Hollandalılar yeni kitlesel gözetim kanunlarına hangi ülkeleri katıyor?

Hollanda Dragnet yasası nedir?

Resmi - Hollanda hükümeti vatandaşlarının gizlilik hakkını umursamıyor.

Yeni kitlesel gözetim yasasıyla Hollanda, 1 Ocak 2018'de istilacı kitlesel gözetim yasalarına sahip ülkelerin büyüyen listesinde ABD, İngiltere ve Rusya'ya katılacak.

Dragnet yasasını sorgulamak için (21 Mart 2018'de yapılması planlanan) bir referandumla bile, Hollanda hükümetinin üyeleri yasayı ne olursa olsun sürdürme sözü verdiler. Ayrıca bir adım daha ileri gitmeyi ve gelecekteki referandumlar için vatandaşın dilekçesini tutma yeteneğini kaldırmayı planlıyorlar..

Hollanda'da kalan yeni Dragnet yasasının görünürlüğü ışığında ExpressVPN, ulusal güvenlik adına tanıtılan etli kitlesel gözetim programları ile diğer ülkelere bir göz atıyor.

Hollanda Dragnet Yasası nedir: Özet

Dragnet yasası, Hollanda istihbarat teşkilatı AIVD'ye ve askeri mevkidaşı MIVD'ye, diğer şeylerin yanı sıra, vatandaşlarının herhangi birisine ve tüm meta verilerine erişme ve bunları koruma yetkisi verecek olan 2002 İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Yasası'nda yapılan bir değişikliktir..

Yasa ayrıca AIVD ve MIVD hackleme ayrıcalıklarını, arkadaşlar, aile üyeleri ve kullanabilecekleri şirketler (NSA'nın Microsoft, Google ve Apple ile olan ilişkisi gibi) gibi hedeflenen kişilerle ilişkili üçüncü tarafların cihazlarını içerecek şekilde genişletiyor..

Hollandalı gözetim yasalarına sahip olan diğer ülkeler Hollanda?

Amerika Birleşik Devletleri

Dış İstihbarat Gözetim Kanunu, 1978 yılında tanıtılan yabancı casuslar hakkında istihbarat toplaması gerekiyordu. Ancak 30 yıl sonra yapılan bir değişiklik olan FISA Bölüm 702, hükümete doğrudan Microsoft, Google ve Facebook gibi ABD Hizmet Sağlayıcılarının sunucularından iletişim toplama gücü verdi. Değişiklik, iki programın (PRISM ve Upstream), uluslararası olarak gönderilen ve tüm bilgileri herhangi birinden toplamasına izin verdi..

Five Eyes gözetim ittifakındaki en önemli oyuncu olarak ABD'nin tüm veri ve meta veriler koleksiyonu kapsamlıdır ve tüm derin deniz kablo iletişiminin yüzde 80'i Memba programı tarafından yakalanır ve toplanır. Uygulamalar ve işletim sistemleri 2013'teki Snowden sızıntısından beri şifrelemeyi artırırken, gözetim programı bugün de devam ediyor. FISA Bölüm 702, 2017 sonunda yenilenmeye hazır ve muhtemelen devam edecek.

Birleşik Krallık

Soruşturma Yetkileri Yasası, ya da 2016'da kabul edilen “Snooper Charter”, Edward Snowden'in “batı demokrasi tarihinin en aşırı gözetimi” olarak adlandırdığı şeydir. bir yıla kadar. Ve bir emriyle onlarca kamu yetkilisi bu dosyalara erişebilir.

Aslında, İngiltere 1999'dan beri gözetliyor - “Snooper's Tüzüğü” yasal hale getirdi. İngiltere Hükümeti İletişim Merkezi veya GCHQ'nun, beş, Dokuz ve On Dört Göz gibi istihbarat ittifaklarıyla paylaştığı kendi derin deniz kablo iletişimi gözetimi TEMPORA'ya sahiptir. Birçok göz.

Soruşturma Yetkileri Yasası şu anda Privacy International tarafından Avrupa Mahkemesinde ilk zorlukla karşı karşıya.

Rusya

Son olarak, kesinlikle Rusya’nın Operatif-Soruşturma Önlemleri Sistemi, veya SORM — ülkenin ülke içindeki neredeyse tüm iletişimin ulusal yasal müdahale sistemi. 1990'dan beri kullanılan ve geçen yıl Yarovaya Yasası tarafından önemli ölçüde desteklenen SORM, Federal Güvenlik Hizmetinin herhangi bir sunucu iletişimine bir ISS'nin izni olmadan uzaktan erişmesine izin veriyor.

Yarovaya Yasası, SORM'da terörle mücadele adına zorunlu verilerin saklanmasını ve mahkeme emri olmadan “gerekli olan diğer tüm bilgileri elde etme” hakkını içeren bir dizi değişikliktir. Endişe verici bir şekilde, “bir suçu bildirmekte başarısız” bir suçtur - bir yıl hapis cezasına çarptırılabilecek bir eylem eksikliği.

Hollanda'yı açık gözetimden nasıl koruyabilirim?

Referandum 21 Mart 2018'de yapılacak, yani Dragnet Yasası'nın gözden geçirilmesi için destek vermeye hala zaman var. Hollanda hükümeti kanunun uygulanması konusunda cehennem gibi görünse de, Özgürlük Uçları ve Kamu Çıkarı Davaları Projesi gibi kuruluşlar, yasayı temel insan haklarını ihlal etme temelinde mahkemeye getirmeye hazırlanıyor.

Çevrimiçi gizliliğinizin kontrolünü geri almak ister misiniz? İnternet gizlilik kılavuzlarımız başlamak için iyi bir yerdir.

Hollandalılar yeni kitlesel gözetim kanunlarına hangi ülkeleri katıyor?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.