NSA’nın FISA 702 hakkında inanmanızı istediği beş efsane

Amerikan bayrakları ile gözetim dürbün

GÜNCELLEME: 19 Ocak 2018

18 Ocak’ta, Senato resmi olarak FISA Bölüm 702’yi 65-34 oyla yeniden yetkilendirmeye oy verdi. Cumhurbaşkanı neredeyse tasarıyı kesinlikle imzalayacak ve ABD hükümetinin ABD ve ABD dışındaki vatandaşları takip etmesini sağlayan program, daha fazla olmasa bile, şimdiye kadar olduğu kadar invaziv kalacak..

PRISM ve Upstream gibi gözetim programlarının gelişmesine izin veren yasa tasarısı, gözetim ve şeffaflık sağlamayı amaçlayan bir değişikliği reddetti ve Amerikalıların iletişimlerini arama emri olmadan ve hesap vermeden tutmayı sürdürdü..

Zaten olmasa da, masumiyetinizin bu faturanın verdiği kontrolsüz gücün bir sonucu olarak e-postalarınızı, kısa mesajlarınızı, çevrimiçi etkinliğinizi ve diğer hassas verilerin toplu gözetimde süpürülmesini engellemediğini bilmelisiniz..

İnternet etkinliğinizi korumak için şifreleme kullanarak WhatsApp veya Signal gibi uçtan uca şifreleme, güçlü şifrelemeli bir VPN ve EFF’nin HTTPS Everywhere’i gibi mesajlaşma uygulamalarını kullanmak da dahil olmak üzere dijital haklarınızı ve gizliliğinizi korumak için adımlar atabilirsiniz. tarayıcı uzantısı.

***

ABD hükümetinin en istilacı gizlilik mevzuatından biri, 31 Aralık 2017’de sona ermeden önce yeniden yetkilendirmeden kaynaklanıyor.

FISA Bölüm 702 nedir?

2008 yılında kabul edilen Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası’nın (FISA) 702. Bölümü, NSA’nın hem ABD hem de ABD vatandaşı olmayanlardan daha önce görülmemiş miktarda veri toplamasını PRISM ve Upstream gibi toplu gözetim programları yürütmesini sağladı..

Bu gözetim ancak Edward Snowden 2013’te NSA’nın düdüğünü çaldığında ortaya çıktı.

2008 yılında kabul edilen Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası (FISA) Bölüm 702, PRISM ve Upstream gibi toplu gözetim programlarının hem ABD’den hem de ABD dışından vatandaşlardan eşi görülmemiş miktarda veri toplamasını sağladı.

FISA Bölüm 702’nin, bu koleksiyonun “önemli bir amacı” “yabancı istihbarat bilgisi” elde etmek olduğu sürece ABD dışındaki ABD dışındaki kişilerden (vatandaşlar veya yeşil kart sahipleri) elektronik iletişim içeriğinin toplanmasını mümkün kılmaktadır. Ancak yasa, NSA’nın kendi vatandaşları ve iletişimleri hakkında bilgi toplaması için bolca yer açıyor ve bu da ABD Anayasası’nın Dördüncü Değişikliği’nin olası bir nedenden ötürü gözetim altına alınmama hakkını baltalıyor.

Şimdi Kongre üyeleri tasarının en tartışmalı kısımlarını düzeltme çabalarına rağmen 702. Bölümü yeniden yapılandırmaya çalışıyorlar ve üzerinde önemli bir değişiklik yapmıyorlar..

ExpressVPN, Bölüm 702’nin yenilenmesine şiddetle karşı çıkıyor. Bu acımasız kitle gözetim programına karşı durun: Kongre’ye FISA Bölüm 702 tarafından sağlanan kitlesel, garantisiz gözetimin sona erdirilmesini bildirmek için dilekçemizi imzalayın.

ABD hükümeti, Bölüm 702’nin gözetim kapsamı hakkında suları çamurlamaya çalıştı, bu yüzden ExpressVPN’de sizi ikna etmeye çalıştıkları en büyük beş efsaneye ve onların arkasında daha çirkin gerçeklerin ne olduğuna baktık.

ExpressVPN’in 702 dilekçesini imzalayın

1. Bölüm 702, Amerikalıları kasıtlı olarak gözetim amacıyla hedeflemek için kullanılamaz

Teknik olarak doğru olsa da – hükümet kasıtlı olarak Amerikan vatandaşlarını hedefleyemez – NSA yine de hedeflenen yabancılar ve Amerikalı bireyler arasındaki konuşmalarla ilgili veri toplayabilir. Gözetim Amerikan bireylerini içereceğinden niyetler önemsizdir.

2. FISA 702 etkin gözetim herhangi bir Amerikan iletişimini toplarsa,

Hayır, kaza değil. Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, bu mektupta Haziran 2015’te istihbarat topluluğunun “terörist gruplarla temas halinde olan bireylerin motivasyonlarını ve planlarını anlamak”, hatta kendi yetiştirdiği terörizmi neden gösterdiklerini belirtmek için bu tür iletişimleri toplaması gerektiğini belirtiyor ikisini de toplamalı.

ABD’li kişilerin bilgilerini bilerek ve kasten toplarken hükümet, 702.Kısm kapsamındaki vatandaşlarının anayasal Dördüncü Değişiklik haklarını açıkça atlatıyor..

3. Ajanslar, Bölüm 702’ye sahip ABD’li kişiler üzerinde garantisiz arka kapı araması yapamaz

Yapabilirler. FBI ve diğer ajanslar, emirleri olmadan 702’den itibaren komisyonları “yanlışlıkla” toplanan bir Amerikan vatandaşı hakkında bilgi isteyebilir. Kısım 702, ABD’li bir kişinin iletişimine erişmek için bir emir veya mahkeme emrinin gerekli olduğu Dördüncü Değişiklik üzerinde sıçramalar yapıyor.

Birincil hedef ABD dışındaki kişilerin iletişimi olduğundan, ajansların ABD vatandaşı iletişimlerini arama emri olmadan isteyebilecekleri bir boşluk var. Bu bilgiler daha sonra Amerikalıları terörizme bile bağlanmayan suçlamalar için araştırmak ve kovuşturmak için kullanılabilir. Bu da bizi bir sonraki noktaya götürüyor…

4. FISA 702 gözetimi özellikle yalnızca şüpheli teröristleri hedefler

Yanlış. Tek tanım, ABD’den hedeflerin gelmediği veya ABD’de yaşamadığı ve sürveyansın “önemli amacı” (illa ki tek veya asıl amacı değil) “yabancı istihbarat bilgisi” elde etmektir. Bölüm 702’ye göre, Amerika’nın iç ve dış işlerine düdük çalan gazeteciler veya aktivistler gibi terörizmin ötesinde amaçlar dahil etmek.

5. Eğer NSA gücünü kötüye kullanmaya çalışırsa, FISA Mahkemesi onları sorumlu tutabilir

Pek sayılmaz. FISA Mahkemesinin oynadığı rol gülünç derecede sınırlıdır. Bir kere, hükümetin mahkemede gözetim emirleri almasına gerek yok.

Mahkeme, hedeflerin ABD dışında olduğuna “makul olarak inanıldığından” emin olmak için “hedefleme prosedürlerine” sahiptir ve ABD kişileri hakkında toplanan bilgi miktarını en aza indirmek için “minimizasyon” prosedürleri benimsenmiştir. Ancak hükümetin gözetim emirleri almak için FISA mahkemesine gitmesi gerekli değildir.

Bunun yerine mahkeme, Anayasanın Dördüncü Değişikliği ile tutarlı olup olmadıklarını kontrol ederek prosedürleri onaylar. Onaydan sonra, mahkemenin hükümetin hedefin davası için bu prosedürlere uyup uymadığı konusunda artık herhangi bir yetkisi veya görünürlüğü yoktur..

FISA 702 hakkındaki gerçekler

FISA Bölüm 702’nin bu yılın sonunda yeniden yetkilendirilmesi, ABD hükümetinin toplu iletişimleri toplu olarak toplamakla kalmayıp aynı zamanda ABD Anayasasının Dördüncü Değişiklik hakkını atlayarak ABD vatandaşlarının bilinçli gözetimini de mümkün kılacak toplu gözetim programlarını güçlendirecektir..

ExpressVPN’de, FISA Bölüm 702’nin yenilenmesinin sadece gizlilik konusundaki temel hakkımızın değil, aynı zamanda ABD Anayasası’nda yer alan, konuşma özgürlüğü ilk değişikliği hakkımız ve Dördüncü Değişiklik’in kasıtsız arama ve ele geçirmelere karşı güvenli olma hakkı da dahil olmak üzere yenilenmiş olduğuna inanıyoruz..

Haklarınızın kaldırılmasını istemiyor musunuz? Kongre’ye FISA Bölüm 702 tarafından sağlanan kitlesel, garantisiz sürveyansı sonlandırmasını söyleyin. Dilekçeyi imzalayın ve temsilcinize yenilenmesi için oy vermemesini söyleyin.

NSA'nın FISA 702 hakkında inanmanızı istediği beş efsane
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.