Čo je to spyware?

Spyware môže byť najvýstižnejším druhom softvéru v oblasti výpočtovej techniky. Je to akýkoľvek program, ktorý sa tajne vkráda do vášho počítača a pleská na vaše súkromné ​​informácie bez toho, aby ste to vedeli. Rovnako ako skutočný špión.

Typický spyware však nevykonáva špionáž v štýle Jamesa Bonda. Je tu, aby ukradol vaše informácie pre autorovo choré zisky.

Vo svojom živote nechceš spyware. Preto sa oplatí zistiť, čo je spyware, čo sa môže stať, keď je počítač napadnutý a ako ho odstrániť.

Spyware sa dodáva v mnohých variantoch

Keďže pojem „spyware“ sa vzťahuje na všetky programy, ktoré tajne kradnú vaše informácie, jeho účinky sú rozmanité a početné. Bežné príklady zahŕňajú:

Krádež osobných údajov – Spyware je známy tým, že sleduje a prenáša všetko od podrobností o kreditnej karte a prihlasovacích údajov až po rozhovory. Tieto informácie by sa potom mohli použiť pri krádeži identity a podvodoch.

Cielená reklama – Softvér sleduje webové stránky, ktoré navštevujete, a nahlasuje informácie späť tretej strane, ktorá tieto údaje používa na poskytovanie relevantných zobrazení reklamy. Ak sú tieto funkcie začlenené do adwaru, samotný softvér môže poskytovať nežiaduce kontextové reklamy na obrazovke.

Pridružený podvod – Partnerskí obchodníci a siete boli napadnutí spywarom, ktorý nahradil skutočné identifikačné čísla pridružených spoločností identifikátormi vlastníka spywaru. Výsledkom je, že vlastník spywaru dostane príjmy za tvrdú prácu pridruženého obchodníka.

Ako spyware môže infikovať váš počítač

Spyware sa vo všeobecnosti líši od vírusov a červov tým, že sa nepokúša prenášať sám seba z jedného počítača na druhý. K infekcii zvyčajne dochádza prostredníctvom:

  • zväzovanie s iným softvérom, ktoré používatelia sú oklamaní pri sťahovaní a inštalácii
  • Chyby zabezpečenia vo webových prehľadávačoch a iný softvér, ktorý zneužívajú škodlivé webové stránky, na ktoré sú používatelia navedení
  • Trójske kone skryté v e-mailových prílohách a iných súboroch na prevzatie, ktoré používatelia podvádzajú vo viere, sú legitímnymi súbormi
  Sprievodca pre začiatočníkov Tor

Tajné operácie

Rootkitové technológie: Akonáhle nejaký spyware infikuje váš počítač, zvyčajne sa skryje pomocou technológií rootkitov. To sťažuje zisťovanie a odstraňovanie.

Zakázanie zabezpečenia: V systémoch Windows sa používatelia zvyčajne nakazia, keď používajú účet s oprávneniami správcu. To umožňuje spywaru bežať aj s oprávneniami správcu, čo mu poskytuje plný prístup k systému. Spyware potom môže deaktivovať brány firewall a antivírusový softvér, otvoriť dvere ďalším infekciám a zabrániť automatickému odstráneniu spywaru..

Známky, že váš počítač môže byť infikovaný

Sluggish systém: Počítače často fungujú pomalšie po infikovaní spywarom. Dôvodom je, že spyware využíva systémové prostriedky, ktoré by boli zvyčajne dostupné pre iné programy, na sledovanie a prenos vašich osobných údajov.

Nežiaduce kontextové reklamy: Ak sa spyware kombinuje s adwarom, môže zaplaviť obrazovku reklamami. Ak nemáte veľa automaticky otváraných okien bez zjavného dôvodu, váš počítač je pravdepodobne infikovaný.

Nežiaduce webové stránky a presmerovania vyhľadávania: Niektorý spyware, napríklad neslávny CoolWebSearch, môže uniesť prehliadač a ovládať vašu domovskú stránku a výsledky vyhľadávania. Ak sa zdá, že váš prehliadač prešiel haywire, pravdepodobne je to spyware.

Ako odstrániť spyware

Aj keď sa spyware líši od vírusu v tom, ako sa šíri a čo robí, odstránenie spywaru zahŕňa väčšinou rovnaké kroky. Používajte systémové nástroje ako Ochranca systému Windows alebo antivírusový softvér na jeho detekciu a odstránenie. a predchádzať infekcii opatrnosťou pri sťahovaní z webu a e-mailových prílohách.

Kliknite sem, aby ste sa vrátili k sprievodcom ExpressVPN týkajúcimi sa ochrany osobných údajov na internete

Čo je to spyware?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.