Uganda şimdi vatandaşlarını sosyal medyaya erişim için vergilendiriyor

[ware_item id=33][/ware_item]

Üzerinde dolar işareti olan uygulamaların bulunduğu bir cep telefonu


1 Temmuz'dan itibaren Ugandalılar artık Facebook, Twitter, Signal ve Youtube dahil 58 siteye ve uygulamaya erişim sağlamak için günlük vergi ödemek zorunda olan sosyal medya platformlarına ücretsiz erişime sahip değil.

Dayatılan vergi hem Uganda'da hem de dünyada yoğun eleştiriler aldı ve bu hareket hükümetin çevrimiçi konuşmayı sansürleme girişimini çağırdı.

Uganda’nın sosyal medya vergisi nedir?

Uganda'nın ulusal bütçesinin bir parçası olarak 1 Haziran'da onaylanan vergi, hükümet tarafından Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi “Üstün” olarak kabul edilen ses ve mesajlaşma hizmetlerine erişmek isteyen kullanıcıların 200 Uganda şilini veya beş sent ödemesini gerektiriyor "Kullanıcı başına günlük erişim."

Bu uygulamaları kullanabilmek için, Ugandalıların tercih edilen sosyal ağ sitelerinden herhangi birine bağlanmak için günde beş sent veya yılda 18,25 dolar ödemek zorunda kalıyor; ülkenin kişi başına GSYİH'sı 604 dolar olduğunda küçük bir miktar yok.

Ugandalıların çoğu internete cep telefonları üzerinden erişiyor ve vergiyi cep telefonu operatörleri aracılığıyla bireysel SIM kartlar üzerinden ödeyecek. SIM kartla ilişkili numara, sahibinin ulusal kimliğiyle doğrulanmış ve telefonu ayrılmaz bir şekilde sahibin kişisel ayrıntılarına bağlamaktadır..

Uganda neden sosyal medya kullanımına vergilendiriyor??

Uganda cumhurbaşkanı Yoweri Museveni, bu sitelerin ve uygulamaların “dedikodu” için kullanıldığını ve bu sosyal medya kullanımının “lüks bir öğe” olduğunu ve vergilendirilmesi gerektiğini savunan “üstte (OTT)” gibi ses ve mesajlaşma hizmetlerini etiketledi.

Bu verginin arkasındaki daha olası bir neden, vergiyi Ugandalıları çevrimiçi konuşma özgürlüğü için soyma girişimi olarak nitelendiren ve ülkenin en yoksul bölgelerinden bazılarına çevrimiçi erişimi engelleyen eleştirmenlerden geldi..

Uganda ilk kez sosyal medyaya erişimi engellemeyi denemedi - 2016 seçimlerinde hükümet birkaç gün boyunca sosyal medyayı engelledi ve görevdeki Museveni'nin yeniden seçilmesine karşı çıkan sesleri engelledi. Museveni 1986'dan beri Uganda’nın başkanı.

Bu Ugandalıları nasıl etkiliyor?

Endişe verici bir şekilde, verginin sosyal medya kullanımını sınırlama üzerindeki etkisi zaten görülebilir. Kampala merkezli bir iletişim firmasının raporuna göre, toplam sosyal medya kullanımı% 11 düştü ve% 71'i vergilerin yürürlüğe girmesinden bu yana aşırı rahatsızlık bildirdi. Yanıtlayanların% 57'si artık bir VPN kullanıyor.

Şimdiye kadar, “dedikodu” olarak kabul edilmeyen sosyal medya kullanımını muaf tutmak için belirgin bir plan yok. Bunun amaçlanan veya sadece düz bir beceriksizlik olup olmadığı belirsiz, ancak vergi yine de eğitimcileri, küçük işletmeleri ve araştırmacıları ve dahil olan herkesi durduruyor çalışmaları için çok önemli olan platformlara erişmekten "dedikodu yapmama".

Ugandalılar net tarafsızlık için mücadele ediyor

Vergi, hükümetin çevrimiçi eleştirisini kısıtlasa da, birçok kullanıcı Uganda İletişim Komisyonu, Uganda Gelir İdaresi ve ülkenin Başsavcılığı'nın temel konuşma özgürlüğü hakkını sınırladığı ve sosyal medya platformlarına dayanan işletmelere zarar verdiği için dava açıyor.

Kampala merkezli Siber Hukuk İnisiyatifi tarafından kar amacı gütmeyen dilekçenin yakın zamanda duyulması pek mümkün değil, Uganda mahkemeleri ağzına kadar dolu olacak ve bu dava hakkında gelecek yıl karar vermeyecek.

Bununla birlikte, bir VPN ve bir mahkeme davası, Uganda'da çevrimiçi konuşma özgürlüğünün giderek artan korozyonunu sıvamak için yeterli değil.

İnternetin ne olabileceğine dair endişe verici bir işaret?

Net tarafsızlığı olmayan ülkeler için, insanlara konuşma özgürlüğü veren sitelere ve uygulamalara erişimi engellemek için benzer mevzuatın uygulamaya konması gerekmektedir..

Sosyal medya vergisini ilk uygulayan Uganda olabilir, ancak bazı ülkeler sosyal platformlara zaten kısıtlamalar getirmiştir. Bu yılın başlarında Tanzanya, blog yazarlarının bir blog lisansı için yılda 930 dolar ödemesini gerektiren düzenlemeler getirdi - kişi başına GSYİH'si 936 dolar olan bir ülke için oldukça pahalı.

Hükümetler ve şirketler, halkın kendi lehine gördüklerini ve yaptıklarını kontrol etmeye istekli olduklarında, ifade ve ifade özgürlüğüne ilişkin temel hakkımız, bir zamanlar tarafsız bir çevrimiçi alanla azalır. Söylemeye gerek yok, net tarafsızlıkla mücadele hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Uganda şimdi vatandaşlarını sosyal medyaya erişim için vergilendiriyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.