Čo je malvér?

Takmer každý rozumie, čo je počítačový vírus. Pri inštalácii bezpečnostných programov do ich systémov sa však termín „vírus“ často spája s „malvérom“ - čo je pojem, ktorý je pre väčšinu ľudí neznámy, aj keď v skutočnosti ide o komplexnejší pojem.

what-is-malware

Škodlivý softvér môže predstavovať významné riziko pre váš systém a systémy ľudí vo vašej kontaktnej sieti. Preto je pochopenie povahy škodlivého softvéru prvým krokom k posilneniu vášho online bezpečnostného protokolu.

Škodlivý softvér je skrátená forma vety „škodlivý softvér“. Škodlivý znamená akýkoľvek softvér určený na poškodenie, takže počítačový vírus je technicky malware, aj keď je často klasifikovaný samostatne. Alebo, laicky povedané, malware je softvér, ktorý nechcete, ktorý robí veci, s ktorými ste nikdy nesúhlasili.

Pozrime sa bližšie na to, ako sa škodlivý softvér zvyčajne šíri. Vo väčšine prípadov sa malware dodáva jedným z troch spôsobov:

Falšovaný e-mail: Všetci sme dostali e-maily, ktoré predstierajú, že sú niečo, čo nie sú. Často sú ľahko identifikovateľné a zlikvidovateľné. E-maily našich kontaktov sa však niekedy zasekávajú a prostredníctvom týchto účtov sa malware odosiela ako príloha.

Zabudované v inštalácii: Existuje mnoho spôsobov, ako sťahovať softvér z webu. Pokiaľ ho však nedostanete prostredníctvom oficiálneho zdroja, je vždy možné, že obsahuje škodlivý softvér. Napríklad, ak hľadáte napríklad softvér na úpravu videa, môžete nájsť viac odkazov na aplikáciu. Iba jeden z týchto odkazov pochádza z dôveryhodného oficiálneho zdroja; iné sú náhodné webové stránky a tie by mohli odkazovať na inštalácie infikované malvérom. To neznamená, že to nevyhnutne bude, ale je dôležité, aby ste strážili krok.

Zamaskované ako niečo iné: Možno ste si mysleli, že sťahujete softvér na úpravu videa - ale ak je to tak, prečo ste nenainštalovali tento softvér? Namiesto toho vám zostali nejasné oznámenia a možno podozrivé podozrenie, že veci nie sú také, ako vyzerajú. Či už je stiahnutý z webu alebo ako torrent, veľa škodlivého softvéru sa šíri jednoduchým podvodom.

Čo malware vlastne robí? Takmer čokoľvek. Škodlivý softvér sa môže používať na šírenie zničenia údajov úplne škodlivými spôsobmi alebo sa môže použiť na „legálne, ale bezohľadné“ metódy. Príkladom toho je spoločnosť, ktorá pri inštalácii svojho softvéru inštaluje štatistické sledovacie údaje. Technicky to nerobí nič zlé a možno ste s tým dokonca súhlasili v nejasných podmienkach s ich súhlasom používateľa, ale váš systém stále používa pre svoje vlastné účely. Sledovanie vašich osobných údajov je navyše narušením vášho súkromia.

V niektorých prípadoch je malware napísaný tak, aby bol extrémne obtiažny ho odhaliť aj odstrániť. Dôvodom môže byť skutočnosť, že je maskovaná ako niečo iné, ale v najhoršom prípade je softvér známy ako rootkity nakonfigurovaný tak, že pri pohľade na správcu úloh systému je takmer nezistiteľný od používateľov..

Z tohto dôvodu nemusia existovať priame ukazovatele škodlivého softvéru. Namiesto toho by ste mali hľadať všeobecné príznaky, ako napríklad náhodné kontextové okná prehliadača (zvyčajne s extrémnymi správami „Nebezpečenstvo! Kliknite tu!“) Alebo všeobecné spomalenie systému vďaka zdrojom škodlivého softvéru. Ak narazíte na čokoľvek čudné, najlepším postupom je stiahnutie nástroja na boj proti malvéru a vykonanie dôkladnej kontroly systému. Tieto nástroje identifikujú škodlivý softvér a poskytnú vám možnosť karantény alebo odstránenie súvisiacich súborov.

Malware sa neustále vyvíja vďaka programátorom, ktorí zostávajú pred krivkou. Našťastie, keď sa naučíte identifikovať obvyklé triky za škodlivým softvérom, je oveľa ľahšie vyhnúť sa mu. A keď ste sa vyzbrojili dobrým nástrojom na boj proti malvéru, chránili ste sa pred tým, že necháte svoj počítač stať sa nástrojom pre anonymných hackerov. Rovnako ako v prípade skutočného slova, kombinácia vzdelávania sa a zdravého rozumu môže byť často najlepšou obranou proti ľuďom, ktorí chcú ublížiť..

Kliknite sem, aby ste sa vrátili k sprievodcom ExpressVPN týkajúcimi sa ochrany osobných údajov na internete

Čo je malvér?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.