3 spôsoby, ako chrániť svoju históriu prehliadania pred poskytovateľmi internetových služieb

Prezident Donald Trump 3. apríla 2017 podpísal zákon, ktorý účinne ruší nariadenia Obamovej éry uložené poskytovateľom internetových služieb a ako zhromažďujú a zdieľajú vaše údaje..

Podľa rollbackov ISP ako Comcast, AT&T a Verizon môžu zhromažďovať a predávať zákaznícke metaúdaje, vrátane:

  • Vaša poloha
  • Ktoré aplikácie používate
  • Ktoré stránky navštevujete

Bohužiaľ, stále nie je jasné, čo poskytovatelia internetových služieb s vašimi údajmi robia. Obchodníci a inzerenti tretích strán platia najvyšší dolár za prehliadacie návyky osoby, môže však existovať nebezpečnejšia stránka toho, ako spoločnosti profitujú z vašich súkromných informácií.

A čo je horšie, títo poskytovatelia internetových služieb nie sú povinní vás informovať o tom, ako nakladajú s vašimi údajmi. Podľa zamestnanca EFF Jeremyho Gilluly, „Váš poskytovateľ internetových služieb môže vašu prevádzku predať bez povolenia a nie je jasné, či by vám dokonca museli povedať, že to robili.“

Nedovoľte poskytovateľovi internetových služieb prístup ani osobné údaje predávať. Tu sú tri veci, ktoré môžete urobiť, aby ste ochránili svoje súkromie.

1. Prejdite si sieť Tor

Sieť Tor (známa aj ako temný web) je najbezpečnejším a naj anonymnejším spôsobom prehliadania online. Tor nasmeruje váš internetový prenos cez náhodnú sériu rôznych serverov („uzlov“), aby skryl pôvod vašich údajov a skryl vašu identitu..

Sieť Tor, vyvinutá americkým námorníctvom, sa odvtedy stala neziskovým nástrojom, ktorý pomáha chrániť anonymitu používateľov.

Prečítajte si viac informácií o používaní Tor s týmto sprievodcom pre začiatočníkov k Tor.

2. Použite sieť VPN (a nechajte ju pripojenú)

Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako obísť zvedavé oči vášho poskytovateľa internetových služieb, je použitie siete VPN. Keď sa pripájate k serveru VPN, môžete maskovať svoju IP adresu a umiestnenie a presmerovať sieťovú komunikáciu prostredníctvom šifrovaného tunela. Vďaka sieti VPN môžete bez obáv prehľadávať svojho poskytovateľa internetových služieb, ktorý zhromažďuje históriu prehliadania a osobné informácie.

Aj keď sú vaše informácie o prehliadaní v bezpečí, keď ste pripojení k sieti VPN, môžete si položiť otázku: Čo sa stane, ak dôjde k prerušeniu pripojenia VPN? Spoľahlivá sieť VPN bude mať prepínač zabíjania, ktorý zastaví všetku internetovú komunikáciu do az počítača, kým nebude pripojenie k sieti VPN opäť aktívne.
Pridanie VPN do smerovača navyše šifruje a chráni každé zariadenie, ktoré je k nemu pripojené. (Viac informácií o tom, ako nastaviť VPN pre smerovač, nájdete tu.)

3. Prepnite sa na poskytovateľa internetových služieb, ktorý viac chráni súkromie

Zatiaľ čo internetoví giganti ako Comcast sú preslávení tým, že majú malý ohľad na anonymitu zákazníkov, existujú aj iní poskytovatelia internetových služieb, ktorí pri prístupe k súkromiu používajú prístup viac hands-off..

Menej známy poskytovatelia internetových služieb, ako je Sonic, ponúkajú gigabitový internet z optických vlákien pri zachovaní vášho súkromia. Ešte lepšie je, že uchovávajú údaje na minime a nesledujú vaše návyky prehliadania Plus, sú hlasnými obhajcami súkromia.

Skontrolujte, ktoré možnosti poskytovateľa internetových služieb sú dostupné vo vašej oblasti. Ak je to možné, choďte so službou, ktorej hodnoty súkromia sú v súlade s vašimi.

Všeobecné tipy na ochranu osobných údajov

Okrem vyššie uvedeného je tu niekoľko všeobecných tipov, ktoré vám pomôžu udržať vaše informácie v tajnosti.

1. Používajte HTTPS všade

Pretože polovica internetu je stále nezašifrovaná, venujte zvýšenú pozornosť tomu, aby ste prehliadali bezpečné stránky. Stiahnite si rozšírenie prehliadača HTTPS Everywhere a automaticky prepíšte svoje požiadavky prehliadača na šifrovanie všetkej prevádzky prehliadača.

HTTPS Everywhere je vytvorená na základe partnerstva medzi EFF a projektom Tor, je jednoduchý a nenápadný spôsob, ako pomôcť udržať vaše údaje v bezpečí.

2. Blokovacie sledovače

Mnoho spoločností používa súbory cookie a reklamy na sledovanie stránok, ktoré navštevujete. Našťastie program Badger na ochranu osobných údajov blokuje reklamy a súbory cookie, aby webové stránky nemohli mať prehľad o vašich návykoch prehliadania.

Aj keď funkcia Badger na ochranu osobných údajov pomáha blokovať sledovače a nežiaduce skripty, program uBlock Origin využíva menej pamäte na zvýšenie rýchlosti prehliadača a blokuje zobrazovanie týchto nepríjemných reklám vo vašom prehliadači..

Najlepšie zo všetkého je, že sú zadarmo a ľahko sa inštalujú.

Bezpečné a šťastné prehliadanie, všetci!

3 spôsoby, ako chrániť svoju históriu prehliadania pred poskytovateľmi internetových služieb
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.