Neden meta veri gözetimine dikkat etmeliyiz?

Neden meta veri gözetimine dikkat etmeliyiz?

Umarım, Snowden’in NSA’nın telefon araması meta verilerini izlemesi hakkındaki açıklamaları hala aklınızdadır. Bazı insanlar hala ısrar ediyor. “Gerçek veri değil. Kimin umrunda?”

Herkes önemsemeli. Veri bilim adamları Deepak Jagdish ve Daniel Smilkov’un TEDx Cambridge konuşmalarında The Power of Metadata’da gösterdikleri gibi, meta verileriniz şaşırtıcı bir şekilde tam bir hikaye anlatıyor. Bugün zamanınız varsa, izlemek için birkaç dakikanızı ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Meta Veriler Nedir??

Meta veriler, teknolojiyi kullanırken diğer kişi ve kuruluşlarla olan etkileşimleriniz hakkında bilgilerdir. Bu etkileşimlerin gerçek içeriği değil, içerikle ilgili bilgiler.

Meta veri örnekleri

  1. Telefonla kimi aradın?
  2. Kime e-posta gönderdin ve ne zaman?
  3. Kredi kartınızı nerede ve ne zaman kullandınız??
  4. Hangi bilgisayardan hangi web sitelerini ziyaret ettiniz ve ne zaman?

Bunlar zararsız gelebilir, ancak tüm bunları zamanla eklediğinizde ve birbirinizle çapraz referans yaptığınızda, çok doğru bir portreni çizebilirler.

Daldırma: e-posta meta verileriniz görselleştirildi

MIT Media Lab, Jagdish, Smilkov ve danışmanları Cesar Hidalgo, e-posta meta verilerinden ne öğrenebileceğimizi görselleştirmek için Immersion oluşturmaya karar verdi – yani, yalnızca e-postalardaki Kimden, Kime, Bilgi ve Zaman Damgası alanlarını. (Daldırma, e-postaların konu satırlarına ve gövdelerine dokunmaz.)

Sadece bu meta verileri kullanarak Immersion, insanlarla olan ilişkilerinizi ve bu ilişkilerin zaman içinde nasıl geliştiğini gösteren bilgilendirici bir örnek oluşturur. Kendiniz deneyebilirsiniz! Uygulamanın e-postanıza erişmesine izin vermekten endişe ediyorsanız, demoyu buradan deneyin.

Kendim için denemek zorunda kaldım. Immersion’un binlerce e-postalarımı işlemesini bekledikten sonra, sosyal ağımdaki değişimlerin büyük yaşam değişiklikleriyle (şehirleri taşımak, işleri değiştirmek vb.) Nasıl ilişkilendirdiğini görebiliyordum. Bir bakışta özdeşleşebilir: Altı yıl önce birlikte çalıştığım bir grup insan ve farklı şehirlerde zaman geçirdiğim insan kümeleri görebiliyordum.

Bir düşünce deneyi yapmaya karar verdim. “Bir üçüncü taraf verilerimden ne anlayabilir?” Diye sordum kendime. “Kendimi bilmeseydim, bundan ne anlayabilirdim?”

Çok. Örneğin, en yakın arkadaşlarımın ve ailemin kim olduğunu bulmak çok kolay olurdu (e-posta adresimi aldığım andan itibaren sürekli olarak e-posta gönderdiğim insanlar bunlar). Ayrıca, ortaklarımdan hangisinin grup e-posta konularına dayanarak kiminle ilişkili olduğunu çıkarabilirler. Bu anlamda meta verilerimiz sadece kendimiz hakkında değil, aynı zamanda ilişkilendirdiğimiz insanlar hakkında da bilgi vermektedir..

TEDx konuşmasıyla ilgili beni en çok etkileyen şeylerden biri, Smilkov’un e-posta arayüzlerinin e-posta geçmişinizde yalnızca en kısa bakışları sağladığını ve bunun altında yıllar ve yıllar boyunca saklanan meta veriler olduğunu unutmamızı sağlamasıydı. en son e-postalarımız. Örneğin, Gmail veya Outlook’ta oturum açtığımızda, genellikle yalnızca en son aldığımız 20-50 e-postayı görürüz ve her gün yenileriyle değiştirilir. Sonuç olarak, çoğumuz hesaplarımızdaki binlerce binlerce e-postayı ve bunlarla ilişkili tüm meta verileri düşünmüyoruz.

Meta veriler her yerde

Meta veriler yalnızca e-postalarda değildir. Guardian’ın meta veri etkileşimli kılavuzu, verilerin dijital fotoğraf makinenizde fotoğraf çekmekten arama motorunu kullanmaya kadar çeşitli etkinliklerden nasıl üretildiğini gösterir. Stanford’daki öğrenciler, telefon kaydı gözetiminin kısa bir süre için bile, başkalarının bilmesini istediğimizden daha fazlasını ortaya çıkarabildiğini gösterdi:

Telefon meta verileri: açık ve hassas [blog yazarı notu: vurgu eklendi], küçük bir örneklem ve kısa süreli pencerede bile. Yalnızca telefon meta verilerini kullanarak tıbbi koşulları, ateşli silah sahipliğini ve daha fazlasını çıkarabildik. ”[Stanford bilgisayar bilimcisi Jonathan Meyer].

Aslında, meta veriler öyle açıklayıcı ki, New York Magazine’in Daily Intelligencer’ına göre,

Ajanstan ayrılan matematikçi ve NSA düdük üfleyicisi William Binney “Kiminle kimin iletişim kurduğunun tüm kayıtlarını aldığınızda, dünyadaki herkes için sosyal ağlar ve topluluklar oluşturabilirsiniz” 2001 yılında gizlilik endişeleri ortasında – Daily Intelligencer söyledi. “Ve içerikle evlendiğinizde,” NSA’nın da topladığına ikna oldu, “ülkedeki herkese karşı kaldıraç var.”

Güçlü bir düşünce deneyinde Duke sosyolog Kieran Healey, İngilizlerin Paul Revere’i sadece sosyal kulüpler ve üyeleri hakkında meta veriler kullanarak sosyal ağ analizi yaparak nasıl durdurabileceğini gösteriyor!

Paket servisi olan restoran nedir?

E-postalar gönderirken ve başkalarıyla iletişim kurarken modern yaşamın kaçınılmaz gerçekleri olduğunda, bu etkileşimler hakkındaki bilgiler tam bir profil oluşturur ve kimlerle ilişki kurduğumuz ve kendimize saklamayı tercih ettiğimiz sırlara ihanet edebilir.

İnsanları meta veri kokunuzdan atmak için alabileceğiniz küçük önlemler vardır. Örneğin, elbette nakit olarak ödenen tek kullanımlık e-posta adreslerini ve tek kullanımlık cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca DuckDuckGo gibi anonim arama motorlarını kullanabilir ve çerezleri kullanmadan göz atabilirsiniz. Ne yazık ki, tüm bunları yapmak çoğu insan için uygun veya sürdürülebilir değildir. Ayrıca, tüm iş arkadaşlarınız da bu tür önlemleri almadıkça, bu yöntemler yalnızca çok fazla meta veri gizleyebilir.

Neyse ki, VPN’ler meta verilerinizi gizlemede rol oynayabilir. Bir VPN kullandığınızda, IP adresinizi ve VPN sunucusunun IP adresinin arkasındaki konumunuzu etkili bir şekilde gizlersiniz. IP adreslerinin çok fazla yumruk attığını unutmayın – konumunuzu (değişen doğruluk derecelerine göre) ve İnternet servis sağlayıcınızı etkileşimde bulunduğunuz herhangi bir web sitesine veya hizmete gösterebilirler.

En olası senaryo hükümetler ve diğer üçüncü tarafların meta verilerimizi gelişigüzel olarak toplamaya devam etmeleri. Sonuçta, bilgi güçtür ve Binney’nin yukarıdaki alıntıda belirttiği gibi, bu tür bilgiler size karşı kullanılabilir.

Meta verilerimin gelecekte bana karşı nasıl kullanılabileceğini hayal etmek istemiyorum. Örneğin, sağlık sigortası şirketleri geçmiş google aramalarıma erişebildiyse ve eski arama sorgularına dayanarak beni kapsamı reddedebilirse ne olur? E-ticaret siteleri, Wall Street Journal’ın raporlarında yer alan bu makalede olduğu gibi, IP adreslerini kullanarak hesaplanan ZIP kodlarına bağlı olarak malları zaten satıyor. Kişi başı geliri daha yüksek bir posta kodunda yaşıyorsam ne olur? Bunun için cezalandırılmalı mıyım?

Nihayetinde, meta veriler yadsınamaz bir yaşam gerçeğidir ve gücü kesinlikle hepimizin bilmemiz gereken bir şeydir. Bir web sitesini her ziyaret ettiğimizde veya bir e-posta veya kısa mesaj gönderdiğimizde dijital bir iz bırakıyoruz. Immersion gibi araçların e-posta meta verilerinizle anlatıldığı gibi hayatınızın etkileşimli görselleştirmelerini nasıl yapabileceğini görmek eğlenceli ve ilginç olsa da, yanlış ellerde bize karşı kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Ve bu unutmamamız gereken bir şey.

Neden meta veri gözetimine dikkat etmeliyiz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.