Sprievodca ExpressVPN k silnejším heslám – časť 2 (správcovia hesiel)

Sprievodca ExpressVPN k silnejším heslám - časť 2 (správcovia hesiel)

Toto je časť 2 našej silnejšej série hesiel. Pre ďalšie časti kliknite nižšie:

1. časť (dvojfaktorové overenie)
3. časť (Diceware)

V časti 1 nášho Sprievodcu silnejšími heslami sme vysvetlili dvojfaktorové overenie a ako môže výrazne zvýšiť bezpečnosť vašich účtov..

Dvojfaktorové overovanie však nie sú ponúkané všetkými poskytovateľmi služieb a stále si vyžaduje zapamätanie si viacerých hesiel. Diceware je užitočné pamätať si na niekoľko dlhých hesiel, ale ak máte veľa účtov, môže byť ťažké zapamätať si všetky svoje prihlasovacie údaje. Tu sa hodí správca hesiel.

Správca hesiel je program alebo služba, ktorá vytvára a ukladá dlhé, náhodné a jedinečné heslá. Na tieto heslá si nemusíte pamätať. Namiesto toho použijete jediné hlavné heslo na autentifikáciu do správcu hesiel, ktorý potom automaticky vyplní prihlasovacie polia účtu..

Prečo sú dôležité silné heslá

Vo všeobecnosti by heslá mali byť dlhé a náhodné, inak ich možno ľahko uhádnuť. Musia však byť tiež jedinečné, inak môže jedna úniková databáza hesiel ohroziť širokú škálu vašich účtov. (Ak chcete vytvoriť skutočne bezpečné heslo, zvážte použitie generátora náhodných hesiel ExpressVPN.)

Mnoho ľudí používa „tajné systémy“ na rýchle generovanie jedinečných hesiel, napríklad kombináciou generického reťazca znakov s názvom alebo adresou URL služby, ktorú používajú (napríklad „g1 m2 a3 i4 l5“ pre svoj účet Gmail). Aj keď to môže pomôcť pred automatickým hackerom alebo hackerom s hrubou silou, nezastaví to cielený útok.

Ak použijete túto metódu a niektorý z vašich účtov je ohrozený, útočník môže systém ľahko vyriešiť a použiť ho na všetky vaše ďalšie účty..

Je tiež ľahké zabudnúť, že heslá sú viditeľné pre správcov webových stránok. Ak ste podvedení v tom, že sa prihlásite na spustenie služby útočníkom, pravdepodobne budú schopní zistiť váš systém a ohroziť celý váš digitálny život..

Správca hesiel predstavuje jednoduché riešenie tohto problému a často je omnoho lepšie ako si zapamätať širokú škálu samostatných hesiel.

Pozrime sa na niekoľko populárnych správcov hesiel a na najlepšie miesta na ich použitie.

LastPass: Najlepší správca hesiel pre váš prehliadač

LastPass šifruje heslá vo vašom zariadení a synchronizuje ich s cloudom, vďaka čomu sú ľahko dostupné na všetkých vašich zariadeniach.

LastPass nie je open-source, ale je pravidelne auditovaný. Niekoľko malých incidentov upozornilo na riziko spojené s uložením vašich hesiel v cloude, hoci softvér LastPass sa doteraz ukázal ako odolný voči útokom a systém je mimoriadne vhodný pre koncových používateľov..

LastPass môžete nainštalovať ako rozšírenie prehliadača pre prehliadače Chrome, Firefox a Opera. Aplikácie LastPass sú k dispozícii aj pre všetky hlavné mobilné operačné systémy vrátane Windows Phone a Firefox Mobile.

LastPass má tiež nástroj, ktorý vám umožňuje offline prístup k vašim heslám. Tento nástroj LastPass Portable vám umožňuje vziať so sebou celý USB prehliadač na USB kľúč vrátane všetkých záložiek a rozšírení a chráni ich hlavným heslom. Je to vynikajúce, ak potrebujete pristupovať k svojim heslám na cestách, ale strata USB kľúča by mohla ohroziť všetky vaše heslá - ak sa vaše hlavné heslo dá ľahko uhádnuť.

Ak sa chcete zaregistrovať v službe LastPass, zadajte svoju e-mailovú adresu a vyberte hlavné heslo. Ak zabudnete toto hlavné heslo, stratíte všetky ostatné heslá, takže buďte opatrní!

Stiahnite si rozšírenie prehliadača podľa vášho výberu (tu nájdete svoje možnosti a odkazy) a prihláste sa.

LastPass sa zobrazí v stavovom riadku prehliadača. Kliknutím na ikonu môžete zmeniť svoje nastavenia, načítať heslá alebo vytvoriť bezpečné heslá. K dispozícii je tiež forma automatického dopĺňania, čo je obzvlášť výhodné.

LastPass je softvér Freemium, takže ak ho chcete používať na viacerých zariadeniach alebo využívať zdieľané priečinky, musíte si predplatiť prémiový plán LastPass, ktorý stojí 24 USD ročne.

posledné prihlásenieLastPass - dobrá voľba pre váš prehliadač.

KeePassX: Najlepší správca hesiel pre väčšinu stolových počítačov

KeePassX je open-source správca hesiel a je dôveryhodným nástrojom vývojárov Tails. Tento operačný systém, ktorý je chránený pred súkromím a používa ho, používajú ho páči Edward Snowden a Laura Poitras. Ak pravidelne používate Tails alebo dôverujete iba sebe, je to pre vás správca hesiel.

KeePassX začal ako Linux verzia KeePassu, ale odvtedy sa vyvinul do riešenia pre užívateľov Windows a Mac. KeePass je stále na trhu a rozšíril sa aj zo svojho pôvodného jednotného platformového trhu. Odporúčajú sa obe varianty. Existuje mnoho neoficiálnych vydaní KeePass, vrátane aplikácií pre iOS a Android. Posúdenie bezpečnosti každého neoficiálneho vydania je často náročné a časovo náročné, a to aj pre skúsených používateľov, takže vám odporúčame dodržiavať auditovaný a preverený softvér..

Open-source neznamená, že softvér je úplne bezpečný a v prípade KeePass aj KeePassX bolo hlásených veľa malých zraniteľností. Ako už bolo uvedené, oba nástroje sú vynikajúcim softvérom, najmä preto, že fungujú bez nutnosti predplatiť si službu.

KeePassX ukladá vaše heslá do databázy, ktorú šifruje pomocou hesla. Táto databáza je jediný súbor, ktorý môžete uložiť na USB kľúč, zálohovať v cloude alebo poslať dôveryhodnému kolegovi..

Zdieľanie hesiel KeePassX selektívne (namiesto zdieľania všetkých súčasne) je možné pomocou samostatných databáz, ale to nie je najhladší proces. Keď sa rozhodnete, ktoré heslá chcete zdieľať, musíte ich skopírovať do samostatnej databázy KeePassX a potom zdieľať tento databázový súbor s GitHub, Dropbox alebo podobnou službou. Aj keď zakaždým, keď je databáza hesiel aktualizovaná na KeePassX, budete ju musieť opäť zdieľať. Zachovanie synchronizácie vybratých súborov hesiel bez konfliktov môže byť náročné a pre viacerých používateľov je rýchlo nepraktické.

Ak zdieľate vybrané heslá s viacerými používateľmi, mali by ste zvážiť jednoduchšie možnosti. Medzi vašimi samostatnými zariadeniami je však proces KeePassX dosť jednoduchý.

generátor KeepassKeePassX je dodávaný so zabudovaným silným generátorom hesiel.

1Password: Najlepší manažér pre systémy iOS, OS X a Android

Ak primárne žijete svoj život na mobile, pravdepodobne je voľba číslo 1 kľúčom. Integrácia so systémom Android a najmä so systémom iOS (vrátane Apple Watch) je prvotriedna a ocitnete sa ľahko prihlásením do všetkých svojich obľúbených aplikácií (pokiaľ podporujú 1 kľúčové slovo) bez toho, aby ste si museli pamätať čokoľvek.

Doplnky sú k dispozícii pre prehliadače Chrome, Firefox, Opera a Safari, ktoré môžete použiť na rôznych platformách.

K dispozícii je bezplatná 30-dňová skúšobná verzia, ale nakoniec budete musieť zakúpiť ročné predplatné alebo licenciu na platformu. Ročné predplatné, ktoré umožňuje prístup k 1 heslu na všetkých podporovaných zariadeniach, sa začína na 36 USD pre jednotlivca alebo 60 USD pre „rodinu“ až piatich používateľov. K dispozícii sú aj tímové a obchodné balíčky.

Bohužiaľ, 1Password už na svojej webovej stránke neposkytuje jasné pokyny týkajúce sa licenčných poplatkov. V poslednej správe bola cena licencie pre Windows alebo Mac cena 50 USD a kombinovaná licencia pre použitie s obidvoma operačnými systémami stála 70 USD.

To znamenalo, že ak celá vaša rodina používala produkty Apple, mohli by ste ich všetky pokryť za 50 USD. Ak by však jeden člen rodiny mal počítač so systémom Windows, potrebovali by ste tiež licenciu systému Windows, čo znamená, že by ste museli kombinovanú licenciu vystúpiť..

Licencie nikdy nevypršia, ale platia iba pre aktuálnu verziu softvéru. Zatiaľ čo v minulosti 1Password umožňoval svojim používateľom bezplatnú inováciu, neexistuje žiadna záruka, že to budú v budúcnosti naďalej povoľovať..

Aj keď nebudete nútení upgradovať, keď vyjde nová verzia, nová verzia operačného systému môže ľahko spôsobiť nepoužiteľnosť verzie 1 hesla..

Silné heslo vás robí bezpečnejším

Vyskúšajte naše najlepšie tipy a zistite, ktorý z nich je pre vás najvhodnejší. Potom začnite s migráciou služieb čo najskôr! Dobré heslo môže viesť k veľkej ochrane vašich online informácií.

Môže to byť skvelá príležitosť na zmenu všetkých vašich súčasných hesiel!

Hlavný obrázok: djvstock / Dollar Photo Club

Sprievodca ExpressVPN k silnejším heslám - časť 2 (správcovia hesiel)
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.