AT&T, NSA’nın milyonlarca casusluk yapmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor

at & t nsa'ya yardımcı olur

Edward Snowden, NSA'nın Amerikan telekom endüstrisinde arkadaşları olduğunu söylediğinde, isim vermedi. Serbest bıraktığı belgelerde herhangi bir belirli şirketten bahsedilmedi. Ancak ProPublica ve New York Times'ın yakın tarihli bir araştırması sayesinde, NSA'nın işteki en değerli ortağının kimliği ortaya çıktı: AT&T.

“Aşırı yardım isteği”

Soruşturma AT ortaya&Sadece NSA veri taleplerine uymakla kalmadılar, aynı zamanda “son derece işbirlikçi” oldular ve casus ajansının Amerikan iletişimleri üzerindeki kitlesel gözetimi ile “aşırı yardım etme isteği” gösterdiler. Belgeler, bu ortaklığın AT'den kısa bir süre sonra 1985'ten başlayarak NSA'nın tarihinin en eskilerinden biri olduğunu ortaya koyuyor&T kendi şirketi oldu.

Haber şüphesiz AT çoğu için şok edici&Milyonlarca müşteri. Ancak 2006'dan bu yana belirli bir raporu hatırlayanlar için, bu son keşifler sadece uzun süredir devam eden bir şüphenin teyidi..

Salon ve Wired tarafından 2006'da yayınlanan bu rapor eski AT'den geliyor&AT'de NSA tarafından kurulan bir dizi “gizli oda” üzerine düdüğü çalmaya çalışan T teknisyeni Mark Klein&T tesisleri. Raporda, bu odaların, içeriklerini doğrudan NSA'ya besleyen, “İnternetteki her bir mesajın” geçtiği yüksek hızlı fiber optik devrelere bağlanan ekipman içerdiği iddia edildi.

Kimsenin verileri güvenli değil

“İnternetteki her mesaj” büyük bir abartı gibi gelebilir, ancak muhtemelen gerçeğe düşündüğünüzden daha yakındır. Klein ayrıca AT&T’nin diğer sağlayıcılarla olan kurumsal ilişkileri, trafiğini NSA'nın gizli odalarında tıkladığı devrelerle düzenli olarak filtreliyor.&T abonesi, e-postalarınızın ellerinden geçmediği anlamına gelmez.

Klein, ilk kamuoyu açıklamasından bu yana neredeyse 10 yıl içinde büyük oranda unutuldu. Ancak NSA belgelerinin bu yeni analizi aşağı yukarı tamamen haklı çıktı.

Eski kanıtlar, yeni analizler

Peki, Snowden’in belgelerinin AT’yi göstermesi neden birkaç yıl aldı?&T NSA’nın birincil müttefiki olarak? Sızan belgeler AT'den asla bahsetmez&T adına göre, bunun yerine ortak kuruluşlarını tanımlamak için “Fairview” kod adını kullanma.

Soruşturmanın yazarları, AT'nin kurulmasına yol açan kanıtların izinde “kırıntıları” boyunca izledikleri yolu da yayınladılar&T gerçek ortak olarak. Bu ekmek kırıntıları şunları içerir:

  • ? Tarih 5 Ağustos 2011. Bir NSA bülteni, depremden kaynaklanan bir kesintinin ardından bu tarihte veri toplamaya devam ettiğini iddia etti. Bu bölgeye hizmet veren Japon istasyonuna göre, o tarihte sadece bir kablo tekrar hizmete sokuldu ve FCC'ye göre bu kablo AT tarafından çalıştırılıyor&T.
  • ? Özel kısaltmalar. NSA belgelerindeki Fairview programlarının açıklamalarında eski AT olan “SNRC” ve CBB ”terimleri kullanılmaktadır&T çalışanlarının AT'ye özgü jargon olduğunu doğruladı&T.
  • ? BM sözleşmeleri. Dahili belgelerde NSA, Fairview'in yardımıyla ABD merkezindeki fiber optik verileri değerlendirdi. Ayrı kayıtlar AT'yi gösterir&T, o zamanlar ABD'nin fiber optik ağını işletti.

AT&T'nin yanıtı

Bulgulara yanıt olarak, Reuters AT'den bir temsilciden alıntı yaptı&T:

Bir kişinin hayatının tehlikede olması ve zamanın önemli olması dışında, soruşturma makamlarına gönüllü olarak bilgi vermiyoruz. Örneğin, kaçırma durumunda kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için aranan numaraların izlenmesine yardımcı olabiliriz.

“Gönüllü değil”, “aşırı yardım etme isteği” ile uzlaşmak zor. Açıkçası birisi doğruyu söylemiyor ya da temsilci aslında sadece clueless. Bir kaç AT merak&T çalışanları gizli ortaklığın bile farkındalar. Her durumda, kesinlikle AT içinde&Bu hikayenin alaka düzeyini küçümsemek için yüksek yararlar.

Şaşırdık mı?

NSA’nın erişiminin kapsamı söz konusu olduğunda artık halkı şok etmek zor. Buradaki gerçek haber, e-postalarınızın dinlenmediği veya AT'nin&T suçludur. En azından birkaç AT&T çalışanları yüzlerinde gülümsemeyle yaptı.

Pratik bir bakış açısından, İnternet üzerinden gönderdiğiniz herhangi bir iletinin, bir AT olmanıza bakılmaksızın kurumsal veya hükümet casusları tarafından ele geçirilebileceğini varsaymalısınız.&T müşteri. Bu yüzden şifreleme önemlidir. Verilerinizin toplanmasını durduramazsınız, ancak okumayı çok zorlaştırabilirsiniz.

Öne Çıkan Resim: iko / Dollar Photo Club

AT&T, NSA'nın milyonlarca casusluk yapmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.