Čo sú to metaúdaje a čo to znamená?

Metadáta sú výrazom, ktorý v dnešnej dobe vidíme a často počujeme. Pre každého, kto pozná gréčtinu alebo latinčinu, nemusí byť jeho význam zrejmý – pretože v týchto jazykoch znamená „meta“ zmenu a pozíciu.

„Meta“ v metaúdajoch je však moderný samoreferenčný druh – metadáta sú údaje o údajoch. Sú to údaje, ktoré sa opisujú samy o sebe alebo aspoň k objektu alebo paketu, ku ktorému patria.

Táto príručka preskúma, čo sú metadáta a na čo sa používa – vrátane dôsledkov na vaše súkromie.

Metadáta začali v knižnici

Stručne, metadáta sa používajú na usporiadanie informácií, aby sa dali ľahšie zistiť a použitie.

Začalo to v knižniciach ako prostriedok katalogizácie archivovaných informácií. Áno: slávny Dewey Decimal System je prvým príkladom metaúdajov.

Karty katalógu knižníc by obsahovali systematizované údaje o každej knihe, napríklad:

  • Názov knihy
  • Jeho autor
  • Kategória predmetu
  • Stručná osnova
  • Katalógový kód, ktorý používateľom knižnice povedal, ako nájsť umiestnenie knihy

Myšlienka metadát sa od vytvorenia tohto systému skutočne nezmenila. Je to len digitalizácia a teraz sa používa na všetko od usporiadania filmovej knižnice po smerovanie internetového prenosu.

Práve generujete metadáta

Teraz viete, čo môžu metadáta urobiť, je veľmi ľahké si predstaviť, ako sa dajú použiť na usporiadanie všetkých druhov digitálnych informácií. A skutočne sa používa veľkým množstvom spôsobov. Tu je niekoľko príkladov toho, ako metadáta využívajú služby, ktoré pravdepodobne každý deň používate.

e-mail – Každý e-mail, ktorý odosielate a prijímate, obsahuje meno a e-mailovú adresu odosielateľa a príjemcu, čas odoslania, adresu IP, z ktorej bola odoslaná, a ďalšie údaje špecifické pre správu, napríklad predmet správy. Metaúdaje sa používajú na odoslanie správy na správne miesto, na jej usporiadanie a správne zobrazenie.

telefón – Telefónne siete používajú metaúdaje na spojenie telefónnych hovorov a na zaznamenávanie údajov o hovoroch na účely fakturácie a na iné účely. Metaúdaje môžu obsahovať číslo volajúceho, čas a trvanie hovoru a dokonca aj polohu GPS hovoriacich ľudí.

  Ako natrvalo odstrániť účet Facebook

Sociálne siete – Všimli ste si, ako si aplikácie tretích strán, na ktoré sa prihlasujete prostredníctvom Facebooku alebo Twitteru, vždy vyžadujú prístup k vašim základným informáciám, zoznamu priateľov a ďalším? Čo robia, je prístup k metaúdajom uloženým vo vašom účte sociálnych sietí, aby vás identifikovali. Vaše obľúbené položky a záujmy na Facebooku sa tiež môžu považovať za osobné metadáta o vás, ktoré služba používa na zacielenie reklám a návrhov stránok, ktoré by vás mohli zaujímať..

internetové stránky – Metadáta sú do veľkej miery to, čo umožňuje vyhľadávanie na webe. Medzi typické metaúdaje webovej stránky patrí názov stránky, popis, dátum zverejnenia, kľúčové slová a oveľa, oveľa viac. Tieto metaúdaje používajú vyhľadávacie nástroje na katalogizáciu webu, takže ich môžete ľahko prehľadávať.

Knižnice digitálnych médií – Či už používate iTunes alebo máte domáci mediálny server, sú to metadáta, vďaka ktorým je všetka vaša hudba a filmy usporiadané a pekne zobrazené. Medzi typické metadáta mp3 patrí meno interpreta, názov skladby, názov albumu, rok vydania a ďalšie.

Metadáta sa používajú aj v nespočetných ďalších každodenných službách – od fotografovania až po sledovanie káblovej televízie.

Metadáta tiež zabezpečujú fungovanie internetu

Jedným z ďalších veľmi dôležitých spôsobov použitia metaúdajov je riadenie a spracovanie internetového prenosu. Bez týchto metaúdajov by sa žiadna z informácií, ktoré prenášame cez internet, nedostala tam, kam to ide.

Ako pravdepodobne viete, údaje odoslané cez internet sa rozsekajú na spravovateľné „pakety“. Každý z týchto paketov musí mať informácie o svojom mieste určenia, odkiaľ pochádza a ako by sa mal použiť. A uhádli ste – každý paket odoslaný cez internet obsahuje metadáta aby si túto prácu urobil.

Metadáta a vaše súkromie

Dovtedy by malo byť jasné, že metaúdaje sú skutočne, skutočne užitočné. Ale je tu ešte niečo o metaúdajoch, ktoré si všetci musíme byť vedomí.

  Ako používať Tor na ochranu vášho súkromia

Väčšina vyššie uvedených príkladov metadát – e-mail, telefónne hovory, sociálne siete a všeobecné prehľadávanie webu – obsahuje osobné informácie o vás. a vaše osobné metaúdaje sa prenášajú prostredníctvom internetu a iných sietí, kde k nim majú prístup tretie strany.

Medzi ľudí, ktorí môžu mať prístup k vašim metaúdajom patria:

hackeri – Škodlivé tretie strany, ktoré majú prístup k vašim nezabezpečeným údajom, ich môžu použiť na sledovanie vašej činnosti a odcudzenia.

Vládne agentúry – Keď agentúry ako NSA monitorujú vaše činnosti, ich legálne získané metaúdaje, ktoré na tento účel používajú.

obchodníci – Služby ako Facebook ukladajú o vás mamutie množstvo osobných metadát. A keďže hlavným zdrojom príjmu Facebooku je reklama, je celkom zrejmé, prečo.

Buďte si vedomí metadát a buďte v bezpečí

Metadáta sú všade a mnohými spôsobmi nám uľahčujú a zlepšujú náš život. Je však potrebné si uvedomiť, že na internete a iných verejných sieťach je možné osobné metadáta vidieť a používať spôsobmi, o ktorých možno neviete..

Vždy, keď používate digitálne služby, generujete o sebe metadáta. Zabezpečenie VPN môže pomôcť chrániť vaše údaje pred tretími stranami. S dnešnou všadeprítomnou povahou metaúdajov si však musíme všetci uvedomiť.

Kliknite sem, aby ste sa vrátili k sprievodcom ExpressVPN týkajúcimi sa ochrany osobných údajov na internete

Čo sú to metaúdaje a čo to znamená?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.