İnternet kapatılmasında hayatta kalma

Kaydırma düğmesi şu konuma getirildi:

İnternet özgürlükleri azalıyor.

Ardı ardına sekizinci yıl boyunca, Freedom House 2018'de internet muhalefetinde küresel bir düşüş kaydetti ve bu da çevrimiçi muhalefeti bastırmaya kararlı hükümetlere düşüş gösterdi.

Özellikle bir strateji - internetin kapatılması - büyük etki yaratmak için kullanılmıştır. Seçimler sırasında, Afrika ve Asya'daki birçok ülke, özellikle sosyal medyadaki konuşmaları çevrimiçi olarak susturmaya çalıştı..

Ağır hükümetlerin bu taktiklerle daha rahat hale gelmesiyle, kullanıcılar sansürden kaçınmanın ve ücretsiz ve açık bir internete erişim sağlamanın yollarını arıyorlar.

İnternette kapanma nedir?

AccessNow'a göre:

“İnternet kapatması, birisi - genellikle hükümet - insanların söylediklerini veya yaptıklarını kontrol etmek için interneti veya mobil uygulamaları kasıtlı olarak bozduğunda gerçekleşir.”

İnternetin kapatılması, tüm erişimin engellendiği yerlerde veya yalnızca belirli web sitelerine veya uygulamalara (Twitter, Google ve Facebook gibi) erişilemeyen kısmi olabilir.

İnsanların internette iş yapmasını engellemenin ekonomik maliyeti hızla yüz milyonlarca dolara düşebileceğinden, toplam duruşlar daha nadirdir.

Bu duruşlar nerede oluyor ve neden??

Asya ve Doğu ve Orta Afrika'da kısmi duruşlar daha sık görülüyor.

Zaten 2019 yılında, siyasi huzursuzluk, seçimler ve darbe girişimlerine tepki olarak Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Bangladeş ve Gabon'da duruşlar bildirildi.

Bu duruşların ardındaki resmi akıl yürütme, ulusal güvenliği korumak, kamu güvenliğini sağlamak ve “sahte haberlerin” yayılmasını önlemek olmuştur. Yetkili makamlara protestoları durdurma ve seçimleri ve onları çevreleyen bilgileri kontrol etme aracı verdiler..

Nijerya'dan Hindistan'a bu yıl daha fazla seçim yapılacağı için, daha fazla internet kapatması geliyor.

İnternetin kapatılmasının sonuçları nelerdir?

Hükümetler internet kullanıcılarının özgürlüklerini azaltarak ülkelerinin büyümesini bastırıyor.

Brookings Enstitüsü'ne göre, 2015 ve 2016'nın 12 aylık kapanışları 2,4 milyar dolara mal oldu ve Hindistan bu toplamın 968 milyon dolarını tuttu. (Sorun Hindistan'da çok yaygın, şimdi kapatma işlemlerini izlemeye adanmış bir web sitesi var.)

Bu kilitlenmeler aynı zamanda BM İnsan Hakları Konseyi'nin 2016 yılında alınan kararla kabul ettiği temel internet erişim hakkını da ihlal ediyor. Web'i kapatarak, ülkeler hükümetlerine karşı kamusal kızgınlığı riske attılar ve bu da bu hükümetleri sıkılaştırmaya teşvik edebilir. İnternet erişimi konusundaki kavrayışları, ülkeleri dijital otoriter yönetime dönüşüyor. Bazı ülkeler zaten orada.

İnternet kapatılmasında hayatta kalmak için ne yapabilirsiniz??

Dünyadaki internet kesintilerinin sıklığı arttıkça, kullanıcılar bunları atlatmanın yollarını bulmak zorunda kalıyorlar. İnternet tamamen kesildiğinde yapabileceğiniz çok şey olmasa da, kısmi bir internet kapanmasına yakalanırsanız çevrimiçi kalmanın birkaç yolu.

1. Tor gibi atlatma araçlarını kullanın

Tor, sizi tarama alışkanlıklarınızı gözetlemek isteyebilecek insanlardan koruyacak ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. İnternette anonimlik elde etmek söz konusu olduğunda, neredeyse rakipsizdir.

2. Algılamadan sizi koruyacak iyi bir VPN edinin

Bir VPN ile internete erişiminizi en özgür ve en açık biçimde güvence altına alabilirsiniz.

VPN üzerinden Tor kullanılması gizliliğinizi daha da artıracaktır. VPN'inize bağlanmanız ve ardından Tor Tarayıcı'yı açmanız yeterlidir.

3. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi koruyan araçlara ve uygulamalara sahip olun

Belirli bir siteye göz atmak için HTTPS Everywhere (Chrome uzantımıza entegre olan ExpressVPN'i kullanarak) ile başlayın. İlk önce gizliliğinizi koyan bir tarayıcı kullandığınızdan emin olun — Tor kesinlikle bizim favorimizdir.

Şimdiye kadar yapmadıysanız, Signal gibi daha güvenli iletişim kullanmaya da başlamak istersiniz..

Bu üç adımı uyguladıktan sonra, kısmi İnternet bağlantısı olan herhangi bir ülkede hayatta kalabilirsiniz. Bu araçları kullanırken dikkatli olun, çünkü bu tür bir kullanımın cezalandırılabileceği bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz.

İnternet kapatılmasında hayatta kalma
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.