Kaspersky: Počítače Mac sú prepracované kvôli hrozbám škodlivého softvéru

Kaspersky: Počítače Mac sú prepracované kvôli hrozbám škodlivého softvéru

Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky nedávno vydala svoj Bezpečnostný bulletin na rok 2014, v ktorom podrobne uvádza kritické štatistiky kybernetickej bezpečnosti zhromaždené v minulom roku. Medzi ich nálezy? Počítače Apple Macintosh sa rýchlo stávajú menej bezpečnými.

V roku 2014 sa priemerný užívateľ počítačov Mac stretol s deviatimi počítačovými hrozbami – neznie to tak veľa, kým si neuvedomíte, že spoločnosť zistila o 200 ďalších kusov škodlivého softvéru Mac ako v roku 2013 a na zariadeniach Mac OS zablokovala viac ako 3,5 milióna pokusov o infekciu. Sú tieto Jablká konečne minulosťou?

Ad Nauseam

Podľa The Telegraph, takmer polovica z 20 najväčších hrozieb pre Mac prišla vo forme AdWare, ktorá môže pridávať odkazy na záložky prehliadača, meniť predvolené vyhľadávacie nástroje a nútiť zariadenia zobrazovať kontextovú reklamu. Celkovo je AdWare neškodný, ale napriek tomu je malware a otvára dvere menej priaznivým hrozbám. Medzi najzaujímavejšie patria: malvérový program, ktorý každú minútu snímal snímky obrazovky, program určený na odcudzenie bitcoínov, zadné vrátka, ktoré ponúkajú vzdialený prístup do systému a prístup k zoznamom kontaktov, a časť škodlivého softvéru určeného na infikovanie všetkých pripojených zariadení iOS..

David Emm z spoločnosti Kaspersky Lab hovorí, že „mýtus o nezraniteľnom móde Mac OS X už neplatí a keďže počítačoví zločinci pokračujú vo vývoji svojich útočných metód, používatelia by sa mali vyvíjať aj prijatím potrebných krokov na posilnenie bezpečnosti svojich zariadení Mac.“ Inými slovami, lesk je mimo spoločnosti Apple a zatiaľ čo prvé útoky počítačov proti zločincom do krajiny Mac sú väčšinou zamerané na reklamu, netrvá dlho, kým dômyselnejšie útoky narušia obvod OS X.

Boli ste leniví

Zoberme si nedávny príklad porušenia bezpečnosti Apple pre viac … veselých účelov. Ako poznamenali záležitosti ochrany spotrebiteľa, používatelia Apple v oblasti San Fransicso sa stali obeťami útoku „AirSloth“: obrázky leňoch oblečených v skafandri boli tlačené do ich zariadení pomocou funkcie AirDrop, ktorá poskytuje jednoduchý spôsob výmeny súborov medzi Zariadenia Mac a iOS sa nachádzajú v tesnej fyzickej blízkosti.

Josh Lowensohn z Verge nakoniec prevzal zásluhu na útoku a uviedol, že pri jazde vlaku do práce a pri hraní so svojím zariadením Apple si všimol, že mnohí jeho spolucestujúci majú v AirDrop zapnutú funkciu, ktorá im umožňuje prijímať súbory od kohokoľvek. Toto nastavenie pravdepodobne prehliadlo používateľov, ktorí zapínali AirDrop, ale nenakonfigurovali svoje povolenia, a umožnil Lowensohnovi lenivať ich.

Je to vtipný malý žart a vtipný malý obrázok a používatelia môžu súbor stále odmietnuť, aj keď je jeho AirDrop otvorený. Je však potrebné si uvedomiť, že stojí za to urobiť: čo keby Lowensohn posielal obrázky, ktoré neboli hodnotené pomocou G, alebo v jeho podarenom lenochodovom pohrebu bol ukrytý rad škodlivého kódu? Poukazuje tiež na ďalší jednoduchý spôsob, ako hackovať počítače Mac a iDevices: nastaviť bezdrôtový hotspot a zmeniť názov zariadenia. V kaviarni? Dajte mu populárnu značku. Na univerzitnom kampuse? Pomenujte ho podľa inštitúcie alebo najbližšej budovy. Keď sa používatelia pripoja k vašej sieti, získate prístup ku všetkému.

Útoky ako služba

Doteraz sa zdá, že väčšina problémov s počítačom Mac pochádza od používateľov: ak si stiahnu AdWare alebo nechajú systém AirDrop zapnutý, môžu len vinu, pravdu?

Podľa spoločnosti Tech News World sa však v roku 2015 objaví šírenie „útokov ako služba“, kde by prípadní hackeri smerovali na webové stránky, vybrali si, čo chcú ukradnúť a ako, potom zaplatia poplatok a dostanú all-in jediný softvérový balík. Prieskum bezpečnostnej spoločnosti SentinelOne zistil, že útoky na OS X sa začali zvyšovať, a predpovedá, že na tieto útoky sa budú jablká čoraz viac zameriavať, pretože čoraz viac firiem používa počítače Mac a iOS na ukladanie dôležitých údajov, čo ich robí hodnotnými cieľmi. Navyše, reputácia spoločnosti Apple ako „bezpečného“ operačného systému viedla k nedostatku špecializovaných bezpečnostných opatrení – tvrdenie, že dvere sú zamknuté, funguje iba dovtedy, kým sa ich nikto nepokúsi kopnúť..

Spodná čiara? Počítače Mac sú v ohrození tým, ako rastie príťažlivosť škodlivého softvéru spoločnosti Apple. Ak chcú používatelia aj spoločnosť zostať v bezpečí v roku 2015, majú prerušenú prácu.

Kaspersky: Počítače Mac sú prepracované kvôli hrozbám škodlivého softvéru
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.