Teknoloji ve ajans: Çevrimiçi olarak manipüle edilmenin 5 yolu

[ware_item id=33][/ware_item]

teknoloji ve ajansı


İnternet'in herkes için güçlü bir bilgi ve kolaylık kaynağı olduğu bir sır değil. Dünyayla ilgili haberler, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmak ve her türlü harika içeriğin tadını çıkarmak için buna gidiyoruz..

Favori çevrimiçi hizmetlerimizi kullanırken, onlara güvenmek ve sadece bize hizmet etmek için var olduklarını düşünmek kolaydır. Ama bu doğru mu? Teknolojinin gelişi bize çok kolaylık sağladı, ancak aynı zamanda şirketlerin kendi hedefleri için bizi kullanmasına izin verdi..

Gündeminizi ele geçirmek ve başka birisinin yerine koymak için sıklıkla kullanılan 5 çevrimiçi taktik için okumaya devam edin.

1. Menüde Neler Var?

Çoğu kişi, gizli menüsü ile ünlü Kaliforniya merkezli burger zinciri olan In-N-Out Burger'i duymuştur. Bilgisiz olanlar için, In-N-Out’un tekliflerini rakip restoranlardan ayıracak çok şey yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, meraklılar en iyi öğelerin aslında In-N-Out’un gizli menüsünde olduğunu bilirsiniz (hoş geldiniz) ve bu bilgiler ziyaretlerinden daha fazla yararlanmalarını sağlar.

Benzer şekilde, şirketler genellikle istedikleri seçenekleri seçmeyi ve bizim için daha iyi olabilecekleri seçmeyi zorlaştıran kısmi veya “kontrollü” menüler sağlar. Bu işe yarar çünkü görüntülenen seçenekleri kapsamlı olarak ele alıyoruz ve “Bunlar tüm seçenekler mi?”, “Bu seçenekler gerçekten ihtiyaçlarımı karşılıyor mu?” Ve “Menü sağlayıcısının belirli şeyleri teşvik etmek için teşvikleri var mı? başkalarına göre seçenekler? ”

Bir dahaki sefere Amazon'da yemek yiyebileceğiniz veya ürünlerle tarayabileceğiniz bir yer için Yelp'i kaydırdığınızda, karar verirken orijinal hedefinizi aklınızda bulundurun. Bir menüyü, gereksinimlerinizi karşılama yeteneğine göre değerlendirmeyi unutmayın ve mevcut menü yetersizse diğer menüleri aramaktan korkmayın. Neredeyse her zaman başka bir seçenek var.

2. Slot Makineleri olarak Sosyal Medya Kullanımı

İnsanlar genellikle birini bir etkinliğe bağlamanın en iyi yolunun, etkinliği her gerçekleştirdiklerinde ödüllendirmek olduğunu düşünür. Öğrenmeye şaşırabileceğiniz gerçeği, “daha ​​az daha fazladır”.

Araştırmacılar, değişken ödül programlarının istenen davranışları alışkanlıklara dönüştürmek için en etkili yöntem olduğunu bulmuşlardır. Bunun temel nedeni basittir: Bir kullanıcıyı her çevrimiçi hizmeti kullandığında ödüllendirmek yerine (tatmin olduklarında durmalarına izin vermek), kullanıcı yalnızca zaman zaman ödüllendirilir. Bu, etkinliği bir sonraki yinelemenin ödüllendirileceği umuduyla, kullanıcıyı hizmeti tekrar tekrar kullanmaya teşvik eder..

Yeni-severHerkes her oturum açtığında görmeyi umduğu şey: tam olarak 2 yeni bildirim.

Bunun örneklerini tespit etmek kolaydır. Bir sonraki girişimizin bizi yakın bir arkadaştan yeni bir fotoğraf veya durum güncellemesi ile ödüllendirebileceğini düşündüğümüz için Facebook hesaplarımızı sürekli kontrol ediyoruz. Bir sonraki oyunun yeni bir seviyenin veya bonusun kilidini açmasını umarak en sevdiğimiz mobil oyun uygulamasına geri dönüyoruz. Ve bunun gibi, bu hizmetlerin sağlayıcıları ek reklamlardan veya uygulama içi satın alımlardan yararlanarak bizi platformlarına bağlı tutabilir.

3. Bunu Okumadığınız takdirde Kaybolursunuz…

Bu senin dikkatini çekti, değil mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Araştırmalar insanların kayıp acısına kazanç zevkinden daha keskin tepki verdiğini gösteriyor. Bu nedenle, çevrimiçi alışveriş yapanlara "şimdi 50 ABD doları indirim için harekete geçmelerini" söyleyen bir reklam aşırı etkili olmayabilir (alışveriş yapan kişi, kendilerine ait olmayan bir şeyi çok fazla umursamıyor), aynı reklam, "act" diye bağırmak için yeniden yazılabilir şimdi ya da 50 dolar kaybedersiniz! ”

Mesaj büyük ölçüde aynı olmasına rağmen, bu teklifin hedef kitlenin zaten sahip olduğu ve kaybetmeyi beklediği bir şey olarak yeniden konumlandırılmasını sağlar. Şüphelenebileceğiniz gibi, bu genellikle birisini ihtiyaç duymadıkları bir şey için harekete geçmeye ikna etmek için yeterlidir..

Bu nedenle, gelecekteki durumlarda kendinize birkaç basit soru sormak size yardımcı olur: Bu çevrimiçi teklifin bana ne sattığına gerçekten ihtiyacım var mı? Açıklanan “kayıp” gerçekten ihtiyacım olmayan gizlenmiş bir ekstra mı??

4. Ayağını Kapınıza Getirmek (Daha Fazla Bilgi Almak İçin)

Herkesin o arkadaşı var. Bilirsiniz, bazı pencere alışverişleri için mobilya dükkanına gitmenizi isteyen ve satın aldıkları yeni rafı taşımanızı ve monte etmenizi sağlar. Bu iyi bir arkadaş değil. Üzücü olan şey şu ki, çevrimiçi olarak size böyle bir arkadaş olmak isteyen birçok insan var.

Birçok işletme, bu tür “kademeli katılım” taktiklerini dönüştürmenizi (ve onlara para ödemenizi) sağlamaktan hoşlanır. Örneğin, bir gitar üreticisi genellikle bir gitar satın almanızı istemek yerine rüya baltanızı web sitelerinde tasarlamanıza izin verecektir. Çekici bir görsel arayüzden, istediğiniz gitar gövdesini seçerek, tercih ettiğiniz köprü ve boynunuza geçerek ve kişisel olarak seçilmiş bir klavyeyle ve desenli bir yüzeyle tamamlayabilirsiniz..

Tamamlanan prototipinizi gördüğünüzde, rüya gitarınızı tasarlamak için zaman ve çaba harcadınız ve üreticinin size bu bireysel ürünü satması çok daha kolaydır. Kuşkusuz, ısmarlama bir enstrümana sahip olmanın ayrıcalığı için onlara bir prim ödersiniz..

5. Devam Et: Dipsiz Kaseler

Şirketlerin sizi içeriklerine bağlı tutmasının bir başka yolu da size sürekli olarak daha fazlasını sunmaktır. Bir gıda psikolojisi çalışması, “dipsiz kaselerden” çorba içenlerin (masaya yavaşça doldurulmuş kaseleri yavaşça doldurdukları) normal kaselerden yiyenlerden% 73 daha fazla tükettiklerini gösterdi. Dipsiz çanak kullanıcıları ayrıca, gerçekte olduğundan ortalama 140.5 daha az kalori aldıklarını da tahmin ettiler. Şirketlerin bu anlayışı kendi yararlarına kullanmaları şaşırtıcı değil.

Kedi-video-yeniKomik kedi videoları aspirin gibidir. Kaç tane tükettiğinizi hatırlayamıyorsanız, cevap muhtemelen “çok fazladır”.

Dipsiz kaselerin bazı Internet eşdeğerleri, hiç bitmeyen Facebook yayınlarımız ve YouTube’un otomatik oynatma işlevlerimizdir. Birkaç kaydırma veya video oynatımından sonra içerikle kolayca bağlantı kurmamıza izin vermek yerine, bu platformlar bize sürekli olarak “ilginizi çekebilecek” yeni içerik gösterir. Zarardan kaçınma konusundaki örtük önyargımızla birleştiğimizde, çoğumuzun bu kanallarda her gün bilinçsizce nasıl saatlerce harcayabileceği, hizmet sağlayıcılar için gelir fırsatı olurken ihtiyaç duymadığımız içeriği tüketen bir sürpriz değil.

Sebeplerinizi Sebeplerine Çevirmek

Nihayetinde, bu beş taktiğin ardındaki ortak tema, şirketlerin genellikle nedenlerinizi nedenlerine değiştirmeye çalışmasıdır. Belki sadece uygun fiyatlı bir telefon planı arıyorsunuz, ancak bir ağ sağlayıcısı sizi daha pahalı bir hizmete kaydolmaya ikna etmek için bazı gereksiz özellikleri kolayca toplayabilir. Belki de sadece denizaşırı bir arkadaşınıza çevrimiçi yetişmek istersiniz, ancak sosyal medya platformları sürekli olarak tanıdığınız diğer kişilerin durum güncellemelerini ve fotoğraflarını göstererek sizi sitelerinde tutabilir (reklamlarını tüketmek için).

Bu, çevrimiçi olarak gördüğümüz her şeye güvenmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? Pek sayılmaz. Sonuçta, bazı teknolojiler (ve getirdikleri kolaylıklar) yutmak biraz zor görünüyor çünkü bazı şirketler para kazanmak için ekstra fırsatlar kullanıyor.

Bununla birlikte, bu, bilgili İnternet kullanıcıları olmamız gerektiğini hatırlatmaktadır - İnternet'in faydalarını takdir eden, çevrimiçi hedeflerimize dikkat eden ve teknolojinin bu hedefleri değiştirmesine izin verdiğimizde bekleyen tuzaklara karşı dikkatli olan kullanıcılar.

Teknoloji ve ajans: Çevrimiçi olarak manipüle edilmenin 5 yolu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.