Karanlık ağa gel… şimdi biraz daha güvenli

[ware_item id=33][/ware_item]

karanlık ağ biraz daha hafifleşiyor


Karanlık web uzun zamandır kullanıcıların yasadışı uyuşturucu satın alabilecekleri, insanların kredi kartı bilgilerini çalabilecekleri ve komşularını “kapatması” için birini işe alabilecekleri İnternet'in çok kötü bir göbeği olarak görülüyor. Gerçekte, karanlık ağ neredeyse uğursuz değildir. Bunun yerine, yalnızca Tor tarayıcısıyla erişilebilen, çoğunlukla meşru web sitelerinden oluşan geniş bir ağdır..

“Soğan Yönlendirici” nin kısaltması olan Tor, karanlık web'e konumunuzu gizleyerek ve özel bilgilerinizi şifreleyerek anonim olarak erişmenizi sağlar. Facebook da dahil olmak üzere birçok büyük isim sitesi kullanıcılarına daha güvenli ve özel erişim sağlamak için şimdi Tor'da barındırılıyor.

Geçen haftaya kadar Tor sitelerinin güvenlik önlemleri çok azdı. Ancak, İnternet düzenleyicilerinin yeni bir kararı sayesinde Tor ağında kullanılan alanlar artık bu sitelere daha fazla güvenlik ve anonimlik sağlayan “Özel Kullanım Alanları” olarak tanınacak..

Oldukça Karanlık Olmayan Web

Karanlık ağın ne olduğunu açıklamadan önce, nasıl çalıştığını açıklamak önemlidir. Koyu web, İnternet'te Safari, Chrome ve Firefox gibi geleneksel Web tarayıcılarından gizlenen herhangi bir şeyi ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Bu gizli siteler genellikle hassas bilgiler içerir ve URL'leri, siteleri şifrelemek için .onion ile biten rastgele sayı ve harflerden oluşan dizelere dönüştürür.

Ağın karanlık bir tarafı olsa da, karanlık ağ çoğunlukla bilgi uçurma ve gizlilik sitelerinden oluşur.

darth vader sadece karanlık internette sörf yapıyor

İnsan İçin Küçük Bir Adım, İnternet Güvenliği İçin Dev Bir Adım

İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi (IANA) ve Mühendislik Görev Gücü (IETF) artık .onion web sitelerini "özel kullanım alanları" olarak değerlendirerek Tor site sahiplerinin güvenliklerini artırmak için web sitelerine SSL ve TLS sertifikaları eklemelerine izin veriyor.

Mozilla güvenlik sorumlusu Richard Barnes, Anakart ile yapılan röportajdaki yeni değişikliklerden bahsetti:

Bu, Tor .onion ekosisteminin web'in geri kalanında alabileceğiniz aynı güvenlik düzeyinden faydalanmasını sağlar. Üstüne bir güvenlik katmanı ekler.

Neden şimdi?

Karanlık ağ 2002'den bu yana kullanılıyorsa, neden yalnızca şimdi güvenlik sertifikası alıyor? Yakın tarihli bir TEDTalk'ta, sosyal medya analisti Jaime Bartlett karanlık ağın artan popülaritesini tartıştı. Bartlett'e göre, Tor'un büyük ölçüde Snowden vahiyleri sayesinde günde 2,5 milyon benzersiz kullanıcısı var. Kullanıcıların çoğu, İnternet'te gizliliğini korumak isteyen sıradan kişilerdir..

Karanlık ağ artık bayiler için bir engel ve muhbirler için saklanma yeri değil. Zaten ana akım haline geliyor. - Jaime Bartlett

Bunun Gelecek İçin Anlamı

Yeni özel etki alanı durumu, gelecekteki güvenlik sertifikaları ve özel ağlardaki daha iyi şifreleme mekanizmaları için tartışmayı açacaktır. Ancak bundan da öte, şimdiye kadar büyük ölçüde göz ardı edilen veya sordid olarak yazılan Tor sitelerine meşru bir tanıma veriyor..

Bu küçük bir adım, ama doğru adım.

Öne Çıkan Resim: dk_photo / Dollar Photo Club

Karanlık ağa gel… şimdi biraz daha güvenli
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.