Güvenilir Dağıtım Ağı Nedir ve Nasıl Çalışır?

“Güvenilir” genellikle insanlara ve güvenebileceğimize inandığımız şeylere verdiğimiz öznel bir değerdir. Güvenimizi, bizi hayal kırıklığına uğratma olasılıkları hakkında bildiklerimize veya varsaydıklarımıza dayandırıyoruz.

Bu, güvenilir dağıtım ağları için de büyük ölçüde doğrudur. Bununla birlikte, terim aynı zamanda belirli bir ağ türünü de tanımlar. güvenli dağıtım ağları. bir güvenilir dağıtım ağının bağlantıları fiziksel olarak parazitten korunur. Güvenli bir ağ fiziksel olarak güvenli değildir ve bu nedenle genellikle verileri korumak için şifreleme kullanır.

Bu yayın güvenilir bir dağıtım ağının ne olduğuna, nasıl çalıştıklarına ve güvenli VPN'ler gibi güvenli ağlardan nasıl farklı olduğuna bakar.

Güvenilir dağıtım ağları fiziksel olarak güvenlidir

Zaten kullandığınız güvenilir dağıtım ağı ofis veya ev ağınızdır. Buna güvenebilirsiniz, çünkü eminiz:

  •         Kimse yönlendiriciyi dışarıdan hacklemedi. Güvenlik duvarı günlükleriniz ve kablosuz güvenlik sistemleri sayesinde bilgisayar korsanlarının ağınıza erişmediğini biliyorsunuz.
  •         Üçüncü taraflar ağa kötü amaçlı cihazlar yerleştirmedi. Binanız bozulmadığı sürece, ağınızın güvenliği ihlal edilmediğini biliyorsunuz.
  •         Ağdaki tüm bilgisayarlar güncel ve güvenlidir. Siz veya BT yöneticiniz sistemlerinizi düzenli olarak sürdürüyorsanız, bilinen tüm güvenlik açıklarının yamalanmış olduğundan emin olabilirsiniz.

Diğer bir deyişle, güvenilir bir dağıtım ağı, tamamen sizin kontrolünüzde olan duvarlı, fiziksel olarak güvenli bir ağdır. Onu “güvenilir” olarak tanımlayan bu fiziksel güvenliktir.

… Ama internet fiziksel olarak güvenli değil

Veriler güvenilir dağıtım ağınızdan ayrıldığında ve internet üzerinden iletildiğinde ne olur??

İnternet Servis Sağlayıcınızın İnternet bağlantısı güvenilir bir dağıtım ağı değil. İnterneti kullanırken, verilerinizin hedefine ne zaman ulaştığını bilirsiniz: istediğiniz web sayfası yüklenir veya video yüklemeniz YouTube'da görünür.

Ancak bilmediğiniz şey şudur: Veri paketleri oraya nasıl ulaştı? Verilerin bir dizi dağıtım ağında yönlendirilmiş olması muhtemeldir. Bu, başkalarının onu görmüş ve bir kopya yapmış olabileceği anlamına gelir.

Güvenilir VPN'ler verileri şifrelemez

Birden çok sitede güvenilir (yani fiziksel olarak güvenli) bir dağıtım ağı oluşturmak istiyorsanız, interneti kullanmak bir seçenek değildir.

Geniş alan ağınızın “güvenilir” olması için şunları yapmanız gerekir:

  •         Tüm siteler arasında özel, fiziksel olarak güvenli bir ağ bağlantısı kullanın
  •         Yalnızca yukarıda açıklanan ev veya ofis ağı gibi güvenilir sitelerle bağlantı kurun
  •         VPN kullanarak bağlantıları yönetme ve kimlik doğrulaması yapma

Temel dağıtım ağının fiziksel olarak güvenli olduğu ağlarda çalıştıkları için, güvenilir bir VPN verileri korumak için şifreleme veya tünel kullanmaz. Bilgisayar korsanlarının buna giremeyeceğine inanıyorsanız neden yapmalısınız??

“Güvenilir” ve “güvenli” arasındaki fark

Bu arada güvenli VPN'ler güvenilir dağıtım ağlarında çalışmaz. Üçüncü tarafların verilerinizi görmesini önlemek için kimlik doğrulama, tünel bağlantılı bağlantılar ve şifreleme gerektirir.

Güvenilir dağıtım ağları fiziksel olarak güvenlidir, ancak kapsamı sınırlıdır. Güvenli VPN'ler sizi çevrimiçi güvende tutar.

Yukarıdaki orijinal tanıma geri dönmek için, herhangi bir ağın ne kadar “güvenilir” olduğunu düşündüğünüz, bu ağ hakkında bildiklerinize ve sizi yarı yolda bırakmanın ne kadar olası olduğuna bağlı olmalıdır.

ExpressVPN’in internet gizlilik kılavuzlarına geri dönmek için burayı tıklayın

Güvenilir Dağıtım Ağı Nedir ve Nasıl Çalışır?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.