Net tarafsızlık önemlidir ve bunun için savaşmalıyız

“Yükleniyor…” iletisinin üzerinde dairesel bir “bekle” simgesi oluşturan dolar. Net tarafsızlık olmadan, daha yavaş bir internet bekliyoruz.

Net tarafsızlık (2003'ten önce, “ortak taşıyıcı kavramı” olarak bilinir), internet servis sağlayıcılarının (İSS'ler) verileri ayrım gözetmeden türüne veya kaynağına göre yönlendirmesi gerektiği fikrini açıklar. Örneğin, bir video YouTube veya küçük bir rakip tarafından sunuluyor olsa da aynı önceliğe sahip olmalıdır.

Net tarafsızlık, internet düzenlemesinin önemli bir ilkesidir. Açık ve ücretsiz bir internette başarılı inovasyonun temel taşı olarak görülmesine rağmen, net tarafsızlık İSS'ler, büyük şirketler ve hükümetler tarafından tehdit altında.

Net tarafsızlık ne demektir?

İnternet sağlayıcılarının kabloları ve anahtarları üzerinden aktarılan her veri paketi, uygulama, kullanıcı, içerik veya platformdan bağımsız olarak aynı şekilde ele alınmalıdır..

Uygulamada, net tarafsızlık, ISS'nizin hangi hizmeti görüntülediğinize bağlı olarak İnternet kullanımınızı incelemesine ve paketleri yavaşlatmasına veya azaltmasına izin verilmediği anlamına gelir. İSS'lerin anlaşmaları olan şirketleri tercih etmelerine izin verilmeyecek ve örneğin, Vimeo'yu yavaşlatırken YouTube'u hızlandıracak.

Tarafsızlık nedeniyle, ISS'lerin hizmetlerini sunma konusunda ayrımcılık yapmasına izin verilmeyen kamu hizmet şirketlerine (ortak taşıyıcılar) benzer şekilde düzenlenmiş olmasıdır. Örneğin, elektrik kesintisi veya su kesintisi sırasında, kamu hizmetleri şirketinizin bazı hane halklarını diğerlerine göre tercih etmesi yasaktır..

Net tarafsızlık neden bu kadar önemlidir?

Net tarafsızlık fikri, internet şirketleri arasında sağlıklı rekabeti garanti etmek ve kullanıcıların internet yeniliklerini benimsemelerini kolaylaştırmak için en önemli prensip olarak görülmektedir..

Net tarafsızlık olmadan, bir İSS bir video akış hizmetiyle gizlenebilir ve diğer tüm hizmetleri düşük hızlara ve düşük kaliteyle sınırlarken bu hizmetin videolarını yüksek hızda ve kalitede sunabilir.

Yüksek hızlı video akışı hizmeti daha sonra fiyatları yükseltebilir, karı ISP ile paylaşabilir ve asla rekabet konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kim net tarafsızlığı tehdit ediyor ve neden?

İnternet şirketleri ve İSS'ler tarafsız tarafsızlığı tehdit etmektedir. İki grup, serbest ve açık bir pazarın rekabetinden hoşlanmıyor ve kablo şirketlerinin internetten önce yaptıkları (ve hala yaptıkları gibi) düşük ürünler için fazla ücret alabilecekleri tekelci bir ortam yaratmayı tercih ediyorlardı..

Geçmişte net tarafsızlık ihlallerine bazı örnekler:

  • BitTorrent trafiğinin kısıtlanması
  • Yalnızca belirli bir şirket için (Facebook veya Spotify gibi) ücretsiz veri sunmak
  • Apple Facetime öğesinin devre dışı bırakılması
  • Ücretsiz internet arama hizmetlerinin engellenmesi

Bazı büyük internet şirketleri de net tarafsızlık ilkesini ortadan kaldırmakla suçlanıyor. Facebook’un internet.org kampanyası, gelişmekte olan dünyaya ücretsiz internet erişimi sağlamayı amaçlamaktadır, ancak aynı zamanda belirli platformlara erişimi kısıtlayacak ve Facebook'a ait şirketleri (WhatsApp, Instagram) büyük ölçüde destekleyecektir..

Korku, net tarafsızlık ilkesi olmadan, artık hiç kimsenin bir internet girişimi yaratamayacağı, çünkü ISP'ler büyük görevdeki tekellerin trafiğini destekleyecek.

Dengede net tarafsızlık: Her iki uçta internet içeriği olan bir ölçek tutan İSS etiketli bir el.

Dünyadaki net tarafsızlık kuralları

Amerika Birleşik Devletleri

Net tarafsızlık kuralları ABD'de 2005 yılında Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından kabul edildi. Bununla birlikte, FCC kurallarının yasal dayanağı tartışmalı kaldı ve bunları tekrar yasaya dönüştürme girişimleri Kongrede başarısız oldu.

2017 yılında, yeni bir yönetim altında, FCC kurallarını kaldırmaya karar verdi. Yürürlükten kaldırılma 2018'de birçok çevrimiçi protestoya rağmen yürürlüğe girdi.

Avrupa Birliği

Bireysel ülkeler hala daha güçlü net tarafsızlık kurallarına karar verebilirken, Avrupa Birliği 2002'den bu yana minimum bir standart belirlemektedir. Bu standart, telekomların bazı durumlarda müşterilerinin hizmetlerini düşürmesine izin vermektedir..

Bazı Avrupa ülkelerinin Hollanda ve Slovenya gibi güçlü net tarafsızlık yasaları vardır, ancak Portekiz gibi diğerleri, çoğu insanın tanımlarına göre net tarafsızlık kurallarını ihlal eden fiyatlandırma modellerine ayrımcılık yapılmasına izin verir.

Brezilya

2014'ün Brezilya İnternet Sivil Haklar Çerçevesi (Marco Civil da Internet) prensip olarak net tarafsızlık fikrini desteklemektedir, ancak WhatsApp gibi hizmetleri de engellemiştir..

Çin

Çin'in net tarafsızlık yasaları yok ve düzenli olarak sansür hizmetleri ve verileri yok.

Hindistan

2018'den beri Hindistan'ın her türlü veri ayrımcılığını yasaklayan güçlü net tarafsızlık kuralları var.

Net nötrlük mükemmel çözüm mü?

Teorik olarak, evet. Ancak net tarafsızlığın ideal olmaktan uzak olduğu birçok durum vardır. Bazı veriler, diğer verilerle karşılaştırıldığında farklı bir önceliğe sahiptir. Örneğin, bir bilgisayar yedeklemesini bir telefon görüşmesi ile aynı önceliğe yönlendirmek saçma gibi görünüyor ve verilere açık ve düşük bir öncelik atanmışsa dünyanın bant genişliği kullanımı çok daha verimli olurdu.

Ne yazık ki, verilerin önceliğini doğru olarak değerlendirecek bir mekanizmamız yok. İnternet servis sağlayıcılarının karar vermesine izin verecek olsaydık, tekelci davranışlarla karşılaşırdık ve kullanıcıların veya şirketlerin arama yapmasına izin verirsek, büyük olasılıkla herkesin verilerini öncelikli olarak işaretleyeceği bir durumla karşılaşırdık..

Net tarafsızlığı nasıl koruyabiliriz

Kripto para birimlerinin yükselişiyle, bir ay veya GB bazında değil, öncelik bazında istenen her pakete bir fiyat ekleyerek bant genişliği için bir gün ödeme yapmak mümkün olabilir..

İSS bu ücreti bir ödül olarak toplar ve önce bazı verileri sunmaya teşvik edilir. Tabii ki, bu bir GB çevrimiçi video konferans çekiminin bir GB yedekleme verisinden veya bir GB BitTorrent'den çok daha pahalıya mal olacağı anlamına gelebilir, ancak bant genişliğinin daha verimli kullanılmasıdır..

Veriler için internet hizmeti değil, kullanıcı ödeme yaptığı sürece, İSS'lerin ve holdinglerin toparlanması için çok az fırsatı olacaktır. Bir filmin en büyük sağlayıcıdan yüksek hızda yayınlanması, en küçük sağlayıcıdan akış gibi daha pahalıya mal olur.

Net tarafsızlığı kurtarmak için yapabilecekleriniz

ISS'nizin bant genişliğinizi seçici bir şekilde azalttığından veya belirli hizmetleri engellediğinden şüpheleniyorsanız, onu bulmak için bir VPN kullanabilirsiniz. ISS'niz şifreli VPN tünelinizin içine bakamayacak ve diğerlerine öncelik verirken bazı hizmetleri yavaşlatamayacak.

Net tarafsızlığı korumak için, bunun önemli olduğunu düşündüğünüz bir şey olduğunu bildirmek için yerel düzenleyici kurumunuzla veya yasa koyucu ile iletişime geçebilirsiniz..

ABD'deyseniz, OpenMedia’yı İnternet Kavga Ediyor form. Avrupa'da bu formu kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Köprüler interneti muhteşem kıldı ve vergilendirilmemeleri gerekiyor

Net tarafsızlık hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Net tarafsızlık önemlidir ve bunun için savaşmalıyız
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.