Snowden Etkisi: Gizlilik balonunun patlamasından bu yana öğrendiğimiz 4 şey

Snowden Etkisi: Gizlilik balonunun patlamasından bu yana öğrendiğimiz 4 şey

Snowden Etkisi (isim): Gizlilik ve güvenlik haklarına karşı küresel farkındalığı artırmak

2013 yılında NSA yüklenicisi Edward Snowden, dünyadaki hükümetlerin kitlesel gözetimi nasıl yürüttüğünü ortaya koyan çok gizli belgeleri sızdırdı. Dakika, samimi ayrıntılar özenle kaydedildi.

Mahremiyet konusu anında ateşli bir konu haline geldi. Hükümetler insanlara tüm casusluklarının en iyi şekilde çıkarıldığından emin olmaya çalışırken, teknoloji şirketleri cihazlarını şifrelemek için ateşli bir şekilde çalıştı.

Son yıllarda hükümetlerin veri toplamada bir değişiklik gördük, ancak sorun aynı kaldı: Gizlilik, özgürlük için ödediğiniz fiyattır?

İşte o zamandan bu yana öğrendiklerimiz.

1. Mahremiyet Lüks Oluyor

Farkında olmasanız da, gizlilik hakkınız “artık” artık bir hak değildir. Kolaylığımız için gizliliğimizin bazı yönlerini işlemekten suçluyuz - kullandığımız sosyal medya siteleri, fotoğrafları bulunduğumuz yere göre otomatik olarak etiketleme yeteneği, hatta belirli sitelerdeki otomatik doldurma formları isteyerek aldığımız gizlilik riskleridir. Ancak, çoğumuz bunu kişisel güvenliğimiz pahasına yapıyoruz..

Gizliliğin Geleceği başlıklı bir 2014 araştırması şunları buldu:

“Çevrimiçi ortamda bilgi yatırmak için kullanıldığında gizlilik arkaik bir terimdir. Bireyler kolaylık, haslık ve rahatlık nedeniyle mahremiyetten vazgeçmeye istekli ... Bir şey olursa, tüketici takibi artacak ve çevrimiçi girilen neredeyse tüm veriler analiz ve 'kullanıcı güdümlü' üretim amacıyla 'adil oyun' olarak kabul edilecektir. reklamlar.”

Yansımaları okumadan bir uygulamanın Hizmet Şartlarını her kaydırdığımızda gizliliğimizi feda ediyoruz.

Bu kaygan bir eğimdir ve çoğumuz farkında olmadan kayarız.

2. İnsanlar NSA'yı Gerçekten Seviyor veya Gerçekten Nefret Ediyor

obama-paylaşım herşey planBazı harika İnternet üzerinden

Yakın tarihli bir Pew Çalışması, iki buçuk yıllık bir süre boyunca insanların gizlilik konusundaki tutumuna baktı. Öğrendiğimiz, ankete katılan yetişkinlerin yüzde 91'inin kitlesel veri toplamanın elden çıktığıdır. Ne yazık ki, NSA söz konusu olduğunda, duygu karşılıklı değildir; sadece yüzde 52'si hükümet gözetimi konusunda “çok endişeli” olduklarını, yüzde 46'sı ise hiç endişe etmediklerini söyledi.

Cehalet mutluluktur, ama aynı zamanda tehlikelidir. Bu da bizi üçüncü noktaya getiriyor:

3. Gelecek Jetsonlara Daha Az, Azınlık Raporuna Daha Çok benzemeye Başlıyor

Pek çok teknoloji uzmanı, önümüzdeki birkaç yıl içinde kendilerini sadece artan veri gözetim trendinden korumak için hem enerjiye hem de kaynaklara sahip olacağını tahmin ediyor..

Günlük alışkanlıklarınızı takip eden akıllı termostatlar, çocuğunuzun konuşmalarını kaydeden oyuncaklar ve izleme alışkanlıklarınızı bilinmeyen üçüncü taraflara gönderen TV'ler daha skandal hale geliyor.. Biraz daha derine in ve işler gerçekten kıllı olmaya başlar.

Ne yazık ki, hükümet bu büyüyen gizlilik tehdidini azaltma girişimlerinde inatçı olmaya devam ediyor. Günümüzde çoğu akıllı cihaz söz konusu olduğunda, tüketicilerin bir seçeneği var gibi görünüyor: Ürünü gizlilikle ilgili tüm ihtişamıyla kabul edin veya hepsini satın almayın.

Ne tür bir seçim bu?

4. Hem Hükümetlerimizde hem de Teknoloji Endüstrilerimizde Deniz Değişimi Görmeye Başlıyoruz

Neyse ki, hepsi kıyamet ve kasvet değil. NSA’nın yöntemleri gündeme getirildiğinden, hem kamu hem de özel sektördeki gizlilik savunucuları bu yanlışları düzeltmek için yorulmadan çalıştı. Apple, cihazlarına uçtan uca şifreleme yüklemeye başladı; Google, TLS şifrelemesini hem web siteleri hem de e-posta için standart hale getirmek için kampanya yürütmüştür; ve oybirliğiyle onaylanan müjdeyi vatansever olan Vatanseverlik Yasası, 2015 yılı sonlarında anayasaya aykırı olarak yönetildi.

Snowden'in kendisi bile iyimserdir, ancak gizlilik hakkımızın hala tehdit altında olduğuna inanmaktadır. Bir Haziran New York Times dergisinde şunları yazıyor:

“Güç dengesi değişmeye başlıyor. Terör-sonrası bir kuşağın ortaya çıkmasına tanık oluyoruz, tek bir trajedi tarafından tanımlanan bir dünya görüşünü reddediyor. 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana ilk defa, dayanıklılık ve akıl lehine tepki ve korkudan uzaklaşan bir politikanın ana hatlarını görüyoruz. Her mahkemenin zaferiyle, yasadaki her değişiklikle, gerçeklerin korkudan daha ikna edici olduğunu gösteriyoruz. Toplum olarak, bir hakkın değerinin gizlediği şeyde değil, koruduğu şeyde olduğunu yeniden keşfediyoruz. ”

Daha fazla insan hükümetlerinin nasıl veri topladığını fark ettikçe, bunları değiştirmek için bir fırsat ortaya çıkıyor.

Hala gizlilik çitinin altındaysanız, özel bilgilerinizi korumaya yardımcı olmak için bilinçli bir çaba gösterin. İnternet üzerinden etkinleştirilmiş tüm cihazlarınıza ExpressVPN yükleyerek hizmet şartlarını okuyun, çevrimiçi olarak neler paylaştığınızdan daha fazla haberdar olun, gizlilik ayarlarınızı güncelleyin ve gizliliğinizi geri alın.

Öne Çıkan Resim: Onsemeliot (Der Wizzleblower Edward Snowden als beliebig verlustrei skalierbares Vekorportrait.) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], Wikimedia Commons aracılığıyla

Snowden Etkisi: Gizlilik balonunun patlamasından bu yana öğrendiğimiz 4 şey
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.