Wikimedia Foundation un tiesību grupas iesūdz NVD par masveida uzraudzību

Wikimedia Foundation un tiesību grupas iesūdz NVD par masveida uzraudzību

Džimija Velsas Wikimedia fonds, bezpeļņas organizācija, kas ir Wikipedia pamatā, ir paziņojis par savu nodomu iesniegt prasību tiesā pret Nacionālās drošības aģentūru (NSA) un Tieslietu departamentu (DOJ)..

Uzvalks ir paredzēts, lai apstrīdētu tādas masu uzraudzības programmas kā PRISM.

Nesenā emuāra ierakstā fonds teica:

"Mūsu mērķis, iesniedzot šo prasību, ir izbeigt šo masu uzraudzības programmu, lai aizsargātu mūsu lietotāju tiesības visā pasaulē.".

Bezpeļņas organizācijai pievienojas astoņas citas organizācijas “no visa ideoloģiskā spektra”, ieskaitot:

  • Amnesty International ASV
  • Globālais sieviešu fonds
  • cilvēktiesību uzraudzība
  • Pen American Center
  • Žurnāls Tauta
  • Kriminālās aizsardzības juristu nacionālā asociācija
  • Rutherforda institūts
  • Vašingtonas birojs Latīņamerikā

Pilnajā sūdzībā ir paskaidrots, kā Wikimedia koncentrēsies uz tā saucamo “augšupējo” uzraudzību - milzīga datu apjoma apkopošanu, izmantojot interneta struktūru.

Tiesas prāvā apgalvots, ka šāda plaši izplatīta uzraudzība ietekmē gan Pirmo grozījumu, gan Ceturto, attiecīgi graujot vārda un biedrošanās brīvības un tiesības uz privātumu.

Šajā prāvā arī teikts, ka NSA prakse, kuras pirmo reizi sabiedrības uzmanības centrā nonāca ziņotājs Edvards Sniegs, pārkāpj Konstitūcijas III pantu, kas nosaka ASV tiesu varu.

Turklāt tajā teikts, ka spiegu aģentūra pārsniegusi savas pilnvaras, kā noteikts Ārējās izlūkošanas uzraudzības likumā (FAA) un grozīts Kongresā 2008. gadā..

FAA pilnvaro drošības dienestus uzraudzīt tikai pilsoņus, kas nav ASV pilsoņi, bet izmantotās metodes faktiski apkopoja milzīgu datu daudzumu no ASV iedzīvotājiem un pilnīgi nevainīgiem nerezidentiem.

Diemžēl Wikimedia problēma ir grūtības pierādīt, ka ir savākti lieki dati. Šāds klupšanas akmens faktiski var padarīt fonu neiespējamu uzvarēt tajā.

Wikimedia ir norādījis uz klasificētu NSA PowerPoint prezentāciju, kas tika izlaista 2013. gadā un kurā bija iekļauts viens īpašs slaids, kas izskaidroja, kā tās uzraudzības sistēmas varētu ļaut tās analītiķiem iemācīties “gandrīz visu, ko parasts lietotājs dara internetā”..

Fonds savā uzvalkā arī prezentēja otro slaidu, kurā ietverta skaidra atsauce uz Wikipedia un pat tiek izmantota tās preču zīme, kā arī citi no organizācijām, tostarp Google, Facebook, Twitter un Yahoo. Tas, kā teikts, nodrošina pamatojumu.

Faktiskā juridiskā situācija tomēr nav tik skaidra - lai pierādītu savu lietu, Wikimedia būs pārliecinoši jāpierāda, ka to pati ir ietekmējusi NSA darbība. Aģentūra, tāpat kā iepriekš, visticamāk apgalvos, ka fonds nevar zināt, vai tās sakari vispirms tika pārtverti. Lai arī šāds arguments var šķist mazliet nevērīgs, pagātnē tas ir izrādījies diezgan efektīvs, jo slepenās novērošanas programmas, protams, ir slepenas to darbības jomā un izpildē..

Velsa un Wikimedia fonda izpilddirektore Lila Tretikova apgalvo, ka šī lieta ir būtiska, jo pašreizējā nostāja varētu atstāt ieguldītājus nevēlēšanās radīt jaunus rakstus vai rediģēt esošos, baidoties no atriebības, ja NSA lasīs viņu ieguldījumu.

Pāris sacīja, ka prasības pieteikums ir iesniegts, lai aizsargātu Wikipedia 500 miljonus apmeklētāju mēnesī un viņu demokrātiskās tiesības brīvi apmainīties idejām un zināšanām, piebilstot, ka:

“Privātums ir svarīgas tiesības. Tas padara iespējamu vārda brīvību un atbalsta izziņas un biedrošanās brīvību. Tas dod mums iespēju lasīt, rakstīt un sazināties konfidenciāli, nebaidoties no vajāšanas. Zināšanas uzplaukst tur, kur tiek aizsargāta privātums ”.

Pēc Reuters ziņām, Obamas administrācija lietu noraida, sakot:

“Mums ir bijis ļoti skaidrs, kas ir pamatots elektroniskās uzraudzības mērķis. Tiešsaistes raksta nekaitīga atjaunināšana vai lasīšana neietilpst šajā kategorijā ”.

Mēs ar lielu interesi sekosim gadījumam, kuru Wikimedia iesniedza ar Amerikas Pilsoņu brīvību savienības palīdzību.

Piedāvātais attēls: Džerijs Slivovskis / Dollar Photo Club

Wikimedia Foundation un tiesību grupas iesūdz NVD par masveida uzraudzību
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.