Cihazınızı kilitleme

Akıllı telefonlar bugün çevrimiçi şifrelerimizden kredi kartı numaralarımıza kadar her şeyi saklıyor. Bu yüzden onları güvende tutmak her zamankinden daha önemli.

Kilit ekranından yararlanın ve yeterince güvenli bir şifre seçin. Bu, başkalarının onayınız olmadan telefonunuza erişmesini zorlaştıracaktır.

Cihazınızın kilidini açmak için parmak izinizi kullanmak güvenliğinizi artırmak için çok az şey yapar. Bir parmak izi, başparmağınızın resmi kadar kolay bir şekilde klonlanabilir ve telefonunuzun kilidini açmak için kullanılabilir. Yasal olarak şifrenizi çoğu ülkede açıklamak zorunda kalmasanız da, izniniz olmadan telefonunuzun kilidini açmak için parmak izinizi almak tamamen yasaldır.

Sürücünüzü şifreleyin

Apple, iOS 8'den beri varsayılan olarak sabit diskleri şifrelemeye başladı. Bu, sahibin keyfi aramalara ve cihazı kaybettikten sonra kişisel verilerinizin kötüye kullanılmasına karşı korumayı büyük ölçüde geliştirir..

Android ayrıca kullanıcının sürücüyü şifrelemesi için bir özellik sunar; ancak bunun kullanıcı tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Google bu şifrelemeyi 2014 yılında varsayılan olarak açıklasa da, gereksinimler daha sonra sessizce kaldırıldı.

Cihazınızı şifreleme seçeneğini ayarlarınızda bulabilirsiniz.

Özellikle kolay olmasa da, sürücünüzü şifrelemezseniz kişisel bilgilerinizi telefonunuzdan onayınız olmadan çıkarmak mümkündür ve kolluk kuvvetleri uyuşturucu suçları kadar küçük durumlarda bile bu telefonların Google'ın yardımıyla düzenli olarak kilidini açar..

İyi bir şifre seçin

Hem Apple hem de Google, dakika başına yanlış şifre girme sayısını sınırlayarak veya birkaç başarısız denemeden sonra sürücüyü silerek şifrelenmiş verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak için önlemler alırken, güçlü bir parolaya sahip olmak en iyi korumadır..

En az 12 karakterden oluşan bir şifre seçin veya rastgele şifre oluşturucumuzu kullanın. Ayrıca, büyük ve küçük harflerin yanı sıra sayıların bir karışımını eklediğinizden emin olun. Alternatif olarak, dört ila beş kelimeden oluşan bir şifre oluşturmak için Diceware kullanın.

daha fazla okuma

Aşağıdaki makalelerle mobil kablosuz ağın tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

  • Mobil Ağlarınızdan Hangi Bilgiler Geçer?
  • Gizliliğinizi Etkileyen Mobil Ayarlar
  • Nasıl cep telefonu şarj risklere maruz
  • Konumunuzu Üçgenleştirmenin Tehlikeleri, Çağrıları Durdurma, SMS
  • Mobil Uygulamalarınızı Koruma
Cihazınızı kilitleme
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.