2014’ten bu yana 3,2 milyon “unutulma hakkı” talebi

Google logosunu silen bir silginin resmidir.

Avrupa Birliği’nin “unutulma hakkı” yürürlüğe girmesinden bu yana beş yıl geçti. Elbette mevzuattan en fazla etkilenen varlık - bireylerin kendileri hakkında olumsuz bilgilerin arama motorlarından kaldırılmasını istemesine izin veren - Google olmuştur..

Geçen ay Google, şu ana kadar unutulma hakkını nasıl ele aldığına dair bir rapor yayınladı ve kullanıcıların arama motorundan çıkarılmasını istediği milyonlarca URL ile ilgili istatistiklerle dolu. Bilgiye erişim ve gizlilik hakkı için çıkarımları inceliyor ve araştırıyoruz.

Unutulma hakkı nedir?

İlk olarak Mayıs 2014'te yürürlüğe girecek olan unutulma hakkı, bireylerin kendileri hakkında internet aramalarından çıkarılmaları hakkında olumsuz bilgilere sahip olma haklarıdır. Bir arama motorundan kaldırma isteğinde bulunmak için, kişinin arama motorunun web sitesi aracılığıyla kaldırılacak URL'leri listeleyen bir form göndermesi gerekir.

[İnternet gizlilik haberleri tüm son ister misiniz? ExpressVPN bültenine kaydolun.]

AB ve Google arasında uzun süredir devam eden yasal bir savaşın ardından, Eylül ayında bir Avrupa mahkemesi, kaldırma işlemlerinin yalnızca AB içindeki aramalar için geçerli olacağını belirledi. Bu, bloğun dışından birini arayan herkesin, Avrupa tabanlı aramalardan silinmiş olsa bile, kişinin utanç verici fotoğraflarını veya ceza geçmişini görebileceği anlamına gelir..

AB'nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yasaları uyarınca “silme hakkı” olarak anılan unutulma hakkı tartışmalıdır. Bir yandan intikam porno gibi mahremiyet ve olaylarla mücadele ihtiyacı var. Öte yandan halkın bilgi edinme hakkı ve sansür ortamı yaratma tehlikesi var. Arama motoru operatörlerinin bir URL'nin yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verirken bu iki karşıt ihtiyacı tartmaları gerekir.

Beş yıl sonra, sayılarla

Google’ın raporu yalnızca insanların unutulma haklarını nasıl kullandıklarına değil, aynı zamanda şirketin kamu yararını ve gizlilik ihtiyaçlarına nasıl ağırlık verdiğini de inceliyor. Google'ın Mayıs 2014 ile Mayıs 2019 arasında aldığı URL listeleme istekleri hakkında yayınladığı bazı veriler.

Kaldırılması istenen URL'ler: 3231693
Benzersiz istekliler: 502648
Listeleme oranı: % 44.5

Baskın URL listeleme istekleri
Sosyal medya ve dizin sitelerindeki kişisel bilgiler:% 29
Haber kuruluşları ve hükümet sayfaları tarafından bildirilen yasal geçmiş:% 21

Saklanacak ne?

Listeleme için istenen bilgi türü
Mesleki bilgi:% 24 (% 20.7 istek kabul edildi)
Suç:% 9 (% 48,2 talep kabul edildi)
Kendi yazdığı: 9% (% 34.4 istek kabul edildi)
Profesyonel hata:% 8 (% 19,5 istek kabul edildi)
Kişisel bilgiler:% 8 (% 96,8 istek kabul edildi)
Politik platform:% 4 (% 3,4 istek kabul edildi)
Hassas kişisel bilgiler:% 2 (% 92.6 istek kabul edildi)

Talepleri karşılamanın en büyük bölümü bir kişinin mevcut mesleği ile ilgiliydi. Bu bilgilerin genellikle arama motorlarında kamu yararına olduğu düşünülüyordu, bu nedenle Google yalnızca düşük bir yüzdesinin sunulmasına izin verdi. Ev adresleri ve iletişim bilgileri gibi kişisel bilgilerin yanı sıra cinsel yönelim gibi hassas kişisel bilgileri içeren sayfaları listelemek için çok daha az istek vardı, ancak bu isteklerin neredeyse tamamı kabul edildi.

Rapor şunları ekliyor: “Bir URL’nin istekte bulunanın adı için arama sonuçlarında göründüğü, ancak yine de içerikteki istekte bulunana referans verilmediği durumlarda, rekabet halindeki hiçbir kamu yararından dolayı% 100'lük bir listeleme oranı vardı.”

Ülkelere göre varyasyonlar

Ülkelere göre ilk 10 URL kaldırma isteği
Fransa:% 20.1
Almanya:% 16.6
İngiltere:% 13,4
İtalya:% 8.7
İspanya:% 8.0
Hollanda:% 5.5
Polonya:% 3,3
İsveç:% 3.0
Belçika:% 2.6
İsviçre:% 1.9

Fransızlar neden unutulma hakkına bu kadar ağır katılıyor? Fransa’nın nüfusu İngiltere’ninkiyle neredeyse aynıdır ve Almanya’nınkinden daha küçüktür ancak yine de en büyük talepleri karşılamaktadır..

Google’ın analizi, kişilerin ve profesyonellerin adreslerini ve telefon numaralarını aramak için popüler bir Fransız dizin sitesine işaret eder. Bu sitedeki URL'leri listelemek için çok sayıda istek alındı. Bununla birlikte, bir dizin sayfası bir arama motorundan çıkarılmış olsa da, dizinlerin genellikle kendi arama işlevleri vardır, böylece bireyler yine de bu şekilde bulunabilir.

Kim unutulmak ister?

İstekte bulunanları listeleme
Özel şahıslar:% 84
Küçükler: 6%
Herkese açık rakamlar:% 4
Politikacılar: 4%
Tüzel kişiler:% 2

Taleplerin% 84'ü özel kişiler tarafından yapılırken, belki de kamusal figürler ve politikacılar hakkındaki algımız en çok unutulma hakkıdır. Ünlüler ve hükümet yetkilileri, çok sayıda talepte bulunmak için hukuk firmalarını ve itibar yönetimi hizmetlerini kullanma eğilimindeydi. Aslında, taleplerin geri kalan% 16'sı talep edenlerin sadece% 0,2'si tarafından yapılmıştır..

2014'ten bu yana 3,2 milyon “unutulma hakkı” talebi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.