir vienkārši cilvēki, kuri vēlas saglabāt savu privātumu internetā.

Tumšais tīkls vairs nav tirgotāju denss un ziņotāju slēpnis. Tas jau notiek mainstream. – Džeims Bartlets

Ko tas nozīmē nākotnei

Jaunais īpašā domēna statuss, cerams, atvērs diskusiju par nākotnes drošības sertifikātiem un labākiem šifrēšanas mehānismiem privātajos tīklos. Bet vairāk nekā tas piešķir likumīgu atzīšanu Tor vietnēm, kuras līdz šim ir tikušas ignorētas vai norakstītas kā nesamērīgas.

Tas ir mazs solis, bet pareizais.

Piedāvātais attēls: dk_photo / Dollar Photo Club

Ienāc tumšajā tīmeklī… tagad ir mazliet drošāk
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.