Komplexný bitcoinový glosár

[ware_item id=33][/ware_item]

Contents

21

Symbolické číslo, pretože môže existovať iba 21 miliónov bitcoínov. Nie je známe, prečo si satoshi Nakamoto zvolil toto presné číslo.


100x

Vzťahuje sa buď na očakávaný rast mincí, alebo na množstvo pákového efektu použitého pri maržovom obchode. Buď príznak extrémnej býčivosti alebo ochoty riskovať.

51% útok

Väčšina baníkov s bitcoínmi mohla zraziť dôkaz dôkazov o práci blockchainov na útok na reťaz. Takýto útok by neumožnil baníkom ukradnúť žiadne finančné prostriedky, mohli by však zvrátiť nedávno potvrdené transakcie a zablokovať konkrétne alebo všeobecné transakcie, napríklad zmrazením finančných prostriedkov. Úspešný 51% útok môže systém zastaviť.

adresa

Na odoslanie niekoho bitcoínu potrebujete jeho bitcoínovú adresu. Adresa je technicky hash SHA-256 verejného kľúča, vopred určený pomocou 1, 3 alebo bc1. Môže byť zakódovaný pomocou bázy58 alebo bech32.

výsadok

Proces udeľovania novo vytvoreného altcoínu existujúcim držiteľom bitcoínov. Tento proces zvyčajne vyžaduje, aby používatelia zadali svoje súkromné ​​kľúče do Altcoinovho klienta - nebezpečný krok, ktorý vyžaduje, aby užívateľ najskôr presunul svoje bitcoíny skôr, ako si uplatnia nárok na airdrop.

Altcoin

Akákoľvek kryptomena alebo token, ktorý nie je bitcoínom. Zvyčajne sa používa hanlivým spôsobom. Synonymum s shitcoínom.

ASIC

Integrovaný obvod špecifický pre aplikáciu. Špecializované čipy optimalizované na vykonávanie hashovacej funkcie SHA-256 používanej pri bitcoinovej ťažbe.

Atómový swap

Výmena bitcoínu za altcoín spôsobom, ktorý nevyžaduje úschovu, sa nazýva atómový swap. Je to transakcia uskutočnená za podmienky inej transakcie a vynútená kryptografiou, ktorá znemožňuje ktorejkoľvek z týchto dvoch strán podvádzať. Atómový swap môže byť dobrým príkladom inteligentnej zmluvy.

Base58

Používa sa na to, aby sa veľké čísla skrátili a ľahšie sa analyzovali ako binárne alebo bežne používané bázy10 (pri použití známeho systému čísel 0-9). Base58 je schéma kódovania používaná pre bežné bitcoínové adresy, počínajúc 1 alebo 3. Zahŕňa čísla 1-9, všetky veľké písmená okrem I & O a všetky malé písmená okrem písmena l (mohli by sa pomýliť za podobné znaky). Pozri tiež: Bech32.

dávkovanie

Transakcia bitcoinov zvyčajne obsahuje jeden cieľový výstup a jeden výstup zmeny. Služby, ktoré uskutočňujú viac transakcií, však majú motiváciu k „dávkovým“ transakciám. Jedna transakcia s viacerými výstupmi namiesto viacerých transakcií šetrí priestor a poplatky.

medveď

Pes pesimistický o bitcoíne.

Bearwhale

Ťažký obchodník, ktorý je pesimistický alebo predáva veľké množstvo mincí.

Bech32

Bech32 je nová schéma kódovania, ktorá zvyšuje bezpečnosť adries, najmä v súvislosti s multisignatárnymi schémami. Tieto adresy začínajú znakom „bc1“ a zvyčajne sú dlhšie ako adresy adresy base58.

BIP

Návrh na zlepšenie bitcoínov je bežne prijímaný postup navrhovania zmien a doplnkov bitcoínového kódu. Nie všetky BIP sú relevantné pre Nakamotský konsenzus - niektoré jednoducho upravujú postupy, osvedčené postupy alebo normy.

Bitcoín ATM

Bankomat s bitcoínovými automatmi predáva bitcoiny výmenou za papierovú menu. Niektoré stroje môžu tiež vydávať fiat.

Hotovostné bitcoiny

V auguste 2017 skupina nadšencov bitcoínov zmenila konsenzuálne pravidlá bitcoínov, najmä pravidlá upravujúce veľkosť blokov. Keď sa k nim pripojilo iba niekoľko baníkov a účastníkov, sieť sa neustále rozvetvovala. Každý, kto držal bitcoiny pred vidličkou, dostal rovnaké množstvo bitcoínovej hotovosti (známe ako letisková prevádzka), ktorú je možné obchodovať na iných burzách..

Bitcoinové jadro

Bitcoin Core je najobľúbenejší bitcoinový klient.

Bitcoind

Bitcoind, skratka pre Bitcoin Daemon, je verzia príkazového riadku Bitcoin Core.

Bitcoin-qt

Bitcoin-qt (vyslovuje sa roztomilý) je grafické rozhranie Bitcoinovho kódu, najpopulárnejšieho bitcoínového klienta. Pomenované po súprave nástrojov QT widgetu, na ktorej je postavená.

Bitcoiner

Osoba, ktorá používa bitcoíny. Transakcia, overovanie, ukladanie a ťažba sú všetky použitia bitcoínu.

blok

Blok obsahuje transakcie. Každý blok odkazuje svojho predchodcu a tvorí dlhý reťazec späť na blok Genesis. Prvá transakcia v bloku v súčasnosti vytvára 12,5 bitcoínu odnikiaľ - odmenu za blok. Blok nájde v priemere každých desať minút baník. Blok sa potom šíri po sieti a uzly ho akceptujú, pokiaľ je v súlade s konsenzuálnymi pravidlami.

Bloková odmena

Pre každý blok, ktorý nájde baník, majú dovolené „vytvárať“ bitcoíny odnikiaľ. Počet bitcoínov, ktoré môžu vytvárať, je definovaný konsenzuálnymi pravidlami pre bitcoíny. Bitcoíny, ktoré môžu vytvárať, sa nazývajú blokové odmeny.

Prvých 210 000 bitcoinových blokov obsahovalo odmenu 50 BTC, ďalších 210 000 blokov 25 BTC, v súčasnosti 12,5 BTC a v roku 2020 bude len 6,25 BTC na blok. 99% všetkých mincí sa bude ťažiť pred rokom 2037, všetky okrem 100 bitcoínov sa ťaží pred rokom 2081 a všetky okrem jedného bitcoínu do roku 2109. Bude to pokračovať dovtedy, kým sa bloková odmena nezníži na 34-krát na polovicu, okolo roku 2145. byť jediným stimulom na ťažbu bitcoínov. Pozri tiež: Polovica.

Blockchain

Bloky vždy odkazujú na predchádzajúci blok, ktorý vytvára reťazec údajov. Tento reťazec sa nazýva blockchain.

Blockexplorer

Pozri: Prieskumník

Veľkosť bloku

Povolená veľkosť bloku v bitcoínovom blockchainu. Od roku 2010 je limit 1 MB. SoftWork SegWit umožňuje ukladanie dát podpisu mimo bloku, takže efektívna maximálna veľkosť bloku je takmer dvojnásobná alebo štvornásobná 1 MB.

Blockspace

Veľkosť bitcoinových blokov je obmedzená a množstvo dostupného priestoru sa nazýva blokový priestor. Tento priestor sa spoplatňuje a proces, prostredníctvom ktorého baníci vyberajú transakcie a zahŕňajú ich do bloku, sa nazýva trh poplatkov.

Broadcast

Pri podpisovaní transakcie alebo ťažbe bloku sa príslušné údaje vysielajú do celej siete. Trvá niekoľko sekúnd, kým sa správa dostane ku všetkým na tejto planéte.

BTC

Najčastejšie používané -> ticker pre bitcoíny. Väčšina búrz uvádza bitcoíny ako BTC, zatiaľ čo niektoré zoznamujú a obchodujú ako XBT.

BTM

Alternatívny názov pre bitcoínový bankomat.

býk

Osoba optimistická k bitcoínom.

kapacita

Kapacita meraná v transakciách za sekundu alebo TPS sa zvyčajne líši v závislosti od typu transakcií. Všeobecne je to medzi 3 a 5 TPS v závislosti od toho, aké typy transakcií predpokladáme, že sa používajú (pozri SegWit a dávkovanie).

Delenie reťazí

Pozri: Vidlička

zmena

Keď utrácate bitcoiny, budete musieť odkázať na predchádzajúcu prichádzajúcu transakciu, takže všetky bitcoíny sa vždy účtujú na blockchain. Ale zriedka sa predchádzajúce vstupy zhodujú s čiastkou, ktorú chcete poslať, takže budete musieť zoskupiť vstupy a poslať zvyšné bitcoíny späť sebe ako zmenu.

Občianska vojna

Bitcoinová občianska vojna v roku 2017 sa väčšinou točila okolo otázky zvýšenia veľkosti blokov. Skončilo to vytvorením bitcoínovej hotovosti a aktiváciou segmentu SegWit v reťazci bitcoínov.

Zákazník

Bitcoinový klient je softvér, ktorý spolupracuje so sieťou. Môže to byť úplný uzol, uzol SPV alebo špecializovaný softvér.

Coinbase

Transakcia obsahujúca blokovú odmenu nemá žiadny vstup. Namiesto toho sa ako jeho coinbáza používajú ľubovoľné údaje, ako napríklad číslo alebo správa. Nesmie sa zamieňať s populárnou bitcoínovou výmenou rovnakého mena.

Coinjoin

Technika, ktorá kombinuje transakcie viacerých ľudí s nejasnosťou, ktoré vstupy patria do ktorých výstupov.

Chladiarenský sklad

Bitcoiny uložené na médiu (ako je počítač, USB kľúč alebo kus papiera), ktorý sa nikdy nepripojil k internetu.

Farebná minca

Transakcia sa dá pripísať (farebne) špeciálnemu významu, napríklad predstavovať listinu. Táto listina sa potom môže posúvať a ukladať ako bežná bitcoinová transakcia bez toho, aby ste ju náhodne zmiešali a utratili s bežným bitcoínom..

potvrdenie

Ak je transakcia zahrnutá do bloku baníkom, má sa za to, že má jedno potvrdenie. Každý následne nájdený blok pridá ďalšie potvrdenie. Za „konečné“ sa považujú iba dostatočne potvrdené transakcie. Vzhľadom na možnosti útokov je možné obrátiť transakciu, ktorá má iba jedno alebo dve potvrdenia. Po šiestich potvrdeniach sa však transakcia vo všeobecnosti považuje za nezvratnú, hoci v závislosti od veľkosti transakcie môže byť nemožné zdvojnásobiť ju skôr. Nepotvrdené transakcie sa vo všeobecnosti považujú za neisté, hoci útoky sú zriedkavé.

kryptomena

Peniaze zabezpečené kryptografiou na verejnom blockchainu.

Cryptography

Kryptografia alebo kryptologia je technika skrývania informácií, zabezpečenia a autentifikácie komunikácií.

Cyberpunk

Umelecký a literárny žáner, v ktorom sa vyspelé technológie pripájajú k dystopickej spoločnosti, v ktorej prevláda chudoba. Bitcoiny sú často spájané s takouto budúcnosťou kvôli svojej anarchistickej povahe. Nesmie sa zamieňať s Cypherpunkom.

Cypherpunk

Sociálne hnutie, ktorého cieľom je zmocniť jednotlivca prostredníctvom šírenia technológie, najmä kryptografie. Bitcoín bol prvýkrát ohlásený v zozname kryptografií, kde sa zhromaždilo mnoho cypherpunkov a diskutovalo o ich návrhoch. “Cypherpunks code” je populárny slogan pripisovaný hnutiu.

Tmavá peňaženka

Experimentálna bitcoinová peňaženka využívajúca stealth platby a coinjoin na umožnenie anonymnejších transakcií

Dni boli zničené

Meranie času, keď sa mince, ktoré sa skladujú po dlhú dobu, náhle minú. Sto bitcoínov, ktoré sa strávia po jednoročnom pobyte v peňaženke, sa počíta ako 36 500 (365 * 100) „Zničené dni“. Náhly bodec môže naznačovať, že medvede predávajú svoje mince..

Obtiažnosť

Bloky by mali baníci nájsť v priemere každých 10 minút. Keď sa noví baníci spoja, nájdu bloky rýchlejšie a rýchlejšie. Obtiažnosť je upravovaná každý blok 2016 (približne dva týždne), aby sa spomalila tvorba nových bitcoínov. Keď baníci vypnú svoje stroje, ťažkosti nakoniec klesnú.

Dvojnásobné výdavky

Základný problém vyriešený Nakamotským konsenzom. V bitcoinovom blockchainu nikto nemôže minúť bitcoín dvakrát po uplynutí určitého času a transakcia bola potvrdená.

V prípade útoku s dvojnásobnou útratou by sa používateľ pokúsil účastníka oklamať poslaním mince, získaním jedného alebo dvoch potvrdení a následným útokom na blockchain vyťažením protichodného bloku toho istého -> výška ako blok obsahujúci transakciu. Čím je tým ľahšie hashovacia sila, ktorú má útočník (51% útok), tým je to ľahšie a čím ťažšie je, tým viac potvrdení má blok. Po šiestich potvrdeniach sa transakcia vo všeobecnosti považuje za nezvratnú, a to aj vtedy, keď sa za útok utratia milióny dolárov.

ECDSA

Algoritmus digitálneho podpisu eliptickej krivky je algoritmus, ktorý používa bitcoín na generovanie párov súkromných a verejných kľúčov a overenie ich podpisov. Nie je jasné, že tento algoritmus zvolil Satoshi Nakamoto, pretože v čase vydania bitcoínov bol relatívne neznámy..

Podmienené

Zmluva medzi dvoma obchodnými partnermi a treťou stranou - sprostredkovateľom, od ktorej sa očakáva, že zasiahne, iba ak ich jedna zo strán požaduje, napr. v dohode niečo nie je v poriadku.

V porovnaní s bitcoinmi, kde je možné úschovu lacno založiť pomocou peňaženky 2 od 3, je relatívne nákladné zveriť tradičné fondy. Ak je zmluva splnená, obidve zmluvné strany môžu presunúť finančné prostriedky bez toho, aby bolo potrebné, aby sa na rozdiel od tradičných dojednaní zasiahla zmluvná strana, ktorá musí vždy zasiahnuť. Ďalšou výhodou v bitcoine je, že sprostredkovateľ nikdy nemá úplnú kontrolu nad finančnými prostriedkami. Finančné prostriedky môžu ukradnúť iba na základe dohody s aspoň jedným z obchodujúcich partnerov.

výmena

Platforma, na ktorej je možné kúpiť a predať fiat alebo iné žetóny za bitcoíny. Výmeny sa zvyčajne špecializujú na -> OTC, fiat alebo žetóny.

cestovateľ

Prieskumník alebo blockexplorer je nástroj alebo webová stránka, ktorá umožňuje pohodlnú navigáciu údajov uložených v blockchainu. To zahŕňa vyhľadávanie adries a ich pridružených zostatkov, čakajúcich a potvrdených transakcií a metaúdajov, ako je OP_Return.

poplatok

Z dôvodu obmedzeného priestoru na blokovanie musí transakcia zaplatiť poplatok, ktorý sa má zahrnúť do bloku. V ideálnom prípade je optimálny poplatok objavený na trhu s funkčnými poplatkami. V dlhodobom horizonte budú baníci hlavným stimulom, aby pokračovali v ťažbe, pretože bloková odmena bude pomaly klesať na nulu.

Poplatkový trh

Z dôvodu obmedzeného priestoru na blokovanie musí transakcia zaplatiť poplatok, ktorý sa má zahrnúť do bloku. V ideálnom prípade dobre fungujúci trh určuje, aké drahé sú poplatky. V čase preťaženia sa musí zaplatiť vyšší poplatok, aby sa transakcia potvrdila, zatiaľ čo nižší poplatok umožní, aby transakcia zostala v membase až do času nižšieho preťaženia. RBF je dôležitým nástrojom pre trh poplatkov.

fiat

Fiat peniaze sú meny vydané vládou.

Povodňový útok

Podobne ako pri útoku DDoS, povodňový útok „zaplaví“ transakciu. Na trhu s funkčnými poplatkami to zvyšuje transakčné poplatky a obmedzuje kapacitu siete. Protipovodňové útoky môžu byť pre útočníka drahé - buď budú musieť platiť baníkom transakčné poplatky, alebo, ak sú baníci sami, znášajú náklady na príležitosť nezahrnúť ďalšie platobné transakcie..

Vidlička

Ak sa všetci účastníci už nedohodnú na stave siete, rozvetvili sa. Môže k tomu dôjsť v dôsledku chyby, omylu alebo úmyselného konania. Napríklad rozšírenie pravidiel (ako napríklad zvýšenie veľkosti bloku alebo počet existujúcich bitcoínov) nevyhnutne vedie k vidlici siete. Pozri tiež: Hardfork a softfork.

Genesis Block

Všetky blockchainy majú Genesis Block, ktorý je prvým blokom v blockchainu. V Bitcoin blockchain obsahuje Genesis Block skvele správu „The Times | 1/3/2009 | Kancelár na pokraji druhého výpomoci pre banky “. Bitcoíny v bloku Genesis sa nedajú minúť.

rozpolené

Každých 210 000 blokov je odmena za blok znížená na polovicu. Od 50 BTC na blok v roku 2009 v súčasnosti predstavuje iba 12,5 BTC po dvoch poloviciach. Nakoniec bude bloková odmena po 33 polutách nulová. Nazýva sa aj halvening (polovica) & deje), táto udalosť je populárna, podobne ako novoročný deň bitcoínov.

Hardfork

Akákoľvek zmena, ktorá rozširuje existujúcu množinu pravidiel (čo znamená umožniť niečo, čo predtým nebolo povolené), sa považuje za hardfork. Pokiaľ všetci účastníci neaktualizujú svoj softvér, takáto zmena pravidla povedie k rozdeleniu reťazca, bežne nazývanému vidlička.

Hardvérová peňaženka

Špecializovaný čip, ktorý obsahuje zabezpečenú enklávu, v ktorej je uložený váš súkromný kľúč. Ak nie je možné extrahovať súkromné ​​kľúče, je to hardvérová peňaženka.

hašiš

Hash je výstup a -> hašovacia funkcia. Bitcoinová adresa je výsledkom dvojnásobného použitia funkcie SHA-256 na verejný kľúč. Ťažba bitcoínov používa tú istú hashovaciu funkciu, aby umožnila počítačom dokázať, že v algoritme dôkazu o práci používali určité množstvo elektriny.

Hašovacia funkcia

Hašovacia funkcia je kryptografická „jednosmerná“ funkcia, ktorá komprimuje všetky údaje do čísla známeho ako hash. Toto číslo sa môže použiť ako odtlačok prsta pre akékoľvek údaje. Hašovacia funkcia sa považuje za bezpečnú, ak jej výstup nemožno predvídať a ak neexistujú dva známe reťazce, ktoré vypočítavajú rovnaké hashovacie hodnoty.

Miera hashovania

Počet hash, ktoré môže bitcoínový baník vykonať.

hlavička

Každý blok má záhlavie dlhé 80 bitov. Obsahuje číslo verzie, hash predchádzajúceho bloku, koreň Merkle všetkých transakcií, cieľ obtiažnosti a nece.

výška

Každý blok má výšku, čo je jeho postupnosť v blockchaine začínajúcom od bloku 0 3. januára 2009.

Hodl

Nesprávne zadržanie. Predstavuje étos šetrenia a dlhodobého plánovania, na rozdiel od jednoduchého vynakladania mincí. Mnohí bitcoinéri, často kritizovaní za „hromadnú“ mentalitu, uprednostňujú kultúru úspor a dlhodobého plánovania. Z nejakého dôvodu je HODL často považovaná za skratku Hold On for Dear Life v tlači.

Horúca peňaženka

Peňaženka bežiaca na počítači alebo telefóne, ktorý je pripojený k internetu. Pozri tiež: -> Chladná peňaženka.

Vstup a výstup

Transakcia s bitcoínmi zvyčajne odkazuje na jeden alebo viac vstupov ako na pôvod svojich finančných prostriedkov a na dva alebo viac výstupov. Výstup, ktorý neukazuje na príjemcu platby, je výstupom na zmenu. Len transakcia na báze coinbase nemá žiadny vstup, pretože vytvára bitcoín z tenkého vzduchu.

Hlavná kniha

Ďalšie meno pre bitcoínový blockchain. Všeobecne je účtovná kniha záznamom o transakciách a aktívach, ktoré sú podobné súvahe. V sieti Lightning má každý účastník svoju vlastnú knihu, zatiaľ čo v bitcoínovej sieti každý zdieľa tú istú knihu.

Sieť blesku

Sieť Lightning je sieť, ktorá je umiestnená na vrchole bitcoínu. Účastníci sa môžu pripojiť k sieti vkladom bitcoínov do špecializovaných inteligentných zmlúv. Potom môžu medzi sebou uskutočňovať nekonečné transakcie za veľmi nízke poplatky bez toho, aby boli obmedzení kapacitnými obmedzeniami bitcoínov.

Čas blokovania

Funkciou inteligentných kontraktov používaných v Lightning Network je koncept Check-Locktime-Verify alebo CLTV. Vytvára transakciu, ktorú je možné uplatniť len po uplynutí určitého času.

Mainnet

Názov živej bitcoínovej siete na rozdiel od Testnetu.

kujnosť

Chyba v štandardných bitcoinových transakciách umožňuje komukoľvek zmeniť ID transakcie skôr, ako sa transakcia vyťaží. Táto chyba sťažuje vzájomné reťazenie nepotvrdených transakcií. Bola opravená zavedením nového štandardu transakcií s názvom SegWit.

Margin call

Pri obchodovaní s bitcoinmi s pákovým efektom je vaša pozícia zabezpečená len do tej miery, že strata dosiahne kolaterál. Ak k tomu dôjde, dostanete „maržu“ a váš kolaterál (napr. Bitcoín) sa predá a vy ste rekt.

maximalista

Niekto, kto vlastní alebo používa iba bitcoíny a kto je presvedčený, že je to jediný kryptomena alebo systém blockchain, ktorý stojí za to tráviť čas a úsilie. Spolu s presvedčením, že silné sieťové efekty povedú k iba jednej kryptomene, ktorá bude dominovať globálnym platbám.

Mempool

Každý klient vedie záznamy o všetkých nepotvrdených transakciách. Tento zoznam tvorí mempool. Transakcia sa odstráni z pamäte, ak ju klient považuje za príliš starú alebo ak je súčasťou bloku.

Zlúčená ťažba

Pri zlúčenej ťažbe akceptuje blockchain prácu vykonanú pre iný blockchain ako platnú prácu. To umožňuje baníkovi ťažiť naraz na dvoch blockchainoch. Namecoin bola populárna zlúčená minca.

Koreň Merkle

Jeden hash v dolnej (alebo hornej) časti stromu Merkle sa nazýva koreň Merkle. Bez zmeny tohto koreňa nemožno zmeniť žiadnu hodnotu v strome Merkle. Tento koreň je zahrnutý v hlavičke bloku.

Merkle strom

V hornej časti (alebo spodnej časti) stromu Merkle sú všetky ID transakcií obsiahnuté v jednom bloku. Na každej úrovni sa identifikačné čísla hashujú spolu do nasledujúcej vrstvy, až kým nezostane iba jeden hash: -> koreň.

mikroplatobné

Akákoľvek neobvykle malá platba sa považuje za mikroplatbu. Platba za kávu alebo cestovné v autobusoch sa môže považovať za mikroplatbu. Sieť Lightning Network umožňuje platby pod 1 satoshi.

baník

Bitcoínový baník je stroj pripojený k bitcoínovej sieti, ktorý vykonáva nekonečné hashe, nazývaný dôkaz o práci. Baník tiež často popisuje osobu obsluhujúcu stroj.

Mnemonická fráza

Pozri: Semenná fráza

mesiac

Kam smeruje bitcoín? Na mesiac!

MtGox

Výmena kryptomeny, ktorá kedysi tvorila takmer celý svetový objem obchodovania s bitcoínmi. Neslávne nesplatené v roku 2014 po priznaní straty väčšiny peňazí svojich zákazníkov.

Multisig

V skratke pre multisignatúru je multisig typ adresy, ktorý umožňuje viacerým stranám kolektívne kontrolovať prostriedky. Multisig 2-z-2 má dve strany, ktoré sú potrebné na odhlásenie pri každej transakcii. Bežne sa používa v sieti Lightning Network. Multisig adresy 2 z 3 sa bežne používajú na chladenie alebo úschovu.

Nakamotský konsenzus

Hlavnou inováciou bitcoínu je použitie dôkazov o práci. Pomenovaný na počesť bitcoinových vynálezcov Satoshi Nakamota.

Namecoin

Jediná ďalšia kryptomena, ktorú predpokladal Satoshi Nakamoto, Namecoin bola zameraná na vytvorenie blockchainu, ktorý by ukladal registrácie mien, podobné adresám URL alebo užívateľským menám..

sieť

Sieť bitcoínov sa skladá z uzlov, ktoré môžu ťažiť alebo jednoducho overovať. SPV alebo ľahkí klienti sa používajú iba na transakcie.

Nocoiner

Je to hanlivý termín pre niekoho, kto nevlastní kryptomenu, často v spojitosti s úplným zamietnutím tohto pojmu..

uzol

Počítač, na ktorom je spustený bitcoinový klient a ktorý overuje integritu blockchainu a nových transakcií, ako aj odovzdáva nové transakcie a bloky svojim rovesníkom. V predvolenom nastavení sa váš bitcoinový uzol pripojí k 8 ďalším uzlom a môžete ho nakonfigurovať tak, aby umožňoval ďalšie prichádzajúce pripojenia. Pretože sieť nezávisí najmä od žiadnych konkrétnych uzlov, pre každú stranu je veľmi ťažké brániť kolegom v vzájomnej komunikácii..

nonce

Nonce je súčasťou hlavičky bloku. Horník si slobodne vyberie nete, s cieľom nájsť blok, ktorý hashuje na hodnotu s počtom vedúcich núl. Koľko núl závisí od cieľa obtiažnosti.

Notárska služba

Notárska služba bitcoínov dokazuje existenciu určitého množstva údajov (napríklad dokumentu alebo obrázka) pred určitým časom. Zahrnutím blokového hashu do údajov je možné dokázať existenciu uvedených údajov po určitom čase, čím sa poskytne relatívne úzky (~ 10 minút) časový interval, v ktorom sa vytvoril. To však nedokazuje pravosť tohto dokumentu alebo obrázka - iba jeho existenciu.

Jednosmerný bankomat

Jednosmerný bankomat je stroj, v ktorom si ľudia môžu kúpiť bitcoíny s hotovosťou alebo, menej často, kartou. Na rozdiel od dvojsmerného bankomatu nemôže vydávať peniaze.

Kód OP

Kódy operácií definujú skriptovací jazyk bitcoínov. Existuje takmer 200 kódov OP, hoci mnohé sú zdravotne postihnuté z dôvodu, že nemajú konkrétne využitie, alebo predstavujú zbytočné riziká.

OP_Return

Tento kód OP spôsobí neplatnosť výstupu. Stále je však užitočné vkladať do bitcoinového blockchainu ľubovoľné údaje na použitie v iných nástrojoch, ako sú notárske služby..

sirota

Ak sa naraz nájdu dva bloky, platí iba jeden z nich. Neplatný bude osirelý, pretože na ňom nie sú postavené nasledujúce bloky. V zriedkavých prípadoch sa reťaz môže dočasne rozvetviť, napríklad kvôli chybe alebo zlomyseľnosti. V tomto prípade budú existovať dva trvalé reťazce alebo osirotená reťaz.

P2P

Pozri: Peer-to-Peer

P2Pool

P2Pool bol decentralizovaným banským fondom, v ktorom sú baníci platení úmerne svojej práci, čím sa znižuje prekážka vstupu, aby sa z neho stal baník v sólo ťažbe tým, že rozdelí šťastie, že nájde blok pre veľký počet používateľov, a zaručuje stabilný tok príjmov.

P2SH

Platiť skriptu Hash. Namiesto toho, aby sa bitcoín posielal do verejného kľúča, možno ho odoslať aj do skriptu. Aby bolo možné túto mincu uplatniť, musí vlastník skript odhaliť a skript sa musí úspešne vykonať. Touto technikou je možné vytvárať inteligentné kontrakty v bitcoíne. P2SH adresy začínajú číslom 3, na rozdiel od 1 pre bežné adresy.

Papierová peňaženka

Papierová peňaženka je kus papiera, ktorý obsahuje buď surový súkromný kľúč, alebo semeno do peňaženky. Slúži buď ako záloha k peňaženke, alebo je to forma chladenia.

Peer-to-peer

„Bitcoin: elektronický platobný systém typu peer-to-peer“ je názov bitcoínu -> Biely papier. Peer-to-peer znamená, že neexistuje centralizovaná architektúra a že k sieti sa môže pripojiť každý a hovoriť priamo s ostatnými účastníkmi. Medzi ďalšie populárne systémy P2P patria BitTorrent a I2P.

čakajúci

Čakajúca transakcia je transakcia, ktorá bola vysielaná do siete, ale ešte nebola zahrnutá do bloku. Zvyčajne je umiestnená v mempoole.

Deň pizze

22. mája 2010 kúpil vývojár Laszlo Hanyecz dve pizze v celkovej sume 10 000 BTC. Bola to prvá známa transakcia, pri ktorej sa bitcoín použil na nákup fyzického tovaru. Satoshiho obľúbená pizza sa zdá byť ananás a šunka, ako sa uvádza v komentári, hoci mnohí dúfajú, že žartoval.

Miesto predaja

Zariadenie alebo počítadlo, kde sa niečo predáva. V kontexte bitcoinov ide zvyčajne o doplnok, webovú aplikáciu, aplikáciu v telefóne alebo integráciu do tradičného zariadenia PoS. Nesmie sa zamieňať s dôkazom o účasti.

bazén

Ťažobný bazén umožňuje malým baníkom spolupracovať a spoločne nájsť riešenie platného bloku. Riešenia sú „združené“ a každý je vyplácaný úmerne k výhre fondu, aj keď presný výpočet sa líši.

PoS

Pozri: dôkaz o vklade, sračke alebo predajnom mieste

PoW

Pozri: Doklad o práci

PPS

Pay per share - bežná metóda pre ťažobné bazény na zistenie, koľko je každý baník vyplatený. PPS znamená, že baník dostane vyplatenú pevnú sumu za hash bez ohľadu na to, či skupina nájde blok alebo nie. Ak bude mať bazén šťastie, bude to udržiavať zisky, ale mohlo by to mať aj smolu a skrachovať.

Súkromný kľúč

Súkromný kľúč bitcoínu je náhodný počet 256 bitov. Zo súkromného kľúča je verejný kľúč odvodený pomocou algoritmu ECDSA. Tento verejný kľúč je potom hashovaný dvakrát pomocou SHA-256, kódovaný pomocou bázy58 a pre odvodenie jeho adresy je predponou 1. Súkromné ​​a verejné kľúče majú aj iné formáty adries, ako sú bech32 a P2SH, ale adresy sú kódované odlišne.

Dôkaz o popálení

Niektoré kryptomeny používajú na rozdeľovanie akcií vo svojich reťazcoch PoS dôkaz o popálení. Na získanie podielu v novom systéme by používatelia museli zničiť svoje bitcoiny, napríklad pomocou OP_Return.

Dôkaz o vklade

Je známe, že dôkaz o bitcoinech je zámerne vysoko energeticky náročný. V alternatívnom doklade o modeli stávok produkujú baníci platný blok hlasovaním s mincami, ktoré vlastnia v platnom reťazci. Myšlienka PoS predchádza dátumom Bitcoinovho dôkazu o práci, ale medzi kryptomenami sa nikdy nenašla široká aplikácia.

Dôkaz o práci

PoW je tiež nazývaný Nakamoto Consensus, PoW je bitcoinový konsenzuálny algoritmus. Baníci ničia elektrinu hashovaním záhlavia bloku rôznymi premenami, až kým nenájdu platný blok podľa cieľa obtiažnosti. Čím viac elektriny niekto zničí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že nájde nový blok, ktorý ich odmeňuje za ich úsilie s novo vyrazeným bitcoínom, ktorý sa nazýva transakcia na báze mince.

Protokol

Bitcoinový protokol je sada pravidiel, ktoré určujú, čo vytvára platný transakčný blok, ako aj spôsob vzájomnej komunikácie uzlov. Niektoré časti protokolu sa dajú ľahko zmeniť, zatiaľ čo iné vyžadujú konsenzus z celej siete, takže zmeny sú nepravdepodobné bez rozvetvenia reťazca. Protokol bitcoínu nemá formálne písomné špecifikácie iné ako jeho kód.

Verejný kľúč

Verejný kľúč je odvodený od súkromného kľúča. Verejný kľúč je bod na krivke ECDSA. Súradnice xay sú dlhé 256 bitov, takže verejný kľúč má dĺžku 512 bitov.

RBF

Nahradiť poplatok. Tento štandard umožňuje niekomu zvýšiť transakčný poplatok a nahradiť svoju transakciu v mempoole. To umožňuje ľuďom stanoviť nižší transakčný poplatok za transakcie s nízkou prioritou a zvýšiť ich neskôr, ak úroveň poplatkov zostane vysoká alebo ak sa transakcia stane vysokou prioritou.

rekt

Udalosť, pri ktorej stratíte všetko v kryptomennom obchodovaní. Skratka na „rozbité“. Pozri tiež: Margin call.

Satoshi

Na počesť svojho tvorcu Satoshi Nakamota sa najmenšia jednotka bitcoínu nazýva satoshi. Satoshi je 1/100 miliónov alebo 10 ^ -8 bitcoínov. Prostredníctvom druhých vrstiev, ako je Lightning Network, sa takéto jednotky môžu ďalej deliť na mili-satoshi alebo 10 ^ -11 bitcoín..

Satoshi Nakamoto

Tvorca alebo tvorcovia bitcoínov použil na zverejnenie bitcoínov pseudonym Satoshi Nakamoto -> Biely papier a komunikujte so spolupracovníkmi. Satoshi bol naposledy vypočutý od decembra 2010.

skript

Bitcoin umožňuje transakciám zahrnúť skripty, ktoré je možné použiť na vytváranie inteligentných kontraktov. Bitcoin používa svoj vlastný a jedinečný skriptovací jazyk. Je tiež možné poslať bitcoín na hash skriptu (P2SH) namiesto verejného kľúča. Pozri tiež: Kódy OP.

Skriptovací jazyk

Skriptovací jazyk bitcoínov umožňuje vytvorenie komplexných pravidiel pre spätné odkúpenie vstupov, napríklad multisignatúry a inteligentných kontraktov. Z bezpečnostných dôvodov je však počet kódov OP obmedzený, neexistujú slučky a jazyk nie je Turing úplný.

Druhá vrstva

Siete, ktoré používajú blockcoain bitcoinu iba na ukotvenie dôležitých informácií alebo inteligentných kontraktov. Takéto siete sú dôležité na prispôsobenie bitcoínu miliardám používateľov. Medzi príklady patria notárske služby a Lightning Network.

Semenná fráza

Namiesto zálohovania každého súkromného kľúča v bitcoínovej peňaženke sa na generovanie nekonečných náhodných adries môže použiť úvodná fráza (alebo mnemotechnická fráza). Na ich zálohovanie je potrebná iba fráza a táto akcia sa musí vykonať iba raz.

SegWit

Nový typ transakcie, ktorý opravuje problém s tvárnosťou starších bitcoinových transakcií. Bola implementovaná ako softfork, ale v kombinácii s nedostatkom zvýšenia veľkosti bloku sa stala kontroverznou otázkou, ktorá prispela k bitcoínovej hotovosti.

SHA-2

SHA-2 je skupina hashovacích funkcií navrhnutých Národnou bezpečnostnou agentúrou Spojených štátov. SHA-256, SHA-384 a SHA-512 sú súčasťou tejto rodiny.

SHA-256

SHA-256 sa často používa v bitcoinách, napríklad pri vytváraní adries a ťažbe. Je súčasťou rodiny SHA-2.

Shitcoin

Pozri: Altcoin

podpis

Kryptografický podpis umožňuje vlastníkovi súkromného kľúča dokázať, že vlastní tento kľúč bez toho, aby ho odhalil. V bitcoine sa používa predovšetkým na preukázanie vlastníctva vašich mincí.

Hodvábna cesta

V rokoch 2011 až 2013 bola Silk Road populárnym trhom s tmavými sieťami na obchodovanie s drogami a pašovaným tovarom. Pravdepodobne to pomohlo bitcoinom dosiahnuť popularitu a preukázalo užitočnosť a odolnosť siete. Mnoho okolností okolo vzniku hodvábnej cesty a konečného zastavenia činnosti zo strany úradov stále nie sú známe. Za jeho údajné zapojenie sa na trhu Hodvábna cesta Ross Ulbricht v súčasnosti doživotný trest za obchodovanie s narkotikami a pranie špinavých peňazí.

Inteligentná zmluva

Inteligentná zmluva nie je technicky ani inteligentná, ani zmluva. Je to počítačový program vykonávaný distribuovaným systémom, ako je napríklad bitcoinová sieť. Jeho pravidlá sú transparentné a nemožno ich podvádzať. Preto sa považuje za neporušiteľný.

Softfork

Softfork je zmena pravidla, ktorá sprísňuje pravidlá siete. Všetky bloky vytvorené podľa tohto nového súboru pravidiel akceptujú uzly, ktoré nasledujú po starom súbore pravidiel, ale nie všetky bloky vytvorené podľa starého súboru pravidiel by zostali platné. Na rozdiel od hardforku, softfork nevedie k permanentnej vidlici, ak ju vynucuje viac ako 50% hashovej sily.

Samostatná ťažba

Samostatná ťažba znamená, že entita nie je súčasťou fondu, ale namiesto toho sa pokúša samo ťažiť celé bloky. Vzhľadom na obrovskú bitcoinovú hašovaciu silu a šťastie spojené s nájdením platných blokov je sólo ťažba stále ťažšia a zriedkavejšia..

Spamový útok

Sieť môže byť spamovaná vytvorením veľkého počtu transakcií pre seba a vyplnením bloku. Tým sa zvyšujú poplatky a používanie bitcoínov vo všeobecnosti je drahšie pri používaní a zároveň sa znižuje jeho kapacita. Limit veľkosti bloku existuje, aby sa znížili náklady, ktoré má tento útok na uzly, a aby sa zaručilo, že aj počas takého útoku bude sieť funkčná. Keďže však baníci platia transakčné poplatky, mohlo by byť pre nich relatívne lacné uskutočniť takýto útok.

Vynakladaný výdaj

Každá transakcia má najmenej jeden vstup a jeden výstup. Ak je výstup aj vstupom do inej transakcie, považuje sa za vynaložený. Ak chcete vypočítať zostatok bitcoínov, spočítajte hodnotu nevyčerpaných výstupov, ku ktorým máte súkromný kľúč.

SPV

Zjednodušené overenie platby. V bitcoíne -> Whitosaper, Satoshi diskutuje o možnosti SPV. Umožnilo by uzlom navzájom sa upozorňovať na neplatné bloky bez toho, aby bolo potrebné overovať celý blok. SPV ešte nebol úspešne implementovaný a môže byť nemožný, pretože negatívne (blok nie je platný) nie je možné dokázať. Nesmie sa zamieňať s peňaženkami SPV.

Peňaženka SPV

Niektoré peňaženky sa inzerujú ako Peňaženky SPV. Nepotvrdzujú úplnú bitcoínovú blockchain, ale pri výpočte zostatku sa spoliehajú na uzly. Buďte opatrní, pretože takéto uzly by teoreticky mohli ležať o rovnováhe a platnosti transakcií do peňaženky SPV, a teda o ich znížených bezpečnostných charakteristikách.

Stealth platby

Platby za utajenie umožňujú dvom stranám uskutočňovať platby medzi sebou bez toho, aby si navzájom priamo posielali bitcoínovú adresu, ktorá by mohla byť zachytená. Namiesto toho vyjednávajú kľúč.

terč

Číslo, ktoré opisuje súčasný problém. Aby bol blok platný, hash jeho záhlavia musí byť menší ako cieľ.

testnet

Bitcoinový Testnet je replikáciou bitcoínového kódu a siete. Mince Testnet nemajú žiadnu hodnotu a používajú sa na testovanie aplikácií. Pokiaľ ide o Testnet, bitcoín sa často nazýva Mainnet.

ticker

Symboly tickerov sa používajú na akciových trhoch na identifikáciu spoločností a mien. Bitcoin bežne používa tento symbol -> BTC, ale -> XBT je tiež populárny.

Časová značka

Dokument je možné časovo označiť vložením jeho hashu do bitcoínového blockchainu pomocou OP_Return. Pozri tiež: Notárska služba.

žetón

Token je objekt, ktorý predstavuje právo. Podľa tejto definície možno bitcoín považovať za token (právo obchodovať na bitcoínovom blockchainu). Bežnejšie sú symboly určené na vyjadrenie skutkov, zmlúv alebo fyzických predmetov. Pozri tiež: a href = ”# # colored-coins”>Farebné mince.

TPS

Transakcie za sekundu. Pozri tiež: Kapacita.

transakcie

Bitcoinová transakcia je podpísaná správa. Odkazuje na -> vstupná transakcia a obsahuje najmenej jednu -> výkon. Sú vytvorené pomocou -> peňaženku a potom prešiel na -> uzly, ktoré ich držia vo svojich -> mempool. Akonáhle a -> baník zahrnul vašu transakciu do -> blok, to je považované -> potvrdená.

ID transakcie

Každá transakcia má identifikátor. Zatiaľ čo staršie transakcie umožňujú chybu, vďaka ktorej je toto ID poddajné, transakcie SegWit majú deterministické ID transakcie. To umožňuje siete druhej vrstvy, napríklad Lightning Network.

Turing dokončený

Pri bežnom používaní je počítač Turing kompletný, ak dokáže simulovať iný počítač. Pomenované po Alanovi Turingovi to vo všeobecnosti znamená, že stroj dokáže vypočítať ľubovoľnú vypočítateľnú funkciu. Bitcoin nie je Turing kompletný, pretože jeho skriptovací jazyk má obmedzenú funkčnosť. Toto obmedzenie je vedomé rozhodnutie, pretože zabezpečenie stroja s obmedzenou funkčnosťou je oveľa zvládnuteľnejšou úlohou.

Obojsmerný bankomat

Na rozdiel od jednosmerného bankomatu môže obojsmerný výdaj vydávať peniaze výmenou za bitcoín.

TXID

Pozri: ID transakcie

Nevyčerpaný výstup

Pozri: Útrata

Márna adresa

Bitcoinová adresa, ktorá sa zdá, že vyhláskuje slovo, alebo pozostáva iba z určitých znakov. Vyrába sa rýchlym vytvorením súkromných kľúčov, odvodením adresy z nich a porovnaním s požadovaným výsledkom. V závislosti od toho, ako dlho má byť márnosť adresa, môže to trvať veľmi dlho alebo je to úplne nerealizovateľné.

Vbyte

Meranie podobné hmotnosti. Jeden Vbyte sú 4 jednotky hmotnosti.

peňaženka

Softvér, hardvér alebo papier, ktorý obsahuje vaše bitcoíny. Buď obsahuje priamo súkromný kľúč alebo semeno na odvodenie viacerých súkromných kľúčov. Peňaženka typu len na sledovanie obsahuje iba verejné kľúče, ale môže sa použiť na vytváranie nepodpísaných transakcií alebo na kontrolu zostatkov.

závažia

Pri transakciách segmentu SegWit je menej dôležité počítať ich veľkosť, pretože sú rozdelené medzi transakciu a podpis. Jednotka hmotnosti predstavuje 1/4 000 000 maximálnej veľkosti bloku. Alternatívnou formou sú vbytes.

veľrybie

Niekto obchoduje s veľkým množstvom bitcoínov. Pozri tiež: Medveď.

Biely papier

Osemstránkový dokument vydaný používateľom -> Satoshi Nakamoto 31. októbra 2008, ktorý načrtáva základné funkcie bitcoínov.

XBT

Alternatíva -> ticker pre bitcoiny k bežne používaným BTC. Je určený na dosiahnutie súladu s normou ISO 4217, ktorá stanovuje, že mimovládne meny musia začínať číslom X.

Zero-znalosti

Druh kryptografickej schémy, ktorá dokazuje riešenie skladačky bez odhalenia informácií o skladačke. Dôkazy o nulových znalostiach môžu mať mnoho podôb, napríklad na preukázanie toho, že súčet vstupov a výstupov je rovnaký bez toho, aby sa odhalil súčet..

Komplexný bitcoinový glosár
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.