Tīkla neitralitāte ir svarīga, un mums par to ir jācīnās

Dolāri, kas veido apļveida ikonu “pagaidiet” virs ziņojuma “Loading…”. Bez tīkla neitralitātes sagaidiet lēnāku internetu.

Tīkla neitralitāte (pirms 2003. gada, kas pazīstama kā “kopēja pārvadātāja koncepcija”) apraksta ideju, ka interneta pakalpojumu sniedzējiem (ISP) būtu jānovirza dati neatkarīgi no tā veida vai izcelsmes. Piemēram, videoklipam jābūt tādai pašai prioritātei neatkarīgi no tā, vai to piegādā YouTube vai mazs konkurents.

Tīkla neitralitāte ir svarīgs interneta regulēšanas princips. Lai arī tas tiek uzskatīts par veiksmīgas inovācijas stūrakmeni atvērtā un bezmaksas internetā, interneta neitralitāti apdraud ISP, lielas korporācijas un valdības.

Ko nozīmē tīkla neitralitāte??

Ikviena datu pakete, kas pārsūtīta caur interneta pakalpojumu sniedzēju kabeļiem un slēdžiem, būtu jāapstrādā vienādi, neatkarīgi no lietojumprogrammas, lietotāja, satura vai platformas.

Praksē tīkla neitralitāte nozīmē, ka jūsu interneta pakalpojumu sniedzējam nav atļauts pārbaudīt jūsu interneta izmantošanu un palēnināt pakešu darbību vai apturēt to, pamatojoties uz to, kuru pakalpojumu jūs skatāties. ISP nebūtu atļauts dot priekšroku uzņēmumiem, kuriem ir līgumi ar, un, piemēram, paātrināt YouTube, vienlaikus palēninot Vimeo.

Neitralitātes dēļ interneta pakalpojumu sniedzēji bieži tiek regulēti līdzīgi kā komunālo pakalpojumu uzņēmumi (parastie pārvadātāji), kuriem nav atļauts diskriminēt, sniedzot savus pakalpojumus. Piemēram, strāvas pārtraukuma vai ūdens trūkuma laikā komunālajam uzņēmumam, iespējams, būs aizliegts dot priekšroku dažām mājsaimniecībām salīdzinājumā ar citām.

Kāpēc tīkla neitralitāte ir tik svarīga?

Tīkla neitralitātes ideja tiek uzskatīta par vissvarīgāko principu, kas garantē veselīgu konkurenci starp interneta uzņēmumiem un lietotājiem atvieglo interneta jauninājumu ieviešanu..

  ExpressVPN aizsargā jūs no paroli šifrēšanas programmām

Bez tīkla neitralitātes ISP varētu slepeni savienoties ar video straumēšanas pakalpojumu un piegādāt šī pakalpojuma videoklipus ar lielu ātrumu un kvalitāti, vienlaikus ierobežojot visus pārējos pakalpojumus ar mazu ātrumu un sliktu kvalitāti..

Pēc tam ātrdarbīgs video straumēšanas pakalpojums varētu paaugstināt cenas, dalīt peļņu ar ISP un nekad nebūtu jāuztraucas par konkurenci..

Kas draud tīkla neitralitātei un kāpēc??

Interneta konglomerāti un interneta pakalpojumu sniedzēji apdraud tīkla neitralitāti. Abas grupas nepatīk brīva un atvērta tirgus konkurencei un labprātāk radītu monopolistisku vidi, kurā tās varētu maksāt par zemākas kvalitātes produktiem – līdzīgi kā to izdarīja (un joprojām dara kabeļtelevīzijas uzņēmumi) pirms interneta.

Daži tīkla neitralitātes pārkāpumu piemēri pagātnē:

  • BitTorrent datplūsmas samazināšana
  • Piedāvā bezmaksas datus, bet tikai konkrētam uzņēmumam (piemēram, Facebook vai Spotify)
  • Apple Facetime atspējošana
  • Bezmaksas interneta zvana pakalpojumu bloķēšana

Arī daži lieli interneta uzņēmumi tiek apsūdzēti par tīkla neitralitātes principa demontāžu. Facebook kampaņas internet.org mērķis ir nodrošināt bezmaksas piekļuvi internetam jaunattīstības valstīs, taču tajā pašā laikā tā ierobežos piekļuvi noteiktām platformām un ļoti labvēlīgi ietekmēs uzņēmumus, kas pieder Facebook (WhatsApp, Instagram)..

Baidās, ka bez tīkla neitralitātes principa neviens vairs nevarēs izveidot starta internetu, jo interneta pakalpojumu sniedzēji atbalstīs galveno vēsturisko monopolu satiksmi.

Tīkla neitralitāte līdzsvarā: ar roku apzīmēts ISP, kura skalu satur ar interneta saturu katrā galā.

Tīkla neitralitātes noteikumi visā pasaulē

Savienotās Valstis

Tīkla neitralitātes noteikumus Amerikas Savienotajās Valstīs pieņēma Federālā komunikāciju komisija (FCC) 2005. gadā. Tomēr FCC noteikumu juridiskais pamats joprojām bija strīdīgs, un Kongresā atkārtotie mēģinājumi tos pārvērst likumos neizdevās..

2023. gadā saskaņā ar jaunu administrāciju FCC nolēma atcelt savus noteikumus. Atcelšana stājās spēkā 2023. gadā, neskatoties uz daudziem tiešsaistes protestiem.

Eiropas Savienība

Kaut arī atsevišķas valstis joprojām var izlemt par stingrākiem tīkla neitralitātes noteikumiem, Eiropas Savienība kopš 2002. gada nosaka minimālo standartu. Šis standarts dažos apstākļos joprojām ļauj telekomunikācijām pazemināt klientu pakalpojumus..

  Astoņas sievietes Bitcoin jums vajadzētu sekot Twitter

Dažās Eiropas valstīs, piemēram, Nīderlandē un Slovēnijā, ir stingri tīkla neitralitātes likumi, bet citās, piemēram, Portugālē, ir atļauti diskriminējoši cenu veidošanas modeļi, kas lielākajā daļā cilvēku definīciju pārkāpj tīkla neitralitātes noteikumus..

Brazīlija

Brazīlijas 2014. gada pilsoņu tiesību satvars internetam (Marco Civil da Internet) principā atbalsta tīkla neitralitātes ideju, bet ir arī bloķējis tādus pakalpojumus kā WhatsApp.

Ķīna

Ķīnā nav tīkla neitralitātes likumu, un tā regulāri cenzē pakalpojumus un datus.

Indija

Kopš 2023. gada Indijā ir stingri tīkla neitralitātes noteikumi, kas aizliedz jebkāda veida datu diskrimināciju.

Vai tīkla neitralitāte ir ideāls risinājums?

Teorētiski jā. Bet ir daudz gadījumu, kad tīkla neitralitāte nebūt nav ideāla. Dažiem datiem vienkārši ir atšķirīga prioritāte, salīdzinot ar citiem datiem. Šķiet absurdi maršrutēt datora dublējumu ar tādu pašu prioritāti kā, piemēram, tālruņa zvans, un pasaules joslas platuma izmantošana būtu daudz efektīvāka, ja datiem tiktu piešķirta izteikta un zema prioritāte..

Diemžēl mums nav mehānisma, kā precīzi novērtēt datu prioritāti. Ja mēs ļautu interneta pakalpojumu sniedzējiem izlemt, mēs nonāktu pie monopolistiskas izturēšanās, un, ja ļautu lietotājiem vai uzņēmumiem zvanīt, mēs, iespējams, saskartos ar situāciju, kad visi atzīmētu savus datus par prioritāriem..

Kā mēs varētu saglabāt tīkla neitralitāti

Pieaugot kriptovalūtām, kādu dienu varētu būt iespējams maksāt par joslas platumu nevis katru mēnesi vai GB pēc GB, bet katrai pieprasītajai paketei pievienojot cenu, pamatojoties uz prioritāti.

ISP iekasēs šo maksu kā atlīdzību un tiks stimulēts vispirms piegādāt dažus datus. Protams, tas varētu nozīmēt, ka GB tiešsaistes videokonferenču materiāls maksātu daudz vairāk nekā GB datu dublēšana vai GB BitTorrent, bet tas ir daudz efektīvāks joslas platuma lietojums..

  31 interneta drošības mērs, kas ikvienam būtu jāredz

Kamēr lietotājs, nevis interneta pakalpojums, samaksās par datiem, interneta pakalpojumu sniedzējiem un konglomerātiem būtu maz iespēju slepeni piekļūt. Filmas straumēšana lielā ātrumā no lielākā nodrošinātāja maksātu tikpat, cik straumējot to no mazākā sniedzēja.

Ko jūs varat darīt, lai saglabātu tīkla neitralitāti

Ja jums ir aizdomas, ka jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs selektīvi ierobežo joslas platumu vai bloķē noteiktus pakalpojumus, varat apiet to ar VPN. Jūsu ISP nevarēs ieskatīties šifrētā VPN tunelī un nevarēs palēnināt dažu pakalpojumu darbību, vienlaikus piešķirot prioritāti citiem..

Lai aizsargātu tīkla neitralitāti, varat arī sazināties ar vietējo regulatīvo aģentūru vai likumdevēju, lai viņiem paziņotu, ka tas ir kaut kas, kas jums šķiet svarīgs.

Ja atrodaties ASV, varat izmantot programmu OpenMedia Internets cīnās atpakaļ forma. Eiropā varat izmantot šo veidlapu.

Skatīt arī: Hipersaites padarīja internetu pasakainu, un tām nedrīkst uzlikt nodokļus

Paziņojiet mums savas domas par tīkla neitralitāti zemāk esošajos komentāros.

Tīkla neitralitāte ir svarīga, un mums par to ir jācīnās
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.