Google’ın akıllı şehir projesi: Gizlilik kısayol düğmesi

CN Kulesi, Google renklerde bir örnek.

Bu akıllı şehirler serimizin devamıdır. Önceki yazıya göz atın, Akıllı şehirler nelerdir?

2017’de, Alfabenin Kaldırım Laboratuarları Toronto Şehri ile ortak bir proje olan Quayside’ı duyurduğunda, etkinlik bir tanıtım dalgası çekti ve internetin gücü ile yeniden canlandırılan kentsel alanların heyecanını duyurdu..

Ortaklık, “duyuru insanları ilk sıraya koyan yeni bir mahalle türü oluşturmakla ilgili” diyen ve Quayside’ın sonunda “yenilik ve topluluk için gelişen bir merkez” olmasını beklediğini söyleyen Başbakan Justin Trudeau’dan daha az bir açıklama ile açıklanmadı. on binlerce insanın yaşaması, çalışması ve oynaması için. ”

O zamanlar, işbirliği Toronto’nun kendisini büyük bir Kuzey Amerika teknoloji merkezi olarak sağlam bir şekilde kurma arzusunu müjdeliyor gibiydi. Kaldırım Laboratuarları, projeye 1 milyar CAD’a kadar yatırım yapması, ısıtmalı bisiklet şeritleri, internet bağlantılı trafik sinyalleri ve yeraltı çöp imhası gibi şeyler inşa etmesi beklentisiyle birkaç dönümlük birinci sınıf sahil gayrimenkulü aldı..

Gizlilik uzmanları Quayside’ı geri çekti

Kanada hükümeti ve Alfabesi, projenin neredeyse evrensel bir uyarıyla karşılanacağını düşünürse, vatandaşlar kameraların ve internet bağlantılı cihazların davranışlarının neredeyse her yönünü takip edip analiz edecekleri bir geleceği tezahürat ederek, kötü bir sürpriz içindeydiler..

Quayside, projenin başlamasından bu yana birbiri ardına tartışmalarla sarsıldı.

Anlaşmadan sadece birkaç ay sonra, korkutucu bir başyazıda, İngiltere yayını The Guardian şöyle yazdı: “[Google / Alfabe] şu anda Facebook’ta olmayan hemen hemen tüm internet için bir bekçi ve kiraları ayıklayabiliyor. orada görmek isteyen herhangi bir şirket, kontrol ettiği fiziksel dünyanın bu bölümleri için kapı bekçisi olur. ”

Silikon Vadisi tarafından biriken aşırı zenginliğin “yığının tepesinde olmayanlar için hayatı daha da kötüleştirdiğini”; konutlar karşılanamaz hale gelir, toplu taşıma ve eğitim ihmal edilir; şehir az sayıda kişi için bir oyun alanı haline geliyor. ”

Sidewalk Labs, görevi Alfabenin herhangi bir istilacı uygulamaya girmemesini sağlamak olan gizlilik uzmanı Ann Cavoukian’ın işe alınmasına işaret ederek veri izleme endişelerini saptırmayı seçti.

Alfabe, şehir izleme ve izleme konusunda belirsiz kalıyor

Ancak Cavoukian, veri izleme ve izlemenin kapsamı hakkında karanlıkta tutulduğunu iddia ederek projeye bir yıldan az bir süre istifa etti. Yöneticiler, toplanan tüm verilerin silineceğini ve tanımlanamayacağını garanti etti, ancak daha sonra üçüncü tarafların kıyı boyunca tanımlanabilir bilgilere erişebileceğini öğrendi.

İstifa mektubunda, “Akıllı Gözetim Şehri yerine akıllı bir Mahremiyet Şehri oluşturduğumuzu hayal ettim” diyerek projeden çıkışının gizlilik eksikliği hakkında “güçlü bir açıklama göndermek” anlamına geldiğini ekledi..

Başka muhalif sesler de vardı.

TechGirls Kanada’nın kurucusu ve Waterfront Toronto Dijital Strateji Danışma Paneli üyesi Saadia Muzaffar, Cavoukian’ın yapmasından bir ay önce rolünden istifa etti, şeffaflık eksikliği ve potansiyel gizlilik ihlalleri hakkında benzer itirazlarla.

Quayside’ın hırslarına büyük bir darbe, Kanada’nın en tanınmış teknoloji şirketlerinden BlackBerry’nin eski başkanı Jim Balsillie’nin projeyi “önemli kentleri buldozer etmeye çalışan gözetim kapitalizminde kolonileştirici bir deney” olarak gördüğünü yazdı. sivil ve politik konular. ”

“Kanada vatandaşlarının yararına uygun dijital şehirler inşa edeceksek, hükümet ve vatandaşları arasında şeffaflığa ve hesap verebilirliğe ihtiyacımız olacak, seçilmemiş, haydut bir kamu şirketi ile kitlesel gözetim işinde yabancı bir çokuluslu şirket arasında gizli bir anlaşma değil , ”Dedi..

Waterfront Toronto projesi, Kanada Sivil Özgürlükler Derneği tarafından bu yılın başlarında dava açıldı ve hükümetin gözetim özgürlüğünün anayasal haklarını “sattığını” ve davranışsal veri toplama devlerini mağaza kurmaya davet ettiğini söyledi.

CCLA genel müdürü ve genel danışmanı Michael Bryant: “Bu anlaşmalar idari ve anayasa hukukuna aykırı ve bu ülkenin geri kalanı için korkunç bir emsal oluşturdu.”

Alfabe bir araya getirebilir mi?

Artan kamu eleştirisi ve projenin tamamen rafa kaldırılabileceği gerçek bir tehdit karşısında Sidewalk Labs, şeffaflığı teşvik etmek ve endişeleri gidermek için 483 sayfalık bir rapor olan Dijital İnovasyon Ekini yayınladı.

Rapor, veri gizliliği ile ilgili diğer hususların yanı sıra özellikle yayınların yazarlarıyla “şehirlerde daha yüksek bir veri yönetimi standardının mümkün olduğuna ve halkın verilerin nasıl ve neden toplandığını ve kullanıldığını bilmesi gerektiğine inanıyoruz. sokaklar ve kamusal alanlar. ”

Projenin geleceğine karar vermek için birkaç hafta önce yapılan oylamada Toronto Şehri, Sidewalk Labs’ın halk endişelerini gidermek için gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra projeye devam edeceğini söyledi..

Waterfront Toronto Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Diamond, üyelerin Kaldırım Laboratuarları ile ilgili konularda uyum sağladıklarını, ancak bunun “yapılan bir anlaşma olmadığını” söyledi.

Mesele şu ki, Trudeau ve Larry Page anlaşmayı Toronto’nun tüm kentsel sorunlarına bir çare olarak paketlemenin üzerinden iki yıl geçti: Trafik sıkışıklığı, verimli ulaşım ve bağlantı. Ancak duyurudan bu yana, bir panikticon tarafından izlenen bir geleceğin şikayetleri, yüksek profilli istifaları ve ürkütücü vizyonları ile yerde çok az veya hiç gerçek bir ilerleme görmedik..

Torontonlular ikna olmamış

Toronto’un sakinleri aldatmaca satın almıyor. Zaten dünyanın en pahalı şehirlerinden biri, bu yüzden Alfabenin uygun fiyatlı konut inşa etme ilanı kayda değer bir şüpheyle karşılanıyor. Ancak bu mucizevi başarıyı çıkarmak olsa bile (görünüşte toplu kereste kullanmak gizli sos), kameralar ve gizlilik hakkındaki endişeler devam edecek.

Daha da belirsiz olan, başarı metrikleridir. “Başarılı” Quayside projesi ne anlama geliyor? Belki çoğu insan kamusal alanda daha fazla cihaz istemez; hiç kimse onlara sormayı düşündü?

Evet, anlaşma şimdilik devam ediyor. Ama gelecekte gerçekte nasıl görüneceği herkesin tahminidir.

Google’ın akıllı şehir projesi: Gizlilik kısayol düğmesi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.