Adware nedir?

Son on yılda herhangi bir zamanda kişisel bir bilgisayardaysanız, haberlerde kullanılan veya ironik bir şekilde çevrimiçi reklamlarda gördüğünüz “reklam yazılımı” terimini duymuş olabilirsiniz..

“Reklam yazılımı” terimi, “reklam destekli yazılım” ifadesinden türetilmiştir – tıpkı YouTube ve çevrimiçi olarak bulutta sunulan diğer yazılım hizmetleri üzerinden anında çevrimiçi erişebileceğimiz ücretsiz videolar gibi.

Esasen, adware, bir yazılım parçasının maliyetini dengelerken, yazılım üreticilerinin de reklamlar sayesinde elbette kar elde etmelerine izin verir. Ancak, birçok kullanıcı için, adware en iyi ihtimalle bir sıkıntı. En kötüsü, müdahaleci bir deneyim ve potansiyel bir güvenlik tehdidi olabilir.

Bazı reklam yazılımları, sörf geçmişinizin bir koleksiyoncusu olarak çalışır – tarama geçmişinize bağlı olarak size daha cazip gelebilecek “özel” reklamları görüntüleme çabasıyla internet kullanım alışkanlıklarınız hakkında bilgi toplar.

Bu tür reklam dağıtımı gerçekten sinir bozucu olsa da, daha da kötüleşir. Bazı reklam yazılımı programları, tarama geçmişinizin ötesinde daha fazla kişisel bilgi yakalamak ve suçlulara ve / veya bilgisayar korsanlarına geri göndermek amacıyla casus yazılım adı verilen ek yazılımlar içerebilir..

Casus yazılım içermeyen basit adware, bu verileri yakalamaz veya iletmez. Ancak, hem adware hem de spyware bilgisayarınızın kaynaklarında bir tahliye olur ve yeterli adware varsa, bilgisayarınızın çok yavaş çalışmasına neden olabilir.

Sende var. Şimdi, nasıl adware kurtulmak

Saygın reklam yazılımı destekli programlar, bunları kaldırmanızı kolaylaştırır. Saygın olmayan adware tabanlı programlar, onları kaldırmanızı kolaylaştırmaz. Genellikle bilgisayarınızdaki virüsler gibi çalışırlar ve yazılımın koşullarını kabul ederek çalışmalarına izin vermeyi kabul ettiğiniz için, anti-virüs programları genellikle birçok reklam yazılımı programını algılayamaz ve / veya kaldıramaz.

  Mobil Kablosuz ağlardan hangi bilgiler geçer?

Ancak bazı anti-virüs üreticileri, ilk etapta bilgisayarınıza nasıl geldiğine bakılmaksızın size reklam yazılımlarını algılama seçeneği sunarak tekliflerini geliştiriyorlar..

Virüsten koruma yazılımınız bilgisayarınızda reklam yazılımı tespit ederse, kaldırılabilmesi veya en azından yazılımınızın ve verilerinizin geri kalanından karantinaya alınma şansı yüksektir.. Reklam yazılımını algılamanıza olanak tanıyan bir virüsten koruma yazılımınız varsa, etkinleştirmeniz önemlidir.. Anti-virüs yazılımınız bu programları tespit ettiğinden, sisteminiz için bir tehdit oluşturabileceğini düşündüğünüz reklam yazılımını ele alırken ve kaldırırken güvendiğiniz adware programlarını yok saymayı seçebilirsiniz..

Reklam yazılımlarından kaçınmak için yeni sürüme geçmeyi düşünün

Reklam destekli birçok program reklamsız ücretli sürümler sunduğundan, reklamlardan ve yoldan kaynaklanabilecek güvenlik veya rahatsızlık sorunlarından kaçınmak için bu sürümlere yükseltmeyi düşünebilirsiniz. En iyi seçeneğiniz, indirmeden ve şartlarını kabul etmeden önce reklam yazılımı destekli yazılım hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek.

Genellikle, üçüncü taraflar reklam yazılımlarındaki reklamlardan sorumludur ve şartlarını kabul etmek, kullanıcı deneyiminiz açısından en iyi şey olmayabilir. Örneğin, reklam yazılımı tabanlı bir yazılım parçasını silseniz bile, üçüncü taraf reklam sunma yazılımı bilgisayarınızda algılanmayabilir. Reklam desteklenmeyen bir programın sürümünü yükseltip satın alsanız bile bu durum söz konusu olabilir.

Reklam yazılımındaki sonuç: kendinizi koruyun ve eğitin

Kötü amaçlı adware ve casus yazılım olasılığına karşı en iyi koruma, antivirüs yazılımı ve eğitimin birleşimidir. Hangi programların güvenilir ve güvenilir olmadığını bilmek, tehdidi azaltmanın ilk adımıdır. Kötü niyetli bir reklam yazılımı programı indirmeyi başarsanız bile, iyi bir antivirüs çözümü sizi uyarır ve reklam yazılımını hemen kaldırmanıza izin verir.

Adware kurtulmak için daha kapsamlı bir rehber için buraya tıklayın.

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın