Aké informácie prechádzajú mobilnými sieťami Wi-Fi

Verejné Wi-Fi je celkom skvelé, ale nie je ani zďaleka bezpečné a zriedka súkromné. Pochopenie informácií, s ktorými zdieľate, s ktorými vám pomáha efektívnejšie využívať Wi-Fi, znižuje riziko počítačových útokov a umožňuje vám nakonfigurovať zariadenie podľa vašich preferencií.

Na identifikáciu vášho zariadenia je možné použiť adresy MAC

Vždy, keď sa pripojíte k miestu Wi-Fi, váš telefón rozdá svoju MAC adresu. Každé sieťové rozhranie má takúto adresu, ktorá sa používa na identifikáciu opakovaného používateľa určitej siete. Môže sa tiež použiť na identifikáciu v rôznych sieťach.

Počínajúc systémom iOS 8 začali zariadenia Apple vysielať falošnú, náhodnú adresu MAC, ktorá sťažuje sledovanie používateľov. Stále je však možné identifikovať vaše zariadenie ako zariadenie iOS. Operačný systém TAILS tiež v predvolenom nastavení randomizuje adresy MAC.

Adresy MAC je možné použiť aj na zvýšenie bezpečnosti Wi-Fi vášho domova alebo kancelárie. Zariadenia, ktoré vo svojej sieti povoľujete, identifikujete podľa ich adresy MAC a potom tieto zariadenia whitelist uvediete, čím v podstate zablokujete všetky neznáme zariadenia zo svojej siete..

Telefón pravdepodobne tiež prenesie svoje meno na prístupový bod Wi-Fi. V predvolenom nastavení sa jedná často o popis telefónu, meno, ktoré ste zadali pri nastavovaní telefónu, alebo ich kombináciu, napríklad „Patricia iPhone“. Tento názov môžete odstrániť alebo zmeniť v nastaveniach svojho zariadenia.

Smerovač Wi-Fi dokáže čítať vaše údaje pri prechode cez smerovač

Po pripojení k sieti Wi-Fi je dôležité pamätať na to, že smerovač dokáže čítať všetky údaje, ktoré ním prechádzajú. toto vždy obsahuje cieľovú IP všetkej vašej prevádzky. To umožňuje operátorovi siete Wi-Fi získať predstavu o tom, aké služby každé zariadenie používa a ktoré stránky v sieti navštevuje.

Ak pripojenie nie je šifrované pomocou protokolu TLS (ako je indikované zámkom v paneli s adresou), prevádzkovateľ siete môže tiež vidieť obsah tejto komunikácie. Patria sem e-maily, rozhovory, heslá a ďalšie osobné informácie. Je dôležité vždy skontrolovať TLS a nikdy prenášať akékoľvek citlivé informácie prostredníctvom nezašifrovaného pripojenia.

Používanie siete VPN alebo Tor eliminuje schopnosť poskytovateľa siete čítať vašu komunikáciu, aj keď môže stále robiť odhady množstva údajov, ktoré spotrebúvate. Spoločnosť Tor však bude chrániť iba váš webový prenos, zatiaľ čo sieť VPN zašifruje všetku komunikáciu smerujúcu do a zo zariadenia.

Nešifrované siete Wi-Fi vystavujú vašu komunikáciu všetkým

Wi-Fi používa niekoľko protokolov na šifrovanie prenosu medzi smerovačom a vami. Bohužiaľ, nie všetky sú bezpečné. V skutočnosti mnohí šifrovanie vôbec nepoužívajú. Keď sa pripájate k prístupovému bodu Wi-Fi, ktorý nevyžaduje pripojenie, nie je šifrovaná žiadna prevádzka. To znamená, že vaše online aktivity môžu zachytiť ktokoľvek v okolí. Toto je najsilnejšie bezpečnostné riziko, ktorému môžete čeliť pri verejných sieťach Wi-Fi, pretože vás vystavuje útokom nielen zo smerovača, ale aj z okolitých počítačov. Siete Wi-Fi, ktoré predstavujú prihlasovaciu obrazovku po pripojenie k smerovaču vás nechráni pred touto hrozbou.

Toto riziko sa týka najmä verejných a bezplatných prístupových bodov Wi-Fi, ako sú parky, letiská alebo kaviarne. Pri nastavovaní vlastnej siete Wi-Fi - bez ohľadu na to, či ste doma alebo na verejnom mieste - nezabudnite vždy nastaviť cestovný pas a v nastavení zvoliť zabezpečený protokol, najlepšie WPA2..

Používanie siete VPN vás ochráni pred touto hrozbou a v nešifrovaných sieťach Wi-Fi je obzvlášť dôležité ich používať. Uistite sa, že vaša VPN používa protokol s dobrým šifrovaním, napríklad OpenVPN alebo IPSec.

Sieť Wi-Fi dokáže uhádnuť vašu polohu v budove

Použitím sily signálu vášho zariadenia v priebehu času a v porovnaní s inými zariadeniami môže operátor prístupového bodu Wi-Fi urobiť dobrý odhad toho, kde sa práve nachádzate. Aj keď to možno použiť na sledovanie vašich pohybov v budove alebo vo verejnom priestore, tieto informácie sa môžu stať vysoko výkonnými, keď sa pripoja k iným údajom, ktoré dokážu získať z vášho pripojenia, ako sú napríklad záznamy o nákupoch v obchodoch alebo CCTV zdroje.

To umožňuje majiteľovi budovy pripojiť IP k číslu kreditnej karty alebo dokonca k tvári. Brániť proti tomu je ťažšie, najmä ak trávite veľa času v sieti. V ideálnom prípade sa budete vždy snažiť miešať s davom. Zostaňte dlhšie ako ostatní ľudia v kaviarni a nezmiznite do rohu úplne prázdnej budovy. Vo vašom najlepšom záujme môže byť tiež nájdenie miest, ktoré nie sú pod dohľadom, ale nie vždy to bude ľahké.

V žiadnom prípade nevykonávajte nákupy pomocou svojej kreditnej karty, keď sa snažíte chrániť svoju totožnosť. Zaplaťte v hotovosti a nepoužívajte aplikácie ako Uber na to, aby ste sa dostali do alebo z vašej polohy.

Automatické pripojenie k sieti môže byť nebezpečné

Pokiaľ je Wi-Fi vášho mobilného zariadenia zapnuté, neustále počúva siete, ktoré dokáže nájsť, a pokúsi sa pripojiť k sieťam, ku ktorým je predtým pripojená. Jediným spôsobom, ako zistiť, či sa už k sieti pripojilo alebo nie, je však názov siete, ktorý sa dá ľahko sfalšovať..

Neexistuje žiadna záruka, že sieť Wi-Fi s názvom „Starbucks“ je skutočne prevádzkovaná spoločnosťou Starbucks. V skutočnosti môže ktokoľvek ľahko vytvoriť škodlivú sieť s týmto menom, vďaka čomu sa všetky zariadenia, ktoré sa takto pripoja, zvyčajne pripájajú k sieti Wi-Fi Starbucks, sa automaticky pripoja.

Po pripojení zariadenie odhalí svoj názov smerovaču a niektoré zo služieb, ktoré používate, sa môžu prípadne aktivovať automaticky. Ak nie sú šifrované, tieto informácie si môže prečítať operátor siete Wi-Fi a ďalšie osoby vo vašom okolí.

Ďalšie čítanie

Viac informácií o nebezpečenstvách mobilných sietí Wi-Fi nájdete v týchto článkoch:

  • Nastavenia pre mobilné zariadenia, ktoré ovplyvňujú vaše súkromie
  • Ako je nabíjanie vášho mobilného telefónu vystavené rizikám
  • Nebezpečenstvá z triangulovania vašej polohy, odpočúvania hovorov, SMS
  • Zablokovanie zariadenia
  • Ako zabezpečiť mobilné aplikácie
Aké informácie prechádzajú mobilnými sieťami Wi-Fi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.