Çevrimiçi gizlilik İsveç’in interneti kazanmasının nedenidir

Matrix'te İsveç.

İsveç, internetteki gizlilik yasaları hakkındaki tartışmalarda her zaman ön plana çıkmaktadır. İsveç hükümeti internet kullanımına herhangi bir kısıtlama getirmiyor.

Edward Snowden vahiylerinin ardından bile, İsveç vatandaşlarının e-postalarının ve sohbetlerinin uygun yargı yetkisi olmadan izlendiğine dair güvenilir bir rapor olmamıştır. Aslında, OpenNet Girişimi (ONI) İsveç'te hiçbir dosya tutmuyor.

Beni tanımak, seni tanımamak

İsveç uzun bir gizlilik yasaları geçmişine sahiptir. 1973 gibi erken bir tarihte, bilgisayarlarda kişisel verilerin gizliliğini koruyan kapsamlı bir yasa çıkaran ilk ülke oldu..

İsveç’in gizliliğe olan bağlılığı o kadar büyüktür ki, AB 2006 "Veri Tutma Yönergesi" ni geçtiğinde İsveç hükümeti top oynamamaya karar verdi.

Yönerge, AB ülkelerinin tüm ulusal İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS) “soruşturma ve kovuşturma” amacıyla müşterilerinin kayıtlarını tutmasını sağlamasını zorunlu kılmıştır. Bu verilerin en az altı ay boyunca saklanması gerekiyordu ve toplu hasat en geç 15 Eylül 2007'de başlar.

2010 yılına kadar hızlı bir şekilde ilerledikçe, üç fit ayak sürükledikten sonra İsveç, Avrupa Komisyonu (AK) tarafından mahkemeye çıkarıldı, çünkü direktif henüz uygulanmıyor.

Gizlilik bölgelerinizde iyi bir vuruş

AK, İsveç'te yasalar yürürlükte olmayan her gün para cezası istedi. Açıkçası, mahkeme eylemi arka tarafa bir tekme attı ve İsveç hükümeti o zamandan beri çizgiyi çekti.

Şaka yapıyorum! Tabii ki bilmiyorlar. İsveç'in iki yıl daha Lady Liberty'ye yapışması ve “İstemiyorum! Olmayacak! ” Bu şart nihayet 2012'de yürürlüğe girdi, ancak İsveç AK'ye ağır 3 milyon avro para cezası ödemeye zorlanmadan önce değil. Uzun gecikme, gizlilik yasalarının en iyi nasıl dengeleneceği ve suçla mücadele arzusu hakkındaki tartışmalardan kaynaklandı. Veya sorumlu bir hükümet olarak.

Ama bu küçük dans orada bitmedi. 2014 yılında Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) Veri Tutma Direktifini geçersiz kılmıştır. Mahkeme, insan haklarına ciddi şekilde müdahale ettiğini tespit etti.

Karar açıklanır duyurulmaz, Bahnhof (İsveç'in önde gelen ISP'lerinden biri) tutmak zorunda olduğu tüm verileri yok etmeye başladı. Bahnhof CEO'su Jon Karlung da Bahnhof'un yeni verileri elde etmeyi derhal yürürlüğe sokmayı bırakacağını söyledi.

Tabii ki AB, Bahnhof'un tekrar veri toplamaya başlamasını istedi, ancak İsveç hükümetinin bunları yapmaya zorlama niyeti yoktu.

İsveç internet varlığına doğru şekilde başladı ve ülke bu şekilde devam etmek için yerinde durmaya hazır görünüyor..

Thumbs Up İsveç İnternet GizliliğiYaşasın, İsveç. Ve köfte için teşekkürler.

İsveç VPN'i edinin

Süper Trouper, Google beni bulacak

90'lı yıllarda, halk internete yeni girmeye başlamıştı, ancak bununla ne yapacağından gerçekten emin değildiler. Betamax veya Lahana Yaması Çocukları gibi başka bir geçici heves miydi??

İlk günlerde internet Tor'un şimdiki gibi (kısa süre sonra geri döneceğimiz bir hizmet) gibiydi. Vahşi ve ücretsizdi, ancak belirli bir web sitesine gitmek istiyorsanız, URL adresinin tamamını hatırlamanız gerekiyordu. Bazen gerçekten uzun olanlar da. GeoCities sohbet gruplarını hatırlıyor musunuz? Sadece doğru yerde bile olmak için Derren Brownesque zihinsel yetenek gösterimi gerekiyordu.

Arama motorları sonunda insanlara mantıklı bir yapı eklemek için geldi. Algoritmalar internet içeriğini dizine ekledi ve arama çubuğuna bir veya iki kelime yazabilen herkesin erişebilmesini sağladı.

Ancak herkesin fiili ana sayfası olarak ortaya çıkan Google'dı. Google, internet aramalarının yüzde 65'ini kontrol ediyor ve etkileri şaşırtıcı.

Doğal olarak, bu onlara İsveç'te serbest geçiş hakkı vermiyor. Google Apps ülkenin gizlilik yasalarını ihlal ettiğinde derhal yasaklandı. Çünkü İsveç'te internetin ilk kuralı İsveç'te internetle uğraşmamanızdır.

İnternet İsveç'te erken başladı

İsveç, ülke çapında rekabeti teşvik eden mevcut düzenlemeler nedeniyle interneti erken kabul etti. Bu, internet erişim maliyetlerinin küresel ortalamanın çok altında olduğu anlamına geliyordu.

Devralma o kadar yüksekti ki, hükümet hizmetlerini başka herhangi bir şey düşünmeden çok önce çevrimiçi olarak taşımaya başladı. 2003 yılında İsveç, 2003 Elektronik Haberleşme Yasası 2003: 389 ile ortaya çıkan ilk internet Görev Gücü'nü yarattı..

Bu yasa özel şahısların, tüzel kişilerin ve kamu otoritelerinin internete güvenli ve verimli erişimini sağlamayı amaçlamıştır. Sadece kullanıcıları korumakla kalmadılar, aynı zamanda interneti daha sağlam ve erişilebilir kıldılar. 2008 yılında, herkes hala kitaplarını gerçek kitapçılardan satın alırken, İsveç BM'nin e-devlet hazırlık sınavına geçti. Tabii ki yaptılar - zaten beş yıldır yapıyorlardı.

İsveç ve Tor ağı

Tor, bilgisayar oyunlarından tacı, bir şey hakkında aşırı tepki vermek isteyen tembel politikacılar için tercih edilen günah keçisi olarak aldı. Tor ağı, Dark Web olarak bilebileceğiniz anonim, kategorize edilmemiş bir hizmettir. Ama sadece ejderha dövmeli suçlularla ve kızlarla dolu değil, ayırt edici internet kullanıcısının casusluk yapmak istemediği zaman da olduğu yer burası. Bir VPN hizmetiyle birleşince, Tor tamamen aşılmaz. NSA ne kadar zor olursa olsun.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı araştırmacıları Tor'u ABD'nin istihbaratını dünyaya iletmek için güvenli bir yol olarak geliştirdiler. Tor'u halka açmanın nedenleri deha kadar şizofreniktir. Tor’un en yüksek eleştirmeni olmasına rağmen, ABD en büyük katkısı olmaya devam ediyor. Yakından… İsveç. İsveç hükümetinin bir kolu olan SIDA'nın amacı “Küresel kalkınma için İnternet Özgürlüğü” nü desteklemek.

Ama neden İsveç sadece kendi mahremiyetlerini değil, dünyanın geri kalanını da önemsiyorlar??

Bu internet, yani cevap Hitler.

Her şey internet var olmadan çok önce başladı. 1766'da İsveç, sansürü ve basın özgürlüğünü güvence altına alan anayasa hukukunu getiren ilk ülke oldu. Basın engelsiz olarak haber verebildi ve insanlar akıllarını sitem korkusu olmadan konuşabildiler. Herşey harikaydı.

Ama sonra Naziler ortaya çıktı. Naziler, İsveç'e Üçüncü Reich'ı kötü gösteren hiçbir şey yayınlamaması için baskı yaptı. Ellerini ovuşturması ve kötülükten kaçması gereken bir hareketle, o sırada Alman Adalet Bakanı, yabancı bir devlete karşı "saldırgan yazıları" yasaklayan eski bir İsveç yasasını çıkardı. Muhtemelen yürürlüğe giren bir yasa var çünkü İsveç güzel ve kaba olmak istemiyor.

Birçok İsveçli yazar ve yayıncı, bu açık iktidar suiistimalinden faul düştü. Ture Nerman, Hitler karşıtı bir sütun için üç ay hapis cezasına çarptırıldı ve İsrail Holmgren Nazi Cehennem kitabını aldı (elbette yazmak için kilitlendikten sonra). Muhteşem bir cesur meydan okumada Holmgren, hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra kitabı hemen yeniden yayınladı. Yeni, ironik bir başlık olmasına rağmen, Nazi Cenneti.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, gelecekteki faşist diktatörler kendi nezaketlerini onlara karşı çevirmeye çalışmak için İsveçliler eski sansür yasalarını değiştirip sildi. Yeni bir gizlilik sözleşmesi hazırlandı, yani bugün İsveç'te kesinlikle sansür yok.

ExpressVPN ile anonim kalınİnternet. Bu adamlar yanlış yapıyor.

Kollarındaydım, oraya ait olduğumu düşünüyordum

Daha önce bahsedilen SIDA programının önerdiği gibi, İsveç sadece kendilerine bakmaz. Sonuçta İnternet gizliliği küresel bir sorundur.

WikiLeaks ve Edward Snowden dünyaya snoop bombasını attığında, Julian Assange'ın bilgi uçuran belgeleri güvende tutmak için güvendiği İsveç ISP Bahnhof'du (tüm müşteri kayıtlarını yok eden aynı sağlayıcı). Assange, bilgi sağlayıcılara tam yasal koruma sağlayan İsveç anayasasını, dosyaları orada barındırma kararında bir faktör olarak özellikle belirtti.

Ayrıca, sunucular gizli bir yeraltı dağ sığınağına kuruldu. Ve eğer dünya hükümetlerini ele geçirecekseniz, kendinize tatlı bir inine de sahip olabilirsiniz.

İsveç'in mahremiyet ve ifade özgürlüğüne yaklaşımı, sözünü ortaya koymada etkili oldu. WikiLeaks bize gösterene kadar gözetleme ölçeği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Cesur az sayıda birey sayesinde, büyük hükümetler guruldandı ve ortaya çıktı.

Gizlilik neden İsveç Kralı?

İsveç neden internetin ve yasalarının ön saflarında yer alıyor? Tek bir sebebi yok. Ancak Krallığın uzun ve gurur verici bir konuşma özgürlüğü geçmişi var. Ve Nazi Almanya'sının yanındaki yoğun zamanları, kuşkusuz onu adama yapma arzusunu güçlendirdi. World Wide Web'in erken benimsenmesi İsveç'in bir altyapı oluşturması anlamına geliyordu, çoğu ülke hala annemin telefondan çıkmasını bekliyordu, böylece 48k.

Belki İsveç'te ilk önce orada olduklarına dair bir his var ve eskisi gibi tutmak istiyorlar. İyi donanımlı hükümetleri, casusluk, kontrol ve satıştan çok önce çok erken bir zamanda yer aldı. Bunu masum günlerde, e-postanın kağıttan tasarruf etmek için iyi bir fikir olduğu doğru yaptılar ve hiçbir Nijeryalı Prens umutsuzca size ücretsiz para vermek istemedi. Sistem bozulmadan önce kurallar yürürlükteydi.

Basitçe, İsveç'teki internet hemen başladı ve şimdi geri dönmek istemiyorlar. Neden ki? Bugün İsveç hükümetinde çalışan insanlar bu sistemle büyüdüler. Başka bir yol bilmiyorlar. Ve yolları işe yarıyor.

İsveç sürekli olarak internet gizliliğinin vokal savunucusu olmuştur. Ve gerçek internet, önyükleme için. Sansürsüz internet. İnternet olması gerektiği gibi. Bu herkes için olması gereken internet.

İsveç, hepimiz sizi selamlıyoruz. Ve bu adam için teşekkürler.

İsveç VPN'i edinin

Öne Çıkan Resim: Stephen Finn / Dollar Photo Club
Yaşasın, İsveç image: lculig / Dollar Photo Club
Mutlu bir aile imajı: Edyta Pawlowska / Dollar Photo Club

Çevrimiçi gizlilik İsveç'in interneti kazanmasının nedenidir
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.