Akıllı telefon şifrelemesi suçlular da dahil olmak üzere herkese nasıl yardımcı oluyor ve sorun değil

şifreleme aslında polise yardım eder

Bu ayın başlarında, Manhattan Bölge Avukatı Cyrus Vance Jr. ve diğer üç yetkili, New York Times'da Apple ve Google'ı akıllı telefon şifrelemesiyle "adaleti engellemek "le suçlayan op-ed bir parça yazdı. Vücudun yanında kilitli bir iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6 Edge'in bulunduğu Ray Owens cinayetinden bahsediyorlar. Makale, her iki telefonun da tek anahtar olarak kullanıcının şifresiyle şifrelendiğini, yani Apple ve Google'ın isteseler bile mahkeme emriyle çözülemediklerini iddia ediyor. Ve bu, Vance'ın Owens’ın katilinin genişlemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Galaxy S6 Edge'in varsayılan olarak şifrelenmediğini bir kenara bırakın. Manhattan DA tarafından her yıl ele alınan tüm vakaların yüzde 0,1'inden daha azının şifreli iPhone'lar içerdiğini bir an için unutun (Kablolu olarak belirtildiği gibi). Vance'a şüphenin avantajını verelim ve akıllı telefon şifrelemesinin aslında suçlulara yardımcı olduğunu varsayalım.

Şifreleme Suçlulara Nasıl Yardımcı Olur

İOS 8 cihazınızı bir şifre ile kilitlediğinizde, yalnızca kilitlenmez, şifrelenir. İçindeki veriler artık gerçekte sizin verileriniz değil; yalnızca şifrenizin çözebileceği, bükülmüş bir kod karmasıdır. Birisi telefonunuzu çalacak, açacak, bellek yongalarını çıkaracak ve verileri kendi bilgisayarlarına yeniden yönlendirecek olsa bile, dijital jibberish'ten başka bir şey görmezlerdi.

Bunun neden suçlular için iyi bir haber olduğunu görmek zor değil. Yasayı çiğneme geçmişiniz varsa, telefonunuz muhtemelen yanlış ellere geçmesi durumunda sizi parmaklıklar arkasına koyabilecek bir kanıt hazinesidir. Birkaç yıl önce, iletişiminizi gizli tutmak için tek kullanımlık ön ödemeli cep telefonları “brülörler” ile yapmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Ancak tam disk şifrelemesi sayesinde artık uyuşturucu satıp, insanları öldürebilir, çocukları kaçırabilir ve en sevdiğiniz podcast'lerin ve en son Apple cihazının diğer tüm çan ve ıslıklarının keyfini çıkarabilirsiniz..

Hayatta kalmak için ne zaman!

Şifreleme Suçluları Nasıl Acıyor

Bu akıl yürütme sorunuyla ilgili sorun, polisin kendisi de dahil olmak üzere yasalara uyan vatandaşlara tam disk şifrelemenin sayısız faydalarını göz ardı etmesidir. Slate'ten Kevin Bankston, varsayılan şifrelemenin her yıl milyonlarca kez işlenen bir akıllı telefon hırsızlığı tesisini nasıl işe yaramayacağına dikkat çekiyor. Bu, araştırmacıların masalarına girmeyecek milyonlarca sayfa, daha ciddi vakaları çözmek için milyonlarca saati serbest bırakıyor.

Şifreleme ayrıca finansal hırsızlığı da engeller. Symantec tarafından yapılan bir araştırmada, “kayıp” telefonları geri kazanmış olan kişilerin yüzde 95'inin bankacılık ve e-posta gibi kişisel çevrimiçi bilgiler için doğrudan gittikleri ve sadece yarısı onları hak sahiplerine geri vermeye çalıştıkları ortaya çıktı. Şifreleme, başka suçları tamamen imkansız hale getirirdi. Akıllı telefon şifrelemesinin varsayılan olarak etkinleştirildiği bir dünyada, banka kimlik bilgileriyle dolu bir kayıp telefon bulmak, rendelenmiş yüz dolarlık banknotlarla dolu küçük bir cam kasa bulmakla eşdeğerdir.

Bu arada, geçen yıl Manhattan DA’nın ofisinde geçen 100.000 kişiden sadece 74 vakasının şifreli bir iPhone ile ilgisi vardı ve şifrelemenin herhangi bir soruşturmayı önemli ölçüde engellediğine dair bir belirti yok.

Şifreleme Ateşli Silahlar Gibi mi?

Şifreleme güçlü bir araçtır ve tıpkı tüm güçlü araçlarda olduğu gibi iyi adamların hepsine ve kötü adamların hiçbirine ait olmamasını diliyoruz. Bu nedenle, bu tartışma ile silah kontrolü üzerindeki tartışma arasında bir paralellik çekmek cazip geliyor.

Daha kurşun geçirmez yelek gibi

Birincisi, şifreleme açıkça saldırıdan ziyade savunma ile ilgilidir. Daha iyi bir metafor bir kalkan olacaktır. Kurşun geçirmez yelekleri de yasaklamalıyız, çünkü suçlular polisle çatışma sırasında kullanabilirler mi? Tüm kurşun geçirmez yeleklerin, özel polis mermilerinin nüfuz etmesine izin veren bir “arka kapıya” sahip olmasını zorunlu kılabiliriz. Açıkçası bu özel mermiler sadece acil durumlarda polis tarafından kullanılacaktır… suçlular polis mermilerine veya arkada olmayan kurşun geçirmez yeleklere sahip olmayı başaramadıkça, hepimizi daha güvenli tutacaktır. Tamam ... belki de bu pek de iyi bir fikir değil. (Facebook'ta yazılım mühendisi Steve Weis, Vance’in Times perdesi “Perdeler Adaleti Engellediğinde” başlıklı hicivle benzer bir noktaya işaret ediyor.)

Herkes için Milyonlarca ve Milyonlarca Kopya!

Diğer bir fark, şifrelemenin yazılım olması ve kopya almak için kimseye herhangi bir maliyeti yoktur. Silahların yasaklanması suçluların onları edinmesini zorlaştıracaktır, ancak şifreleme teknolojisi zaten ücretsiz olarak mevcuttur ve bu asla değişmeyecektir. Vatan Güvenliği'nin eski başkanı ve açık sözlü şifreleme rakibi Michael Chertoff bu yılın başlarında gazetecilere “O cin şişeye geri dönmeyecek” dedi. Gerçek şu ki, şifreleme sadece güçlü bir savunma aracıdır ve burada kalmak için.

Cesur Yeni Dünya

Cinayet kurbanlarının sahipleriyle ölen şifreli cihazlarında saklanan kanıt düşüncesi sizi rahatsız ediyorsa, kurbanın kafasında saklanan kanıtları düşünün. Bu, adli tıpın her zaman uğraşması gereken lojistik bir sınırlamadır ve şimdiye kadar hiç kimse şikayet etmeyi düşünmemiştir. Ya kolluk kuvvetleri delil içerebileceği gerekçesiyle ölü bir kişinin beyninden anıları indirme gücüne sahip olsaydı? Toplum bu “arka kapıya” rıza gösterir mi??

Polis, herkesin kendi düşüncelerine ve fikirlerine sahip olduğu gibi kendi verilerine sahip olma hakkına sahip olmasına alışmalıdır. Şifreleme, bu metaforu daha iyi ve daha kötü için bir gerçeklik haline getirmektedir. Ancak tüm gerçekler ve rakamlar gösterdiği gibi, çoğunlukla daha iyidir.

Hala İkna Olmadım?

Akıllı telefon şifrelemesi herkesi korur. Sen bile! Hala çitin içindeyseniz, şifrelemenin artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi için infografiklerimize göz atın ve telefonunuzu bugün kilitleyin.

akıllı telefon-veri-şifreleme-polis-Infographic (1)

Öne Çıkan Resim: iampixels / Dollar Photo Club

Akıllı telefon şifrelemesi suçlular da dahil olmak üzere herkese nasıl yardımcı oluyor ve sorun değil
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.