Dünyada internet özgürlüğünü tehdit eden yasalar

Kelepçeli Internet simgesinin bir örnek.

Geçenlerde Avustralya’nın yeni siber güvenlik faturasının neden kötü bir fikir olduğunu açıkladık. Kolluk kuvvetlerine, herhangi birini tehlikeye atılan uygulamaları kullanma, şifreleri dağıtma veya insan hakları aktivistlerine (ve avukatlar, rahipler, doktorlar vb.) Tasarı, herhangi bir işlem veya şeffaflığa izin vermiyor, ancak bir şekilde yolsuzluk eylemleri yasa kullanılarak araştırılamıyor.

Ancak diğer ülkeler de çevrimiçi özgürlükleri tehdit eden yeni yasalar çıkarmış ya da bunu yapma sürecindedir. Ve şaşırtıcı bir şekilde ABD listede değil… bu sefer.

Yeni Zelanda

Ekim 2018'den bu yana, Yeni Zelanda turistlerin ve gezginlerin şifrelerini ve şifreleme anahtarlarını telefonlarına, cihazlarına veya dosyalarına teslim etmelerini talep etme hakkını saklı tutar. 2018 Gümrük ve Tüketim Yasası'nın 228 (5) Bölümü, sınır yetkililerinin ülkeye giren herkesin cihazlarındaki tüm verileri görüntülemesine ve kopyalamasına ve işbirliği eksikliği nedeniyle 5.000 NZ $ (~ 3.300 ABD Doları) para cezası vermesine izin veriyor.

Liberal toplumlarda önemli bir yasal ilke sessiz kalma hakkıdır. Hiç kimse kendi aleyhinde ifade vermeye zorlanmamalıdır. Yukarıda bahsedilen Gümrük ve Tüketim Yasası 2018, bu ilkeyi ihlal etmekte ve kanun uygulayıcılarına, vatandaşların ve gezginlerin özel hayatlarına keyfi olarak gözetleme, samimi bilgilere erişme ve kopyalama yeteneği vermektedir..

Almanya & Fransa

Büyük ölçüde Avrupa internetini büyük holdinglere teslim eden AB Telif Hakkı Direktifi ölü olarak kabul edilirken, Almanya ve Fransa en kötü kısımlarını canlandırmak için bir araya geliyor..

Revize edilen direktifin bir makalesi, bir haber sitesine bağlantı veren herkesin lisans sahibi olmasını gerektirirken, bir diğeri şirketlerin sanat ve iletişimi sansürleyen içerik filtreleri uygulamasını gerektirir. Neyse ki, küçük işletmeler ve girişimler yeni teklife karşı başkaldırıyor ve çevrimiçi özgürlükleri kısıtlamak için bu yeni girişime karşı çıkmak için MEP'nizle iletişime geçmenizi istiyoruz.

Vietnam

Vietnam’ın tartışmalı yeni siber kanunu 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girdi. Vietnamlı kullanıcılara hizmet veren herhangi bir internet şirketinin (ör., Bir web sitesi var) Vietnam'da ofisler kurmasını gerektirecek kadar ileri gidiyor. Tüm veriler yerel olarak depolanmalı ve Komünist Partiyi eleştiren tüm içerikler 24 saat içinde kaldırılmalıdır.

Bu yasanın bütünüyle uygulanması zor gibi görünse de, Google ve Facebook gibi büyük platformlar, büyük Vietnam reklamcılık ortaklarına hizmet etmek için yerel bankacılık ilişkilerine bağımlıdır. Belki de gelirleri için bir tehdit, sosyal medya ve arama devlerinin neden bu konuda çoğunlukla sessiz kaldığıdır.

Google devam edecek ve Vietnamlı kullanıcıları için konuşma ve arama sonuçlarını sansürleyecek mi??

Tayland

Tayland'ın sadece yeni bir siber güvenlik yasası değil, internet ve kullanıcıları üzerinde daha fazla güce sahip tamamen yeni bir kurum oluşturması bekleniyor. Büyük bütçeli ajans, kötü tanımlanmış herhangi bir "acil durum" sırasında herhangi bir arama emri olmadan verileri ele geçirebilir. 2015'ten beri benzer teklifler masaya sürülmüş olsa da, ülkenin 2019 Mayıs ayında sandık başına gitmeden önce yeni ifadelerin yasa olması bekleniyor..

Rusya

Şimdiye kadar 2019'un en saçma teklifi (şimdiye kadar…) Rusya'dan geliyor. Hükümet, kritik Rus internet altyapısını küresel internetten ayırmayı düşünüyor. Kuşkusuz interneti kapatmakla aynı şey olmasa da, önemli riskler taşır.

Hareketin ana itici gücü, Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı'na benzer bir şey yaratan, ülkeye giren ve ülkeden çıkan bilgileri daha verimli bir şekilde sansürleme ve filtreleme isteği gibi görünüyor.

İnternet sürekli saldırı altında

İnternet özgürlüğü için haçlı olmak kolay değil. Seçilmiş ve seçilmemiş hükümetler sürekli olarak özgürlükleri engellemeye, interneti tekeline almaya ve bilgi akışını kontrol etmeye çalışıyor gibi görünüyor. Bu tehditlere karşı durmak yorucu olabilir, ancak açık ve ücretsiz bir internet savaşmaya değer.

Dünyada internet özgürlüğünü tehdit eden yasalar
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.