Apple cihazlarınızı korumanın en iyi yolu

İnternet güvenliği artık sadece masaüstünüz için değil. Çoğu Apple kullanıcısı, özellikle iPhone, iPad ve iPod Touch olmak üzere birden fazla cihazla veri toplar, depolar ve aktarır. Neyse ki, ExpressVPN'in tüm bu cihazlar ve İnternet'in geri kalanı arasındaki bağlantıyı koruyan uygulamaları vardır, ancak bu Apple ürünlerini ve içerdikleri kişisel verileri korumak için kolunuzda birkaç ekstra numaraya sahip olmak yararlıdır..

Apple cihazlarınızı korumaya yönelik bir kılavuz için okumaya devam edin.

Apple arkanı kolladı

Apple müşterisiyseniz, verilerinizi güvenli hale getirme çalışmalarının çoğu sizin için zaten yapılmıştır. Apple’ın gizlilik politikası rakipsizdir ve EFF’in yıllık Sırtında 5 yıldız kazanır. bildiri. Apple, müşterilerinin verileri için kolluk kuvvetleri taleplerine uymanın ne kadar ilerleyeceği konusunda çok açık ve hükümetin ürünlerini arka planlara reddetmesi konusunda açık sözlü..

Dahası, iOS cihazların en son sürümlerinde, varsayılan iletişim uygulamaları (iMessage ve FaceTime) ve yedekleme uygulaması iCloud varsayılan olarak tüm verileri uçtan uca şifreler. Bu, Apple cihazlarına kutudan çıktığı anda saygın bir güvenlik seviyesi sağlar.

Yine de, aşağıda mobil güvenliğinizi daha da ileri götürmek için bazı basit ipuçları verilmiştir.

Bir şifre belirleyin

Açık gibi görünebilir, ancak dijital güvenlik hakkındaki tüm konuşmayla unutmak kolaydır: bazen birisinin telefonunuzdan veri çalmasının en kolay yolu, telefonunuzu tam anlamıyla çalmaktır. Parola ayarlamak, cihazınıza erişmek için 4 basamaklı bir sayısal kod girmenizi (veya daha uzun bir sayısal kod veya alfa-sayısal bir kod veya hatta Touch ID'li bir parmak izi) girmenizi gerektirerek bununla ilgilenir..

Ancak çoğu insanın bilmediği şey, iOS 8'den beri bir şifre kodu ayarlamanın cihazınızdaki tüm verileri otomatik olarak şifrelemesi. Bu, birisi telefonunuzu belleğine erişmek için fiziksel olarak açık bir şekilde kırarak kodu atlamaya çalışsa bile, içerideki veriler hala okunamayabilir *. En iyi kısım? Şifreleme anahtarı matematiksel olarak yalnızca sizin bildiğiniz parolaya bağlıdır, yani Apple bile onu kıramaz. Dolayısıyla, iPhone'unuz bir şekilde hükümetin eline geçerse ve Apple'a telefonunuzun şifresini çözme emriyle yaklaşırsa, Apple isteseler bile buna uymayabilirdi. Bu politik bir mesele değil; sadece hesaplama yapmak mümkün değil.

* Bu işlevselliği Mac masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda ister misiniz? FileVault Kullan.

İki adımlı doğrulamayı kullan

İki adımlı doğrulama, Google ve Dropbox gibi hizmetler tarafından sağlanan harika bir güvenlik aracıdır ve iCloud ve iTunes gibi Apple hizmetleri için de alabilirsiniz. Kullanmak için telefonunuzu (veya başka bir güvenilir cihazı) Apple Kimliğinize kaydedin. Ardından, bu Apple Kimliği ile her giriş yaptığınızda erişim elde etmek için şifreniz ve bir SMS doğrulama kodu istenir. Bu, bir saldırgan Apple Kimliği parolanızı çalmış olsa bile, telefonunuzu fiziksel olarak çalmadıkları ve önceki adımda ayarladığınız şifreyi çalmadıkları sürece iCloud verilerinize erişemeyecek veya iTunes içeriği satın alamayacakları anlamına gelir. En motive olmuş veri hırsızları hariç hepsini caydırmak için fazlasıyla yeterli.

İTunes yedeklemelerinizi şifreleyin

İTunes'unuzda kişisel içeriğiniz varsa ve iCloud'u kullanarak yedekliyorsanız, bu veriler en az 128 AES şifrelemesiyle zaten şifrelenmiştir (not: satın alınan içerik şifrelenmez). Ancak bilmediğiniz şey, iTunes'u iPhone, iPod veya iPad'inizdeki yerel kopyayı şifreleyecek şekilde ayarlayabilmenizdir. Bunu yapmak için cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve Yedekleme tercihleri ​​bölmesinde "iPhone / iPad / iPod yedeklemesini şifrele" yi seçin.

İPhone'umu / iPadimi Bul'u kullanma

İPhone'umu Bul, iOS cihazınız için başka bir harika güvenlik aracıdır. Cihazınız kaybolduğunda veya çalındığında inanılmaz derecede kullanışlıdır. Kullanmak için başka bir bilgisayardan iCloud'da oturum açmanız yeterlidir. Cihazınız evinizde bir yerde kaybolduysa, cihazı izlemek için bir ses çalmaya zorlayabilirsiniz. Cihazınız kaybolur veya çalınırsa, çalınan cihazınızı bir harita üzerinde bulabilir, kilitleyebilir veya uzaktan silebilirsiniz. Cihazınız kapalı veya bağlı olmasa bile iPhone'umu Bul uygulamasından yaptığınız her şey, cihaz tekrar çevrimiçi olduğunda etkinleşir.

Mobil cihazlarınızdaki * verileri silmekten bahsetmişken, iPhone, iPod veya iPad'inizi yakında satmayı veya vermeyi planlıyorsanız, bu kötü bir ilk adım değildir. Verileri ellerinizden ayrılmadan önce cihazınızdan silmek için bu kılavuzu izleyin.

* Mac masaüstünüzden veya dizüstü bilgisayarınızdan güvenli bir şekilde veri silmek için “Çöp Boşaltmayı Güvenli” seçeneğini kullanın. Yalnızca verilerinizin kullanılabilir olarak depolandığı alanı işaretleyen “Boş Çöp Kutusu” nun aksine, “Güvenli Boş Çöp Kutusu” veri kurtarmayı önlemek için gerçekte alan üzerine rastgele veriler yazar. Daha da fazla koruma istiyorsanız, Disk Yardımcı Programı (Mac'inizdeki yerleşik bir uygulama) bellek içeriğinin üzerine 7 kata kadar yazı yazabilir.

Gizliliğinizi yönetin

Daha önce de belirtildiği gibi, Apple'ın takdire şayan güvenlik geçmişi, iPhone'larınızın, iPod'larınızın, iPad'lerinizin ve Mac'lerinizin varsayılan olarak oldukça iyi korunduğu anlamına gelir, ancak cihazınızın iCloud, iTunes veya telefonunuzdaki başka herhangi bir uygulamada, gizlilik ayarlarınızı nasıl yöneteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Apple'ın kılavuzunu okuyun.

ExpressVPN'den daha fazla çevrimiçi gizlilik kılavuzu burada okuyun

Apple cihazlarınızı korumanın en iyi yolu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.