Ako nastaviť firewall

Je to nebezpečný a rušivý internet. Hackeri sú hrozbou pre nás všetkých, nielen pre veľké korporácie a vládne siete. A web ponúka zdanlivo neobmedzené množstvo škodlivého a časovo náročného obsahu, ktorý pravdepodobne nechcete, aby vaši používatelia siete videli..

Firewall je skutočne účinnou odpoveďou na tieto problémy. A našťastie pre vás už pravdepodobne jeden máte zabudovaný do svojho operačného systému alebo internetového smerovača. Tu je návod, ako to nastaviť.

Hardvérové ​​a softvérové ​​brány firewall

Všeobecne možno povedať, že máte k dispozícii dva druhy brán firewall.

Hardvérové ​​brány firewall / firewall smerovača - Brána firewall vo vašom internetovom smerovači je hardvérový firewall: je to špecializované zariadenie. Pretože je umiestnená na bráne medzi internetom a celou sieťou, prevádzka, ktorú filtruje, je zvyčajne zablokovaná pre všetkých. Vďaka tomu je ideálny na nastavenie pravidiel filtrovania v celej sieti. Spravovanie je efektívnejšie a ľahšie ako použitie samostatných brán firewall pre každý počítač. S jedným zariadením, ktoré filtruje prenos na hlavnej bráne, môžete ušetriť výpočtový výkon a zjednodušiť svoju bezpečnostnú politiku.

Softvérové ​​brány firewall - Firewally zabudované do Windows a OS X sú samozrejme softvér. Môžete tiež získať softvér brány firewall tretej strany, napríklad Comodo a Firewall. Tieto brány firewall môžu filtrovať iba prenos do a z počítača, na ktorom sú nainštalované.

Použitím kombinácie hardvérových a softvérových brán firewall na každej z brán vašej siete môžete vytvoriť zásady zabezpečenia, ktoré sa starajú o celú sieť a konkrétne počítače..

Nastavenie brány firewall smerovača

Firewall vášho smerovača je zvyčajne ovládaný z vášho prehliadača prostredníctvom webového rozhrania. Informácie o tom, ako získať prístup, nájdete v dokumentácii smerovača.

Medzi typické funkcie, ktoré môžete použiť, patria:

Nastavenie úrovní bezpečnosti - Väčšina routerových brán firewall je dodávaná s výberom úrovní zabezpečenia. Firewall môže štandardne blokovať všetky nevyžiadané prichádzajúce pripojenia, pretože tieto budú pravdepodobne škodlivé. Môžete si zvoliť vyššiu alebo nižšiu úroveň zabezpečenia podľa svojich potrieb a potom ich prispôsobiť podľa ďalších pravidiel.

Preposielanie portov - Ak používate internetové služby, ktoré vytvárajú prichádzajúce spojenia, musíte zistiť čísla portov, ktoré tieto služby používajú, a „ich poslať ďalej“. Typické príklady zahŕňajú online hry a služby zdieľania p2p.

Filtrovanie adries - Zablokujte prístup ku konkrétnym webovým serverom pre všetkých používateľov siete vytvorením zoznamu názvov domén, ktoré chcete filtrovať.

DMZ - „demilitarizovaná zóna“ je oblasť mimo brány firewall, ku ktorej môžete priradiť jedno alebo viac zariadení. Všetko v DMZ môže prostredníctvom siete odosielať a prijímať čokoľvek.

Nastavenie brány firewall vášho počítača

Windows, Mac OS X a ďalšie moderné stolové operačné systémy sú vybavené firewallmi na aplikačnej vrstve. Podobne ako hardvérové ​​brány firewall obsahujú štandardné nastavenia zabezpečenia, ktoré poskytujú základnú ochranu pred hackermi a vírusmi.

Pretože sa jedná o brány firewall na aplikačnej úrovni, môžete ich tiež použiť na nastavenie pravidiel pre konkrétne programy v počítači. Keď sa nová aplikácia pokúsi používať internet prvýkrát, brána firewall vášho operačného systému vás môže vyzvať, aby ste povolili alebo zakázali prístup.

Základní používatelia by však mali pamätať na to, že nemusíte meniť svoje nastavenia!

Konfigurácia brány Windows Firewall

  1.   Potiahnite prstom doprava alebo nasmerujte vpravo hore a vyhľadajte výraz „firewall“, potom otvorte Brána Windows Firewall
  2.   Pomocou možnosti vľavo zapnite alebo vypnite bránu Windows Firewall
  3.   Nastavte povolenia pre konkrétne programy pomocou možnosti „Povoľte aplikáciu alebo funkciu prostredníctvom brány Windows Firewall,“Znova vľavo
  4.   Ak chcete otvoriť porty a nastaviť pravidlá, vyberte položku Pokročilé nastavenia, potom Prichádzajúce alebo odchádzajúce pravidlá, potom na pravom paneli „Nové pravidlo ...“. Sprievodca vás prevedie týmto procesom.

Konfigurácia aplikačného firewallu OS X

  1.   zvoliť Predvoľby systému z ponuky Apple zabezpečenia. Kliknite na ikonu POŽARNE dvere a potom „Zapnúť bránu firewall“, čím povolíte bránu firewall.
  2.   cvaknutie Pokročilé nastavenia prispôsobiť firewall
  3.   Zvoľte “Zablokujte všetky prichádzajúce spojenia“, Aby sa zabránilo zdieľaniu služieb v prijímaní prichádzajúcich spojení
  4.   Kliknite na ikonu Pridať aplikáciu (+) tlačidlo na povolenie prichádzajúcich pripojení pre konkrétne aplikácie. Prístup k aplikáciám môže byť zakázaný pomocou Odstrániť aplikáciu (-) gombík.

Teraz ste pripravení nastaviť bránu firewall, aby ste zabránili škodlivému pripojeniu, blokovali prístup k škodlivým webovým serverom v celej sieti, otvárali porty potrebné pre vaše obľúbené služby a kontrolovali prístup jednotlivých aplikácií k internetu. Podrobnejšie informácie nájdete v dokumentácii k bráne firewall alebo na stránkach pomoci.

Kliknite sem, aby ste sa vrátili k sprievodcom ExpressVPN týkajúcimi sa ochrany osobných údajov na internete

Ako nastaviť firewall
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.