Wikimedia Foundation ve hak grupları NSA’yı kitlesel gözetim konusunda dava açtı

[ware_item id=33][/ware_item]

Wikimedia Foundation ve hak grupları NSA'yı kitlesel gözetim konusunda dava açtı


Vikipedi'nin arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Jimmy Wales'in Wikimedia Foundation, Ulusal Güvenlik Ajansı'na (NSA) ve Adalet Bakanlığı'na (DOJ) karşı dava açma niyetini açıkladı.

Dava PRISM gibi kitlesel gözetim programlarına meydan okuyacak.

Son blog yazısında vakıf şunları söyledi:

“Bu davayı sunma amacımız, dünya çapındaki kullanıcılarımızın haklarını korumak için bu kitlesel gözetim programına son vermektir”.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşa “ideolojik yelpazenin dört bir yanından” sekiz kuruluş daha katılıyor:

  • Uluslararası Af Örgütü ABD
  • Kadınlar için Küresel Fon
  • İnsan Hakları İzleme Örgütü
  • Pen American Center
  • Ulus Dergisi
  • Ulusal Suç Savunma Avukatları Birliği
  • Rutherford Enstitüsü
  • Latin Amerika Washington Ofisi

Tam şikayet, Wikimedia'nın “yukarı akış” gözetimine nasıl odaklanacağını açıklıyor - internet yapısına dokunarak büyük miktarda veri toplanması.

Dava, bu yaygın gözetimin sırasıyla ifade ve dernek kurma özgürlüğünü ve gizlilik hakkını azaltarak hem İlk Değişikliği hem de Dördüncüyü etkilediğini iddia ediyor.

Dava ayrıca, ilk olarak ihbarcı Edward Snowden tarafından halkın dikkatine sunulan NSA'nın uygulamalarının, ABD mahkemelerinin yetkisini oluşturan Anayasa'nın III. Maddesini ihlal ettiğini söylüyor..

Buna ek olarak, casus kurumunun Dış İstihbarat Gözetleme Yasası (FAA) tarafından tanımlandığı ve 2008'de Kongre tarafından değiştirildiği gibi görevini aştığını söylüyor.

FAA, güvenlik hizmetlerine yalnızca ABD vatandaşı olmayanları izleme yetkisi veriyor, ancak kullanılan yöntemler, ABD sakinlerinden ve tamamen masum olmayan sakinlerden büyük miktarda veri biriktirdi..

Ne yazık ki, Wikimedia'nın sorunu gereksiz verilerin toplandığını kanıtlamadaki güçlüktür. Böyle bir tökezleme bloğu aslında vakfın davasını kazanmasını imkansız hale getirebilir.

Wikimedia, 2013 yılında yayınlanan, izleme sistemlerinin analistlerinin “tipik bir kullanıcının internette yaptığı neredeyse her şeyi” nasıl öğrenmesine izin verebileceğini açıklayan belirli bir slayt içeren, sınıflandırılmış bir NSA PowerPoint sunumuna işaret etti..

Vakıf ayrıca, takımında Wikipedia'ya açık bir referans içeren ve hatta ticari markasını ve Google, Facebook, Twitter ve Yahoo gibi kuruluşlardan diğerlerini kullanan ikinci bir slayt sundu. Diyor ki, elbisesi için zemin sağlıyor.

Gerçek yasal durum o kadar açık değildir - davasını kanıtlamak için Wikimedia'nın NSA'nın eylemlerinden kendisinin etkilendiğini kesin olarak kanıtlaması gerekecektir. Ajans, muhtemelen geçmişte olduğu gibi, vakfın ilk etapta iletişimine müdahale edilip edilmediğini bilemeyeceğini savunacaktır. Böyle bir argüman biraz küstahça görünse de, gizli gözetim programlarının elbette kapsamlarında ve uygulamalarında gizli oldukları için geçmişte oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır..

Galler ve Wikimedia Foundation genel müdürü Lila Tretikov, mevcut duruşmanın katkıda bulunanların NSA girdilerini okuduklarında misilleme korkusu için yeni makaleler oluşturmak veya mevcut olanları düzenlemek istemeyebilmeleri nedeniyle davanın gerekli olduğunu söyledi.

İkili, Wikipedia'nın aylık 500 milyon ziyaretçisini ve fikirlerini ve bilgilerini özgürce paylaşma konusundaki demokratik haklarını korumak için dava açıldığını belirterek, şunları ekledi:

“Gizlilik önemli bir haktır. İfade özgürlüğünü mümkün kılar ve soruşturma ve örgütlenme özgürlüğünü sürdürür. Bizi zulüm korkusu olmadan güvenle okuma, yazma ve iletişim kurma konusunda güçlendirir. Mahremiyetin korunduğu yerde bilgi gelişir ”.

Reuters'e göre Obama yönetimi davayı reddediyor:

“Elektronik gözetimin geçerli bir hedefini neyin oluşturduğu konusunda çok nettik. Çevrimiçi bir makaleyi zararsız bir şekilde güncelleme veya okuma işlemi bu kategoriye girmez ”.

Wikimedia'nın Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin yardımıyla yaptığı davayı büyük bir ilgiyle takip edeceğiz..

Öne Çıkan Resim: Jerry Sliwowski / Dollar Photo Club

Wikimedia Foundation ve hak grupları NSA'yı kitlesel gözetim konusunda dava açtı
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.