Prečo HTTPS verzus VPN nemá zmysel

Prehliadač so zeleným zámkom HTTPS. VPN je napísaná do vyhľadávacieho panela.

HTTPS vs. VPN je bitka, ktorá má veľmi malý zmysel. Obidva sú dôležitým prostriedkom ochrany internetu a medzi nimi neexistuje žiadny konflikt.

Podobnosti a rozdiely medzi HTTPS a VPN

HTTPS

Dôležité je, že protokol HTTPS nastavuje vlastník webových stránok a používateľ nad ním nemá kontrolu. Niektoré stránky sú dostupné prostredníctvom HTTP a HTTPS; v týchto prípadoch sa vždy rozhodnite pre HTTPS. Ak chcete zistiť, či stránka, ktorú prehľadávate, má povolený protokol HTTPS, vyhľadajte zelený zámok na ľavej strane lišty prehliadača (URL).

https-vs-vpn

HTTPS poskytuje autentifikáciu webovej stránky a jej pridruženého webového servera, ktorý chráni pred útokmi typu človek v strede. Okrem toho šifruje komunikáciu medzi klientom a serverom, čo zabezpečuje, že komunikáciu medzi používateľom a webovou stránkou nemôže čítať alebo falšovať žiadna čítačka tretích strán..

Pomocou protokolu HTTPS nemôže nikto medzi webovým serverom a používateľom čítať údaje, a to ani spoločnosť VPN.

VPN

Používateľ nastaví sieť VPN a funguje na všetkých webových stránkach alebo aplikáciách online. VPN vytvára bezpečný tunel medzi počítačom a internetom, ktorý umožňuje anonymné prehliadanie. Sieť VPN umožňuje používateľom vyzerať kdekoľvek sa rozhodnú a obíde akékoľvek obmedzenia na internete.

Ak ste pripojení k sieti VPN, váš poskytovateľ internetových služieb vidí iba to, že šifrovaný prenos prechádza cez servery VPN, ale nedokáže dešifrovať údaje ani vedieť, ktoré webové stránky ste navštívili..

HTTPS a VPN dobre spolupracujú

HTTPS zašifruje informácie, ktoré zadáte na webových stránkach, ale nezakryje vašu polohu ani neposkytne žiadnu ochranu súkromia. Nebude tiež poskytovať ochranu pred internetovou cenzúrou.

Sieť VPN zašifruje komunikáciu medzi počítačom a servermi VPN, skryje vašu IP adresu a umiestnenie a udelí prístup k celému webu, ale nebude vás chrániť pred informáciami, ktoré dobrovoľne zdieľate, napríklad číslo kreditnej karty zadané do nezabezpečená stránka prehliadača.

V skratke, HTTPS je fantastický šifrovací protokol a VPN je nevyhnutnosťou pre ochranu súkromia a pre tých, ktorí si chcú prezerať celý internet bez obmedzení. Nejde o VPN cez HTTPS. Obaja dobre spolupracujú - manželstvo uzavreté v kybernetickom nebi.

Prečo HTTPS verzus VPN nemá zmysel
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.