Plášť zločince: nová úloha bitcoínov v ransomware

Plášť zločince: nová úloha bitcoínov v ransomware

Polícia má tradíciu, ktorú popularizovali všetci prezidentskí muži - pri odhaľovaní trestnej činnosti sledujete peniaze. Koniec koncov, sú to peniaze, ktoré motivujú veľkú väčšinu trestnej činnosti, najmä pokiaľ ide o online podvody a ransomware.

Takže vysledujete stopu po peniazoch a vedie vás priamo k dverám zločince.

Je tu však problém - a, nanešťastie, je to problém nášho vlastného stvorenia.

Tento problém je bitcoín.

Ako taliansky verejný sektor zaplatil cenu za bitcoíny

Začiatkom tohto roka boli útočníci používajúci ransomware zacielení na niekoľko kancelárií v celom Taliansku.

Ransomware je online ekvivalent vydierania. Po nainštalovaní trójskeho koňa, často prostredníctvom zdanlivo nevinných príloh e-mailov, sú súbory uzamknuté za úvodnou obrazovkou alebo šifrovaním.

Odtiaľ útočníci požadujú výkupné s prísľubom, že akonáhle bude táto platba zaplatená, budú súbory dešifrované.

Keď sa úrady v talianskom verejnom sektore ocitli neschopné platiť účty, spracovávať dokumenty a vydávať osvedčenia, všetko sa zastavilo. Ich operácie záviseli od ich údajov.

Nie je preto divu, že úradníci sa ponáhľali zaplatiť požadované poplatky. V tomto prípade tieto poplatky predstavovali 400 EUR, pričom v prípade nezaplatenia hrozilo, že sa poplatok zdvojnásobí.

Útočníci však nežiadali eurá. Nepožiadali o doláre.

Požiadali o bitcoíny.

Mena za zločin

Bitcoin, ktorý je decentralizovanou menou bez účasti bánk alebo vlád, je známy svojou súkromnou povahou. Prostriedky sa presúvajú priamo z jednej bitcoínovej peňaženky do druhej bez toho, aby bolo potrebné odhaliť osobné údaje, ako sú mená alebo kontaktné adresy.

Podľa návrhu je pozoruhodne bezpečný. Každá peňaženka pozostáva z páru verejno-súkromných autentifikačných kľúčov a na vykonanie platby je potrebné zadať iba verejný kľúč.

Aj keď toto súkromie a bezpečnosť sú pre väčšinu z nás obrovským prínosom, je to výhodou aj pre zločincov.

Vďaka bitcoínom mohli útočníci, ktorí sa zamerali na taliansky verejný sektor, získať prostriedky s úplnou anonymitou. Žiadne peniaze na sledovanie. Žiadny spôsob, ako ich sledovať.

Útočníci boli v skutočnosti takí istí, že poskytovali podporu úradníkom, ktorí nevedeli, ako používať bitcoíny. Prekročili rámec útoku a ponúkli komunikačné línie - pretože ich spôsob útoku a mena im poskytli úplnú bezpečnosť.

Bitcoin: Nie je to zlé!

Bitcoin samozrejme nie je len záležitosťou zločincov, ktorí hľadajú nevysledovateľný spôsob prevodu peňazí. Zdá sa, že v skutočnosti odráža budúcnosť peňazí pre nás všetkých.

Bitcoín vytvoril precedens pre decentralizovanú menu a hoci rast Bitcoinu je výsledkom trhových špekulantov, nemožno poprieť, že mena dohrala aj legitímnych používateľov. Nižšie poplatky, úplná kontrola a vysoká bezpečnosť - čo sa vám nepáči?

V súčasnej dobe rastie obľuba viacerých alternatívnych mien, medzi ktoré patrí Litecoin, Peercoin a Namecoin. Dokonca aj JPMorgan Chase podal patent na vlastné riešenie digitálnej meny.

Aj keď bitcoinová bublina praskne, tento typ prevodu peer-to-peer je tu stále.

Dávať a brať

Obdobie svadobnej cesty na internete skončilo. Novinka sa nosila riedko a dnes je celosvetová sieť spôsobom života.

S ohľadom na to mnohí z nás zaujímajú, ako môžeme žiť digitálny život - taký, v ktorom všetky naše údaje prúdia tam a späť cez internet - bez kompromisov v oblasti bezpečnosti a súkromia. ExpressVPN dokonca ponúka bitcoín ako spôsob platby už teraz.

Riešenia prichádzajú a odchádzajú. Zabezpečenie je lepšie, robustnejšie a ľahšie sa používa.

Riziko je však toto: ako pokračujeme v hľadaní súkromia, mohli by sme ho odovzdávať ľuďom, ktorým by sme radšej boli vystavení.

Plášť zločince: nová úloha bitcoínov v ransomware
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.