Güvenlik harcaması: NSA, Bitcoin için mi çıktı?

Bitcoin-saldırıya-by-NSA

Kripto para birimi Bitcoin kolay değil. Teorik olarak sanal para sistemi güvenli, verimli olmalı ve finans endüstrisinde devrim yaratmanın bir yolunu sunarken, işler her zaman planlandığı gibi gitmemiştir. Mt. Gox iyi bir örnektir - sözde güvenli para biriminin milyonlarca doları kayboldu ve kullanıcıları rücu etmeden bıraktı. Dahası, bitcoinlerin fiyatının tarihsel olarak tahmin edilmesi zor oldu ve daha geniş pazarlara giden para birimi bile işleri düzeltmedi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, örneğin, bir New Jersey polis memuru son zamanlarda çalıntı bitcoin madenciliği ekipmanı satmakla suçlandı. Bununla birlikte, tüm bunlar mermi yapan yeni teori ile karşılaştırıldığında küçük konulardır: Bitcoin NSA tarafından hacklendi mi??

Birçok turta parmaklar

Pro Publica'nın bir makalesine göre, NSA şifreleme yöntemlerini kırmak ve dünyadaki hemen hemen her şirketten verilere erişmek için büyük zaferler gördü. Buna bankacılık kayıtları, fikri mülkiyet, tıbbi bilgiler ve genel olarak Amerikan halkı tarafından gönderilen e-postalar da dahildir. Bu, internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından tüketici verilerinin casus ajans tarafından güvenli ve güvenilmez olduğuna dair güvenceler karşısında uçmaktadır. Edward Snowden'ın çalışmalarına aşina olanlar için vahiy çok da şaşırtıcı olmamalı; ajansın ülke genelinde şifreli sistemlere “arka kapılar” ekleme izni reddedildikten sonra, yeraltı ve zayıflamış şifreleme teknolojilerini tek tek ele aldılar..

Pro Publica makalesi, bu çabaların aslında NSA'nın desteklemek istediğini iddia ettiği kamu güvenliği karşısında uçtuğunu savunuyor, çünkü şifreleme çatlakları ve geçici çözümlerin varlığı, kötü niyetli aktörlerin aynı araçları kullanmasını ve Amerikan kurumlarını tehlikeye atmasını mümkün kılıyor. Ama burada bitmiyor. Şimdi, bazı bitcoin kullanıcıları NSA'nın aktif olarak kripto para birimini hacklemeye ve dünya çapında hem teröristler hem de meşru vatandaşlar tarafından - para transferi hakkında bilgi edinmeye çalıştığına inanıyor.

Derin kazmak?

Yeni bir NewsBTC makalesi, Bitcoin topluluğunun şu anda incelenmekte olduğunu ve iyileştirilmiş kod kırma teknolojilerinde, NSA'nın bu hizmeti kırması sadece zaman meselesi - henüz değilse. Bir istihbarat ajansı bütçe belgesinde belirtildiği gibi, ulusal casus örgütü hala “düşman kriptografisini yenmek ve İnternet trafiğinden yararlanmak için çığır açan kriptanalitik yeteneklere yatırım yapıyor.” Gerçekte, hem para hem de bir hükümetin emriyle neden olmasın? NSA, bitcoin sunucularını araştırmaya başladı?

Zaten orada

“CIA Projesi” olarak bilinen bir gruba göre, NSA veya CIA bitcoinin kendisinin oluşturulmasından sorumlu olabilir. Proje, bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin Forumundaki CIA ile ilgili yayınları düzenli olarak kaldırdığını ve asla çevrimiçi olarak tek bir kişisel ipucu bırakmadığını iddia ediyor. Dahası, adı kabaca Japonca'da “merkezi zeka” anlamına geliyor. Bu en iyi ihtimalle ince bir kanıttır, ancak yeni bir Cryptocoins News makalesi 1996'da NSA güvenlik araştırmacılarının bir makale yayınladığını belirtiyor: Bir Mint Nasıl Yapılır: Bir MIT posta listesinde ve Amerikan Yasası İncelemesinde Kriptografi veya Anonim Elektronik Nakit. Makale, bitcoin'e çok benzeyen bir sistem tanımladı ve bazılarına tüm projenin bir NSA kullanımı olduğunu öne sürdü.

Elinde para

Peki, Bitcoin bir NSA deposu mu yoksa casus ajansından saldırı mı altında? Bitcoin kullanıcıları için önemli değil; her iki durumda da, verileri risk altında olabilir. Güvende kalmak için birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan biri, Bitcoin işlemlerinin kimliğini doğrulamak için iki imza gerektiren Case gibi süper güvenli bir cüzdan tercih ediyor. Case, tamamen kendi kendine yeten bir depolama aygıtıdır ve etkinleştirme sırasında kendi özel anahtarını oluşturur. Yalnızca bu anahtar başka bir Case-side anahtarıyla ve biyometrik verilerinizle eşleştirildiğinde çalışır. Diğer seçenek, bitcoin'i hep birlikte kullanmaktan kaçınmaktır - en azından NSA ve diğer ajansların çalışması üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğu netleşene kadar.

Dijital para birimlerinin yanlarında kullanım kolaylığı vardır, ancak güvenlik genellikle sivilceli olmaktadır. Bitcoin, bir NSA hackleme projesinden veya casus ajansı şilinden biraz daha fazlası olabilir.

Öne Çıkan Resim: George Hodan / Public Domain Pictures.net ve Bitcoin (Resimler değiştirildi)

Güvenlik harcaması: NSA, Bitcoin için mi çıktı?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.