Technická bezpečnosť pre pozostalých z domáceho násilia

Varovanie obsahu: Táto príručka sa zaoberá aspektmi domáceho násilia a zneužívania.

Domáce násilie sa týka zneužívania moci a kontroly, ktoré môže mať mnoho podôb. Technológia môže často slúžiť ako hlavný nástroj kontroly a útlaku, online i off.

Pozostalí nie sú zodpovední za konanie svojich násilníkov ani za ich kontrolu, ale učenie sa o tom, ako proti nim môžu byť použité technológie, im môže zase pomôcť prevziať kontrolu a prijať opatrenia na ich ochranu..

Táto príručka poskytuje tipy, ako lepšie zabezpečiť a ovládať technológiu, presadiť vašu autonómiu v digitálnej oblasti a usilovať sa o vytvorenie bezpečnosti a zabezpečenia..

Táto príručka sa zameriava konkrétne na nátlakovú kontrolu a zneužívanie súvisiace s technológiami. Ak potrebujete pomoc s inými aspektmi domáceho násilia, ako aj s urgentnou pomocou, kontaktujte organizáciu domáceho násilia, ktorej dôverujete.

Predtým, ako začnete čítať, ak si myslíte, že niekto sleduje vaše zariadenia, buď navštívte túto stránku zo zariadenia, ktoré nemá fyzický alebo vzdialený prístup, ako je verejný počítač, alebo pomocou súkromného okna prehliadača na súkromné ​​prezeranie tejto stránky..

Contents

Skoč do…

Dôležitosť digitálnej bezpečnosti v situáciách domáceho násilia

Časť 1: Dôverujte zariadeniu

 • Ako zistiť, či niekto opravil váš telefón, počítač alebo iné zariadenie
 • Uistite sa, že môžete telefónu dôverovať
 • Uistite sa, že môžete počítaču dôverovať
 • Uistite sa, že môžete miniaplikáciám dôverovať vo svojej domácnosti
 • Uistite sa, že môžete dôverovať svojmu autu

Časť 2: Ako zabezpečiť súbory, údaje a dôležité informácie

 • Uložte svoje súbory do cloudu
 • Použite dvojfaktorové overenie
 • Používajte tajné USB kľúče
 • Naskenujte najdôležitejšie záznamy
 • Zabezpečte svoju prítomnosť na sociálnych sieťach

Časť 3: Ako chrániť komunikáciu pred sledovaním

 • Zašifrujte svoje rozhovory
 • Dajte si pozor na telefónne metadáta
 • Chráňte svoj e-mailový účet

Oddiel 4: Ako vytvoriť finančnú nezávislosť

 • Zabezpečenie bankového účtu
 • Vyhnite sa online a telefónnemu bankovníctvu
 • Skryte svoje kreditné karty
 • Nepoužívajte spoločné bankové účty
 • Otvorte si vlastný bankový účet
 • Použite hotovosť a iné aktíva na doručiteľa

Oddiel 5: Ako používať TAILS na zabezpečenie činnosti počítača

 • Získajte TAILS palicu
 • Spustite počítač
 • Nastavte heslo
 • Použite palicu TAILS
 • Na čo treba pamätať

zhrnutie

Dôležitosť digitálnej bezpečnosti v situáciách domáceho násilia

Technológiu využívame prakticky vo všetkých aspektoch nášho života - na komunikáciu s priateľmi a rodinou, na prácu, riadenie našich financií a dokonca aj na kontrolu domácich spotrebičov - a takmer vždy máme aspoň jedno pripojené zariadenie na nás alebo blízko neho. Aj keď to prináša veľa výhod, táto digitalizácia nášho života tiež znamená, že technológiu môžu zneužívajúci jednotlivci používať na monitorovanie, sledovanie, sledovanie a kontrolu svojich obetí..

Situácie v oblasti domáceho násilia môžu predstavovať jedinečný súbor výziev v oblasti digitálnej bezpečnosti, na ktoré sa nemusia vzťahovať iní sprievodcovia v oblasti bezpečnosti.

Napríklad, väčšina ľudí môže rozumne predpokladať, že nikto nezasahoval do svojho telefónu alebo počítača. Manipulácia so zariadeniami je drahá a nebezpečná, dokonca aj pre útočníkov, ako sú zločinecké organizácie, hackeri a vládne agentúry, čiastočne preto, že zvyčajne vyžaduje fyzický prístup k vášmu zariadeniu. V situáciách domáceho zneužívania je však informačná bezpečnosť osobitnou výzvou, pretože nemôžete s istotou veriť svojmu hardvéru a zariadeniam, najmä ak zdieľate dom so svojím násilníkom, pretože môžu mať prístup k vašim veciam..

Okrem toho sa môže kontrolujúci partner pokúsiť získať prístup k svojim online účtom - napríklad k e-mailu, sociálnym sieťam, online bankovníctvu a ďalším - nátlakom alebo podvodom.

Dôležitým krokom pri opätovnom získaní digitálnej autonómie je získanie dôvery, že vaše zariadenia nie sú ohrozené, a presadenie kontroly nad online činnosťou..

Ako získať späť svoju digitálnu autonómiu

Rozsah tejto príručky

Túto príručku použite, ak…

 • Zažívate domáce zneužívanie založené na technológiách
 • Máte podozrenie, že by niekto mohol špehovať váš počítač alebo telefón
 • Bojíte sa, že vás niekto môže osloviť vo vašom dome alebo rodine
 • Chcete bezpečný spôsob komunikácie s ľuďmi, ktorým dôverujete
 • Pomáhate niekomu, kto trpí domácim zneužívaním technológií, zvyšuje jeho bezpečnosť

Táto príručka vám ukáže, ako používať technológiu na ochranu pred sledovaním, aby ste mohli bezpečne udržiavať kontakt s ľuďmi vo vašom okolí a vyhľadať súkromnú pomoc..

Táto príručka má slúžiť ako technický doplnok k iným sprievodcom na túto tému, nie ako náhrada za nich, ako sú napríklad príručky od HACK * BLOSSOM a našich priateľov v národnej sieti na ukončenie domáceho násilia..

Časť 1: Dôverujte zariadeniu

Ak chcete svoje zariadenie bezpečne používať, musíte vedieť, že mu môžete veriť. Váš prístroj môže byť telefón, laptop alebo stolný počítač, alebo to môže byť automobil alebo televízor. Aby ste mohli svojmu zariadeniu dôverovať, je najlepšie ho udržať v tajnosti a zabrániť komukoľvek zistiť jeho existenciu. V prípade vášho vozidla je skrytie jeho existencie takmer nemožné, takže pravdepodobne nebudete mať úplnú dôveru v jeho bezpečnosť..

Niektoré zariadenia sa dajú fyzicky ľahko upravovať, zatiaľ čo iné nie. Napríklad je ľahké pripojiť GPS tracker k vášmu vozidlu, ale je ťažké vykonať úpravy na vašom iPhone, pretože iPhone sa otvára ťažšie a nemá v ňom voľné miesto pre náhradné diely..

Ak máte podozrenie, že niekto s telefónom manipuloval, postupujte takto: uvoľnené časti, chýbajúce skrutky alebo škrabance, kde sú časti zlepené. Ak máte pochybnosti, mýlite sa opatrne a predpokladajte, že vaše zariadenie nie je bezpečné.

Ako zistiť, či niekto poškodil váš telefón, počítač alebo iné zariadenia

Neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či niekto s vašimi zariadeniami manipuloval alebo či niekto používa vaše zariadenia proti vám.

Existuje však niekoľko znakov, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku. Ďalej v tomto článku sa dozviete, ako môžete znova získať dôveru vo svoje zariadenie.

Známky, s ktorými mohlo byť s vaším zariadením manipulované:

 • Vaše zariadenie bolo od vás vzaté určitý čas
 • Vaše zariadenie sa správa inak, ako očakávate
 • Váš násilník vás odrádza od používania iných zariadení alebo odchádzania zo zariadenia doma
 • Váš násilník vie, čo by ste od nich neočakávali, napríklad s kým ste hovorili, kde ste boli, alebo obsah e-mailu.
 • Dostanete upozornenia, že niekto má prístup k vašim účtom bez vášho vedomia alebo súhlasu

Ako zistiť, či vám niekto odobral telefón

Uistite sa, že môžete telefónu dôverovať

Smartfóny v predvolenom nastavení poskytujú primeranú ochranu, ale ktokoľvek s prístupom k zariadeniu môže ohroziť zabezpečenie telefónu. Ak si telefón nastavíte sami s dobrým prístupovým kódom a ak k zariadeniu nemal prístup nikto iný, pravdepodobne sa dá predpokladať, že je zabezpečený.

Ak ste si telefón sami nenastavili, zneužívateľ by ho mohol sledovať pomocou telefónu. Možno do vášho telefónu nainštalovali spyware, ktorý im umožňuje kedykoľvek sledovať polohu vášho telefónu. „Bugging“ váš telefón vyžaduje fyzický prístup k zariadeniu, ale dá sa to urobiť za menej ako hodinu. Tento proces sa nazýva zakorenenie, Odstráni bezpečnostné funkcie a záruky predinštalované výrobcom vášho telefónu.

Rootovanie umožňuje nainštalovať do telefónu akýkoľvek softvér neviditeľný pre netrénované oko. Tento softvér beží na pozadí a poskytuje podrobnosti o vašom pobytu zneužívateľovi. Je ťažké vedieť, či telefón má korene alebo nie. A čo viac, mnoho telefónnych opravovní ponúka zakorenenie ako službu, takže aj keď váš zneužívateľ nie je technicky zdatný, stále môže nájsť spôsob, ako sledovať svoju polohu..

Obnovte výrobné nastavenia telefónu

Ak si nie ste istí, či niekto do telefónu nainštaloval sledovací softvér, obnovte výrobné nastavenia telefónu. Pri väčšine zariadení, ako sú novšie telefóny s Androidom a telefóny iPhone, obnovením pôvodných nastavení telefónu do pôvodného stavu sa zariadenie vráti do primeraného stavu integrity. Pre väčšinu telefónov s Androidom však budete musieť zariadenie „odbiť“ novou verziou systému Android (tzv. ROM) od začiatku. Vyžaduje si to trochu odbornosti, ale online sprievodcov vám ukáže, ako to urobiť.

Po obnovení továrenských nastavení telefónu ho nastavte pomocou silného prístupového kódu (ťažko odhadnuteľného, ​​náhodne vygenerovaného hesla, ktoré nikde nepoužívate, alebo čísla s najmenej šiestimi jedinečnými číslicami) a uistite sa, že povoliť šifrovanie zariadenia. Nepoužívajte integrovaný snímač odtlačkov prstov alebo tváre telefónu, pretože to môže niekomu umožniť odomknúť zariadenie bez vášho vedomia, napríklad pomocou prsta počas spánku. Ak je povolený silný prístupový kód a šifrovanie, môžete teraz zariadeniu znova dôverovať.

Uistite sa, že môžete počítaču dôverovať

Podobne ako smartfóny môžete svojmu notebooku pravdepodobne dôverovať, ak ho nastavíte sami a používate šifrovanie na pevnom disku a vy ste jediný, kto k nemu má prístup. Zabezpečenie počítača bohužiaľ nie je také ľahké ako nastavenie smartfónu, pretože počítače zriedka prichádzajú s možnosťou ich obnovenia na výrobné nastavenia..

Dajte si pozor na keyloggery

Vo všeobecnosti je pre niekoho ľahšie manipulovať s hardvérom stolného počítača ako s prenosným počítačom. Externá myš a klávesnica uľahčujú pripojenie fyzického kľúča k zariadeniu. Keylogger je zariadenie, ktoré zaznamenáva všetky vaše stlačenia klávesov a umožňuje niekomu vidieť akékoľvek citlivé údaje, ktoré ste zadali, ako sú vaše heslá, adresy a korešpondencia..

Ak chcete zistiť, či je k počítaču pripojený fyzický klávesový kľúč, postupujte podľa kábla klávesnice až po miesto, kde sa dostane k vášmu počítaču. Ak medzi káblom a počítačom existuje malé zariadenie (podobné USB kľúču), môže ísť o klávesnicu kľúčov (alebo menej alarmujúco len o adaptér). Všimnite si, že pokročilejšie keyloggery sú umiestnené na vnútornej strane skrinky počítača a je ťažké ich nájsť.

Ak máte pochybnosti, choďte do knižnice

Ak nie ste schopní dôverovať svojmu počítaču alebo smartfónu, v knižnici nájdete dôveryhodný počítač. Knižnica má tiež vybavenie, ktoré vám umožní vytvárať kópie a skenovať vaše dokumenty. Zamestnanci knižnice sú nápomocní a dobre vyškolení, aby vám pomohli zabezpečiť vaše dokumenty online a komunikovať s ostatnými, aj keď doma nemáte prístup k dôveryhodnému počítaču..

Čiastočne dôverujte svojmu zariadeniu

Aj keď nemôžete úplne veriť svojmu zariadeniu, je pravdepodobné, že zneužívateľ nie je super hacker, ktorý môže nasadiť sofistikovaný malware a ovládať váš hardvér, aby vás udržal pod kontrolou..

V tomto prípade uvádzame jednoduché opatrenia, ktoré môžete použiť na bezpečné a súkromné ​​používanie počítača:

 • Uchovávajte svoje súbory na jednotkách USB a skryte ich na bezpečných miestach. Kvôli zvýšenej bezpečnosti zvážte šifrovanie jednotky a nastavenie hesla (táto funkcia je zabudovaná do systému Windows aj MacOS)..
 • Prehliadajte internet v okne inkognito, aby ste zabránili zneužitiu zneužívať históriu vášho internetu.
 • Používajte silné heslá.

Kópiu prehliadača Tor si môžete ponechať aj na USB kľúči a použiť ju na súkromné ​​surfovanie po webe. Na konci tohto článku nájdete úvod do TAILS, čo je operačný systém, ktorý beží z USB kľúča na ochranu vašich údajov a online aktivity - dokonca aj na nedôveryhodných počítačoch.

Uistite sa, že môžete miniaplikáciám dôverovať vo svojej domácnosti

To všetko platí pre ostatné sieťové zariadenia, ktoré máte doma, najmä ak prichádzajú s funkciami, ktoré môžu byť zneužité na sledovanie, ako sú kamery, mikrofóny alebo pohybové senzory. Tieto zariadenia majú často slabú bezpečnosť; v prípade potreby ochrany osobných údajov je ľahšie byť mimo dosahu alebo dosahu týchto zariadení.

Skontrolujte, či v aute nie sú chyby.

Uistite sa, že môžete dôverovať svojmu autu

Ak nie ste odborníkom na auto, je ťažké zistiť fyzické úpravy vášho automobilu. Môžete si najať automechanika, ktorý zametá vaše auto za chyby alebo sledovače GPS, ale môže to byť drahé, nehovoriac o nebezpečnom prípade, že váš zneužívateľ sleduje vaše miesto pobytu a finančnú aktivitu. Dôvera v auto môže byť náročná. Znalosť zneužívateľa o značke, modeli a ŠPZ vášho vozidla vám môže tiež uľahčiť vyhľadávanie.

Dobrá alternatíva k použitiu vlastného automobilu je jazda s niekým. Taxíky, autobusy a vlaky sú tiež dobré možnosti, pokiaľ platíte v hotovosti. Platba v hotovosti eliminuje akúkoľvek finančnú stopu, ktorú môže zneužívateľ sledovať.

S aplikáciami na zdieľanie jazdenia buďte opatrní, pretože môžu prostredníctvom aplikácie sprístupniť vašu podrobnú históriu jazdy a zanechať dôkazy na výpise z kreditnej karty.

Dôvera vášmu zariadeniu je účinným krokom k dosiahnutiu osobnej autonómie, pretože vám umožňuje ponechať zariadenie na sebe bez ohrozenia vášho súkromia a umožňuje vám nainštalovať aplikácie na odosielanie správ, aby ste mohli bezpečne komunikovať s ľuďmi, ktorým dôverujete (viac o tomto nižšie).

Časť 2: Ako zabezpečiť súbory, údaje a dôležité informácie

Uložte svoje súbory do cloudu

Ak máte zariadenie, ktorému môžete veriť, malo by byť ľahké uchovať vaše súbory a údaje pred zneužívateľom. Môžete sa zaregistrovať pre služby online úložiska (aka cloudové služby úložiska, ako Dropbox alebo Spideroak) a uložiť čo najviac súborov online. Aj keď stratíte prístup k svojmu zariadeniu, budete mať stále prístup k svojim súborom uloženým v cloude. Nezabudnite chrániť svoj účet online úložiska silným heslom, ktoré poznáte iba vy, inak by vaše súbory v účte úložiska cloud mohli byť zraniteľné proti krádeži alebo snoopingu..

Použite dvojfaktorové overenie

Ak chcete chrániť svoje údaje a účty v cloude pred neželaným prístupom, uistite sa, že máte jedinečný prístup k svojej e-mailovej adrese a že ste jediný, kto pozná heslo. Ak máte zariadenie, ktorému dôverujete a viete, že k nemu nemá zneužívateľ prístup, dvojfaktorová autentifikácia mu pomôže zabrániť v prístupe k vášmu účtu. Ak sa vám nedarí dôverovať a zabezpečiť vaše zariadenie, nepoužívajte ho.

Ak sa zobrazí výzva na zadanie záložnej e-mailovej adresy alebo druhého telefónneho čísla, zvážte zadanie e-mailu alebo telefónneho čísla dôveryhodného priateľa, nie vlastného. Niektoré služby, napríklad 2FA od spoločnosti Google, vám umožňujú vytlačiť si sadu „záložných kódov“, ktoré môžete použiť v prípade straty prístupu k telefónu. Ak používate túto funkciu, uistite sa, že máte bezpečné miesto na uloženie týchto záložných kódov.

Používajte tajné USB kľúče

Ak nedôverujete svojmu zariadeniu, stále môžete bezpečne ukladať údaje, aj keď je ťažšie uchovať vaše súbory v tajnosti. Tajné USB kľúče urobia ten trik - pokiaľ ich skryjete niekde v bezpečí.

Ešte lepšie je, ak ukladáte svoje súbory na USB kľúče s tajnými oddielmi; Ak by váš zneužívateľ nechal zachytiť jeden z týchto rozdelených USB kľúčov a zapojiť ho do počítača, zdá sa, že USB kľúč je skôr rozbitý ako odhalenie všetkých vašich súborov. Ak ste technologicky dôvtipní alebo máte priateľského techník, môžete šifrovať USB kľúč alebo vytvoriť šifrovaný skrytý zväzok pomocou bezplatného programu Veracrypt..

Naskenujte najdôležitejšie záznamy

Skenujte, fotografujte alebo kopírujte všetky dôležité dokumenty, ako sú rodné listy, sobášne listy, imigračné doklady, doklady vašich detí, školské diplomy, pasy, víza, kreditné karty, lekárske záznamy, súdne spisy, policajné správy, poistné doklady, a vodičské preukazy. Tieto záznamy vám uľahčia získanie týchto dokumentov späť v prípade, že ich zneužívateľ od vás vezme. Bez týchto dokladov môžete mať ťažkosti, ak chcete opustiť krajinu, pracovať, voliť alebo riadiť auto a v niektorých prípadoch dostať základné lekárske ošetrenie..

Ak nemáte prístup k skeneru alebo kopírke, choďte do miestnej knižnice.

Zabezpečte svoju prítomnosť na sociálnych sieťach

Podobne ako v cloudovom úložisku alebo e-mailovej správe budete musieť svoje účty sociálnych médií zabezpečiť pred vniknutím. Využite dvojfaktorové overenie a uistite sa, že e-mail, ktorý ste uviedli pri registrácii, je bezpečný.

Váš zneužívateľ môže vašu prítomnosť v sociálnych médiách použiť na prieskum. Skontrolujte nastavenia ochrany osobných údajov každého z vašich účtov a zvážte zrušenie povolení na umiestnenie z aplikácií. Možno budete chcieť nastaviť svoj účet ako súkromný alebo vytvoriť účty iba pod pseudonymom. Upozorňujeme však, že aplikácie ako Instagram a Twitter môžu stále odporúčať vašu falošnú identitu ako navrhovaného priateľa osobe, ktorej sa snažíte skryť, na základe vášho telefónneho čísla, e-mailovej adresy a inej aktivity v telefóne..

Musíte tiež dávať pozor, aby ste na sociálnych médiách nezdieľali citlivé informácie, ako sú čísla lístkov, identifikačné dokumenty alebo podrobnosti, ktoré odhaľujú vašu presnú polohu, ako sú napríklad značky ulíc..

Časť 3: Ako chrániť komunikáciu pred sledovaním

Udržiavanie zabezpečenej komunikácie s priateľmi je oveľa jednoduchšie, ak máte dôveryhodné zariadenie. Bez dôveryhodného zariadenia budete musieť prijať ďalšie preventívne opatrenia na zachovanie súkromia vašich rozhovorov a telefónnych hovorov. Ak si myslíte, že svojmu telefónu nedôverujete, použite nasledujúce tipy.

Zašifrujte svoje rozhovory

Vždy si vyberte šifrovanú komunikáciu cez nešifrovanú. Funkcie šifrovania v aplikáciách ako WhatsApp, Telegram, Signal a Viber znemožňujú každému, kto prevezme váš účet, čítať vaše minulé rozhovory.

Telegram má množstvo funkcií, ktoré sú obzvlášť užitočné, ak chcete udržiavať kontakt s ľuďmi alebo kontaktovať pomoc. V aplikácii Telegram môžete svoje správy nastaviť po určitom čase na „samodeštruktívne“, takže aj keď získate prístup k svojmu zariadeniu, neuvidia vaše predchádzajúce výmeny správ..

Telegram vám umožňuje priradiť k vášmu telefónnemu číslu aj vaše používateľské meno. Pokúste sa zapamätať si mená svojich častých kontaktov, aby ste sa k nim mohli aj naďalej dostať, ak stratíte prístup k svojmu telefónnemu číslu a adresáru. Telegram vám tiež umožňuje nastaviť heslo, čo sťažuje preberanie účtu používateľom, ktorí majú prístup k vášmu telefónnemu číslu.

Dajte si pozor na telefónne metadáta

V prípade vášho telefónu sa čísla, na ktoré zavoláte, môžu zobraziť na vašom účte. Osoba, ktorá platí váš telefónny účet, má prístup k ešte podrobnejším informáciám, napríklad o tom, kedy ste zavolali na ktoré číslo, ako dlho av niektorých prípadoch k vašej polohe v čase hovoru. Ak je osoba, ktorá sa snaží získať informácie o vašom hovore, blízko vás alebo má s vami rodinné vzťahy, môže od vášho poskytovateľa mobilných telefónov získať veľa vašich metaúdajov. Budú tiež môcť presmerovať všetky prichádzajúce hovory do vášho telefónu na iné číslo, čo znamená, že môžu prijímať vaše telefónne hovory a texty, vrátane volaní a volaní, ktoré sa používajú na overenie zabezpečenia vašich online účtov..

Ak chcete, aby informácie spojené s vašou telefónnou aktivitou boli mimo dosahu zneužívateľa, môžete požiadať svojho mobilného operátora, aby na váš účet pridal „vysoko rizikový“ príznak volaním na jeho zákaznícku podporu. Ešte lepšie je, že môžete získať predplatenú SIM kartu, za ktorú platíte v hotovosti, a udržať ju niekde v bezpečí pre vašu tajnú komunikáciu..

Chráňte svoj e-mailový účet

Chráňte svoj e-mailový účet rovnako ako svoje cloudové úložisko. Ak máte telefón, môžete veriť, že k nemu máte prístup iba sami, zabezpečte ho dvojfaktorovým overením. Mnoho poskytovateľov e-mailov, vrátane služby Gmail, vám umožňuje skontrolovať, kedy a kde bol nedávno prístup k vášmu e-mailovému účtu. Ak máte dôvodné podozrenie, že sa niekto pozerá na vaše e-maily, môžete si prečítať tento denník aktivít. Vaša e-mailová adresa je preto dôležitým nástrojom na udržiavanie kontaktu so starými priateľmi a rodinou.

Tlačiarne môžu rozdávať osobné informácie.

Oddiel 4: Ako vytvoriť finančnú nezávislosť

Zneužívatelia často využívajú finančnú závislosť ako spôsob získania moci a kontroly. Zabezpečenie prístupu a kontroly nad vlastnými financiami je dôležitým krokom na ceste k nezávislosti.

Zabezpečenie bankového účtu

Ak máte bankový účet vo svojom vlastnom mene, už máte silný nástroj finančnej nezávislosti - a mali by ste sa ho uistiť. Chráňte svoj bankový účet tak, že zostane vo vašom mene. Opýtajte sa svojej banky, čo by pre člena rodiny vyžadovalo prevzatie vášho účtu, takže máte predstavu o tom, aké ľahké alebo ťažké bude pre vášho zneužívateľa získať prístup k financiám. Tento proces zvyčajne vyžaduje, aby niekto predložil úmrtný list alebo splnomocnenie, ktoré nie je ľahké získať alebo sfalšovať. Môžete tiež požiadať svoju banku, aby k svojmu účtu pridala príznak „s vysokým rizikom“, čím sa zvýši prekážka pre každého, kto sa pokúša získať informácie o vašom účte alebo prevziať váš účet..

Vyhnite sa online a telefónnemu bankovníctvu

Vykonávanie bankových aktivít cez telefón alebo internet vás robí zraniteľným voči každému, kto sa vás pokúša vydávať za prístup k svojmu účtu. Ak nemáte prístup k počítaču alebo telefónu, ktorému môžete dôverovať, môžete osobne navštíviť svoju banku a požiadať, aby vám natrvalo zakázali telefónne a internetové bankovníctvo..

Skryte svoje kreditné karty

Spravovanie kreditných kariet je oveľa zložitejšie, ak ich nemôžete udržať v bezpečí; všetci, kto musí zneužiť vaše karty, sú čísla na prednej a zadnej strane. Zadaním iba mena a niekoľkých číslic z čísla karty môže niekto kartu zrušiť. Čo je ešte horšie, neexistuje žiadna možnosť, ako kartu „zrušiť“ po jej zrušení.

Kreditné karty je tiež ťažké skryť, ak ich chcete pravidelne používať. Ak na svojej karte vidíte podvodné poplatky, môžete zavolať svojej banke v nádeji, že tieto poplatky stornujú, ale funguje to iba niekoľkokrát a nevyhnutne to poškodí vaše kreditné skóre. V takomto prípade by mohlo byť lepšie kartu zrušiť a získať novú kreditnú kartu, ktorú máte skrytú - alebo môžete zvážiť, že novú kartu vôbec nezískate..

Nepoužívajte spoločné bankové účty

Peniaze na spoločnom účte nie sú vaše. Aj keď z toho možno budete môcť vyberať peniaze, vaše transakcie môžu byť obmedzené, podliehajú kontrole a rozhodujúcim spôsobom umožňuje druhému signatárovi vidieť, na čo míňate svoje peniaze a za ktoré bankomaty používate..

Ak ste pod tlakom, aby bol váš mesačný príjem zasielaný na váš spoločný účet proti vašej vôli, možno budete chcieť preskúmať dohodu so svojím zamestnávateľom, ktorá vám pomaly poskytne spätnú agentúru, ako je napríklad zabezpečenie vyplatenia zvýšenia alebo neočakávaných bonusov v hotovosti. alebo skontrolovať.

Otvorte si vlastný bankový účet

V závislosti od toho, kde sa práve nachádzate, si možno budete môcť otvoriť bankový účet vo svojom mene a chrániť ho pred zneužívaním. Pretože mnoho bánk bude požadovať „dôkaz adresy“ na otvorenie účtu - napríklad faktúru za elektrinu - musíte mať dôveryhodného partnera alebo člena rodiny, ktorý vám môže poskytnúť adresu. Po otvorení vlastného bankového účtu budete môcť na účet vložiť úspory alebo použiť pridruženú debetnú kartu na súkromné ​​transakcie.

Použite hotovosť a iné aktíva na doručiteľa

Bez vášho vlastného bankového účtu existuje stále niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť určitú finančnú autonómiu, ušetriť do budúcnosti a utrácať peniaze bez toho, aby ste o tom informovali ľudí v okolí. Hotovosť okamžite príde na myseľ, hoci je ťažké ju uložiť. Odloženie 10 USD každý týždeň nemusí vyvolať veľa podozrení, ale po pol roku sa bude hromadiť v serióznom núdzovom zásobníku..

Zlato je tiež možnosťou, najmä pre dlhodobé úspory. Značne veľké sumy zlata zaberú veľmi málo miesta a na rozdiel od papierovej hotovosti sa časom nerozkladá. Zlato môže tiež prísť vo forme šperkov alebo byť začlenené do iných predmetov, ako sú hodinky, čo často uľahčuje priradenie vlastníctva, napríklad na súde..

Kryptomeny ako Bitcoin vám umožňujú relatívne anonymne míňať peniaze online. Na rozdiel od hotovosti alebo zlata je možné ukladať bitcoíny online, kde je ťažšie ukradnúť a ľahšie sa skryť ako hotovosť alebo zlato.

Môžete si kúpiť bitcoíny v hotovosti alebo akceptovať platbu v bitcoine za svoje služby, napríklad, ak ste na voľnej nohe. Pomocou bitcoínov môžete platiť za hotely, letenky a SIM karty bez toho, aby sa na vašej kreditnej karte alebo bankovom výpise vyskytli tieto transakcie..

Oddiel 5: Ako používať TAILS na zabezpečenie činnosti počítača

TAILS (Amnesic Incognito Live System) je operačný systém (ako Windows), ktorý beží z USB kľúča na ľubovoľnom počítači. Pomocou TAILS môžete súbory chrániť, prehliadať web na nedôveryhodných počítačoch a ukladať bitcoíny..

Používanie TAILS nie je liekom na všetko. Napríklad, ak stratíte disk USB alebo sa disk USB ukradne, stratíte aj všetky svoje súbory. Ale s malými technickými znalosťami vám TAILS poskytuje prístup k operačnému systému, ktorému môžete veriť, aj keď nemôžete veriť počítaču, do ktorého ho načítate..

Získajte TAILS palicu

TAILS stick je USB kľúč s nainštalovaným špeciálnym softvérom. Pretože TAILS vyžaduje veľmi málo skladovania, táto palica môže byť veľmi malá a relatívne ľahko utajiteľná. Zostavenie TAILS a jeho konfigurácia s trvalým objemom nie je ťažké, vyžaduje si však určité technické znalosti. Ak si sami neviete rady sami, môže vám pomôcť miestna knižnica, počítačový klub v susednej škole, komunitná vysoká škola alebo skupiny na podporu domáceho násilia..

Spustite počítač

TAILS pracuje s takmer akýmkoľvek počítačom. Ak chcete spustiť program TAILS, musíte reštartovať počítač a ihneď po zapnutí počítača stlačte špeciálne tlačidlo. Takmer všetky počítače vám povedia, ktoré tlačidlá sa majú stlačiť pomocou správy podobnej tejto: „Stlačením klávesu F9 vstúpite do systému BIOS“. Potom môžete zvoliť „bootovanie z USB“.

Nastavte heslo

Vaše údaje o tyči TAILS budú chránené jediným heslom. Vytvorte silné heslo, ktoré si vy a vy sami pamätáte. Každý, kto má toto heslo, bude môcť vidieť vaše údaje na palici TAILS, aby sa vaše heslo stalo silným a aby si vaše heslo ponechalo pre seba..

Kliknite sem, ak chcete získať návod, ako vytvoriť silné a nezabudnuteľné heslá iba pomocou kocky.

Použite palicu TAILS

TAILS prichádza s textovým procesorom, tabuľkovým softvérom, prehliadačom, bitcoínovou peňaženkou a mnohými ďalšími užitočnými aplikáciami. Pomocou TAILS môžete zachovať celý svoj digitálny život a zároveň udržať svoju činnosť v tajnosti pred ostatnými.

Na čo treba pamätať

Aj keď vás TAILS ochráni pred škodlivým softvérom nainštalovaným v počítači, ktorý používate, nechráni vás pred vecami, ako sú fyzické keyloggery. Vaša palica TAILS je tiež vystavená riziku straty a odcudzenia. Pokiaľ ste na palicu nastavili správne heslo, vaše údaje sú bezpečné. Možno budete chcieť ponechať záložnú páčku, najmä ak máte na disku TAILS cenné veci.

zhrnutie

Dúfame, že vám tento sprievodca pomohol premeniť technológiu na výkonný štít, ktorý vám umožní naplánovať si vlastnú bezpečnosť, chrániť sa a napokon oslobodiť..

Aby som to zhrnul, teraz vieš, ako postupovať takto:

 • Zabezpečte svoje telefóny
 • Zistite, či môžete počítaču dôverovať
 • Zálohujte si najdôležitejšie údaje
 • Bezpečne nadviazajte kontakt s priateľmi v príbuzných
 • Získajte určitú kontrolu nad svojimi financiami

Ak sa cítite ohrození alebo pod kontrolou, kontaktujte niekoho, komu môžete veriť.

Technická bezpečnosť pre pozostalých z domáceho násilia
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.