Şifreleme özgür toplumlarda neden hayati önem taşır?

Şifrelemeyi tasvir etmek için Birleşmiş Milletler logosu bir dizi harften oluşur.

2011 yılında Birleşmiş Milletler İnternet erişiminin evrensel bir insan hakkı olduğunu ilan etti. Bu, dijital özgürlük için ileriye doğru atılmış bir adımdı, ancak yeterli olmaktan çok uzak; listeye şifreleme eklemesi gerekiyor.

World Wide Web'e geniş erişimi olan özgür toplumlarda bile, gizliliğimiz yoksa interneti kullanma özgürlüğü hiçbir şey ifade etmez. Ve şifreleme yoksa gizlilik hiçbir şey ifade etmez. Bu mantık zinciri herkes için açık değil, bu yüzden tersine ayıralım:

Gizlilik için şifreleme neden gereklidir??

Çoğu kişi şifrelemeyi bir asma kilit olarak hayal edecektir. İnternet üzerinden şifreli bir mesaj gönderdiğinizde, içeriği tek anahtarı olan alıcı hariç herkese “kilitlenir”. “Güzel,” diyebilirsiniz. “Peki ya birisi anahtarı anahtarsız kırırsa? Ya birinin kaynak makinesi varsa? ”

İşte bu noktada metafor bozulur. Fiziksel kilitlerle, onları her zaman seçmenin, görmenin veya eritmenin bir yolu vardır. Ve eğer bir kilit en motive edilmiş (ve iyi finanse edilen) kilit toplayıcılar hariç herkese direnecek kadar sağlamsa, kilidin kendisi muhtemelen halk için çok pahalıdır..

Ancak şifreleme fiziksel bir kilit değildir, yazılımdır. Yazıldıktan sonra, bakımı ve dağıtımı neredeyse hiçbir maliyeti yoktur. Bu önemlidir, çünkü ne kadar çok şey şifrelersek, çevrimiçi gizliliğimiz o kadar güçlü olur. Yalnızca hassas bilgiler şifrelenirse, şifreleme, gözetim kuruluşlarına içerideki bilgilerin izlenmeye değer olduğuna dair bir işaret olur!

Ancak daha önemli, fiziksel kilitlerin aksine, şifreleme, mümkün olan en saf şekilde kırılamayan matematik yasalarıyla korunmaktadır. Örneğin standart şifreleme algoritması RSA, çarpan çarpanını çarpanlarına ayırmaya veya çözmeye dayanır.

Önemli sayıda (yüzlerce basamak uzunluğunda) elde etmek için iki asal sayıyı çarpmak kolaydır, ancak hangi iki sayıyla başladığınızı anlamak istiyorsanız, bir süper bilgisayara ve harcamak için birkaç ömre ihtiyacınız olacaktır.

Şifreleme çalışır. Düzgün uygulanmış güçlü kripto sistemleri güvenebileceğiniz birkaç şeyden biridir.

- Edward Snowden

Bu, şifrelemeyi, verileri ele geçirilse bile gizli tutmamız gereken tek pratik araç haline getirir. Edward Snowden'ın dediği gibi, “Şifreleme işe yarıyor. Doğru şekilde uygulanan güçlü kripto sistemleri, güvenebileceğiniz birkaç şeyden biridir. ”

Özgürlük için gizlilik neden gereklidir??

“Tamam,” diyor olabilirsiniz, “Suçluların neden mahremiyete ihtiyaç duyacağını görebiliyorum. Ama saklayacak hiçbir şeyim yok. NSA, çikolata parçalı kurabiye tariflerimle ilgilenmiyor. ”Belki de değil. Ancak mesele, bizi casusluk edenler tarafından elde edilen bilgiler ve bize ne yaptığı hakkında daha fazla.

Gözetim bizi değiştirir. İyi belgelenmiş bir psikolojik olgudur; insanlar izlendiklerini bildiklerinde farklı davranırlar ve genellikle daha iyisi için değildir. Gözlem performansı düşürür, güveni zedeler ve gözlemlenenlere uyumu teşvik eder.

Dolabında iskelet olup olmadığı önemli değil; sadece dolabınızın incelemeye açık olması, diğer insanlarla nasıl giyindiğiniz, yürüdüğünüz, konuştuğunuz ve etkileşim kurduğunuzla ilgili kararlarınızı sınırlar.

Bu, “özgür” olduğunu iddia eden toplumlar için özellikle trajik bir sonuçtur. St. Louis'deki Washington Üniversitesi hukuk profesörü Neil Richards bunu güzel bir şekilde özetliyor:

İzlendiğimiz, izlendiğimiz ve izlendiğimiz zaman farklı davranırız. İnternet gözetiminin popüler olmayan veya tartışmalı fikirleri okumamızı engellediğine dair artan bir kanıt var. En sevilen fikirlerimizin - insanların hükümeti kontrol etmesi gerektiğini, sapkınlığın tehlikede olduğunu ve tüm insanların eşit olduğunu - bir zamanlar popüler olmayan ve tartışmalı fikirler olduğunu unutmayın. Özgür bir toplum tehlikeli fikirlerden korkmamalıdır ve tam bir entelektüel gözetim gerektirmez. Mevcut gözetim ve polislik biçimleri yeterlidir.

- Neil Richards

Doğru yönde bir adım

Özgür bir toplumda artan şifreleme ihtiyacı ile BM'nin özel bir ilgi göstermesi şaşırtıcı değildir. Özel Raportör David Kaye, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi'nden 2015 tarihli bir raporda şunları söyledi:

Şifreleme ve anonimlik ve bunların arkasındaki güvenlik kavramları, dijital çağda düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının kullanılması için gerekli gizliliği ve güvenliği sağlar. Bu güvenlik, ekonomik haklar, mahremiyet, gerekli süreç, barışçıl toplantı ve dernek kurma özgürlüğü ile yaşam hakkı ve bedensel dürüstlük gibi diğer hakların kullanılması için gerekli olabilir..

- David Kaye

Bu, ilerlemeye doğru sağlam bir adım olmakla birlikte, rapor, "duruma göre" (mahkeme emriyle şifre çözme) için (TSA'ya bagajınıza evrensel bir anahtar verme eşdeğeri) izin verdi. Google, Microsoft ve Apple gibi şirketler, kolluk kuvvetlerine “sempatik” kalan en üst düzeydeki yetkililere rağmen ABD'deki benzer mevzuata karşı çıktılar.

Umarım BM şifreleme ve özgürlüğün kendisi arasındaki bağlantıya sempatik olmaya devam eder.

Şifreleme özgür toplumlarda neden hayati önem taşır?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.