Ktorý protokol VPN je pre vás najlepší?

Pri používaní siete VPN nemusíte vedieť, ako VPN funguje. Ak ste však niekedy skontrolovali nastavenia aplikácie ExpressVPN, zobrazí sa vám karta s názvom Protokol.

Protokoly sú metódy, pomocou ktorých sa vaše zariadenie pripája k zabezpečeným serverom ExpressVPN. V predvolenom nastavení ExpressVPN automaticky používa protokol najvhodnejší pre vašu sieť, ale aplikáciu môžete nakonfigurovať aj na používanie ďalších protokolov: PPTP, OpenVPN alebo L2TP / IPsec. Tu je sprievodca, čo znamenajú a ako sa líšia:

Čo je to PPTP?

PPTP alebo Protokol tunelov point-to-point, je jedným z najstarších protokolov na implementáciu VPN. Je to už od systému Windows 95. Zo všetkých protokolov je PPTP jedným z najbežnejších, najjednoduchších nastavení a výpočtovo najrýchlejší. Je tiež ľahké rozlúsknuť a ponúka prakticky žiadne výhody zabezpečenia.

PPTP je užitočný na pomalších zariadeniach, ako sú smerovače, keď bezpečnosť nie je problémom.

* Prečítajte si viac o silných a slabých stránkach PPTP. 

Čo je L2TP / IPsec?

L2TP znamená Protokol tunela vrstvy 2, a samo o sebe neponúka šifrovanie. Z tohto dôvodu je často spárovaná so šifrovacím protokolom s názvom IPsec (Internet Protocol Security). Spoločne poskytujú vyššiu úroveň bezpečnosti ako PPTP, ale s rovnakou ľahkosťou nastavenia.

Aj keď je L2TP bezpečnejší ako PPTP, ponúka iba obmedzené bezpečnostné výhody a mal by sa používať iba na účely anonymizácie alebo na zmenu umiestnení VPN.

* Prečítajte si viac o silných a slabých stránkach L2TP.

Čo je OpenVPN (s TCP / UDP)?

OpenVPN je novší a konfigurovateľnejší protokol. Verzia ExpressVPN podporuje obe UDP (Protokol užívateľských údajov) a TCP (Protokol o kontrole prenosu). UDP je vo všeobecnosti rýchlejší, ale TCP má väčšiu šancu obísť firewally. ExpressVPN štandardne používa UDP, pokiaľ nie je blokovaný.

Najlepšie na OpenVPN je, že je to otvorený zdroj. „Otvorené“ nemusí znieť ako dobrá vec pre nástroj na ochranu osobných údajov, ale v skutočnosti je to obrovská výhoda. Ak sú v kóde nejaké bezpečnostné chyby - a zatiaľ nie sú známe - budú komunitou open source rýchlo identifikované. V spojení so silným šifrovacím algoritmom je OpenVPN jedným z najbezpečnejších dostupných protokolov VPN.

Viac informácií o ďalších bezpečnostných funkciách ExpressVPN nájdete v tejto recenzii ExpressVPN.

* Prečítajte si viac o silných a slabých stránkach OpenVPN.

Viac informácií o protokoloch VPN nájdete tu

Ďalšie online príručky o ochrane osobných údajov od ExpressVPN nájdete tu

Hlavný obrázok: Africa Studio / Dollar Photo Club

Ktorý protokol VPN je pre vás najlepší?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.