6 najväčších kryptografických lúpeží všetkých čias

Zlodej sa pokúša ukradnúť laptop.

Keď svoje peniaze ukladáte v tradičnej banke, robíte tak, pretože máte málo ďalších možností. Je možné samozrejme brániť banky a ukladať peniaze vo forme štátnych dlhopisov alebo hotovosti pod matrac, ale nedostatok poistenia, fyzická bezpečnosť a pohodlie odrádzajú ľudí od toho, aby tak urobili. Buďme úprimní: Až donedávna nemal nikto iný výber.

Nárast kryptomien dal ľuďom možnosť „byť ich vlastnou bankou“. Na bezpečné uloženie akéhokoľvek množstva, bez ohľadu na jeho výšku, je potrebný iba softvér alebo v niektorých prípadoch iba kus papiera. Zostatky sa dajú ľahko auditovať, je ťažké ich ukradnúť a je možné ich jednoducho preniesť. Prečo teda používatelia kryptomien namiesto toho ukladajú svoje „mince“ na burzách, ktoré nesú všetky nevýhody bánk (musíte im dôverovať), pričom žiadna zo strán (burzy nie sú kryté alebo poistené vládou)?

Pri ukladaní kryptom na burzu musíte dôverovať burze, keď nebeží zákon, jej vedúci pracovníci neutekajú s vašimi peniazmi a jej bezpečnostnou politikou chráni váš majetok pred hackermi..

Je ľahké pochopiť, prečo šifrovacie lúpeže zachytávajú verejnú fantáziu. Po prvé, existuje veľké množstvo peňazí, ktoré je potrebné ukradnúť - starým bankovým inštitúciám sa zriedka okradne také obrovské množstvo peňazí. Po druhé, kryptomeny začali len nedávno vzbudzovať záujem verejnosti, takže každý hack vždy prináša správy. Okrem toho je veľmi ťažké sledovať peniaze, vďaka čomu je ich krádež niečo dokonalého zločinu.

So všetkým, čo je stanovené, poďme sa pozrieť na najväčšie kryptomeny v histórii.

1. Coincheck

Japonská kryptomena Coincheck bola v januári 2018 hacknutá na úroveň 500 miliónov NEM (alebo približne 532 miliónov USD). Zatiaľ čo samotná Coincheck bola v prevádzke od roku 2014, príslušná mena, NEM a jej studená peňaženka neboli stanovené. správne.

Hack bol spočiatku obviňovaný zo štátnych sponzorov zo Severnej Kórey, neskôr sa však zistilo, že útok mohol mať ruský pôvod. Osobné notebooky niektorých zamestnancov burzy boli napadnuté škodlivým softvérom, pričom hackeri mohli po získaní prístupu zneužívať zraniteľné miesta systému..

K prekvapeniu väčšiny pozorovateľov bol Coincheck schopný prinútiť svojich zákazníkov, aby znovu zjednotili svojich zákazníkov a využili obrovské zisky, ktoré v tomto procese získali. Inšpirovalo sa však japonského finančného regulátora, aby ďalej obmedzoval svoj rodiaci sa výmenný ekosystém.

Coincheckov hack je najväčšia lúpež v histórii kryptomeny, súdená podľa ekvivalentu fiat v tom čase.

2. Mt. GOX

Mt. Gox hack sa odrážal v globálnych krypto komunitách az dobrého dôvodu. Stále nie je celkom jasné, koľko útočníkov dokázalo ukradnúť presne to, koľko, ale vieme, že zraniteľnosť, ktorá umožňovala používateľom stiahnuť viac bitcoínov, ako ich vlastnili, pretrvávala istý čas. Mt. Spoločnosť Gox mala v čase kolapsu obrovský podiel na trhu a bola dominantnou burzou s až 90% všetkých obchodov, ktoré sa udiali na jej platforme v rokoch predchádzajúcich.

Spoločnosť spočiatku vyhlásila stratu 850 000 bitcoínov v hodnote približne 450 miliónov USD v tom čase.

Mt. Gox bol pôvodne založený Jedom McCalebom ako miestom obchodovania s tokenmi v hrách. Výmena bola inovovaná tak, aby zahŕňala bitcoiny, keď si McCaleb všimol rastúcu popularitu meny a chcel pomôcť obchodníkom. Nikdy však nedosiahla úroveň sofistikovanosti potrebnú na zabezpečenie bezpečných transakcií. S rastúcou úrovňou obchodovania s bitcoínmi hackeri túto aktivitu nepozorovali.

Okolo 200 000 pôvodne nahlásených stratených bitcoinov bolo vrátených, ale čakajúce súdne konania a žaloby bránili ich návratu k oprávneným majiteľom..

3. Bitfinex

Hack Bitfinex bol prvýkrát ohlásený v auguste 2016 a jeho súčasťou bolo spolu približne 120 000 bitcoínov, čo v tom čase predstavovalo ekvivalent 72 miliónov USD. Na rozdiel od Mt. Gox, mince boli ukradnuté pri jedinom útoku z peňaženky spoločnosti, napriek tomu, že prijali určité opatrenia na zabránenie takémuto zlyhaniu. Stále nie je jasné, ako a ktoré mechanizmy zlyhali a umožnili útočníkom uniknúť takýmto lúpežiam.

Bitfinex ponúkol odškodnenie svojim používateľom pomocou „IOU“ vo forme tokenu. Držitelia tokenov ich mohli okamžite predať so zľavou alebo počkať, kým ich Bitfinex nebude môcť kúpiť späť pomocou obchodných ziskov. V priebehu roka Bitfinex kúpil asi 95% všetkých vydaných tokenov..

Bitfinex pokračuje v činnosti dodnes. V júli 2019 boli dvaja Izraelčania zatknutí pre podozrenie z vykonania hacku.

4. NiceHash

Na našom zozname sa nachádza spoločnosť NiceHash, ktorá bola v decembri 2017 podvádzaná 4 700 bitcoínmi (alebo približne 64 miliónmi USD). NiceHash bol slovinský trh kryptomeny v oblasti ťažby, kde si nezávislí baníci mohli prenajať hashovaciu silu používateľom, ktorí nemajú svoje vlastné ťažobné stroje.

Spoločnosť NiceHash prevádzkovala množstvo teplých a studených peňaženiek na distribúciu banských odmien medzi svojich členov. Boli zamerané na tieto peňaženky, ale napriek veľkému počtu stratených finančných prostriedkov bola spoločnosť NiceHash schopná uhradiť viac ako 75% všetkých strát.

5. Zaif

Zaif bol vydrancovaný rôznymi kryptomenami, vrátane bitcoínov, bitcoínových hotovosti a monakoínov, v septembri 2018 prišiel o zhruba 62 miliónov USD v ekvivalente fiat.

Výmene trvala tri dni, kým si uvedomila, že v jej horúcich peňaženkách chýbajú finančné prostriedky, ale okamžite oznámila, že finančné prostriedky spoločnosti sa použijú na kompenzáciu všetkých zákazníkov..

6. Binance

Hackeri v máji 2019 odobrali z Binance, jednej z najpopulárnejších kryptomobíl na svete, 7 000 bitcoínov. Suma predstavovala približne 40 miliónov USD v ekvivalente fiat. Spoločnosť Binance bola schopná uhradiť svojim používateľom osobitnú „poisťovaciu fond“ zriadenú na tento účel. Výbery boli na niekoľko dní pozastavené, pretože sa burza snažila zistiť, čo sa stalo. Generálny riaditeľ, Zhao Changpeng, napísal komplexný blogový príspevok, v ktorom načrtol útok a zapojil sa do výmeny na Twitteri s cieľom zmierniť obavy používateľov, čím predišiel obavám vzneseným najmä počas Mt. Krízy Gox a Bitfinex.

Nikdy neskladujte svoje mince na burze

Na rozdiel od tradičných bánk nie je potrebné, aby držitelia kryptomeny udržiavali svoje mince na burze. Namiesto toho ich môžu uložiť v peňaženke vo svojom telefóne alebo vo vyhradenom zariadení. Pravdepodobne ešte bude bitcoín asi päť až desať rokov, ale výmena podľa vášho výberu nebude.

Nestrácajte bitcoíny!

6 najväčších kryptografických lúpeží všetkých čias
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.