Cihazlarınızı neden asla jailbreak yapmamalısınız?

Jailbreak yapılmış bir iphone

Jailbreak, dizüstü bilgisayarınız, telefonunuz, oyun konsolu ve hatta traktörünüz için ücretsiz uygulamalar, ekstra özellikler ve daha iyi performans vaat ediyor gibi görünen bir hack'tir. Köklenme olarak da adlandırılır, bunun yerine temel güvenlik özelliklerini cihazınızdan kaldırır ve sizi takipçilere, bilgisayar korsanlarına ve hırsızlıklara karşı savunmasız bırakır.

Jailbreak yapmanın tarihi ironik bir şekilde büyük ölçüde özgürlüklerden biridir. İlk bilgisayar korsanları bilgisayarlarının özgürce kırılmak istedikleri yerleşik kısıtlamalara sahip olduğunu keşfettiler. Bu kısıtlamaların kaldırılması özgürlük ve iyi bir programlama zorluğu sağladı.

Köklenme ve jailbreak yapma arasındaki fark nedir?

Köklenme ve jailbreak aynı şeydir, ancak jailbreak genellikle büyük ölçüde sübvanse edilen ve pahalı bir telefon planına kilitlenen satılan iOS cihazlarıyla ilişkilidir..

Telefonun "kilidini" açmak, telefonun işletim sistemindeki güvenlik açıklarından "kök" veya "süper kullanıcı" olarak ayrıcalıkları yükselten, kullanıcının herhangi bir programı yüklemesine ve cihazı genel olarak kontrol etmesine olanak sağlayacak şekilde yararlanmak anlamına geliyordu..

Bazı hapishaneler, açılışta her seferinde cihazı yeniden hapse atmanızı gerektirirken, diğer daha kalıcı manipülasyonlar daha kalıcıdır. Her şey, telefonu fabrika ayarlarına geri döndürerek kaldırılabilir; ancak, cihazı 'tuğlalama' ve tamamen işe yaramaz hale getirme riski vardır..

Android’in zaten açık doğası ve üreticinin ‘köklendirme konusundaki izin verici yaklaşımı nedeniyle, kendinize bir Android telefonda tam ayrıcalıklar vermek çok daha basittir, ancak bu, manipülasyonların geri yüklenmesini daha zor hale getirebilir.

Köklü Android cihazlar, kullanıcı zaten çok çeşitli özelliklere erişmesine rağmen ve gayri resmi mağazalardan veya hatta yükleme dosyalarından uygulamalar yükleyebilse de çok daha yaygındır..

Cihazınızı köklendirmek her zaman daha az güvenli hale getirir

Bazı kısıtlamalar gerçekten can sıkıcı, gereksiz veya paralarını sağım yapan kullanıcılar için oluşturulmuş olsa da, hapishaneler gerekli ve kötü huylu limitleri birbirinden ayırt edemez.

Örneğin, yüklenen her uygulamanın yalnızca kendi verilerini okuyabilmesi ve diğer uygulamaların verilerine erişememesi önemlidir. Aksi takdirde şifreleme anahtarları, Bitcoin yedek tohumları, parolalar veya kişisel bilgilerinizi alabilirler. Telefonunuzdaki tüm verilerle tüm uygulamalarınıza güvenmeniz gerekir - gereksiz ve tehlikeli bir girişim.

Buna ek olarak, köklendirme, başkalarının, örneğin bir başkasının USB bağlantı noktasına taktığınızda işletim sistemine erişerek, cihazınızdaki yazılımı değiştirmesini kolaylaştırır.

Kişisel bilgileriniz tamamen gizlenerek sizi gizlilik veya verilerinizin kontrolü olmadan bırakır.

Apple gizlilik skandalı

Telefonunuzu jailbreak yapmak yerine yapmanız gerekenler

Jailbreak veya köklenme asla bizim gibi aklı başında ve güvenlik fikirli insanlar için bir seçenek olmadığından, cihazımızı istediğimiz gibi kullanma özgürlüğünü ararken başka kararlar almalıyız. Bizi kötü yönetilen Dijital Haklar Yönetimi (DRM) veya tekelci kısıtlamalardan kurtarmak için.

1. Cihazınızı dikkatlice seçin

Yazılımın donanım ile paketlenmesi nispeten yaygın olsa da, tüm cihazlar eşit yaratılmaz. Bazı dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar, yazılım yüklemenizi nispeten kolaylaştıracak, diğerleri ise.

Satın almadan önce bilinçli bir karar verin: Varsayılan yazılım beklediğiniz özelliklere sahip mi yoksa istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir misiniz??

Windows yüklü bir Dizüstü Bilgisayar yüklüyse, Linux'un ne kadar iyi çalıştığını görmek için hızlı bir arama yapın. Telefon alıyorsanız, LineageOS (eski adıyla Cyanogen Mod) gibi bir Android alternatifiyle ilgilenebilirsiniz..

2. Ne yaptığınızı bilin

Cihazınız kolayca ayrıştırılamıyorsa, ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Örneğin otomobiller ve traktörler de tescilli bir işletim sistemi ile birlikte gelir, ancak bir iPhone'dan daha kolay değiştirilebilir.

Yine de ne yaptığınızı ve değişikliklerinizin ve potansiyel katılımcıların güvenliğiniz üzerindeki etkilerini bilmeniz önemlidir. Tüm alternatif ürün yazılımı iyi test edilmemiştir ve bazıları da kötü niyetli olabilir..

3. Onarım hakkı kampanyası

Buzdolabınız, arabanız, telefonunuz, TV'niz veya klimanız sizindir ve onarılması sizin olmalıdır. EFF kampanyası gibi donanımları lisans sözleşmelerinden arındırmak ve sahip olduğunuz şeyleri kontrol etmenizi imkansız kılan hükümleri geçersiz kılmak.

Ayrıca ipuçları ve topluluklar hakkında yerel bilgisayar korsanlığı veya kitaplığınızla da iletişim kurabilirsiniz (hatta kendinizinkini başlatabilirsiniz).

Jailbreak yapmayın veya cihazınızı rootlamayın

Bir cihazı köklendirmenin veya jailbreak yapmanın, belki de test amacıyla veya örneğin bir IMSI Yakalayıcıyı çalıştırmanın uygun olduğu durumlar olabilir.

Her iki durumda da, iletişim veya veri depolama için aktif olarak kullandığınız cihazı asla jailbreak veya root etmeyin. Kişisel bilgilerinizle ilgili herhangi bir şey asla köklü olmamalı ve köklü bir cihaz her zaman özel bir yedek olmalıdır.

Cihazınızın köklenebileceğinden endişeleniyorsanız veya yalnızca olmadığından emin olmak istiyorsanız, cihazınızı her zaman fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz..

Cihazlarınızı neden asla jailbreak yapmamalısınız?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.