Definícia internetu vecí: Jednoduché vysvetlenie

Čo je to IoT?

Všetci sme počuli o internete vecí (IoT). Je to buď skvelé, alebo strašné, podľa toho, koho sa pýtate. Ale čo presne to je??

Internet vecí je internetová povaha moderných fyzických zariadení, vozidiel a budov. Možno ste už počuli o produktoch internetu vecí ako pripojených zariadeniach alebo inteligentných zariadeniach.

Ako funguje internet vecí?

Zariadenia Internet of Things majú zvyčajne senzory a softvér, ktorý umožňuje zhromažďovanie a výmenu údajov cez internet. Objekty internetu vecí môžu byť ovládané na diaľku, aby umožnili priamu integráciu s počítačovými systémami, čo, ako sa tvrdí, vedie k ekonomickým výhodám a zlepšenej účinnosti pre používateľov..

Napríklad nákupné aplikácie internetu vecí by mohli sledovať polohu telefónu, aby sa naučili nákupným zvykom človeka. Spoločnosti použijú tieto údaje na zacielenie na jednotlivcov so špeciálnymi ponukami na svoje obľúbené obchody a produkty.

Nákupná aplikácia by sa mohla prepojiť aj na inteligentnú chladničku, ktorá by sa rozhodla, aké jedlo je potrebné (na základe predchádzajúcej spotreby), a poslať zoznam potravín priamo do telefónu osoby. Je skutočne možné, že inteligentná chladnička dokáže objednávať výrobky automaticky bez akejkoľvek ľudskej interakcie.

IoT: Jednoduché vysvetlenieInternet vecí je všetko, čo sa pripája k internetu.

Internet vecí môže tiež zvýšiť bezpečnosť domácnosti prostredníctvom oznámenia alebo živého zdroja kamery odoslaného do vášho telefónu kedykoľvek niekto vstúpi do vášho domu. Internet vecí by dokonca mohol urobiť sen o samostatnom dome. Predstavte si, že sa kúpite, vysávate alebo zapínate kanvicu – stačí prejsť po inteligentnej aplikácii.

Internet vecí a bezpečnostných záležitostí

Aplikácia internetu vecí však ide ďalej ako len triky a spotrebné výrobky. IoT zahŕňajú aj veľké projekty, ako sú inteligentné siete, inteligentné domy, inteligentná doprava a inteligentné mestá. Niektorí odborníci v oblasti kybernetiky v skutočnosti odhadujú, že do roku 2023 bude k dispozícii až 50 miliárd objektov internetu vecí.

Systém takéhoto masívneho prepojenia by mal značné výhody, napríklad umožnenie univerzálneho prístupu k informáciám a nútenú transparentnosť vlád (vidíme ich, tak ako nás vidia).

  Prieskum ExpressVPN odhaľuje, že Američania sa o ochranu súkromia nakoniec starajú

Avšak, potenciálne nebezpečenstvo pre súkromie je ohromujúce. A hoci dúfame, že transparentnosť prinesie vládam slušnosť, je pravdepodobnejšie, že internet vecí využijú na sociálnu kontrolu a politickú manipuláciu..

Problém bude v súvislosti s bezpečnosťou. Hlavne, diaľkovo ovládané zariadenia IoT sú perfektnou korisťou pre útoky typu človek v strede.

IoT vedie k ťažbe údajov a problémom s ochranou súkromia

Zdá sa, že internet vecí a výsledná ťažba údajov sú úplne nezlučiteľné s ochranou súkromia.

Súkromie domácnosti je úplne ohrozené analýzou sieťového prenosu z inteligentných zariadení. Inteligentný termostat by mohol zaznamenať zmeny teploty miestnosti a zistiť, kedy sa ľudia tešia napríklad z činnosti v spálni.

Nie je nič, čo by zastavilo poisťovňu, aby sledovala celý váš život (buď pomocou svojich vlastných inteligentných zariadení alebo platila za údaje od niekoho iného), a potom pomocou týchto informácií odopiera zdravotné poistenie alebo nárok. Keď bude ukladanie údajov menšie a lacnejšie, spoločnosti môžu uchovávať údaje navždy za predpokladu, že to bude užitočné.

Kritika internetu vecí: Ako bezpečný je internet vecí?

Je ľahké to odpisovať ako viac strašidelného. A buďme úprimní: ExpressVPN má prst v kolíku riešenia ochrany osobných údajov. Popredné skupiny, napríklad Americká únia občianskych slobôd (ACLU), však vyjadrili znepokojenie nad narušením kontroly internetu vecí nad ľuďmi nad vlastným životom a uviedli:

„Neexistuje žiadny spôsob, ako predpovedať, ako budú tieto obrovské sily – neprimerane akumulované v rukách korporácií, ktoré hľadajú finančnú výhodu a vlády túžiace po väčšej kontrole – použité. Šance sú veľké dáta a internet vecí nám sťaží kontrolu nad vlastným životom, pretože čoraz viac transparentné pre výkonné korporácie a vládne inštitúcie, ktoré sa pre nás stávajú nepriehľadnými. ““

VPN ochráni vaše súkromie

VPN má veľa výhod v oblasti ochrany osobných údajov, na ktoré sa tento blog viackrát vzťahoval. Ešte lepšie je, že smerovač ExpressVPN poskytuje ochranu VPN všetkým zariadeniam s podporou Wi-Fi, dokonca aj tým, ktoré normálne nespúšťajú softvér VPN, ako sú PlayStation, Xbox, TV a všetky vaše inteligentné zariadenia..

  3 najlepšie bitcoinové peňaženky pre Android

Toto je odvážny nový svet, do ktorého vstupujeme, kde všetko môže byť uložené a použité na to, aby nám ublížilo. Uistite sa, že viete, na čo sa prihlasujete. A nevzdávajte sa príliš veľa v prospech tak malého pohodlia.

Definícia internetu vecí: Jednoduché vysvetlenie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.