Finansal gizliliğinizi Bitcoin ile koruyun: Kapsamlı bir rehber

Bu kapsamlı kılavuz, finansal gizliliğinizi korumak için Bitcoin'i nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır.

Contents

Bu kılavuzu okuduktan sonra, adım adım kılavuzu kontrol ettiğinizden emin olun: Bitcoin ile anonim ödemeler nasıl yapılır?.

Atlamak…

 • Paranızı özel tutmak neden önemlidir?
 • Bitcoin anonimliği nasıl güçlendirir?
 • Bitcoin kullanarak anonim hale nasıl getirilebilir
 • Şeffaf olmak nasıl
 • Kendinizi anonim olmaktan nasıl korursunuz
 • Kimlikler arasındaki aktarımlar nasıl gizlenir?
 • Kılavuz: Bitcoin ile anonim ödemeler nasıl yapılır

Paranızı özel tutmak neden önemlidir?

Bu kılavuz pdf formatında da mevcuttur.

Bir finansal sistem olarak, Bitcoin yerleşik bankacılık ağından tamamen farklı şekilde çalışır. Bitcoin, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan fonları kendiniz depolamanıza izin verir ve söz konusu fonları sizin için güvenli ve erişilebilir tutma yükünü yükler.

Geleneksel bir banka veya başka bir finans kurumunda bir hesap açmak önemli maliyet ve çaba gerektirirken, bir Bitcoin hesabı oluşturmak ev bilgisayarınızda hızlı ve kolaydır. Bu hızlı işlem, isterseniz milyonlarca ayrı hesap oluşturmayı mümkün kılar.

Özellikle iki özellik - gizlilik ve kimlik - Bitcoin ile eski finansal sistemden çok farklı çalışır.

Takma adlar Bitcoin'deki kimliğinizi korur

Bir banka hesabı, PayPal hesabı veya kredi kartı her zaman gerçek bir kimliğe bağlıdır, bu da birçok kişinin açmasını zorlaştırır. Bitcoin, istediğiniz herhangi bir kişisel veya çevrimiçi kimliği kullanmanıza izin verir.

İnterneti anonim veya sahte olarak kullanabilmek, birçok insanın gerçekten kendileri olabilmesinin tek yoludur. Dünya çapında yüz milyonlarca insan kontrol edemedikleri için toplumlarında kabul edilmiyor.

Takma adlar, hakları için konuşan kadınlar, dini toplumlarda doğan ateistler ve hükümetlerini eleştiren insanlar tarafından düşüncelerini yaymak, nedenlerini güçlendirmek ve çevrelerindeki kişileri de aynı şeyi yapmaya teşvik etmek için kullanılır..

Bu cesur erkekler ve kadınlar, kim olduklarını ve neye inandıklarını savunmak için kendi güvenliklerini ve refahlarını tehdit ediyorlar. Teknoloji, onları sosyal değişime öncekilerden daha verimli şekilde lider olmaları için güçlendiriyor. Teknoloji aynı zamanda benzer düşünen bireyleri birbirine bağlar, böylece uğraştıkları toplulukları oluşturabilirler.

Aşağıdakileri içeren bir kimliği korumak için bloglar, logo tasarımları, stok fotoğrafları, VPN'ler veya çeviriler gibi ücretli hizmetler gerekebilir. Bu hizmetler için anonim olarak ödeme yapma olanağı olmadan, takma adınızı korumak için gerçek kimliğinizi ortaya çıkarmak zorunda kalacaksınız. Açıkça anlamlı olmayan ve potansiyel olarak tehlikeli sonuçları olan bir durum.

Bitcoin anonimliği nasıl güçlendirir?

Bitcoin önemli, güçlendirici bir teknolojidir. Takma adla bir Bitcoin hesabı kullanmak, internette anonim kalma hakkınızı korur. Anonim veya takma adda para toplamaya izin verir. Gruplar, Bitcoin hesaplarını toplu olarak kontrol edebilir ve finansal bilgileri istedikleri zaman gizlemeyi veya açıklamayı seçebilir.

Bitcoin gibi özel ve güvenli bir bankacılık sisteminin birçok olumlu nedeni vardır:

Bir işçi hakları grubu, örneğin, Bitcoin ile para toplayabilir. Para, gönüllülerin gerçek kimliklerine herhangi bir işlem bağlamadan sunucular, el ilanları, uzaktan yardımcılar ... ve hepsi için kullanılabilir..

Aynı şekilde, bir aile içi istismar kurbanı, bağımsız bir hayata hazırlanmak için fonları güvenli bir şekilde biriktirmek için Bitcoin'i kullanabilir.

geleneksel ve yeni gizlilik modelleri

Orijinal gizlilik modeli ve Satoshi Nakamoto'nun orijinal Bitcoin Teknik İncelemesinde açıkladığı gibi yeni gizlilik modeli.

Sahte hesaplarla gizlilik

Geleneksel bankacılıkta gizlilik, bankaları, kredi kartı şirketlerini ve hükümetleri gibi sistemi oluşturan kurumlar tarafından garanti edilmektedir. Banka bakiyenizin gizli kalmasını sağlarlar. Bu, onları olup bitenler hakkında tam bir gözetim yaptıkları hassas bir konuma getirir..

Bitcoin ekosisteminde herkes her hesap bakiyesinin geçmişini görebilir, ancak bir hesabı kimin kontrol ettiğini göremez. Tüm adresler ve işlemler Bitcoin’in herkese açık olarak dağıtılan veritabanı olan Blockchain'e kaydedilir. Adreslerin kendilerine eklenmiş ad veya IP adresleri yoktur, bu nedenle hangi işlemin hangi kişiye ait olduğunu bilmek her zaman mümkün değildir.

Şeffaflık koruma gerektirir

Bitcoin varsayılan olarak her bilginin halka açık olduğu şeffaf bir sistemdir. Bu nedenle, her Bitcoin kullanıcısı bir miktar koruma gerektirir. Bitcoin'de zengin bir servete sahip olan herkes, açık nedenlerden dolayı paralarını işlem yaptıkları her kişiye tanıtmak istemez. Ancak Bitcoin cüzdanınızın sadece küçük bir bölümünü harcadığınızda, servetinizi diğer tarafa açığa çıkarırsınız. İnternette bunu yapmak, karanlık bir arka sokakta büyük nakit yığınlarını yanıp sönmeye benzer. Tavsiye edilmez! Bir suçlu ne kadar sahip olduğunuzu görebilir ve bundan sonra gelmeye karar verebilir. Servetinizi birkaç cüzdan arasında dağıtmak ve her işlem için farklı bir adres kullanmak, başkalarının ne kadar Bitcoin'e sahip olduğunu bilmelerini engelleyen yaygın bir uygulamadır..

Bitcoin kullanarak anonim hale nasıl getirilebilir

Ne yazık ki, bir Bitcoin işleminin birinin gerçek kimliğine bağlanabilmesinin yüzlerce yolu vardır. Becerikli bir düşmana karşı gerçek takma adın elde edilmesi çok zordur. Bitcoin'deki anonimlik için samimi bir yaklaşım, şifreleme ve iletişim araçlarının bütünsel kullanımını gerektirir (PGP, OTR ve Tor'daki ExpressVPN kılavuzlarına bakın).

Sadece birkaç ay boyunca yüzlerce Bitcoin adresi ile iletişime geçebilirsiniz. Gerçek kimliğinizi çözmek için genellikle bu adreslerden yalnızca birini gerçek kimliğinizle ilişkilendirmeniz gerekir.

Bitcoinler Blockchain'de izlenebilir

Her Bitcoin işlemi en az bir giriş (Bitcoinlerin bulunduğu yer) ve en az bir çıkış (Bitcoinlerin gönderildiği yer) içerir. Bu, tek bir adres bilindikten sonra Bitcoins'i takip edecek bir yol olduğu anlamına gelir.

Bitcoin işlemlerinin bir başka özelliği de her zaman önceki işlemle eşleşmeleri gerektiğidir. 1 Bitcoin alınırsa, ancak yalnızca 0.4 Bitcoin harcamak istiyorsanız, 1 Bitcoin'in hesabınızdan çıkacağı bir işlem yapmanız gerekecektir. 0.4 Bitcoin ödeme olarak gidecek, daha sonra 0.6 Bitcoin size değişiklik olarak geri dönecektir. Bitcoin cüzdanınız bu işlemi otomatik olarak ele alacaktır, ancak anonim olarak kullanmak için prensibi anlamak önemlidir.

Orijinal Bitcoin'in sahibi parayla ne yaptığınızı bilmiyor, ancak ilgili miktarları görebiliyorlar. Hesabınızda iki işlem görebilirler: biri 0.4 Bitcoin ve diğeri 0.6 Bitcoin için. Hangisinin satın alma ve hangisinin “değişim” olduğunu göremiyorlar, ancak bu% 50'lik bir tahmin. Bir dahaki sefer bir işlem yaptığınızda, bu% 25'lik bir tahmindir vb..

1 giriş tüketildi, 2 çıkış oluşturuldu

1 giriş tüketildi, 2 çıkış oluşturuldu.

Bu nedenle, aralarınızda bile çok sayıda işlem yapmak, Bitcoin ağındaki anonimliğinizi arttırır (cüzdan yazılımınız adresleri yeniden kullanmadığı sürece!).

Benzer şekilde, 0,5 Bitcoin alırsanız ancak 1 Bitcoin harcamak istiyorsanız, içinde en az 0,5 Bitcoin birleşik değeri olan ek Bitcoin adreslerine sahip olmanız gerekir. Yine bu% 50'lik bir tahmindir, ancak şimdi herkese açık ekstra bir Bitcoin adresiniz var. Herkese görünür Bitcoin adreslerine sahip olmak kimliğinizi bulmanızı kolaylaştırabilir.

2 giriş tüketildi, 2 çıkış oluşturuldu

2 giriş tüketildi, 2 çıkış oluşturuldu.

Adınız Bitcoin adresinize bağlı olabilir

Bitcoin ile işlem yaparken gerçek adınız bir Bitcoin işlemine bağlı olabilir, örneğin, çevrimiçi mal satın alıp gerçek adresinize gönderilmesini istiyorsanız. Bitcoin borsaları ve hatta bazı ATM'ler genellikle satın almadan önce kimlik göstermenizi gerektirir. Şahsen birinden bitcoin satın aldığınızda, kim olduğunuzu bilebilir ve işlemin kaydını tutabilirler. Bu kayıt düşmanınızın eline geçebilir, hatta halka açık bile olabilir.

Ülkenizin kara para aklama yasaları, Bitcoin satın alırken veya satarken kimliğinizi açığa çıkarmanızı ve blok zincirindeki izlerini gizlemenizi gerektirebilir..

IP adresiniz Bitcoin adresinize bağlı olabilir

Bir Bitcoin işlemi yaptığınızda, esas olarak telefonunuzda veya bilgisayarınızda bir mesaj oluşturuyor ve Bitcoin ağına gönderiyorsunuz. Bitcoin ağında çok sayıda düğüm işleten biri, işlemlerinizin bir kısmını IP adresinizle eşleştirebilir, ardından tüm Bitcoin yığınınızı deanonymize edebilir.

Tüm işlemleri Tor ağı üzerinden geçirerek bir bilgisayarda bunu önlemek nispeten kolaydır. Çoğu Bitcoin istemcisi ve cüzdanı Tor’un Socks5 proxy'sini destekler.

Bitcoin adresinizi Blockchain'e girmeden önce ortaya çıkarmak, başkalarının sizi izlemesine izin verebilir

Blockchain'e bir Bitcoin adresi girilir girilmez, genel bir değişmez küresel veritabanına kaydedilir. Ancak bundan önce, yalnızca iki tarafın (alıcı ve gönderen) bu adres hakkında bilgi sahibi olması muhtemeldir. Henüz Blockchain'de görünmeyen bir adres için arama yapıyorsanız, bu adresin sahibisiniz veya bir kişi sizden ödeme talep ediyor.

Bu şekilde izlenmekten kaçınmak için, tüm ödeme isteklerini ve diğer adresleri şifreli kanallar üzerinden yapmak önemlidir:

 • Bitcoin adreslerini ararken ziyaret ettiğiniz web sitesinde HTTPS'nin etkin olduğundan emin olun
 • Mümkün olduğunca VPN ve Tor kullanın
 • PGP ve OTR ile iletişiminizi şifreleyin.

Bir cüzdan dosyasına sahip olmak, Bitcoins'i kontrol ettiğinize dair yeterli kanıt olabilir

İmzalı bir mesaj, özel anahtarı açıklamadan bir Bitcoin adresine sahip olduğunuzun tek güçlü kanıtıdır. Bitcoin anahtarlarınızı kullanarak mesaj imzalarken dikkatli olun. İmzalı mesajlar harika bir özelliktir (neden sonradan daha fazla konuşacağız), ancak herkesin imzaladığınız Bitcoin adresini kontrol ettiğinizi bilmesine izin verir.

Birisi sizi anonimleştirmeye çalışıyorsa, imzalı bir mesajdan daha zayıf bir kanıt türünden memnun olabilir: genel adreslerin kayıtlarını tuttuğunu bilmek, birisinin Bitcoin işlemlerine katıldığınız sonucunu çıkarması için yeterli kanıttır ve Bitcoin Blockchain onları tam olarak hangi işlemlere yönlendireceğini gösterecektir. Tek yapmaları gereken kaydettiğiniz adresi aramak.

Çoğu cüzdan yazılımı genel adresleri şifreleme olmadan depolar, yalnızca özel anahtarları şifreler. Bu, kullanıcı deneyiminiz için iyidir, çünkü bakiyenizi her görmek veya kontrol etmek istediğinizde bir şifre girmeniz gerekmez.

Özel anahtarlar yeterince şifrelenmişse cüzdanınızı harici bir USB sürücüsünde, bir bulut depolama hizmetinde ve hatta e-posta hesabınızda güvenle saklayabilirsiniz. Ancak bu ortamlara erişimi olan herkes, hangi adresleri kontrol ettiğinizi ve yaptığınız işlemleri tahmin edebilir.

Kendinizi korumak için tüm yedeklemeleri ikinci bir şifre veya PGP ile şifrelemeniz gerekir.

başının üstünde bir kutu ile anonim kal

Gerçekten anonim kalmak için HER ŞEYİ şifreleyin!

Şeffaf olmak nasıl

Gizlilik kavramı en iyi şekilde bilgileriniz üzerinde sahip olduğunuz kontrol miktarı olarak tanımlanır. Bu kontrol sadece kişisel bilgilerinizi gizleme veya gizleme gücünü değil, aynı zamanda kamuya açıklama gücünü de içerir. Şeffaflık, kitlenizin veya destekçilerinizin gözünde meşruiyet kazanmanız gerektiğinde yararlıdır. Bitcoin, istediğiniz herhangi bir dereceye kadar şeffaf olmanızı sağlar. Tek bir işlemi veya bir Bitcoin adresinin sahipliğini kanıtlamak için kullanabilirsiniz. Şeffaflık ayrıca, gerçek kimliğinizi veya konumunuzu göstermeden kuruluşunuzu son satoshi'ye (Bitcoin'in en küçük birimi) kadar denetlemenizi sağlar..

Geleneksel finansal sistemlerle karşılaştırıldığında, Bitcoin'in şeffaflığı önemli ve güçlendirici bir yeniliktir, çünkü bir fon işlemi yaptığınızı şüphesiz kanıtlamanızı sağlar. Blockchain yalan söylemez ve rüşvet veremez.

İmzalar yoluyla şeffaflık

Bitcoin şeffaflığının en basit şekli, ifadeleri imzalayarak iki kimliği birbirine bağlamaktır. Bunu nasıl yapacağınız özel cüzdan yazılımınıza bağlıdır, ancak prensip her zaman aynıdır. Bir sözlü ifade yazıp özel anahtarınızla dijital olarak imzalarsınız. Bu, ifadenin doğru olduğunu kanıtlamayabilir; yalnızca adresin sahibinin ifadeyi yaptığını kanıtlar.

Örneğin, bir web sitesinin operatörü ifadesinde bir Bitcoin adresini kontrol ettiğini iddia ederse ve Bitcoin adresinin sahibi, ifadelerinde web sitesinin operatörü olduğunu iddia ederse, ikisinin aynı varlık olduğunu güvenilir bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Daha sonra, doğru web sitesine gideceğini bilerek güvenli bir şekilde Bitcoin adresine para gönderebilirsiniz.

Bu imzaları bazı işlemleriniz hakkında açıklama yapmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, denetçilere bir işlem yaptığınızı veya belirli bir miktar fonu kontrol ettiğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

Bu, unutulmaz, dijital makbuzlar için çok kullanışlıdır. Sadece birkaç tıklama ile bir sanat satıcısına bir resim satın almak için yeterli paraya sahip olduğunuzu kanıtlayabilir veya belki yatırımcılarınıza hala paralarının kontrolünü elinizde olduğunuzu gösterebilirsiniz..

mesajınızı imzalayın ve doğrulayın

Fonları kontrol ettiğinizi kanıtlamak için mesajınızı imzalayın ve doğrulayın.

Ben, 1Hta9NXidkpUeKTEzoVQuP1QoiqkZ4vj6M adresinin sahibi, gizlilikle ilgili rehberler yazmaktan zevk alıyorum.
H3FwKAAJjJ6nzIw22fiWH9O7jgiXHACT + zSrd0Jlm9xGOrYKEX / 22QZr8vL0XmPW7w3nHjVOLB9K3GnXpMv9nBE =

Yeniden kullanılan adresler aracılığıyla şeffaflık

Resmi Edward Snowden Savunma Fonu, Bitcoin bağışları için statik bir Bitcoin adresi kullanıyor. Bu, kaç Bitcoin yükselttiklerini gösterir ve destekçilere Snowden savunması adına para topladığını iddia eden birine bağışta bulunmadıklarına dair güvence verir.

Bu şeffaflık düzeyi, fonların zimmetine para geçirilmediğini ve paranın sorumlu bir şekilde harcandığını kanıtlamak için her yerde kullanılabilir..

Kendinizi anonim olmaktan nasıl korursunuz

Kendiniz hakkında açıkladığınız bilgilerin farkında olun

İlk kural, ne yaptığınız ve kendiniz hakkında ne açığa vurduğunuz hakkında bilinçli olmaktır. Eylemlerinizi sorgulayın. VPN kullanıyor musunuz? Bu IP adresinde daha önce ne yaptınız? Tarayıcınızda şu anda hangi sekmeleri açtınız? Hangi Bitcoin cüzdanını kullanıyorsunuz? O cüzdandaki para nereden geliyor ve daha önce onunla ne aldın? Yakın zamanda ne yapmak üzere olduğunuz hakkında kiminle iletişim kurdunuz ve bu bilgi şifrelenmiş miydi?

Kendinizi korumak istiyorsanız, tüm bu bilgiler önemlidir. İnternette sizinle ilgili biraz bilgi veren birçok küçük şey var. Aşağıdaki noktalar kendinizi en iyi nasıl koruyabileceğinizi açıklayacaktır. Her zaman uyanık olun ve kime sunduğunuz verilerin farkında kalmayı ve sizi tanımlamak için nasıl kullanılabileceğini düşünmeyi unutmayın..

Adresleri asla tekrar kullanmayın

Adresleri asla tekrar kullanmadan gizliliğinize saygı duyan Bitcoin cüzdanlarını seçin. HD cüzdanlar (Hiyerarşik Deterministik), tek bir tohumdan teorik olarak sonsuz sayıda adres üretir. HD Cüzdan, her işlem için yeni bir adres kullanmayı kolaylaştırır ve ayrıca güvenli bir yedekleme mekanizması sağlar.

Para çekme adresinizin sabit olduğu hizmetlere karşı dikkatli olun. Kullanılmayan bir adrese yapılan her para çekme işleminden sonra Bitcoin adresinizi manuel olarak değiştirin. Her kullanımdan sonra diğerlerini de adreslerini değiştirmeye teşvik edin, çünkü uygulamaları onlarla etkileşimde bulunduğunuzda gizliliğinizi etkileyecektir.

Tor kullanın

Anonimliğinizi korumak için, Electrum Bitcoin cüzdanıyla önceden yüklenmiş olarak gelen Tor Tarayıcı'yı veya TAILS işletim sistemini kullanın. Her şeyi varsayılan olarak Tor üzerinden yönlendirin.

Cüzdanlarınızı Tor ağı üzerinden Bitcoin ağına bağlanacak şekilde yapılandırın. Tor Tarayıcı'yı yükleyip Proxy'yi Tercihler altında yapılandırarak bunu yapabilirsiniz > ileri > Ağ > Ayarları. Socks v5'in varsayılan ayarını 9050 numaralı bağlantı noktasında 127.0.0.1'de tutun, ardından bu değerleri Bitcoin cüzdanınızın bağlantı ayarlarına girin.

Aynı proxy ayarlarıyla sohbetlerinizi Tor ağı üzerinden yönlendirmek de iyi bir uygulamadır. Ayrıca birçok bulut depolama sağlayıcısını bu şekilde yapılandırabilirsiniz.

Tarama, sohbet, e-postalarınızı, yedeklerinizi şifreleyin

Göz atmayı güvenceye al

Kimliğiniz veya Bitcoin işlemlerinizle ilgili bilgileri içeren web sitelerini görüntülerken her zaman HTTPS kullanın. Bu basit protokol, görüntülemekte olduğunuz site ile bilgisayarınız arasındaki trafiği şifrelemek için kullanılır. Tarayıcınızın adres çubuğundaki yeşil bir kilit simgesi, bulunduğunuz web sitesinin HTTPS kullandığını gösterir.

Gezinmeyi korumanın başka bir yolu da bir VPN kullanmaktır. Bir VPN kullandığınızda, VPN gerçek IP'nizi etkileşimde bulunduğunuz sitelerden gizler. Bir VPN sağlayıcı seçerken dikkatli olun. Özellikle kaydettikleri bilgilerle ilgili olarak gizlilik politikalarını dikkatlice okuyun.

Konumunuzu eriştiğiniz sitelerden daha da gizlemek için Tor Tarayıcı'yı kullanın. .Onion adresi kullanan hizmetler, internette en güvenli uçtan uca şifreli ve anonim bağlantılara izin verir.

Sohbetlerinizi şifreleyin

Maksimum koruma için, çevrimiçi kimliklerinizin her biri için en az bir jabber hesabı (XMPP olarak da adlandırılır) oluşturun. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ücretsiz hizmet var. Ek güvenlik için dahili Socks v5 proxy'sini kullanarak Tor üzerinden kaydolun ve tüm sohbetlerinizi Tor ağı üzerinden yönlendirin.

Sohbetlerinizin hedeflenen alıcıdan başka bir kişi tarafından ele geçirilememesini ve okunamamasını sağlamak için OTR'yi güvenilir ve sağlam bir şifreleme protokolü olarak kullanın. OTR'yi yalnızca iletişim kurduğunuz kişi de kullanıyorsa kullanabilirsiniz..

E-postalarınızı gizli yapın

Tüm çevrimiçi hizmetler arasında, e-posta gözetleme ve korsanlığa karşı en savunmasızdır. İyi bir e-posta sağlayıcısı saldırganların sisteminize erişmesini çok zorlaştıracak olsa da, sağlayıcı istendiğinde verilerinizi gönüllü olarak hükümetlere teslim edebilir. Ne yazık ki gizlilik arayan insanlar için, birçok e-posta sağlayıcısı Tor üzerinden e-postanıza erişmeyi imkansız olmasa bile zorlaştırır. Bazıları e-posta adresinizi bir telefon numarasına veya gerçek kimliğe bağlamanızı bile gerektirir.

E-postalarınızı şifrelemek için PGP kullanın, ancak yalnızca PGP kullanan kişilerle de yapabilirsiniz. Gizliliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, hep birlikte e-posta yoluyla iletişim kurmaktan kaçının.

Yedeklerinizi güvenli hale getirin ve şifreleyin

Bitcoinlerinizi nasıl yedeklediğiniz, kullandığınız yazılıma bağlıdır. HD Cüzdanlar, cüzdanınızı yeniden oluşturmak için kullanabileceğiniz bir dizi rastgele kelime verir. Tek yapmanız gereken bu kelimeleri yazmak ve güvenli bir şekilde kilitlemektir. Yine de dikkatli olun! Kötü adamlar sadece Bitcoinlerinizi çalmak için kelimelerinizi bilmelidir. Bu kelimelerin genellikle bu nedenle herhangi bir elektronik cihazda saklanmasının akıllıca olmadığı düşünülür, ancak güvenli fiziksel alan olmadığında kaçınılmaz olabilir..

Rastgele kelimeleri HD cüzdanınızdan (veya başka bir metinden) şifrelemenin en kolay yolu PGP'dir, ancak bu da PGP anahtarını nasıl yedekleyeceğinizi düşünmenizi gerektirir. PGP anahtarınızı çok iyi bir parola ile şifrelerseniz (uzun ve akılda kalıcı olması gerekir: insan zihninin kötü şöhrete sahip olması), tüm dosyalarınıza erişmek için sadece bir ana parolayı hatırlamanız gerekir. Böyle bir ana şifreyi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için Diceware ile ilgili bu blog gönderisine göz atın. PGP anahtarınızı şifrelemek için şifreyi kullanın, ardından şifrelenmiş PGP anahtarıyla şifreleyerek diğer tüm dosyaları yedekleyin.

Her kimlik için ayrı cüzdanlar kullanın

Çevrimiçi kimliklerinizin her biri için farklı bir Bitcoin cüzdanı bulundurmak kolaydır. Her ihtiyaç için bir cüzdanınız olabilir. Örneğin, şunlara sahip olabilirsiniz:

 • gelen bağışlar için bir cüzdan
 • gerçek kimliğiniz için bir cüzdan
 • reklam geliriniz için bir cüzdan
 • tasarruflarınız için bir cüzdan… vs.

bir sürü cüzdan

Çok fazla cüzdana ihtiyacınız olacak!

Her bir kimliğiniz için ayrı bir yazılım indirmenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken ayrı cüzdan dosyaları (genel ve özel anahtarlarınızı içeren dosyalar) tutmaktır. Sadece ayrı dosyaları karıştırmamaya ve paralarını karıştırmamaya dikkat edin.

Fonları kimlikleriniz arasında taşımanız gerektiğinde, herkesin kimliklerinizi birbirine bağlamasını zorlaştırmak için izi gizlemeniz gerekir..

Kimlikler arasındaki aktarımları gizleme

Geleneksel finansal sistem hakkında düşünürken, suçluların faaliyetleri gibi “belirsiz”, “yuvarlanma” veya “karışık” eşanlamlıları.

Bitcoin'in şeffaf yapısı nedeniyle, ticari işlemler ticari sırları ve ticari uygulamaları korumak için bir tür şaşkınlık gerektirebilir. Bir kişiden normal bir banka hesabına havale başka bir tarafa açıklanmamalıdır. Müşteri veya rakipler de gelirin nasıl kullanıldığını öğrenmemelidir. Gizleme olmadan kaçınılmaz olarak gerekenden çok daha fazla şey açıklıyoruz, bu yüzden Bitcoin cüzdanınızın olması gerektiği kadar özel olmasını sağlamak iyi bir uygulamadır..

Kimlikler arasındaki aktarımlar nasıl gizlenir?

Bireysel değişim

Transferleri gizlemenin birçok yolu vardır. Bitcoin'leri 1: 1 döviz kurunda başka biriyle değiştirebilirsiniz, ancak bu karşı tarafa büyük güven gerektirir. Harici bir emanet hizmeti de kullanabilirsiniz. Emanet şirketi işlem hakkında uzlaşmacı bilgiler kaydedebileceğinden bu seçenek nadiren kullanılır.

Çevrimiçi cüzdanlar

Ayrıca, her kullanıcıya benzersiz adres atamayan çevrimiçi bir cüzdan kullanarak gizliliğinizi de koruyabilirsiniz. Buna bir örnek çevrimiçi borsalardır. Bitcoinlerinizi böyle bir cüzdana yatırırken, madeni paralarınız başka birinin eline geçebilir. Tersine, daha önce başka birinin sahip olduğu paraları alabilirsiniz. Bu hizmetlere Tumblers denir. Bu işlem sırasında herhangi bir Bitcoin kazanmayacağınızı veya kaybetmeyeceğinizi belirtmek önemlidir..

Ortak bir Bitcoin değişimi, kara para aklama ile mücadele kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır. Muhtemelen süresiz olarak bir kolluk kuvvetine devredebilecekleri tüm işlemlerinizin kayıtlarını tutacaklardır. Ayrıca, madeni paralarınızı çekmenize izin vermeden önce kimliğinizin kanıtını isteyebilirler, bu da sadece Bitcoin'inizi izlemekten daha fazla gizliliğinizi etkileyebilecek bir uygulamadır.

Madeni paraları yuvarlamak amacıyla var olan hiçbir çevrimiçi cüzdan, daha önce elinizde olmayan Bitcoin'leri alacağınıza dair bir garanti veremez. Bunu yapmak, sistemin tüm noktasını bozacak tüm süreci (sadece mevduat ve para çekme değil) takip etmelerini gerektirecektir. Bir Bitcoin Exchange'in bir diğer önemli riski, Bitcoin'lerinize muhtemelen anonim olarak çalışan bir üçüncü tarafla güvenmenizdir. Birkaç kez olduğu gibi, değişim veya cüzdan sağlayıcısı paranızla kaybolursa, hiçbir başvurunuz olmayacaktır..

Altcoins

Kendinizi Bitcoin'lerinizden ayırmanın başka bir yolu da onları satmaktır. Bitcoinlerinizi nakit veya altın ile değiştirebilirsiniz, ancak daha iyi bir seçenek onları altcoinlerle değiştirmektir. Bu şekilde işlem, çevrimiçi olarak anonim olarak daha ucuz, daha güvenli ve daha kolay gerçekleştirilebilir. Hatta Bitcoinlerinizi yüksek hacimli ve piyasa değeri olan başka bir kripto para birimi karşılığında satabilir, sonra kısa bir süre sonra ikinci bir borsada geri alabilirsiniz..

Paralarınızla güvenilebilecek düşük KYC (Müşterinizi Tanıyın) gereksinimleri olan birden fazla borsa bulmanız gerekecektir. Bu oldukça zor olabilir.

Coinjoin

Coinjoin, Bitcoin ile finansal gizliliğinizi korumanın en umut verici yoludur. Birçok işlemin bir araya getirilmesiyle çalışır, böylece hangi girdilerin ve çıktıların ilişkili olduğu net değildir..

Bu, fonların kaybolması veya çalınması riskini ortadan kaldıran yazılımla yapılabilir. İmzaların her biri katılımcıların bilgisayarlarında oluşturulur, bu nedenle imzaları bağlamaya çalışan herkes işlemi değiştiremez veya fonları yönlendiremez. Paralar her zaman kontrol ettiğiniz bir Bitcoin adresinde olacaktır.

Bunu merkezi olmayan bir şekilde yapmak mümkündür, böylece hizmet dış taraflara veya merkezi sunuculara dayanmaz. Sadece işlemin katılımcılarına ihtiyacı var.

coinjoin anonimliğinizi korumak için giriş ve çıkışları karıştırır

Coinjoin gibi hizmetler, herkesin anonimliğini korumak için Bitcoin girişlerini ve çıkışlarını karıştırır.

Coinjoin ile ilgili en büyük sorun, giriş ve çıkışları ilişkilendirmenin hala mümkün olabileceğidir, çünkü bir bilgisayarın hangi girişlerin hangi çıkışa karşılık geldiğini belirlemesine izin veren giriş ve çıkışların matematiksel olarak çok az kombinasyonu vardır..

Birinin hangi girdi ve çıktıların birbirine ait olduğunu bulma olasılığını azaltmak için, protokol bir şekilde standartlaştırılmalıdır. Girişler kolayca standartlaştırılamadığından, çıkışlar önceden tanımlanabilir. Örneğin, çıkışları tam olarak bir Bitcoin ile sınırlandırabilirsiniz. Çıktıların tam olarak bir Bitcoin ile sınırlandırılması, hesabın işlemle eşleştirilmesini imkansız hale getirecektir, çünkü her çıktı 1 Bitcoin için olacaktır. Ancak, girişlerinizin her biri birden fazla Bitcoin olacaktır, bu nedenle fark size dağılmış olarak geri dönecektir. Bunun nedeni, yedek tutarın bir işlemle eşleştirilebilmesidir.

Coinjoin birden çok kez uygulanabilir ve birçok işlem birlikte gruplandığından katılımcılar işlem ücretlerinden tasarruf edebilir. Coinjoin, Bitcoin ağında gizlilik kazanmanın tercih edilen yöntemidir. Bazı altcoinlerin zaten yaptığı gibi, bu işlevselliğin bir gün doğrudan standart olarak protokol seviyesine dahil edilmesi bile mümkündür..

Bu kılavuz pdf formatında da mevcuttur.

Bu adım adım kılavuza göz atmayı unutmayın: Bitcoin ile anonim ödemeler nasıl yapılır?.

Öne çıkan resimler: (1) allapen / Dollar Photo Club, (2) Sergey Nivens / Dollar Photo Club, (3) pitrs / Dollar Photo Club.

Finansal gizliliğinizi Bitcoin ile koruyun: Kapsamlı bir rehber
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.