Çevrimiçi takipçiler ve doxing’e karşı savunma

Bu kılavuz, insanların görüşlerini korkmadan çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olacaktır..

Çevrimiçi ortamda anonim kalma hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Birden çok kimliği nasıl ayrı tutabileceğiniz ve bunların nasıl ortaya çıkabileceğini

Kimliğinizi çevrimiçi takipçilerden koruyun

Kimse çevrimiçi tacize neyin yol açtığını bilmiyor ve kimse bunu nasıl durduracağını bilmiyor. Bununla birlikte, çevrimiçi takipçilerin ve taciz faillerinin kurbanlarını ifşa etmek için çok ileri gitmeye istekli olduklarını biliyoruz - doxing veya doxxing olarak bilinen bir eylem. İnternet kullanıcıları için sıklıkla psikolojik zarar ve çaresizlik hissinin ötesinde fiziksel bir tehdit haline gelir.

Ancak çevrimiçi tacize karşı korunmanın ve doxing veya stalking'in sizin veya aileniz için fiziksel bir tehdit haline gelmemesini sağlamanın yolları vardır.

Bu kılavuz, teknolojik yollarla kendilerini korumak isteyenler için bir yardımcıdır. Kim olduğunuz veya ne hakkında yazdığınız nedeniyle çevrimiçi olarak tacizden korkabilir veya yaşayabilirsiniz. Belki geçmişte şiddetin kurbanı oldunuz veya yaşamınız ve güvenliğiniz için sürekli tehditler yaşıyorsunuz. Öyleyse, bu dizin size yardımcı olabilir.

Teknolojinin ötesinde, tacizle savaşmak için psikolojik yardım ve yasal işlem gibi birçok seçenek var. Önemli olan, güvenli bir şekilde yardım almanız ve almanızdır.

Yasal caydırıcıların çevrimiçi tacizi önlemede büyük ölçüde yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. Maalesef bu, kendimizi ve bize yakın olanları korumak için harekete geçmemiz gerektiği anlamına geliyor. Yine de, çevrimiçi tacize karşı alınacak önlemlerin ileri teknoloji bilgisi gerektirmediğine dair umut vardır. Çözümler ucuz ve öğrenmesi kolay.

Takma ad

Taciz ve çevrimiçi takipçilere karşı en iyi korumanız, yasal kimliğinizi internet kullanımınızdan ayırmaktır.

Çevrimiçi takma adınız yasal kimliğinize bağlı değilse, fiziksel alanınızı korumak ve çevrenizdekileri korumak için daha az kaynak gerekir.

Ancak takma ad her zaman bir seçenek olmayabilir. İdeolojik veya temel nedenlerden dolayı bir takma adın arkasına “saklanmamayı” seçebilirsiniz. Belki yasal adınızın etrafında bir marka oluşturdunuz veya gerçek kimliğinizin kullanılmasını gerektiren bir kurumu temsil ettiniz.

Bir takma ad kullanmak nadiren adil bir çözüm gibi görünür. Taciz failleri özgürce ve yankılanmadan doğum adlarını kullanırken neden sahte isimlerin arkasına saklanmalıyız??

Bu kılavuzun önemli bir kısmı takma adınızı nasıl oluşturacağınız ve koruyacağınızla ilgilidir. Bu bilgiler, hassas kişisel verilerinizi ve fiziksel konumunuzu nasıl gizli tutacağınıza bağlıdır, bu da yasal kimliğinizi çevrimiçi kullanıyorsanız çok önemlidir..

Yasal kimlik

Herkese açık kayıtlarla, sadece yasal adı olan bir kişi hakkında çok şey öğrenmek şaşırtıcı derecede kolaydır. Oy kayıtları dünyadaki bazı yerlerde herkese açıktır ve araç sahipliği bilgileri sigorta şirketleri veya devlet daireleri aracılığıyla alınabilir.

Benzer şekilde, profesyonel lisanslar ve mahkeme kayıtları genellikle kolayca aranabilir ve kişisel bilgileri açığa çıkarabilir.

Tespitten kaçınma

Hangi bilgilerinizin herkese açık olduğunu bilmek, çevrimiçi takipçilerden gelen saldırıları tahmin etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Kendi adınızı çevrimiçi olarak düzenli olarak arayın, hatta sizinle ilgili bulabilecekleri bilgileri derlemek için özel bir araştırmacı kiralayın.

Özel kayıtları avukatlar ve kabuk şirketleriyle yasal olarak gizleyebilirsiniz. Benzer şekilde, araç tescili veya ev sahipliği gizlilik dostu yargı bölgelerindeki şirketlere de kaydedilebilir.

İnternette anonim kalın ve anonimleştirme yöntemlerine karşı dikkatli olun. Yasal adınızı açıklamak, başkasının kontrol ettiği bir şey değil, bilinçli bir eylem olmalıdır. Çevrimiçi etkinliğinizi anonim tarama, takma adlar ve yasal ad arasında ayırmak, tehlike ve hayal kırıklığını önlemek için iyi bir uygulamadır.

Çevrimiçi takipçiler ve doxing'e karşı savunma
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.