İngiltere’nin yeni kitlesel gözetim tasarısı henüz en kötüsü

Elizabeth Kulesi. Big Ben'in bulunduğu yer burası.

Hükümet yetkilileri İngiltere'nin gördüğü en büyük toplu toplama yasasını geçmek için çalışıyor. Soruşturma Yetkileri Yasası yapımda bir felaket ve Parlamentoyu taramak üzere.

Bu yeni yasa tasarısı, hükümet gözetiminin nasıl yürütüldüğünü yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor.. 

Büyük Ölçekli Gözetim

Tasarıya göre, devlet güvenlik hizmetleri insanların akıllı telefonlarını ve bilgisayarlarını güvenlik adına hackleme gücüne sahip olacak. Buna “ekipman müdahalesi” denir ve bu buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Yaklaşık 300 sayfalık yasa tasarısı, kitlesel gözetimi zorunlu kılarak ulusal güvenliği sıkılaştırmayı amaçlıyor. Geniş bant ve cep telefonu sağlayıcıları, müşterilerin verilerini bir yıla kadar saklamak zorunda kalacaklar. Bu günlükler, ziyaret ettiğiniz her siteyi, ziyaret ettiğiniz saatleri ve kullandığınız cihazları içerir.

Benzer kitlesel gözetim yasası, Avrupa'nın ve Kuzey Amerika'nın geri kalanında çok istilacı olduğu için yasaklandı.

(Neredeyse) Gerçek Olamayacak Çok Kötü

İnternet etkinliğinizin kayıtları tek tek sayfaları değil, yalnızca temel URL'leri içerecektir. Örneğin, bir Cumartesi öğleden sonra BBC.com'u ziyaret ettiğinizi görebiliyorlardı, ancak okuduğunuz sayfaları tek tek göremiyorlardı. Bu, çok az rahatlık sağlar, çünkü iletişim kurduğunuz diğer bilgisayarların ziyaretleri ve IP adresleri rahatsız edici ayrıntılarla kaydedilecektir.

Kişisel verilerinize erişmek için yetkililer “çift kilitli” yetkilendirme gerektirir. Telefon görüşmeleri, e-postalar ve kısa mesajların yerel sekreterin yetkilendirilmesi ve ardından yerel kolluk kuvvetlerinin erişebilmesi için önce özel olarak atanmış bir hâkim olması gerekir. Ancak, kolluk kuvvetleri bilgilere acil bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorsa, bu onay sürecini atlamak için küçük bir hüküm vardır..

Temel olarak, güvenlik görevlileri bilgilerinize "acil" hissetmedikleri sürece ancak adli onay aldıktan sonra erişebilirler. Bu durumda, istediklerini yapmakta özgürdürler..

Ses Fuarı?

Sadece 'Meta Veriler' Değil

Bu sadece hükümetin toplamayı umduğu meta veriler değil, hayatınız. Yaptığınız her şey, ziyaret ettiğiniz her site ve İnternet üzerinden gönderdiğiniz her mesaj.

Tasarı taraftarları, hükümetin topladığı verilerin ulusal güvenlik için bir araç olduğunu ve hiçbir şekilde sizi etkilemediğini savunuyorlar. Ama yaptığınız her şey günlüğe kaydedildiğinde nasıl olamaz?

İngiltere'nin Gördüğü En Müdahaleci Toplu Gözetim Yasası

Tasarı, İngiltere'nin eski veri toplama yasalarının yerine geçmesi amacıyla İçişleri Bakanı Theresa May tarafından getirildi.

May, Snooper'ın Tüzüğü olarak bilinen benzer mevzuatı 2012 yılında neredeyse oybirliğiyle onaylanmamaya başlamıştı. Bu yeni tasarının diğerinin başarısız olduğu yerde başarılı olduğuna inanıyor. Mayıs ayına göre:

“Taslak Araştırma Yetkileri Yasası'nın yayınlanması belirleyici bir andır. Bu yasa tasarısı, dünyanın herhangi bir yerinden daha açık ve şeffaf bir soruşturma güçleri rejimini yönetmek için dünya lideri bir gözetim oluşturacak. ”

Diğerleri katılmıyorum.

Edward Snowden de dahil olmak üzere gizlilik savunucuları buna Batı'nın gördüğü en kötü gözetim tasarısı diyor ve bunun iyi bir nedeni var: Daha önce hiç bu kadar katı gözetim önlemleri alınmamıştı.

Okuduğum yere göre, #SnoopersCharter kitlesel gözetimi meşrulaştırıyor. Batı'daki en müdahaleci ve en az hesap verebilir gözetim rejimidir.

- Edward Snowden (@Snowden) 4 Kasım 2015

İngiliz Hükümeti'nin Casusluk Yapmaya Devam Etmesine İzin Vermeyin!

Tasarının önümüzdeki yıl Parlamento'dan geçmesi bekleniyor. Geçip geçmeyeceği bilinmiyor, ancak son Trans-Pasifik Ortaklığı sızıntıları bize bir şey söylerse, dünya güçleri insanların gizliliğini korumak için çok az şey yapıyor.

Kendinizi kitlesel gözetim altında bırakmak yerine, gizliliğinizi bir VPN ile geri alın.

VPN'ler Nasıl Çalışır?

VPN, bilgisayarınız ve ziyaret ettiğiniz web siteleri arasında güvenli bir tünel oluşturur. İSS'leriniz hangi siteleri ziyaret ettiğinizi, gönderdiğiniz verileri veya iletişim kurduğunuz kişileri göremez.

Bir VPN ayrıca IP adresinizi ve konumunuzu gizler, böylece çevrimiçi etkinliğiniz size, bilgisayarınıza veya cihazınıza geri izlenemez.

Bu sakatlayıcı toplu gözetim faturasının yürürlüğe girmesini beklemeyin. Gizliliğinizi geri alın ve IP adresinizi bir VPN ile gizleyin.

Öne Çıkan Resim: Jetpics / Dollar Photo Club

İngiltere’nin yeni kitlesel gözetim tasarısı henüz en kötüsü
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.