5 tipov na ochranu pred malvérom

Škodlivý softvér je všade.

Znie to desivo, ale je to pravda. Prichádza v tajne oficiálnych (štatistických sledovacích nástrojoch veľkých korporácií) a čisto škodlivých (deštruktívnych vírusov alebo softvéru na ochranu súkromia) a môže prísť mnohými rôznymi spôsobmi: e-mail, sťahovanie z webu, fyzické médiá, torrent a ďalšie..

Aj keď je malware stále prítomnou hrozbou, je to niečo, čo sa dá ľahko zvládnuť, vzhľadom na správne nástroje a činnosti, spolu so staromódnym zdravým rozumom. Nasledujúce tipy vám poskytnú najlepšiu ochranu pred škodlivým softvérom v jeho mnohých podobách.

1. Používajte nástroje na ochranu pred škodlivým softvérom

Pokiaľ ide o ochranu pred škodlivým softvérom, máte na výber veľa aplikácií. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody – niektoré môžu mať ďalšie funkcie, ktoré chcete, iné môžu bežať rýchlejšie, iné môžu vyžadovať viac systémových prostriedkov, iné môžu byť zadarmo, ale s obmedzenými možnosťami. Nezáleží na tom, ktorý z nich vyberiete, uistite sa, že ho máte v počítači a či ste nainštalovali kompletný prehľad systému. Softvér na ochranu pred škodlivým softvérom slúži ako preventívny obranný aj čistiaci nástroj; skrátka, je to absolútna nevyhnutnosť pre každý systém.

2. Vykonajte pravidelné kontroly pomocou nástroja na ochranu pred škodlivým softvérom

Nainštalovali ste nástroj na boj proti malvéru a váš systém vyzerá čisto. Ste v poriadku? Áno, ale iba na chvíľu. Pamätajte, že akýkoľvek súbor, ktorý príde do vášho systému, môže byť malware, takže je dôležité spúšťať kontroly v pravidelne naplánovaných intervaloch. A ak počítač začne vykazovať typické príznaky škodlivého softvéru, skenovanie spustite manuálne.

3. Aktualizujte softvér a operačný systém

Softvérové ​​opravy môžu byť nepríjemné – často prichádzajú v nevhodných časoch a spomaľujú vás, aby ste si mohli stiahnuť a nainštalovať aktualizácie. Z hľadiska bezpečnosti sú však absolútne nevyhnutné. Všetky spôsoby aplikácie, či už ide o prehrávač médií alebo Microsoft Office alebo váš operačný systém, môžu mať „backdoor“ (skryté spôsoby, ako malware získať prístup k súkromným údajom). Jedná sa o nehody, ktoré vývojári nezanechali, a časť procesu aktualizácie eliminuje všetky zadné vrátka, ktoré nájdu. Spúšťanie aktualizácií je preto dôležité na udržanie zabezpečeného systému, takže sa na to uistite.

4. Skenovanie stiahnutí

To, že niečo stiahnete, ešte neznamená, že ho musíte nainštalovať ihneď. Takmer každý typ súboru má možnosť obsahovať skrytý malware, ale najdôležitejšie súbory na kontrolu sú spustiteľné súbory: inštalátory, spúšťače aplikácií, skripty atď. Na týchto súboroch záleží, pretože ich spustenie im umožňuje zapisovať údaje do systému, na rozdiel od nich. multimediálny súbor, ako je obrázok alebo MP3, ktorý aplikácia iba prehliada / prehráva. Ak chcete byť úplne v bezpečí, pomocou svojho škodlivého softvéru naskenujte súbor pred jeho stiahnutím. Mnoho moderných malware nástrojov sa integruje do vášho webového prehliadača a automaticky skenuje súbory pri ich sťahovaní. Stále je však dobré spustiť manuálnu kontrolu zdravého rozumu, najmä ak ide o neoficiálny zdroj. Vypnite tiež možnosť prehľadávača automaticky otvárať stiahnuté súbory.

5. Používajte zdravý rozum!

Dostanete e-mail od priateľa s podivnou správou a ešte podivnejším odkazom? Zaujíma vás, prečo ste dostali upozornenie o výhre peňazí alebo notebooku alebo o čomsi, čo ste nezadali? Internet je plný ľudí, ktorí lovia náhodných ľudí, ktorí sú ochotní urobiť ďalšie kliknutie, takže nemusíte byť jedným z nich. Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred škodlivým softvérom, je použitie zdravého rozumu. Ak vidíte niečo, čo vyzerá čudne, opýtajte sa predpokladaného odosielateľa e-mailu, či vypálil správu, alebo urobte rýchle vyhľadávanie Google, aby ste zistili, či je tento e-mail najnovším podvodom (vyhľadávanie zvyčajne poskytuje rýchle vysvetlenie). Len si pamätajte, že zvyčajne nie je nič také také naliehavé, že to nebude trvať pár minút, kým sa na to pozriete. Zároveň je dobré pravidelne zálohovať vaše dôležité súbory, aby ste sa mohli zotaviť z akéhokoľvek škodlivého škodlivého softvéru.

Neexistuje univerzálne riešenie na ochranu pred škodlivým softvérom. Namiesto toho budete musieť použiť kombináciu softvérových nástrojov a vlastných inteligentných nástrojov. Vďaka týmto na vašej strane budete môcť pohodlne surfovať po webe bez obáv z škodlivého softvéru – a dokonca aj v prípade, že nejaký škodlivý softvér infikuje váš systém, budete vedieť, ako situáciu vyriešiť..

Kliknite sem, aby ste sa vrátili k sprievodcom internetovým sprievodcom ExpressVPN

5 tipov na ochranu pred malvérom
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.