Güçlü İnternet Güvenliği için En İyi 10 İpucu

1. İpucu: Yalnızca HTTPS'si olan siteler güvenlidir!

"Http: //" ile başlayan URL'ler güvenli DEĞİLDİR. ‘Https: //’ olan siteler, Köprü Metni Aktarım Protokolü'nün (HTTP) Güvenli Yuva Katmanı (SSL) / Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) protokolü ile birleşimini kullanır; bu, tarayıcınızla web sunucusu arasındaki oturumun şifreli olduğu anlamına gelir. HTTPS olmadan, kötü adamlar Firesheep gibi araçları kullanarak oturumunuzu kesebilir.

2. İpucu: Başkalarının tahmin etmesi imkansız olan güvenlik sorularını kullanın

Güvenlik soruları, şifrelerimizi unuttuğumuzda ve sıfırlamamız gerektiğinde yararlıdır. Aslında, e-posta hesaplarına kaydolurken, çoğumuz düşünmeden, “Annenizin kızlık soyadı nedir?” Veya “Doğduğunuz şehrin adı nedir?” Gibi kolay sorulara doğru cevaplar verdik.

Ama kötü adamların bu soruların cevaplarını bulmanın ne kadar kolay olduğunu düşünmeyi hiç bıraktık mı? Kişisel hayatımızın çoğunu internette paylaşıyoruz; kötü adamların internette güvenlik cevaplarımızı bulması ve şifreleri izinsiz olarak sıfırlaması aslında çok kolaydır. Aslında, Washington Post'tan bir muhabir, tahmin edilebilir veya İnternet'te bulunabilir olan bilgileri kullanarak kardeşinin iCloud hesabını üç dakika içinde hackleyebildi.

Kullanıcıların arama motorlarını kullanarak bulabilecekleri açık cevaplarla veya çevrimiçi profillerinizi okuyarak güvenlik sorularını cevaplamak yerine, rakamlarla karıştırılmış alakasız cevaplarla cevaplamayı deneyin. Elbette, bir hesaptan kilitlendiğinizde ve güvenlik sorunuzu kullanmanız gerektiğinde cevapları hatırladığınızdan emin olun.!

johndoe1

İpucu: Bu adamın yaptığı şeyi yapma.

3. İpucu: Tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın

Açıkçası, karmaşık bir şifreyi hatırlamak ve tüm hesaplarınızda kullanmak kolaydır. Ancak bu, bir hizmetin saldırıya uğraması ve bilgisayar korsanının hesaplarınıza diğer hizmetlerle saldırmak için bu parolayı kullanma olasılığına yol açar.

Parola oluşturmak ve saklamak için 1Password, KeePass ve LastPass gibi bir parola yöneticisi kullanmanızı öneririz (rastgele bir parola oluşturucumuz da vardır). Bu şifre uygulamaları, parola olarak rasgele, algılanamayan alfasayısal karakter dizeleri oluşturabilir ve bunları sizin için farklı cihazlarınızda depolamanıza yardımcı olabilir.

Çevrimiçi hizmetiniz (e-posta, çevrimiçi depolama, banka) 2 adımlı doğrulama sunuyorsa, kesinlikle kullanmalısınız.

4. İpucu: İşletim sisteminizi ve tüm yazılımlarınızı güncel tutun

Windows ve Mac gibi işletim sistemleri yazılım yamaları olan kullanıcılar için düzenli olarak güncellemeler gönderir. Size yeni bir güncellemeyi hatırlatan pop-up pencereleri kapatmak cazip gelse de, en son güvenlik açıklarına karşı koruma sağlayabildiğiniz anda güncelleme yapmanız gerekir..

Ayrıca diğer yazılımlarınızı da güncel tutmalısınız. En iyi taktik, tüm uygulamalarınızda otomatik yazılım güncellemelerini açmaktır; bu, virüsten koruma yazılımınız, e-posta uygulamalarınız, tarayıcılarınız vb. İçin geçerlidir..

5. İpucu: Herkese açık WiFi'ye erişirken dikkatli olun

Ne yazık ki, birçok kişi en sevdiğiniz kahve dükkanında otururken, en sevdiğiniz sitelere ücretsiz Wi-Fi ile erişirken, birinin verilerinize müdahale etme riski taşıdığını bilmiyor.

Korumasız ücretsiz Wi-Fi, bilgisayar korsanlarının kişisel verilerinize müdahale etmesi ve erişmesi için bir üreme alanıdır. Herkese açık Wi-Fi ağına bağlanmadan önce bilgisayarınızdaki dosya paylaşımını kapatın. Herkese açık Kablosuz ağdaysanız, bir VPN'ye bağlı OLMADAN şifre gerektirmeyen hiçbir şeyde oturum açmayın.

6. İpucu: Sosyal medyada yazdıklarınıza dikkat edin

Sosyal medya giderek daha popüler hale gelirken Instagram, Twitter, Pinterest ve Facebook gibi siteler güncel kalmak ve arkadaşlarınıza ne yaptığınızı ve nereye gittiğinizi bildirmek için mükemmeldir. Ancak, bu bilgiler suçlular için altındır. Kişisel olarak tanımadığınız arkadaşlarınızı kabul etmek, bir bilgisayar korsanına aileniz, arkadaşlarınız, yaşadığınız yer ve satın aldığınız / okuduğunuz / yaptığınız yer hakkında bilgilere sınırsız erişim sağlamak anlamına gelebilir. Amanın.

7. İpucu: Şüpheli e-posta eklerini silin

Hiç istenmeyen bir e-posta aldınız mı? Şansınız var. İnsanların çoğu, rastgele yabancılardan şüpheli bağlantılar veya ekler alırsanız, bunları açmamanız ve hemen silmeniz gerektiğini bilir. Bununla birlikte, bir arkadaşınızdan garip bir ek veya bağlantı alırsanız, yine de aynı şeyi yapmalısınız.Korsanları genellikle birinin e-posta hesabını hackleyerek ve kurbanın kişi listesine e-posta göndererek tehlikeli kötü amaçlı yazılımlar gönderir. Bir arkadaşınızdan şüpheli bir e-posta alırsanız, onlara e-posta göndermeniz ve büyük olasılıkla bilgisayar korsanlarının

Bilgisayar korsanları genellikle birilerinin e-posta hesabını hackleyerek ve kurbanın kişi listesine e-posta göndererek tehlikeli kötü amaçlı yazılımlar gönderir. Bir arkadaşınızdan şüpheli bir e-posta alırsanız, onlara e-posta göndermeniz ve muhtemelen saldırıya uğramış olduklarını söylemeniz gerekir. Ayrıca, şifrelerini değiştirmeleri ve 2 adımlı kimlik doğrulamasını ASAP'yi açmaları gerektiğini söyleyin.

8. İpucu: Bilgisayarınıza garip şeyler takmayın

Kötü amaçlı yazılımlar yalnızca sanal yollarla yayılmakla kalmaz, aynı zamanda donanım yoluyla da yayılabilir! USB belleklerin, harici sabit sürücülerin ve hatta akıllı telefonların kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmez. Kötü niyetli BadUSB kötü amaçlı yazılımı buna bir örnektir. Bilgisayarınıza herhangi bir şey takmadan önce, nereden geldiğini ve üzerinde başka neler bulunduğunu bildiğinizden emin olun. Yalnızca güvenilir kaynaklardan bir şeyler ekleyin.

9. İpucu: Cihazınızı asla kaybetmeyin

Böylece bilgisayarınızı ve akıllı telefonunuzu en yeni güvenlik yazılımlarıyla yüklediniz, tüm şifrelerinizi değiştirdiniz ve 2 adımlı doğrulamayı açtınız. Ancak bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kaybederseniz ne olur? Cihazınızı kaybederseniz, tüm e-postalarınız, fotoğraflarınız ve kişisel verileriniz işe yaramayacak birinin elinde olabilir.

Bunun olmasına izin vermeyin! Kilit ekranınızı şifre ile koruyun, kaybetmemeniz için parlak renkli bir kasa kullanın ve verilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Hayal edilemez durumun ortaya çıkması durumunda cihazın yerini açın veya üçüncü taraf bir hırsızlığa karşı koruma uygulaması kullanın. En iyisi, elbette, donanımınız hakkında her zaman uyanık olmak ve asla kaybetmemek, dönem.

10. İpucu: Nereden uygulama indirdiğinizi öğrenin

Maksimum güvenlik için yalnızca% 100 güvenilir kaynaklardan, örneğin Apple uygulama mağazasından veya yazılımın yaratıcısından uygulamalar indirin. Uygulamaları yüklerken, onlara verdiğiniz izinleri bildiğinizden emin olun. Örneğin, bu zaman yönetimi uygulamasının gerçekten kameranıza ve kişilerinize erişmesi gerekiyor mu?

Bir daha kolay kazanç - indirilen uygulamaların manuel olarak açılması için bilgisayarınızın veya cihazınızın yapılandırıldığından emin olun. Yürütülebilir bir dosya indirmek istemiyor ve onayınız olmadan makinenizde otomatik olarak açılmasını istemiyorsunuz!

Günün sonunda bilgi güçlü bir araçtır. İyi bir internet güvenliği sağlamak, yazılım ve donanımınızın bakımı ile eski moda bir sağduyu kullanma kombinasyonunu gerektirir.

Bonus ipucu! VPN kullanın

Yüksek güçlü VPN şifrelemesi sadece web tarayıcınızı değil, aynı zamanda e-postalarınızı, Skype konuşmalarınızı, çevrimiçi bankacılığı ve ister evde, ister ofiste, bir kafede veya dünyayı dolaşırken çevrimiçi olarak yaptığınız veya gördüğünüz her şeyi korur. ExpressVPN ile kendinize ek anonimlik verin. ExpressVPN'e bağlandıktan sonra tüm verileriniz şifrelenir ve çözülemez!

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Güçlü İnternet Güvenliği için En İyi 10 İpucu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.