Sınırları aşmak: Kanada casus ajansı dünya çapındaki kullanıcıları takip ediyor

Sınırları aşmak: Kanada casus ajansı dünya çapındaki kullanıcıları takip ediyor

Dost canlısılar; nazik. Hokey, akçaağaç şurubu ve poutine seviyorum. Şaşırtıcı derecede kibar, ha ve haklarını savunmaya istekli iken, doğrudan yüzleşmeye karşı sert ifadeli harfleri tercih edin. Ancak 2012 yılında düdük üfleyici Edward Snowden tarafından elde edilen dosyalara göre, Kanadalılar çok masum değil: Casus ajansları, İletişim Güvenliği Kuruluşu (CSE) yıllardır dünya çapında İnternet trafiğini sessizce gözetliyor. Kalk git, hosers!

Meraklı gözler

Canadian Broadcasting Corporation'a (CBC) göre, 2012 yılında adsız bir ÖAM çalışanı tarafından yazılan bir PowerPoint sunumu, günde 10 ila 15 milyon dosya yüklemesini ve indirilmesini izleyen ve bu dosyalar üzerinden taranan “Levitation” adlı bir projeyi tanımlamaktadır. herhangi bir terör eylemi izi için. Sunum, casus ajansının aşırılık yanlısı aktiviteyi koklamaya çalışırken Glee televizyon dizisinin indirilmesi gibi gereksiz verilerle nasıl su altında kaldığına dair şakalar içeriyor. Daha endişe verici bir şekilde, belge, Sendspace gibi siteler bu iddiayı reddetse de, Kanada'nın “özel kaynaklar” aracılığıyla 102 ücretsiz dosya paylaşım sitesine tam erişime sahip olduğunu iddia ediyor. Toronto Üniversitesi merkezli İnternet güvenlik düşünce kuruluşu Citizen Lab direktörü Ron Deibert, Kanada casuslarının “işlerini yapıyor” diye güven verici olduğunu söylerken, bu gözetimin böylesine büyük bir ölçekte yapılması gerçeğinin endişe verici.

Peki ÖAM ne keşfetti? Her ay analiz edilen tüm dosyalardan yalnızca yüzde 350'si veya yüzde 0.0001'i "ilginç indirme etkinlikleri" dir. Bu dosyalar belirlendikten sonra ajansın meta veri alması ve bilgileri yükleyen veya indiren herkesin IP adresini keşfetmesi mümkündür. ÖRN, İngiliz gözetleme teknolojisi olan Mutant Broth'tan yararlanarak CSE, şüpheli bir dosya aktarımından önce ve sonra bir kullanıcının bilgisayarında beş saatlik etkinliği bulmak için IP adreslerini kullanabilir. Ajans, rehin hedefleri ve terörist stratejileri bulmadaki başarılara dikkat çekiyor, ancak Deibert, Levitation'a “tüm dijital yaşamlarımızda dev bir röntgen makinesi” diyor.

Kanada ilk kez casusluk kurabiyesine eliyle yakalanmadı; ülke Five Eyes ittifakının bir üyesidir ve genellikle küçük bir ortak olarak görülmekle birlikte, 2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile “yüksek öncelikli ülkelerde” 20'den fazla casusluk görevi kurmaya dahil edilmiştir. Teori, NSA operasyonlarının Snowden'den sonra kamuoyu denetimi altında olduğundan, ajansın Kanadalı meslektaşlarına çalışmalarını sağladı, hatta bilgisayar donanımı ve şifre çözme yazılımı tedarik edecek kadar ileri gitti..

Eve Sürüş

Tabii, Canucks kolay hedeflerdir, ancak DEA'nın Amerikan karayolu altyapısını kullanan her arabada casusluk yapmakla meşgul olduğunu da belirtmek gerekir. Atlantik'e göre DEA, “ABD çevresindeki araçların hareketini gerçek zamanlı olarak izlemek için” bir veritabanı oluşturuyor. ACLU'nun Bilgi Özgürlüğü talepleriyle çalışması, programın iç işlerinin bir kısmını ortaya çıkardı - örneğin tüm araçlar sürücülerden herhangi bir suçtan şüphelenilip şüphelenilmediklerine bakılmaksızın izlenir. Buna ek olarak, proje hakkındaki 2010 e-postası, temel amaçlarından birinin, şüpheli suçlulardan arabalar, para ve nakit ele geçirildiğinde ve daha sonra ajans hedeflerini finanse etmek için kullanıldığında oluşan varlık kaybı hacmini artırmak olduğunu iddia etti..

Ve World Wide Web'in mucidi Sir Tim Berners-Lee, Five Eyes ortağı İngiltere'nin verileri açmak için dünyanın en iyilerinden biri olmasına rağmen, vatandaşları gözetlemek ve izlemek söz konusu olduğunda en kötülerinden biri olduğunu belirtiyor. Aslında, “özgür ve açık Web” e sahip ülkeler için Avrupa'nın en kötüsü arasında yer aldı.

Görendir?

Buradaki paket servisi nedir? Birincisi, Kanada gibi “iyi huylu” ülkeler bile İnternet casusluğu konusundaki küresel saplantılardan muaf değiller; Kanadalı gözetleme teknolojisi, dünyadaki en gelişmiş teknolojilerden biridir. İkincisi, ne indirirseniz indir, nerede sörf yaparsanız veya Web'i nasıl kullanırsanız kullanın, birinin omzunuzun üzerinden baktığını söylemek zor değil. Elbette, Kanada Başbakanı Stephen Harper'a sert bir şekilde yazılmış bir mektup yazabilir veya doğrudan kovalamaca kesebilir ve çevrimiçi gizliliğinizin tamamen korunduğundan emin olabilirsiniz.

Öne Çıkan Resim: Wikimedia Commons (resim değiştirildi)

Sınırları aşmak: Kanada casus ajansı dünya çapındaki kullanıcıları takip ediyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.