Köprüler interneti muhteşem kıldı ve vergilendirilmemeleri gerekiyor

[ware_item id=33][/ware_item]

AB bağlantı vergisi hayır deyin.


HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) interneti değiştirdi ve ana akıma fırlattı, ancak yeni bir “Köprü Vergisi” tehdidi altında olabilir. Neyse ki, bazıları OpenMedia ve Bağlantıyı Kaydet kampanyası gibi web'i korumak için savaşıyor.

Şu anda ünlü Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen HTTP'nin ilk sürümü 1997'de piyasaya sürüldü ve halefi HTTP / 2 şimdi sadece bir yaşında olmasına rağmen tüm önemli tarayıcılar tarafından çalışıyor ve destekleniyor.

Hiper Yunancadır ve "bitti" anlamına gelir - İngilizce öneki "süper" ile benzer bir işlevi vardır

Köprü metni, köprüler olarak adlandırılan bağlantıların dahil edilmesinin yanı sıra normal metinle hemen hemen aynıdır. Bu tür bir köprü metni yazmak için en popüler dil, Köprü Metni Biçimlendirme Dili veya kısaca HTML'dir.

Bağlantılar köprü metni yapısındaki başka bir noktaya, genellikle sitenin başka bir sayfasına, bir dosyaya, görüntüye, bir programa veya harici bir web sitesine yapılan göndermelerdir (yani, şu anda göz atmakta olduğunuzdan farklı bir etki alanındaki sayfa). Bir okuyucu, yeni bir sekmede veya pencerede daha fazla okuma materyali açmak veya bir dosya indirmek için bunları tıklayabilir.

Köprüler interneti bugünkü haline getirdi

Bu hiperlink sayesinde web'in sahip olduğu yolu geliştirdi. Köprü, URL dizelerinin her bir içeriği benzersiz bir şekilde tanımladığı açık ve şeffaf bir internet oluşturmaya yardımcı oldu.

Google gibi arama motorları, hipermetin sistemini uygun şekilde kullanmak için web sitelerini daha fazla teşvik eden hipermetin yapısını kullanmıştır. Arama motorları, sosyal medya ve bloglar büyük bir trafik sağlar - bu da gelire dönüşür. Bir şey satıyor ya da reklamlar yoluyla para kazanıyor olsanız da, insanların sizi ve sitelerinizi bulmaları için köprülere saygı duymanız gerekir.

1941'in Kısa Hikayesi Çatal Yolları Bahçesi genellikle hipermetinlerin ilham kaynağı olarak anılır

Köprü kavramı özgür, üniform olmalı ve hiç kimsenin mülkiyetinde ya da kontrolünde olmamaktır - bu da onları çevrimiçi medyanın oyun alanını düzleştirmede inanılmaz derecede güçlü kılmıştır. Bilinmeyen bir yazardan gelen tek bir yayın, yerleşik bir gazeteden bir aya kadar yayın gönderebilir. Köprüler ve archive.org gibi projeler sayesinde internet yayınları kaydedilebilir ve bu nedenle insan kollektif hafızasından asla kaybolmaz.

Köprüsüz internet, susuz bir havuzdur

İnterneti köprüler olmadan hayal etmek kolaydır, ancak iyi bir düşünce değildir. Youtube'u düşünün, ancak her videonun doğrudan bir bağlantısı yoktur. Video aramanın tek yolu YouTube’un web arayüzü üzerinden olur ve videolara yer işareti koymanın tek yolu giriş yapmak ve oynatma listelerinize eklemek olacaktır. Her bir bağlantının para kazanma ve kısıtlamaları konusunda YouTube ile bir anlaşma yapılmadıkça bu videoları paylaşamazsınız.

Herhangi bir Wikipedia makalesinde ilk bağlantıyı takip ederseniz, Felsefe sayfasına ulaşacaksınız

Kullanıcı deneyimi çok daha kötü olsa da, web devleri ve yayınevleri böyle bir sistemi destekliyor. Bir şeyi bulmak, yer işareti koymak ve paylaşmak için bir hizmete giriş yapmak gerekirse, deneyimin kontrol edilmesi, izlenmesi ve kısıtlanması kolay olurdu. Yaşınız, cinsiyetiniz ve coğrafi konumunuz ve daha da önemlisi cüzdanınız nedeniyle internetiniz sınırlı olabilir.

AOL’nin farklı internet versiyonu

Dünya çapında ağ 1990'larda ortaya çıktıkça, aslında tam olarak bu tür bir köprüsüz internet oluşturmaya çalışan iyi finanse edilmiş ve gelecek vaat eden bir şirket vardı: America Online (AOL).

AOL, web'e basit çevirmeli ağ erişimi satarak başladı, ancak kısa süre içinde bir anlık mesajlaşma, haber, hisse senedi ticareti ve genel web taraması sunarak tüm deneyimi kontrol etmek istedi. Bugün hala finans firmalarında kullanılan Bloomberg Terminalleri'ne benzer şekilde, içerik ve hizmetlere yalnızca aboneler erişebiliyordu.

Kendi Maceralarını Seç kitapları hipermetin kurgunun erken bir biçimidir

1990'ların sonlarından itibaren, açık interneti ve köprüleri başarılı kılan Netscape'ti (ve 1999 yılında AOL tarafından 10 milyar dolar karşılığında satın alındı). AOL, pazar tarafından hizmetlerini açmaya zorlandı ve sonunda markası halkın gözünden kayboldu.

Avrupa'dan köprüler için yeni bir tehdit

Köprüler içeriği kolayca kullanılabilir hale getirir. Blogcular ve sosyal medya içeriği sizin için seçebilir ve arama motoruna sahip bir sayfayı açıkça arayabilirsiniz.

Aradığınızı bulacağınızı ümit ederek bir yayının ön sayfasına gitmeniz gerektiğini düşünün. Makaleyi okuduktan sonra, bulduklarınızı başkalarıyla paylaşmanın bir yolu yoktur. Şu anda, bir sosyal medya feed'indeki bir bağlantıyı kontrol ederek, içeriği kısaca okuyarak ve daha sonra sosyal medyamıza geri dönerek internette medya tüketiyoruz.

FRESS, Brown Üniversitesi'nde kullanılan bir hipermetin sistemiydi. 1976'da şiir öğretirken eskiden tartışmasız tarihteki ilk çevrimiçi kurstu

Yayınevleri, açılış sayfaları ve dahili yönlendirmeleri olmadan markalarının azalacağından ve haber ajansları gibi yalnızca içerik üreticilerine indirgeneceğinden korkuyor. Ayrıca, kârları konular hakkında tutkuyla, ancak finansal çıkar çatışması veya ödeme yapmadan yazan blogcular tarafından alttan kesileceği endişesi de var..

Avrupa mevzuatı açık ağı tehdit ediyor

Avrupa ve özellikle Fransız haber kuruluşlarının, kendilerine bağlantı veren bağımsız sitelerle şiddetle mücadele ettikleri bilinmektedir. Bağlantılar trafik gönderdikçe, başlangıçta bu saçma görünebilir. Ancak pazardaki konumlarını kaybetme korkusunun genel resmine çok iyi uyuyor.

Oluşturulan yayın platformları içerik iyileştirmeyi rollerinin ve iş modelinin doğal bir parçası olarak görür ve köprü herkesin bunu kaldırmasına izin verir.

Avrupa Komisyonu (AK) sürekli olarak bir “köprü vergisi” oluşturmaya çalıştı. Bir radyo istasyonunun bir şarkıyı çalarken ödemek zorunda olduğu ücrete benzer şekilde, her blog yazarı, haber sitesi veya arama sitesi, ziyaretçi.

AK neden köprü vergisi konusunda yanlış?

Tabii ki, AK'de her şey tamamen yanlış. Köprü, içeriğin çoğaltılması değil, yalnızca bir yönlendirmedir; bu durum restoran eleştirmenine bunun hakkında yazmak için bir restorana ödeme yapmak zorunda kalmaya daha çok benziyor - zaten yiyecek için ödediklerinin üstüne.

AK'nin internet bağlantılarını vergilendirme girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi paylaşın.

Köprüler interneti muhteşem kıldı ve vergilendirilmemeleri gerekiyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.