Reddit? Rusya bunu unut dedi

rus reddit yasağı

Engelsiz İnternet tartışması arıyorsanız, Reddit başlamak için iyi bir yerdir. İnsan tarafından bilinen hemen hemen her konuyu (hem SFW hem de NSFW) tartışan konuların yanı sıra, site aynı zamanda “bana her şeyi sor” (AMA) tartışmalarına ev sahipliği yaparak, reddedicilerin ünlüler, teknoloji uzmanları ve devrimcilerle canlı tartışmalara girmesine izin veriyor.

Ancak Rusya'da, Reddit kullanıcısı "rsocfan" biraz ileri gitti gibi görünüyor, çünkü ülkenin medya gözetim ve sansür ajansı Roskomnadzor, büyüyen Psilocybe mantarlarıyla ilgili nasıl yapılır tartışmaları için bir dizi sayfayı engelledi.

Kurallar ve düzenlemeler

Rusya, konformist olmayan İnternet görüşlerini kabul ettiği için tam olarak bilinmemektedir. Örneğin BBC tarafından belirtildiği gibi, Rusya'da 3.000'den fazla takipçisi olan tüm blogcular hükümete kaydolmalı ve kitle iletişim araçlarıyla aynı kuralları izlemelidir. Washington Post, blogcuların “her zaman kanunun teorik ihlali” ile karşılaştığı bu durumu; popüler Rus blogcular, yetkililer onları yıkmaya karar verirse potansiyel olarak cezalandırılabileceklerinden korkuyorlar. Ve son aylarda, Roskomnadzor, Rus veri işleme yasalarına uymadıkları takdirde Facebook, Google ve Twitter gibi sitelere sert uyarılar vermekle meşguldü..

Şimdi Reddit, iki yıl önce yasadışı uyuşturucu yetiştirme hakkında yapılan bir mesaj sayesinde ince artıda. TIFU (Bugün I F — ed Up) alt dizisinde “Reddit Rusya'da yasaklanarak TIFU” adlı son Reddit parçacığında, orijinal poster rsocfan Reddit'in Rusya'da nasıl yasaklandığını açıklıyor. Ajans teknik olarak herhangi bir web sitesini mahkeme onayı olmadan engelleme yetkisine sahip olduğundan, Roskomnadzor'un nasıl yanıt vereceğini görmek için mantarlar hakkında yazı yaptı..

Ve Roskomnadzor yavaş hareket ederken, medya gözetim ajansı sonunda yakalandı, yazıyı okudu ve Reddit yöneticilerinin Rus kullanıcıları için rahatsız edici içeriği engellemesini istedi.

Roskomnadzor Reddit'ten hemen bir yanıt almadığında, ajans sitenin büyük bölümlerini yasakladı. Birçok Rus Reddit'e hep birlikte erişemedi, çünkü ülkenin İSS'lerinin yaklaşık üçte biri HTTPS protokolüne göre içerik bloklarını düzgün bir şekilde filtreleyemiyor.

Bu, Rus kullanıcılarının sitelerine erişimini kaybetmelerini istemeyen Reddit site yöneticilerinden bir yanıt aldı. Kara listenin başlamasından bir gün sonra, site yöneticileri Roskomnadzor ile iletişime geçip şartlarını kabul ettiğinde kaldırıldı. Rahatsız edici yayın şimdi Rusya'daki kullanıcılar için engellendi.

Orijinal poster rsocfan tüm olayın ironisini sever. Saldırgan konu ilk yayınlandığında pek ilgi çekmemişti, ancak tüm sansür olayı onu gündeme getirdi. Aslında, Roskomnadzor gizlemeye çalıştığı şeye dikkat çekti!

İçerik Küratörlüğü

Son birkaç yıldır, Roskomnadzor yavaş yavaş vatandaş İnternet özgürlüklerinde blogger kayıtlarını zorunlu kılarken, site sahiplerini diğer kullanıcıların web sitelerinin yorum bölümlerinde yayınlanan herhangi bir şeyden sorumlu hale getiriyor. Bazı kuruluşlar forumlarını hep birlikte kapatırken, diğerleri “aşırılık yanlısı” içeriği koklamak için moderatörler tuttu.

Ajans ayrıca birkaç blogcuyu mahkemeye taşıdı - Alexey Navalny bloğunu bloke etti ve Roskomnadzor'a blogunu yasaklamasını ve yasal işlem başlatmasını isteyen Başsavcılık'tan bir tepkiyi tetikleyen bir “protesto mitingi” çağrısı için askıya alınmış bir ceza verildi..

Ancak Rus hükümeti, Reddit içeriğini seçen tek büyük kuruluş değil. The Verge'deki son bir makalede belirtildiği gibi, sitenin kendisi de rahatsız edici veya uygunsuz olarak kabul edilen forumlarla daha zor bir çizgi çekiyor. Temmuz ayında Reddit, “sadece rahatsız etmek” için var olan belirli toplulukların artık aranamayacağını ve şirket için herhangi bir gelir elde etmeyeceğini duyurdu..

Şimdi, CEO Steve Huffman, bu forumların en rahatsız edici olanlarını yasakladıklarını ve “genellikle Reddit'i herkes için daha da kötüleştiren” diğerlerini karantinaya aldıklarını söylüyor.

Peki buradaki fark nedir? Reddit, Rusya gibi, kullanıcıların nelere erişebileceğine karar verirse, bazı sansür güçlerini de kullanmıyorlar mı? Huffman’ın konuyu ele geçirmesi biraz ışık tutuyor: “yasaklamak ölüm cezası gibidir. Yasaklamayı çok ciddiye alıyoruz, bu yüzden bunu yapmamız çok uzun sürüyor. ”

Bunu, küçük ihlaller için ve dış onay gerektirmeden kullanıcıları ve yayınları yasaklayan Roskomnadzor ile karşılaştırın. Birçok devlet kurumu rastgele hareket ederken, Reddit'in gerektiğinde –daha iyi fayda için– hareket ettiği oldukça açıktır.

Sonuç olarak? Rusya'daysanız ve Reddit'te yaşıyorsanız, Roskomnadzor'un yakında AMA'ya kaydolmayacağı güvenli bir bahis olduğundan bir VPN veya başka bir proxy ağ geçidi edinin.

 Öne çıkan resim: (1) ravennka / Dollar Photo Club, (2) Psilocybe.tampanensis.one tarafından Workman CC BY-SA 3.0 altında lisanslanmıştır (resimler birleştirildi ve değiştirildi)

Reddit? Rusya bunu unut dedi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.