Şifreli sohbet uygulamaları: Hakkında konuşacak hiçbir şey vermeyin

Şifreli sohbet uygulamaları: Hakkında konuşacak hiçbir şey vermeyin

Güncelleme: konuşmalarınızı gizli tutmanız için daha da şifrelenmiş sohbet uygulamaları hakkında bir takip gönderisi yaptık!

NSA gözetleme vahiylerinin ardından ve hatta “özel” iletişimin kurumsal incelemesinin artması üzerine, mobil cihaz kullanıcıları, sözcüklerinin, resimlerinin ve videolarının ele geçirilip incelenmesinden endişe etmeden arkadaşlara ve aileye mesaj göndermenin yollarını arıyorlar. Sonuç, şifreli sohbet uygulamaları için gelişen bir pazar: İşte en ilginç altı.

Chadder

Antivirüs gurusu John McAfee, Chadder'ın beyni, McAfee'nin kurduğu ve çalışmalarında birkaç güvenlik türü uygulaması olan Future Tense Private Systems (FTC) tarafından tasarlandı..

Chadder tamamen gizliliğe odaklanmıştır: yalnızca bir iletinin hedeflenen alıcısı şifresini çözebilir ve herkes yalnızca “bozuk, şifreli metin” görmelidir. Çapraz platform mesajlaşma uygulaması Android, Apple ve Windows cihazları için kullanılabilir mesaj imzalamak için AES 256 ve ECDSA ile birlikte ECDH'nin SecP256k1 şifrelemesi ile kombinasyonu. Uygulamayı kullanmak için, indirebilir, bir kullanıcı adı, takma ad ve şifre oluşturabilir ve mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Cep telefonu numaranız ve e-posta adresinizle diğer kullanıcılarla bağlantı kurabilir veya daha fazla gizlilik için benzersiz bir kod oluşturabilirsiniz.

Chadder Android'de, iOS cihazınızda ve Windows telefonunuzda kullanılabilir. 

Telegram Messenger

Telegram ayrıca mobil cihazlarda ve tüm masaüstü platformlarında çalışır. Bu bulut tabanlı uygulama, mesajlarını yoğun bir şekilde şifreler ve kendi kendini imha etme mekanizmasını içerir. Biri sunucu-istemci ve diğeri 256-bit AES ve RSA 2048 tabanlı istemci-istemci iletişimi için iki şifreleme katmanı kullanır. Birden çok cihazdan gelen iletilere erişmek ve her türlü medya dosyasını göndermek mümkündür - hizmet ücretsizdir ve şu anda dosya boyutu veya sohbet hacminde sınır yoktur.

Android, iPhone ve iPad, Windows Phone ve web sürümlerini Mac, Windows ve Linux'ta bulunan Telegram'ı kullanabilirsiniz.

ChatSecure

Sıradaki The Guardian Project'ten Gibberbot olan ChatSecure. Bu uygulama iPhone'lar, Mac'ler, Androidler, Linux ve PC ile çalışır, ancak Windows telefonları için destek sağlamaz. PC Mag tarafından “2013 için en iyi 100 uygulamadan biri” olarak adlandırıldı ve “güvenliğini kimseye kaydedemez veya arayamazlar” diyerek görüşmeleri güvenli tutmak için bir tür kayıt dışı (OTR) şifreleme kullanır. Orbot adlı bir eklentiyle, geliştiriciler, şifreli bir sohbet uygulamasını aksi takdirde yasaklayacak olan çoğu ağ kısıtlamasını ve kara listeyi atlayabileceğini iddia ediyor.

ChatSecure, iOS ve Android'de kullanılabilir.

surespot

Uygulamanın web sitesine göre, securespot yüzde 100 açık kaynaklı şifreli bir sohbet hizmetidir. Bu açık kaynak taahhüdü, uygulamanın kodunu ücretsiz olarak "dünyanın incelemesine, incelemesine, katkıda bulunmasına ve hatta kullanmasına" olanak tanır - ancak şeffaflığa odaklanmasına rağmen, surespot her kısa mesaj, resim ve video için güvenlik ve güvenlik vaat ediyor.

Nasıl? Hizmet, telefon numaranız veya e-posta adresinizle ilişkili değildir, tekli cihazlarda birden fazla kimlik, 256 bit AES-CGM ve uçtan uca koruma için 521 bit ECDH ile oluşturulan şifreleme anahtarları kullanır. Bir mesajı silmeyi seçerseniz, mesaj yalnızca telefonunuzdan değil aynı zamanda surespot’un sunucusundan ve alıcının cihazından da silinir. Ayrıca, hizmet, hesapların kolayca tehlikeye atılmamasını sağlamak için kullanıcı şifrelerini hiçbir zaman kurtarmaz veya sıfırlamaz.

Surespot'u Android için Google Play Store ve iOS için App Store'dan indirebilirsiniz.. 

KakaoTalk

Kore merkezli KakaoTalk yerel olarak şifrelenmemiştir, ancak son zamanlarda uçtan uca şifreleme ile yeni bir “Gizli Sohbet” modu başlattı. Bu şekilde çalışır: kullanıcılar, bire bir güvenli sohbetlere izin veren sohbet odaları ayarlayabilir. Şifreleme anahtarı her zaman cihazınızda saklanır ve her mesaj ayrı olarak şifrelenir. Şu anda yalnızca kişiden kişiye sohbetler var, ancak hizmet 2015'in başında güvenli grup sohbet odaları açtığını söylüyor.

KakaoTalk; Android, iPhone ve iPad, Windows Phone ve web sürümlerinde Mac, Windows ve Linux'ta kullanılabilir.

bip

BitTorrent'den güvenli bir mesajlaşma uygulaması olan Bleep'ın arkasındaki fikir ilgi çekicidir: çevrimdışı mesajlaşma. Buradaki fikir, oturum açmanıza, çevrimiçi olmasalar bile bir arkadaşınıza mesaj göndermenize ve daha sonra her oturum açtıklarında bu iletiyi göndermenize izin vermektir. Şu an için bu pek işe yaramıyor: mesajlar yalnızca her iki taraf da çevrimiçi olduğunda gönderiliyor. Ancak Bleep, yakında sunucuları kullanmayacak, ancak yalnızca cihazınızda içerik depolayacak gerçek "eşzamansız" destek vaat ediyor. Uygulama, verileri alınana kadar çevrimdışı olarak depolamak için Dağıtılmış Karma Tabloları (DHT'ler) kullanır, ardından bilgilerin izini ortadan kaldırır.

Bleep iPhone ve Android cihazlarınıza indirilebilir.

Şifreli mesajlaşma uygulamaları benzersiz avantajlar sunar: pek çoğu, konuşmalarının bir parçası olarak “eğlenceli” olarak anılır, çünkü müdahale veya gözlem hayaleti olmadan kendiniz olmakta özgürsünüz. Esprili sözleriniz, komik fotoğraflarınız ve komik videolarınız için bir VPN gibi, bu uygulamalar zemin kazanıyor ve haklı olarak - herkes duyulmamış ve talep üzerine okunmamış olma hakkını hak ediyor.

Öne Çıkan Resim: Viktor Hanacek / picjumbo (resim değiştirildi)

Şifreli sohbet uygulamaları: Hakkında konuşacak hiçbir şey vermeyin
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.